Στεγαστικό φοιτητικό επίδομα

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να ρωτήσω για το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα μέχρι πότε πρέπει να έχει περαστεί η προϋπόθεση των μισων μαθημάτων του πρώτου έτους..Μέχρι τον Σεπτέμβρη του πρώτου έτους ή γίνεται και στο δεύτερο έτος?Ρωτάω γιατί η γραμματεία μου είπε μεχρι τον Σεπτέμβρη και εμένα μου μένει μόνο ένα μάθημα για τα μισά το οποίο πιθανότατα δεν το πέρασα τώρα τον Σεπτέμβρη.Εχει υπάρξει κάποιος σε παρόμοια κατάσταση όπου τα πέρασε μετεπειτα και του εγκρίθηκε κανονικά? ευχαριστώ!!Γνωρίζει κανείς για αυτό το θέμα?
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πρέπει κατά τη διάρκεια του 1ου έτους (χειμερινό, εαρινό, σεπτέμβρη) να περάσεις να μισά από τα προβλεπόμενα μαθήματα.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Αφού δεν έχει το πρώτο έτος προϋπόθεση για το στεγαστικό,ήσουν στο πρώτο και πας στο δεύτερο?
ούτε που έχω καταλάβει..


O φοιτητής πρέπει να έχει εξεταστεί επιτυχώς στα μισά μαθήματα του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους για το οποίο αιτείται το επίδομα. Το κριτήριο αυτό δεν ισχύει για τους πρωτοετείς φοιτητές.

 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να ρωτήσω για το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα μέχρι πότε πρέπει να έχει περαστεί η προϋπόθεση των μισων μαθημάτων του πρώτου έτους..Μέχρι τον Σεπτέμβρη του πρώτου έτους ή γίνεται και στο δεύτερο έτος?Ρωτάω γιατί η γραμματεία μου είπε μεχρι τον Σεπτέμβρη και εμένα μου μένει μόνο ένα μάθημα για τα μισά το οποίο πιθανότατα δεν το πέρασα τώρα τον Σεπτέμβρη.Εχει υπάρξει κάποιος σε παρόμοια κατάσταση όπου τα πέρασε μετεπειτα και του εγκρίθηκε κανονικά? ευχαριστώ!!Γνωρίζει κανείς για αυτό το θέμα?
δεν υπαρχει ρητη αναφορα στον νομο τους , λεει τα μισα του προηγουμενου ετους ...οποτε ειναι θεμα γραμματειας να το υπολογισει ..συνηθως οι γραμματεις βοηθανε τα παιδια.
δεν εχω προσωπικη πειρα νικολετα καθ οτι προνομιουχος.σορρυ.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να ρωτήσω για το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα μέχρι πότε πρέπει να έχει περαστεί η προϋπόθεση των μισων μαθημάτων του πρώτου έτους..Μέχρι τον Σεπτέμβρη του πρώτου έτους ή γίνεται και στο δεύτερο έτος?Ρωτάω γιατί η γραμματεία μου είπε μεχρι τον Σεπτέμβρη και εμένα μου μένει μόνο ένα μάθημα για τα μισά το οποίο πιθανότατα δεν το πέρασα τώρα τον Σεπτέμβρη.Εχει υπάρξει κάποιος σε παρόμοια κατάσταση όπου τα πέρασε μετεπειτα και του εγκρίθηκε κανονικά? ευχαριστώ!!Γνωρίζει κανείς για αυτό το θέμα?
Kαι εγώ από όσο ξέρω είναι οι τρεις εξεταστικές του πρώτου έτους, εάν περάσεις μάθημα στην εξεταστική του χειμερινού του επόμενου έτους δεν στο μετράει.
Έστω από άλλα σχόλια και φόρουμ αυτό έγραφαν
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Kαι εγώ από όσο ξέρω είναι οι τρεις εξεταστικές του πρώτου έτους, εάν περάσεις μάθημα στην εξεταστική του χειμερινού του επόμενου έτους δεν στο μετράει.
Έστω από άλλα σχόλια και φόρουμ αυτό έγραφαν
Έτσι ακριβώς είναι. Και να συμπληρώσω ότι ο νόμος λέει "το σύνολο των μαθημάτων του προβλεπόμενου προγράμματος σπουδών", συνεπώς, υπολογίζονται στο συνολικό αριθμό όλα τα επιλογής ανεξαιρέτως αν εσύ τα δηλώσεις ή οχι ή διαλέξεις μόνο 1.
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Αφού δεν έχει το πρώτο έτος προϋπόθεση για το στεγαστικό,ήσουν στο πρώτο και πας στο δεύτερο?
ούτε που έχω καταλάβει..




Nαι τώρα μπαίνω δεύτερο λέω για του χρόνου γτ έτσι κι αλλιώς στους πρωτοετείς ισχύει για όλους
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Μάλλον θα πρέπει να ετοιμάζεσαι για 1500 ευρώ από εδώ και πέρα και οχι χιλιάρικο. :happy:
Αφού δεν θα τα πάρω του χρόνου για 1 μαθημα !,🥲🥲🥲
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έτσι ακριβώς είναι. Και να συμπληρώσω ότι ο νόμος λέει "το σύνολο των μαθημάτων του προβλεπόμενου προγράμματος σπουδών", συνεπώς, υπολογίζονται στο συνολικό αριθμό όλα τα επιλογής ανεξαιρέτως αν εσύ τα δηλώσεις ή οχι ή διαλέξεις μόνο 1.
Α σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση αν και ακόμα δεν έχω επιλογής
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Για το στεγαστικο επειδη θα κανω αιτηση του χρονου,το επιδομα ειναι καθε μηνα για οσα χρονια ειναι η σχολη?
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Για το στεγαστικο επειδη θα κανω αιτηση του χρονου,το επιδομα ειναι καθε μηνα για οσα χρονια ειναι η σχολη?

Μια φορά τον χρόνο μπαίνει, για όσα χρόνια είναι η σχολη.

Εάν είναι 4 χρόνια η σχολή είναι 1000€ τον χρόνο αρα 4000€
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τωρα το πηγανε 1.500 νομιζω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Για το στεγαστικο επειδη θα κανω αιτηση του χρονου,το επιδομα ειναι καθε μηνα για οσα χρονια ειναι η σχολη?
μακαρι να ηταν καθε μηνα..αλλα δεν ειναι
τον ιουνιο( και ισως και σεπτεμβρη) θα κανεις αιτηση για το ετος που ετρεξε και για το οποιο θα πρεπει εχεις περασει τα μισα μαθηματα ..
τα χρηματα θα τα παιρνεις στον λογαριασμο σου κατα Χριστούγεννα.
το θετικο ειναι οτι το κανανε 1500 και το πολυ θετικο για συγκατοίκηση που το εκαναν 2000 ανα παιδι γεγονος που πλησιαζει το ετησιο εκοικιο.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Σε ποιο ονομα πρεπει να μπει το ενοικιαστηριο αν πληρωνουν οι γονεις το ενοικιο προκειμενου να μην χασεις το επιδομα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Σε ποιο ονομα πρεπει να μπει το ενοικιαστηριο αν πληρωνουν οι γονεις το ενοικιο προκειμενου να μην χασεις το επιδομα?
το μισθωτηριο πρεπει να ειναι στο ονομα του γονεα ,αυτος ειναι ο δικαιουχος εφοσον εισαι προστατευομενο μελλος.. θελω να πιστευω ομως οτι και στο ονομα σου να ειναι δεν θα υπαρχει προβλημα..βεβαια τωρα δεν εχεις να κανεις με τις γραμματειες αλλα με μια πλατφορμα που τσεκαρει αφμ που δεν εχει περασει και το τεστ εξυπναδας..οποτε στο ονομα του μπαμπα πιο καλα.
Αν ομως εισαι μεγαλος πανω απο 25 και κανεις δηλωση τοτε στο ονομα το δικο σου.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ειμαι πολυ μεγαλυτερος οποτε το μισθωτηριο σε εμενα?Σκεφτομουν να φαινεται οτι τα βαζουν οι γονεις μηπως ειχαν καμια φοροαπαλλαγη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
το θετικο ειναι οτι το κανανε 1500 και το πολυ θετικο για συγκατοίκηση που το εκαναν 2000 ανα παιδι γεγονος που πλησιαζει το ετησιο εκοικιο.
Αν και ειναι νωρίς να βγαλουμε συμπεράσματα. Αν δυο αδέλφια συγκατοικούν θα παρουν 2000 εκαστος ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Αν και ειναι νωρίς να βγαλουμε συμπεράσματα. Αν δυο αδέλφια συγκατοικούν θα παρουν 2000 εκαστος ?
τωρα αν συγκατοικουν αδελφια παιρνουν το χιλιαρικο καθε ενα παιδι ... ε προφανως θα παρουν και το διχιλιαρο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top