Στατιστικά Πανελληνίων 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Προσωπικα συμφωνω με τη διαβαθμιση.Στο ποστ σου ειπες ομως οτι δεν παρουσιαζουν διαφορες σε σχεση με περσυ(πχ μαθ γεν) και δν υπαρχει σφαγη.Προσωπικα θεωρω οτι υπαρχει σφαγη λογω του οτι μιλαμε για μεγαλη και σημαντικη διαφορα στα ποσοστα των αριστουχων στη φυσικη μαθηματικα βιολογια κατευθυνσης και σημαντικες στη βιολογια και στα μαθ γεν.Στα μαθ γεν περσυ το ποσοστο ηταν 29%(?) φετος ειναι 21% δηλαδη 8 μοναδες.Με 8 μοναδες απο περσυ δεν θα μιλουσα για ομοιοτητα.Αρκετα σημαντικη επισης πτωση υπηρξε και στη χημεια.
Οποτε για οσους ειναι αγχωμενοι φετος μιλαμε για πλεον ξεκαθαρη πτωση των βασεων!.
Ενδεικτικα κοιταξτε τις βασεις του 2008.Το 2008 οι βασεις ηταν αρκετα πιο κατω απο τις σημερινες και το μονο δυσκολο μαθημα ηταν τα μαθ κατ που ηταν στο ιδιο ποσοστο με φετος !!! (10% τοτε και 11% φετος).
Ενδεικτικα εκεινη η χρονια ειχε την ευκολοτερη φυσικη ολων των εποχων με 40-50%(?) της θετικης πανω απο 18.Τωρα θα πεταχτει καποιος και θα πει οτι εχουμε μειωση και μειωση των εισακτεων δεν εχει διαβασει μονο οτι η μειωση αφορα κατα κυριο λογο μονο τα ΤΕΙ(καταργηση τμηματων) ενω στις υψηλοβαθμες σχολες εχουμε ειτε μικρη μειωση(που δεν επηρεαζει σημαντικα) ειτε μικρη αυξηση το διο ισχυει και για τις μεσαιες.
Οποτε οσοι απογοητευτηκατε σημερα σας υπενθμιζω οτι τον γαμπρο τον ξυριζουν στο τελος(βασεις).

Πολύ σωστή η κατακλείδα σου. Οι πανελλήνιες είναι διαγωνισμός, πράγμα που σημαίνει ότι το μόνο που έχει σημασία είναι το πως έγραψε κάποιος σε σχέση με τους άλλους, όχι σε σχέση με το 20. Και όσον αφορά την διαβάθμιση, δες σε παρακαλώ τα στατιστικά και πες μου, σε πόσα μαθήματα βλεπεις κάτω από 10% των υποψηφίων στην κλίμακα 18-20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
μην ακουω οτι δεν εγινε σφαγη...πραγματικα εμεις που γραψαμε-η πλειοψηφια μαλλον-μας χτυπαει ασχημα...δειτε απο την αρχη ολη την χρονια μεχρι και σημετα και αναλογιστειτε ποιες διαφορες σε σχεση με αλλες χρονιες...πραγματικα την φετικη χρονια δεν μπορουμε να τις συγκρινουμε με αλλες γιατι αφενος ειναι τεραστιο επιπεδο πιο πανω..και μαλιστα οχι με θετικο τροπο αλλα με αρνητικο...η μεταβαση αυτη σε αλλο επιπεδο εγινε με αδοξο τροπο και δυστυχως γκρεμισε πολλα ονειρα παιδιων....απο πιο μαθημα να ξεκινησουμε και απο πιο να τελειωσουμε!!!!!τι να πω...αμα δεν εχεις ζησει ολη την χρονια δεν μπορεις να καταλαβεις...και οταν η αποψη που εκφραζω εδω επαναλαμβανεται και απο πολλα διαφορετικα ατομα και ειδικα στο i-school που μπαινουν ατομα που ενδιεαφερονται για το σχολειο αλλιως δεν θα εκαναν τον κοπο....παυει να αποτελει εξαιρεση ή τυχαια...αλλα ειναι πραγματικοτητα....πραγματικα απο 6 σχολεια που γνωριζω απο γνωστους μου μονο 4 ατομα ειναι ευχαριστημενα απο αυτα που εγραψαν...και τα δυο γιατι ειχαν καθαρη τυχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Αν κρίνουμε συγκριτικά με άλλες χρονιές, ας συγκρίνουμε το 2011 με το 2002. Αλλά μέχρι εκεί δεν φτάνει η μνήμη πολλών μου φαίνεται.
Δεν νομιζω οτι μπορουμε να συγκρινουμε το 2002 με το 2011.Το 2002 δινανε 10 μαθηματα φετος δινουν 6.Αλλο συστημα τοτε αλλο τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
μην ακουω οτι δεν εγινε σφαγη...πραγματικα εμεις που γραψαμε-η πλειοψηφια μαλλον-μας χτυπαει ασχημα...δειτε απο την αρχη ολη την χρονια μεχρι και σημετα και αναλογιστειτε ποιες διαφορες σε σχεση με αλλες χρονιες...πραγματικα την φετικη χρονια δεν μπορουμε να τις συγκρινουμε με αλλες γιατι αφενος ειναι τεραστιο επιπεδο πιο πανω..και μαλιστα οχι με θετικο τροπο αλλα με αρνητικο...η μεταβαση αυτη σε αλλο επιπεδο εγινε με αδοξο τροπο και δυστυχως γκρεμισε πολλα ονειρα παιδιων....απο πιο μαθημα να ξεκινησουμε και απο πιο να τελειωσουμε!!!!!τι να πω...αμα δεν εχεις ζησει ολη την χρονια δεν μπορεις να καταλαβεις...και οταν η αποψη που εκφραζω εδω επαναλαμβανεται και απο πολλα διαφορετικα ατομα και ειδικα στο i-school που μπαινουν ατομα που ενδιεαφερονται για το σχολειο αλλιως δεν θα εκαναν τον κοπο....παυει να αποτελει εξαιρεση ή τυχαια...αλλα ειναι πραγματικοτητα....πραγματικα απο 6 σχολεια που γνωριζω απο γνωστους μου μονο 4 ατομα ειναι ευχαριστημενα απο αυτα που εγραψαν...και τα δυο γιατι ειχαν καθαρη τυχη...
Πες τα ρε φιλε και θα χαζεψω σημερα..δεν λεω υπαρχουν παιδια που εγραψαν 19000 και πραγματικα συγχαρητηρια αλλα ειναι μετρημενα...εχω ακουσει οτι να ναι σημεραααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι αφήνετε τα συναισθήματά σας να σας οδηγήσουν σε συμπεράσματα που δεν είναι λογικά και σε επιχειρήματα που είναι πολύ αδύναμα. Τέλος πάντων, δεν θα επιμείνω, καταλαβαίνω ότι προκαλώ. Αλλά σας παρακαλώ, όταν έχετε καθαρό μυαλό, ελάτε να το ξανασυζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αφορα τα παιδια της 3ης λυκειου αυτο το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Πολύ σωστή η κατακλείδα σου. Οι πανελλήνιες είναι διαγωνισμός, πράγμα που σημαίνει ότι το μόνο που έχει σημασία είναι το πως έγραψε κάποιος σε σχέση με τους άλλους, όχι σε σχέση με το 20. Και όσον αφορά την διαβάθμιση, δες σε παρακαλώ τα στατιστικά και πες μου, σε πόσα μαθήματα βλεπεις κάτω από 10% των υποψηφίων στην κλίμακα 18-20.
Προσωπικα φετος πιστευω οτι εγινε τουλαχιστον μια καλη αρχη σε οτι αφορα τη διαβαθμιση των βαθμολογιων.Εχει δουλεια ακομη βεβαια οπως στη χημεια (σωστα ειπες εξωπραγματικο το 36%,αλλα πολυ μειωμενο σε σχεση με περσυ οπως και σε πολλα αλλα μαθηματα).Επισης το Β1 στα μαθηματικα γενικης η αδερφη μου ,και αρκετοι αλλοι που πηγαν καλα σημερα, που εβγαλε σημερα 19.100 δεν το λυσε αυτο,και αυτο κατι λεει.Ενδιαφερο θα εχει να δουμε τα ποσοστα σε αυτο το μαθημα που ηταν πανω απο 19.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
αφορα τα παιδια της 3ης λυκειου αυτο το θεμα
Ωπα, λογοκρίνουμε κιόλας; Νομίζεις ότι είμαι κανένας ουρανοκατέβατος; Για ψάξου λίγο.

Προσωπικα φετος πιστευω οτι εγινε τουλαχιστον μια καλη αρχη σε οτι αφορα τη διαβαθμιση των βαθμολογιων.Εχει δουλεια ακομη βεβαια οπως στη χημεια (σωστα ειπες εξωπραγματικο το 36%,αλλα πολυ μειωμενο σε σχεση με περσυ οπως και σε πολλα αλλα μαθηματα).Επισης το Β1 στα μαθηματικα γενικης η αδερφη μου ,και αρκετοι αλλοι που πηγαν καλα σημερα, που εβγαλε σημερα 19.100 δεν το λυσε αυτο,και αυτο κατι λεει.Ενδιαφερο θα εχει να δουμε τα ποσοστα σε αυτο το μαθημα που ηταν πανω απο 19.
Αυτό το στατιστικό δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμο. Όντως θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πάντως πρέπει να ληφθεί υπόψιν ότι το 2010 οι υποψήφιοι της Τεχνολογικής ήταν 40.244 έναντι 36.080 που ήταν φέτος πράγμα που σε συνδυασμό με τα μικρότερα φετινά ποσοστά δείχνει ότι οι αριστούχοι της Τεχνολογικής σε κάθε μάθημα είναι σε απόλυτους αριθμούς πολύ λιγότεροι από τους περσινούς.
Μήπως υπάρχει πουθενά η κατανομή των υποψηφίων ανά κατεύθυνση και για Θεωρητική, Τεχνολογική 1, 2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
ο καθενας μπορει να λεει την γνωμη του εκτιμησεις κανουμε αλλωστε...τιποτα δεν εχει κριθει διοτι πολυ απλα το συστημα των πανελληνιων δεν λεει οποιος εβγαλε 19000 μπορει να μπει ιατρικη...ειναι ενα συστημα καθαρα διαγωνιστικο...εγραψες καλυτερα απο τον τελευταιο που μπηκε ιατρικη?τοτε μπαινεις γιατι το αξιζες? γιατι ησουν τυχερος και δεν ησουν 30 μορια πιο κατω? δεν μπορει να δοθει απαντηση...θα προτιμουσα ενα συστημα του τυπου...πηρες 18 μαθηματικα 18 φυσικη 18 βιολογια σε δεχομαστε στο πανεπιστημιο μας γιατι αυτα ειναι και τα κριτηρια που θετουμε..οχι καθε χρονο να αλλαζουν οι βασεις και με ποσα μορια μπαινεις με ποσα δεν μπαινεις..προσωπικα τωρα το 17.4 στην βιολογια κατευθυνσης με συντελεστη 1.3 νομιζω με επηρεαζει πολυ...εκτιμησεις οποιοσδηποτε να κανει ειναι απλα επιοικως απαραδεκτος...μονο οποιος ξερει τι εχουν βαλει οι υποψηφιοι στα μηχανογραφικα μπορει να εκτιμησει τις βασεις...δηλαδη αμα ξαφνικα λογω κακων βαθμων 30.000 υποψηφιοι δεν κανουν μηχανογραφικο τι θα γινει τοτε??? αμα το 70% της αθηνας παιδια που εγραψαν πανω απο 19000 αλλα δεν δηλωνουν αλλες ιατρικες παρα μονο της αθηνας γιατι δεν μπορουν να φυγουν τι θα γινει στις ιατρικες της επαρχιας??? μπορει καποιος να μου πει τι θα γινει με τα μηχανογραφικα??? εχει καποιος εμπεριστατωμενη αποψη πως ολοι οι διαφορετικοι παραγοντες απο περυσι θα επηρεασουν??? τα νεα δεδομενα για μεσα σε ενα χρονο ειναι προσωπικα πιστευω πολλα...εχουμε αναλογη εμπειρια πανω σε αυτες τις συνθηκες για να μπορουμε να κανουμε την εκτιμηση μας για το πως θακινηθουν οι βασεις...αρα αντι να λεμε εκτιμησεις ας λεμε προσωπικη μου αποψη και προσωπικη μου γνωμη...τοτε θα ειμαστε σωστοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Για να μην παραξηγηθω σφαγη φετος δεν εγινε γενικα.Υπηρξε μια πολυ καλη διαβαθμηση που θα πρεπει να εχει υπαρξει εδω και χρονια.Σφαγη ομως εγινε και μαλιστα μεγαλη σε σχεση με τις αλλες χρονιες αυτο το δειχνουν τα πολυ πεσμενα ποσοστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Για να μην παραξηγηθω σφαγη φετος δεν εγινε γενικα.Υπηρξε μια πολυ καλη διαβαθμηση που θα πρεπει να εχει υπαρξει εδω και χρονια.Σφαγη ομως εγινε και μαλιστα μεγαλη σε σχεση με τις αλλες χρονιες αυτο το δειχνουν τα πολυ πεσμενα ποσοστα
εισαι ο παναρετος???γιατι οτι και να πεις βαζεις αναμεσα και το ειχαμε πολυ καλη διαβαθμιση φετος.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι αφήνετε τα συναισθήματά σας να σας οδηγήσουν σε συμπεράσματα που δεν είναι λογικά και σε επιχειρήματα που είναι πολύ αδύναμα. Τέλος πάντων, δεν θα επιμείνω, καταλαβαίνω ότι προκαλώ. Αλλά σας παρακαλώ, όταν έχετε καθαρό μυαλό, ελάτε να το ξανασυζητήσουμε.

με ολο τον σεβασμο δεν νομιζω η πλειοψηφια οτι μιλαει με βαση το συναισθημα...και μιλαω για την πλειοψηφια γιατι πραγματικα δεν εχω ακουσει διαφορετικη αποψη απο μαθητη που εγραψε απο αυτην που εκφραζω εδω...τα θεματα μακαρι να ηταν δυσκολα...σε αυτο απετυχαν..τα θεματα ηταν ανοητα δυσκολα..οχι διαβαθμισμενα δυσκολα οπως οφειλαν και οπως εχουμε μαθει...συνεπεια να φτασουμε στο σημειο να κρινονται οι βαθμοι οχι στις γνωσεις αλλα στην τυχη και στην ηρεμια..δεν μιλαω για ψυχραιμια...μακαρι να μην βγω ψευτης αλλα να δειτε τι ποσοστο θα ξαναδωσει του χρονου παρολο την οικονικη κατασταση της χωρας...και νομιζω οτι ο Παναρετος δεν βγηκε πριν απο λιγες μερες και μιλησε για δραματικη αλλαγη των βασεων...βρωμουσε το πραγμα και κατι μου λεει αυτο...δεν χρειαζεται να υπενθυμισω το φετινο προγραμμα των εξετασεων και την αναιρεση της αρχης των πανελλαδικων για τουλαχιστον 5-6 πιο μπροστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Διαβαθμιση ειναι οταν οπως ειπε και ο σουροτηρι το 10% των βαθμων να αντιστοιχει στο 10% των μαθητων.Αυτο ειναι διαβαθμιση.Διαβαθμιση δεν ειναι η περσινη βιολογια κατ και χημεια κατ οταν ο 1 στους 2 γραφει πανω απο 18 αυτο ειναι μπατε σκυλοι αλεστε.Οποτε τα θεματα δεν ηταν ανοητα δυσκολα φετος ηταν εξαιρετικα αφου τουλαχιστον σε μαθ και φυσ κατ εγινε σωστη κατανομη των υποψηφιων.Στα ευκολα θεματα κρινεται η τυχη και το 1 μοριο κοστιζει εκει.Οι γνωσεις φαινονται αλλωστε ξεκαθαρα στα δυσκολα θεματα.Και η ψυχραιμια ειναι αρκετα αξιοπιστος παραγοντας για να κρινει την εισοδο σου στην 3οβαθμια εκπαιδευση θα σε κρινει σε πολλες εκφανσεις της ζωης σου γιατι οχι και στις πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Διαβαθμιση ειναι οταν οπως ειπε και ο σουροτηρι το 10% των βαθμων να αντιστοιχει στο 10% των μαθητων.Αυτο ειναι διαβαθμιση.Διαβαθμιση δεν ειναι η περσινη βιολογια κατ και χημεια κατ οταν ο 1 στους 2 γραφει πανω απο 18 αυτο ειναι μπατε σκυλοι αλεστε.Οποτε τα θεματα δεν ηταν ανοητα δυσκολα φετος ηταν εξαιρετικα αφου τουλαχιστον σε μαθ και φυσ κατ εγινε σωστη κατανομη των υποψηφιων.Στα ευκολα θεματα κρινεται η τυχη και το 1 μοριο κοστιζει εκει.Οι γνωσεις φαινονται αλλωστε ξεκαθαρα στα δυσκολα θεματα.Και η ψυχραιμια ειναι αρκετα αξιοπιστος παραγοντας για να κρινει την εισοδο σου στην 3οβαθμια εκπαιδευση θα σε κρινει σε πολλες εκφανσεις της ζωης σου γιατι οχι και στις πανελληνιες?

σου μιλησα για ηρεμια και οχι ψυχραιμια...γαι μενα ειναι 2 πραγματα διαφορετικα..οσον αφορα την διαβαθμιση θα διαφωνισω...αυτο που ειπα εγω με αυτο που ειπες εσυ δεν εχουν καμια σχεση...εγω αναφερω οτι τα θεματα ηταν ανοητα δυσκολα και αυτο μπορουν να το επιβεβαιωσουν πολλοι..οσον αφορα τα μαθηματα που εδωσα εγω....τωρα το αν υπηρχε ενα 10 % που ηταν αριστο εμενα δεν μου λεει κατι...γιατι αμα εβαζαν δυσκολα θεματα διαβαθμισμενης δυσκολιας παλι τοσο θα ηταν..αλλα θα παιρνουσαν με βαση τις αποκλειστικα γνωσεις τους και τον κοπο τους και οχι με βαση συνδυασμων παραγοντων..φερε ως παραδειγμα τα μαθηματικα γενικης..η ουσια ποια ειναι??με ποια κριτηρια παλευουμε να μπυμε στο πανεπιστημιο??αμα αυτο δεν ειναι οι γνωσεις μας και η συνεπεια μας..τοτε κατι παει τελειως στραβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδια δεν ξερω τι συμβαινει, εγω μονο στο ischool βλεπω τοσες πολλες υψηλες βαθμολογιες
Στους πινακες στο σχολειο, ειδα μονο στην εκθεση λιγους βαθμους κατω απο την βαση,
Στα αλλα μαθηματα εγινε χαμος, τουλαχιστον 45% των βαθμολογιων σε μαθηματα οπως λατινικα, αρχαια, λογοτεχνια, ιστορια, μαθηματικα και φυσικη ηταν κατω απο την βαση, δεν ξερω σε τι ειδους κολλεγια(μονο αυτο μπορω πλεον να φανταστω:confused:) πανε ορισμενοι απο εδω, αλλα εχω μπροστα μου δυο τελειως αντικρουομενες αποψεις.

τα αποτελεσματα αυτα που λεω ειναι απο τρια διαφορετικα σχολεια, που εδιναν στο ιδιο εξεταστικο κεντρο
Kαι εγώ τα περισσότερα παιδιά που ξέρω ότι δίνανε φέτος,πήγαν χάλια.Όχι απλά άσχημα.

Μιλάμε ξέρω άτομα που έβγαλαν 7 και 10.000 μόρια. :confused:
Το πρωί ήμουν σε πολύ άσχημη διάθεση,μετά από όσα άκουσα.

Στο ischool έχω δεί μόνο τόσα παιδιά να έχουν γράψει πολύ καλούς βαθμούς. Και μπράβο,πραγματικά.

Γενικά υπάρχει μια πολύ περίεργη κατάσταση. Θα δούμε τι θα γίνει.

Μπράβο σε όσα παιδιά προσπάθησαν και ανταμείφθηκαν.
Τελικά αν είσαι πραγματικά καλός,όσο δύσκολα θέματα και να πέσουν, τα βγάζεις πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μου αρέσει πάντως που εκτός από μαθητές ασχολούνται καθηγητές και φοιτητές με το θέμα. Για την ακρίβεια αυτούς είναι που θέλω, προσωπικά, να ακούσω περισσότερο γιατί, όπως διάβασα πιο πάνω, δεν προκαταβάλλονται από το συναίσθημα. Και είναι πολύ σημαντικές οι μετρημένες απόψεις για τις επόμενες 7 μέρες, θα βοηθήσουν πιστεύω πολλούς να ζυγίσουν καλύτερα τα πράγματα και να κινηθούν έξυπνα στο μηχανογραφικό.

Ωραίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Kαι εγώ τα περισσότερα παιδιά που ξέρω ότι δίνανε φέτος,πήγαν χάλια.Όχι απλά άσχημα.

Μιλάμε ξέρω άτομα που έβγαλαν 7 και 10.000 μόρια. :confused:
Το πρωί ήμουν σε πολύ άσχημη διάθεση,μετά από όσα άκουσα.

Στο ischool έχω δεί μόνο τόσα παιδιά να έχουν γράψει πολύ καλούς βαθμούς. Και μπράβο,πραγματικά.

Γενικά υπάρχει μια πολύ περίεργη κατάσταση. Θα δούμε τι θα γίνει.

Μπράβο σε όσα παιδιά προσπάθησαν και ανταμείφθηκαν.
Τελικά αν είσαι πραγματικά καλός,όσο δύσκολα θέματα και να πέσουν, τα βγάζεις πέρα.

Nομιζω οτι φετος εγινε οντως σφαγη, και αυτο θα φανει στις βασεις.
Επισης ηταν μια σφαγη προς βελτιωση. Δεν νοειται για τοσα χρονια να υπαρχουν σχολες που θελουν 19+ μορια
Γι αυτο και νομιζω οτι αυτη η αλλαγη φετος, εστω με τα "ανοητα" δυσκολα θεματα(οπως ειπε καποιος) ειναι αλλαγη προς το καλο.
(Τωρα το οτι ετυχε σε μας.... τι να κανουμε, ηταν ο Μητσοτακης πρωθυπουργος οταν γεννηθηκαμε....)
Το 2000 εγινε το μεγαλο μπαμ και υπηρχε μια ταση να πανε να σπουδασουν ολοι, αυτη η ταση εφτασε προπερσι (2009) στην κορυφωση της και απο το 2010 και μετα αρχισε να πεφτει, (ενδεικτικα δειτε πως κινηθηκαν οι βασεις στα ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ περσι, που ειναι ενα πολυ τρανταχτο παραδειγμα. https://www.madata.gr/diafora/panelladikes/74124.html πατηστε εδω, πατηστε CTRL+ F και γραψτε KOZANH και πατατε επομενο)
Περιμενω να ακουσω αντιρησεις πανω σε αυτη την αποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johanio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Προσωπική μου εκτίμηση γιατί το έψαξα αρκετά το θέμα με τα στατιστικά είναι πως θα επιστρέψουμε στις βάσεις του 2008 για να μην πω πως οι βάσεις θα είναι ακόμα μικρότερες σε κάποια τμήματα από αυτές του 2008.

Βέβαια δεν είμαι απόλυτος σε αυτό, αλλά πάντως έπειτα από μια μικρή έρευνα στα ποσοστά επιτυχίας του 2008, τα ποσοστά επιτυχίας του 2011 φαίνονται πολύ μικρότερα.

Σίγουρα φέτος η οικονομική κρίση και το νέο σύστημα μεταγραφών θα παίξουν και αυτά καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση των βάσεων. Παράγοντες που φέτος εμφανίστηκαν και δείχνουν να επηρεάζουν το όλο σκηνικό των βάσεων

Οπότε δεν μπορούμε να λέμε τίποτα με σιγουριά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Παιδιά νομίζω κάποιο ενδιαφέρον παρουσιάζει η σύγκριση των φετινών και περσινών στατιστικών με αυτών του 2006, 2007, 2008 όσον αφορά τους αριστεύσαντες(18-20) και θα αναφερθώ στους φίλους μας τους θετικούς. https://www.alfavita.gr/ejetaseis05/statistikapanelladikwn08c.php . Όπως μπορούμε να δούμε φέτος οι υποψήφιοι τα πήγαν χειρότερα στην ΕΚΘΕΣΗ από το 2008. Τα φετινά ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ όμως σύμφωνα με τα στατιστικά ήταν ΤΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ όπως και η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ από όλες τις χρονιές. Το ίδιο ξεκάθαρα συμβαίνει και στη ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΘΕΤΙΚΗΣ, μάθημα βαρύτητας! Η φετινή ΧΗΜΕΙΑ υπολείπεται σε δυσκολία μόνο αυτής του 2007, ενώ τα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΘΕΤΙΚΗΣ φέτος ήταν λίγο πιο εύκολα από τα έτη 2006-7-8. Τέλος, στη ΦΥΣΙΚΗ ΘΕΤΙΚΗΣ τα 18-20 ήταν σαφέστατα μειωμένα φέτος! Το ίδιο μπορούμε να εφαρμοσουμε και για τις άλλες κατευθύνσεις για να συγκρίνουμε! Τώρα, αν θα πέσουν οι βάσεις στις ιατρικές κλπ και πόσο, ο καθένας θα το κρίνει μόνος του! Καλή επιτυχία σε όλους!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top