Στατιστική ΟΠΑ vs ΔΕΤ

giorgos99

Νεοφερμένος

Ο giorgos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα , έδωσα φέτος πανελλήνιες στο 4ο πεδιο και έγραψα 18500 μονάδες οπότε έχω την δυνατότητα να επιλέξω οποίο τμήμα θέλω . Τα τελευταία δύο χρόνια το μόνο που ήθελα ήταν στατιστική στο ΟΠΑ . Αφού είδα όμως τους βαθμούς μου άρχισα να σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ΔΕΤ. Ακούω διαφορετικες αποψεις και επηρεαζομαι ...καταβαθος θέλω στατιστική αλλά όσο ακούω γνώμες για το ΔΕΤ μπερδεύομαι παρά πολύ
 

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Καλησπέρα , έδωσα φέτος πανελλήνιες στο 4ο πεδιο και έγραψα 18500 μονάδες οπότε έχω την δυνατότητα να επιλέξω οποίο τμήμα θέλω . Τα τελευταία δύο χρόνια το μόνο που ήθελα ήταν στατιστική στο ΟΠΑ . Αφού είδα όμως τους βαθμούς μου άρχισα να σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ΔΕΤ. Ακούω διαφορετικες αποψεις και επηρεαζομαι ...καταβαθος θέλω στατιστική αλλά όσο ακούω γνώμες για το ΔΕΤ μπερδεύομαι παρά πολύ

Τα μόρια που έβγαλες δεν θα πρέπει να σχετίζονται με ποια σχολή θα επιλέξεις, το τι θα βάλεις στο μηχανογραφικό έχει να κάνει με το τι σου αρέσει εσένα και σε τι είσαι εσύ καλός. Η "χαμηλότερη" βάση της στατιστικής όπως και κάθε τμήματος εξηγείται από την ζήτηση που έχει το εν λόγω τμήμα και σε καμία περίπτωση δεν φανερώνει αν τ το τμήμα είναι καλό ή όχι. Το Δετ με την στατιστική δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, άσχετα με το αν βρίσκονται στο ίδιο πανεπιστήμιο. Το δετ είναι ένα μιξ πληροφορικής και διοικητικής επιστήμης ενώ η στατιστική σχετίζεται με ανάλυση δεδομένων, συμπερασματολογία και τα συναφή που κάνει ένας στατιστικός. Δεν είναι κανένα τμήμα καλύτερο από το άλλο καθώς τα αντικείμενα που θεραπεύουν είναι διαφορετικά, το όλο ζήτημα είναι το τι είναι καλύτερο για σένα και σε τι μπορείς να αποδώσεις εσύ.
 

giorgos99

Νεοφερμένος

Ο giorgos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σαφώς και δεν παίζουν ρόλο τα μόρια . Από τη μια μου αρέσουν πολύ τα μαθηματικά και θα ήθελα να εμβαθύνω σε αυτά + ότι ένα δυνατό μαθηματικό υπόβαθρο σου δίνει γερες βάσεις για κάποιο μεταπτυχιακό
Από την άλλη βέβαια το να ασχολούμαι μόνο με βαριά μαθηματικά ίσως γίνει κουραστικό μετά από κάποιο σημείο
Οσον αφορά το δετ παίρνεις μια γενική αλλά καλή γεύση από την αγορά εργασίας οπότε θεωρώ ( απ' όσα έχω ακούσει ) ότι έχεις καλύτερες γνώσεις ώστε να μπεις αμέσως σε μια εταιρία
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν τη βρίσκεις με μαθηματικά θα σου αρέσει σίγουρα το στατιστικό .
Σε κάθε άλλη περίπτωση μακρυά γιατί θα δυσκολευτείς να τελειώσεις .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top