Στήριξη από τους γονείς για τις πανελλήνιες

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Κάνω αυτό το θέμα γιατί με έχει προβληματίσει η στάση τον γονιών μου το τελευταίο διάστημα, με απλά λόγια έχω την εντύπωση πως δεν κατανοούν το γεγονός πως σε 2 μήνες δίνω Πανελλήνιες. Είχα πάντα την εντύπωση πως οι γονείς "φαγώνονται" με τις εξετάσεις και στηρίζουν μέχρι και που πιέζουν τα παιδιά τους (όπως μια διαφήμιση γνωστού γιαουρτιού λίγα χρόνια νωρίτερα με μια μάνα που διαβάζει με τον γιο της και στο τέλος αναφωνεί χαρούμενη, περάσαμε, περάσαμε!!).

Το θέμα είναι πως οι δικοί μου οι γονείς είναι το εντελώς αντίθετο, λόγου χάρη την Κυριακή ενώ ήθελα να κάνω επανάληψη Ιστορία κατεύθυνσης ο μπαμπάς μου επέμενε και στο τέλος θύμωσε που δεν ήθελα να βγω να καθαρίσω τον κήπο μαζί τους:worry: Και σήμερα ενώ διάβαζα σημειώσεις από το κομπιούτερ ήθελε να το πάρει "για 30 ώρα να κατεβάσει ένα παιχνίδι" και πάλι θύμωσε που φώναζα πως με αποδιοργανώνει. Να σημειώσω πως φροντιστήριο δεν πάω και δεν πήγα ποτέ από δική μου επιλογή οπότε η δουλειά μουν είναι ακόμα περισσότερη. Και όχι δεν θέλω να πάρω απλά απολυτήριο όπως νομίζουν οι περισσότεροι, στο πανεπιστήμιο θέλω να περάσω γαμώτο!

Οκ επιδή νομίζω πως ξέφυγα λίγο από το ζητούμενο επανέρχομαι στην τάξη:P Οι δικοί σας οι γονείς πως αντιμετωπίζουν το όλο θέμα με τις πανελλήνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Χαλαρά. Δε με πιέζουν σε τίποτα και δε μου μιλάνε κ για αυτό.
Ε ντάξει τους έχω πει κ γω να μη μιλάνε γι ''αυτό''.:redface: Απαγορευμένη λέξη. :P

Ξέρω όμως ότι αγχώνονται, όταν με βλέπουν να ξενυχτώ πχ.
Αλλά μου έχουν πει ότι ''δε θα πεθάνεις κι αν δε περάσεις κάπου...''
Βέβαια οκ... Και που το λένε το άγχος το δικό μου δε φεύγει, αλλά χαίρομαι που βλέπω τέτοια αντιμετώπιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Χαλαρά. Δε με πιέζουν σε τίποτα και δε μου μιλάνε κ για αυτό.
Ε ντάξει τους έχω πει κ γω να μη μιλάνε γι ''αυτό''.:redface: Απαγορευμένη λέξη. :P
Χαχαχα "αυτο", λες και μιλάς για κανένα κριμένο σκελετό στην ντουλάπα ξέρω 'γω:P Πάντως μην ανχώνεσαι, η ψυχραιμία εξασφαλίζει μεγαλύτερες πιθανότητες να γράψεις κάτι που ξέρεις ή να αυτοσχεδιάσεις εκεί που δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Χαχαχα "αυτο", λες και μιλάς για κανένα κριμένο σκελετό στην ντουλάπα ξέρω 'γω:P Πάντως μην ανχώνεσαι, η ψυχραιμία εξασφαλίζει μεγαλύτερες πιθανότητες να γράψεις κάτι που ξέρεις ή να αυτοσχεδιάσεις εκεί που δεν ξέρεις.

Mε τις φίλες μου κάνουμε κάτι ανάλογο με τον Χάρρυ Πότερ.
Ο ''ξέρεις ποιος'' έγινε το ''ξέρεις τι'':P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Κάνω αυτό το θέμα γιατί με έχει προβληματίσει η στάση τον γονιών μου το τελευταίο διάστημα, με απλά λόγια έχω την εντύπωση πως δεν κατανοούν το γεγονός πως σε 2 μήνες δίνω Πανελλήνιες. Είχα πάντα την εντύπωση πως οι γονείς "φαγώνονται" με τις εξετάσεις και στηρίζουν μέχρι και που πιέζουν τα παιδιά τους (όπως μια διαφήμιση γνωστού γιαουρτιού λίγα χρόνια νωρίτερα με μια μάνα που διαβάζει με τον γιο της και στο τέλος αναφωνεί χαρούμενη, περάσαμε, περάσαμε!!).

Το θέμα είναι πως οι δικοί μου οι γονείς είναι το εντελώς αντίθετο, λόγου χάρη την Κυριακή ενώ ήθελα να κάνω επανάληψη Ιστορία κατεύθυνσης ο μπαμπάς μου επέμενε και στο τέλος θύμωσε που δεν ήθελα να βγω να καθαρίσω τον κήπο μαζί τους:worry: Και σήμερα ενώ διάβαζα σημειώσεις από το κομπιούτερ ήθελε να το πάρει "για 30 ώρα να κατεβάσει ένα παιχνίδι" και πάλι θύμωσε που φώναζα πως με αποδιοργανώνει. Να σημειώσω πως φροντιστήριο δεν πάω και δεν πήγα ποτέ από δική μου επιλογή οπότε η δουλειά μουν είναι ακόμα περισσότερη. Και όχι δεν θέλω να πάρω απλά απολυτήριο όπως νομίζουν οι περισσότεροι, στο πανεπιστήμιο θέλω να περάσω γαμώτο!

Οκ επιδή νομίζω πως ξέφυγα λίγο από το ζητούμενο επανέρχομαι στην τάξη:P Οι δικοί σας οι γονείς πως αντιμετωπίζουν το όλο θέμα με τις πανελλήνιες?

Μου συμβαινει και μενα το ιδιο, για να μην πω χειροτερο. Δινω για δευτερη φορα, και οχι μονο δεν αγχωνονται, αλλα μου βαζουν και δουλιες να κανω:mad:. Και οταν λεω στη μαμα πως εχω να διαβασω, μου λεει << εσυ ολο τα ιδια λες, αλλα δε σε βλεπω να διαβαζεις.>>. Λες και φταιω εγω που δεν προλαβαινω. Δυο μηνες εχουν μεινει και ακομα να τελειωσω την υλη. Φροντιστηριο δεν παω. Δεν ξερω τι να κανω. Και απο ησυχια, τιποτα. Συνεχεια φωναζουν. Αντε να διαβασεις μετα. Η τηλεοραση συνεχεια ανοιχτη, να μου αποσπαει την προσοχη. Δεν ξερω αν θα τα καταφερω. Εχω βαρεθει να κανω υπομονη. Δεν εχω το δικαιωμα ουτε να παραπονεθω.:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μου συμβαινει και μενα το ιδιο, για να μην πω χειροτερο. Δινω για δευτερη φορα, και οχι μονο δεν αγχωνονται, αλλα μου βαζουν και δουλιες να κανω:mad:. Και οταν λεω στη μαμα πως εχω να διαβασω, μου λεει << εσυ ολο τα ιδια λες, αλλα δε σε βλεπω να διαβαζεις.>>. Λες και φταιω εγω που δεν προλαβαινω. Δυο μηνες εχουν μεινει και ακομα να τελειωσω την υλη. Φροντιστηριο δεν παω. Δεν ξερω τι να κανω. Και απο ησυχια, τιποτα. Συνεχεια φωναζουν. Αντε να διαβασεις μετα. Η τηλεοραση συνεχεια ανοιχτη, να μου αποσπαει την προσοχη. Δεν ξερω αν θα τα καταφερω. Εχω βαρεθει να κανω υπομονη. Δεν εχω το δικαιωμα ουτε να παραπονεθω.:(:(:(
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαίνω, συμπεριφέρονται λες και μου κάνουν χάρη που με αφήνουν να διαβάζω. Να φανταστείς πως σήμερα κανόνισαν να περάσουμε όλες τις διακοπές του Πάσχα οικογενειακώς στο σπίτι του θείου μου στο χωριό. Με απλά λόγια εξανεμίζουν κάθε πιθανότητα να βγάλω την ύλη μιας και στο σπίτι θα είμαστε 15 άτομα. Και επειδή διαμαρτυρήθηκα και θέλω να μείνω μόνη Θεσσαλονίκη έγινε το σώσε γιατί "διασπώ την οικογενειακή συνοχή".

Τώρα το τι να κάνεις δεν μπορώ να φανταστώ, εδώ δεν μπορώ να διαχειριστώ τα δικά μου. Δεν έχεις κάποια γιαγιά που μπορείς να πας για να είσαι πιο ήσυχα; Και γενικά στην πρώη φορά που έδωσε Πανελλήνιες επικρατούσε το ίδιο κλίμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εν οψη πανελληνιων επικρατει στο δωματιο μου απολυτη μοναρχια.
Κλεινομαι μεσα με τις ωρες και διαβαζω,χωρις καμια ενοχληση.

Διαβασομεν και γραψομεν :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Dr House ξέχασες να πεις: ..και χαζεύομεν στο ischool :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Dr House ξέχασες να πεις: ..και χαζεύομεν στο ischool

ε τι,νυχτοφυλακες ειμαστε να διαβαζουμε 12 ωρες το 24ωρο? :P
Viva la ischool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαίνω, συμπεριφέρονται λες και μου κάνουν χάρη που με αφήνουν να διαβάζω. Να φανταστείς πως σήμερα κανόνισαν να περάσουμε όλες τις διακοπές του Πάσχα οικογενειακώς στο σπίτι του θείου μου στο χωριό. Με απλά λόγια εξανεμίζουν κάθε πιθανότητα να βγάλω την ύλη μιας και στο σπίτι θα είμαστε 15 άτομα. Και επειδή διαμαρτυρήθηκα και θέλω να μείνω μόνη Θεσσαλονίκη έγινε το σώσε γιατί "διασπώ την οικογενειακή συνοχή".

Τώρα το τι να κάνεις δεν μπορώ να φανταστώ, εδώ δεν μπορώ να διαχειριστώ τα δικά μου. Δεν έχεις κάποια γιαγιά που μπορείς να πας για να είσαι πιο ήσυχα; Και γενικά στην πρώη φορά που έδωσε Πανελλήνιες επικρατούσε το ίδιο κλίμα;

δυστυχως δεν εχουμε κανεναν στην πολη μας , για να διαβαζω εκει.

την 1η φορα που εδινα πανελληνιες τα πραγματα ηταν καπως καλυτερα. η μαμα με στηριζε αρκετα, προσπαθουσε να μη μου βαζει πολλα να κανω, εκανε οσο γινοταν, ησυχια. Φετος ομως, σαν να μη τη νοιαζει. Δεν την καταλαβαινω. Ειναι σαν να με τιμωρει που δεν περασα με την πρωτη στη σχολη που θελω. Δηλ. την ωρα που διαβαζω, αν με χρειαστει για μια δουλεια, με φωναζει, χωρις να τη νοιαζει πως με διακοπτει.:worry::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Πραγματικός διάλογος: -Αυριο δεν πάω σχολείο για να διαβάσω. -Α, ωραία, πάμε να φυτέψουμε πατάτες το πρωί. Έτσι, να βάλουμε και λίγο βουκολικό αέρα στο τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Kι εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα... και μάλιστα την πρώτη φορά πιό έντονο απ' ό,τι τώρα... και εγώ στο μεταξύ, θέλω και νεκρική σιγή για να διαβάσω, να μην κουνιέται φύλλο! Θυμώνω βέβαια, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι όταν κάποιος δεν έχει δώσει ανάλογες εξετάσεις και δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνει το ανάλογο διάβασμα, δεν μπορεί να το καταλάβει (στην δική μου περίπτωση). Δεν φταίνε οι γονείς κατά βάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Kι εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα... και μάλιστα την πρώτη φορά πιό έντονο απ' ό,τι τώρα... και εγώ στο μεταξύ, θέλω και νεκρική σιγή για να διαβάσω, να μην κουνιέται φύλλο! Θυμώνω βέβαια, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι όταν κάποιος δεν έχει δώσει ανάλογες εξετάσεις και δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνει το ανάλογο διάβασμα, δεν μπορεί να το καταλάβει (στην δική μου περίπτωση). Δεν φταίνε οι γονείς κατά βάθος!
Μπορείς να εξαλείψεις κάθε θόρυβο με αφαιρετική μουσική. Αν θες σου στέλνω 2 διαδικτυακούς σταθμούς που με έχουν βοηθήσει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Kι εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα... και μάλιστα την πρώτη φορά πιό έντονο απ' ό,τι τώρα... και εγώ στο μεταξύ, θέλω και νεκρική σιγή για να διαβάσω, να μην κουνιέται φύλλο! Θυμώνω βέβαια, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι όταν κάποιος δεν έχει δώσει ανάλογες εξετάσεις και δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κάνει το ανάλογο διάβασμα, δεν μπορεί να το καταλάβει (στην δική μου περίπτωση). Δεν φταίνε οι γονείς κατά βάθος!

...και ειδικά όταν πληρώνουν πολλά χιλιάρικα γι' αυτήν την "πληρωμένη" εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο..:P Για έλα στην θέση τους, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε. Το να φεύγουν για πλάκα χιλιάρικα ευρώ όταν μαζεύονται με το σταγονόμετρο δεν είναι ότι καλύτερο. Πρέπει να υπάρχει αμφίπλευρη κατανόηση. Οι γονείς δεν το κάνουν από κακία. Απλά οι άνθρωποι στριμώχνονται όσο δεν πάει. Πάλι καλά να λες που δεν άρχισαν τα χάπια με τόσους λογαριασμούς και χαράτσια που "υποχρεώνονται" να πληρώσουν εφόσον έχουν σπιτικό. Μια οικογένεια και ένα σπίτι, έχουν έξοδα, ευθύνες και υποχρεώσεις. Δεν ζούμε στην κοινωνία του Πλάτωνα. Ζούμε σε μια κοινωνία όπου και για τον αέρα που αναπνέεις, πρέπει να πληρώσεις πολλά ασχέτως αν η δουλειά πάει ή όχι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
.Επειδή είμαι από πολύτεκνη οικογένεια πραγματικά εκνευρίζομαι από το θέμα.

Παρόλο που οι εξετάσεις έχουν Θεοποιηθεί δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και αυτό θα το διαπιστώσετε όταν δίνετε. Οι καθηγητές σας σας δίνουν την εντύπωση ότι είστε οι πιο σκληρά εργαζόμενοι (μπλόφα είναι) και ότι οι εξετάσεις αυτές θα καθορίσουν τις ζωές σας (μπλόφα και αυτό) και ότι μια αποτυχία θα σας καταδικάσει (όποιος θέλει μπορεί να ξαναδώσει και οποιος θελει να κάνει κάτι άλλο εξίσου καλό ή και καλύτερο ακόμα από το να μπει σε μια ελληνική σχολή).

Όταν κάποιος θέλει νεκρικη σιγή στο σπίτι είναι εύκολα αντιληπτό ότι αυτο δε γίνεται και ο υποψήφιος πρέπει να δείχνει σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Οι ωτοασπίδες είναι μια πολύ καλή λύση.....

Επίσης δεν είναι κακό να βοηθάτε που και που τους γονείας σας αφιερωνοντας λίγο χρόνο (δε θα γράψετε καλύτερα αν αφιερώσετε μισή ώρα για μια δουλειά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παρόλο που οι εξετάσεις έχουν Θεοποιηθεί δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και αυτό θα το διαπιστώσετε όταν δίνετε. Οι καθηγητές σας σας δίνουν την εντύπωση ότι είστε οι πιο σκληρά εργαζόμενοι (μπλόφα είναι) και ότι οι εξετάσεις αυτές θα καθορίσουν τις ζωές σας (μπλόφα και αυτό) και ότι μια αποτυχία θα σας καταδικάσει (όποιος θέλει μπορεί να ξαναδώσει και οποιος θελει να κάνει κάτι άλλο εξίσου καλό ή και καλύτερο ακόμα από το να μπει σε μια ελληνική σχολή).

Όντως, και σε μας στο φροντιστήριο μας λένε πως θα έχουμε μόνο χρόνο για διάβασμα και για ύπνο, αλλιώς θα γράψουμε μάλλον χάλια. Πιο μεγάλη μ-----α δεν πρέπει να χω ξανακούσει.

Όμοια για το αν οι εξετάσεις καθορίζουν την ζωή σου, κι αυτό μεγάλη βλακεία. Η επιτυχία δεν θέλει απαραίτητα τεράστιο αριθμό μορίων :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
...και ειδικά όταν πληρώνουν πολλά χιλιάρικα γι' αυτήν την "πληρωμένη" εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο..:P Για έλα στην θέση τους, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε. Το να φεύγουν για πλάκα χιλιάρικα ευρώ όταν μαζεύονται με το σταγονόμετρο δεν είναι ότι καλύτερο. Πρέπει να υπάρχει αμφίπλευρη κατανόηση. Οι γονείς δεν το κάνουν από κακία. Απλά οι άνθρωποι στριμώχνονται όσο δεν πάει. Πάλι καλά να λες που δεν άρχισαν τα χάπια με τόσους λογαριασμούς και χαράτσια που "υποχρεώνονται" να πληρώσουν εφόσον έχουν σπιτικό. Μια οικογένεια και ένα σπίτι, έχουν έξοδα, ευθύνες και υποχρεώσεις. Δεν ζούμε στην κοινωνία του Πλάτωνα. Ζούμε σε μια κοινωνία όπου και για τον αέρα που αναπνέεις, πρέπει να πληρώσεις πολλά ασχέτως αν η δουλειά πάει ή όχι καλά.

Στην περίπτωσή μου δεν φεύγουν χιλιάρικα σε φροντιστήρια κλπ, γιατί διαβάζω μόνη μου. Δεν υπήρχε περίπτωση δεύτερη φορά να έχω την απαίτηση για ιδιαίτερα κλπ από την αρχή! Κατά τ' άλλα, η φασαρία δεν έχει να κάνει με τις δυσκολίες λόγω κρίσης κλπ. Απλά είμαστε φασαριόζικη οικογένεια :P

Και επειδή είδα ψιλοκράξιμο για τη "νεκρική σιγή" που ανέφερα, τι να κάνουμε, είμαστε μερικοί άνθρωποι που δεν μπορούμε να συγκεντρωθούμε αλλιώς! Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σεβόμαστε τους υπόλοιπους της οικογένειας. Και γενικότερα, απαντώ μόνο σε ό,τι αφορά εμένα, έχω πολύ ξεκάθαρα στο μυαλό μου το θέμα των εξετάσεων, πλέον. Δεν τις έχω θεοποιήσει, αλλά δεν τις θεωρώ και ανέκδοτο (αν και κατά μία έννοια είναι).

Επίσης, @tsakos, το σέβομαι ότι είσαι από πολύτεκνη οικογένεια και καταλαβαίνω ότι όσα περισσότερα άτομα υπάρχουν τόσο μεγαλύτερη "αλληλοβοήθεια" χρειάζεται, αλλά μην κρίνεις όσους δεν θέλουν να αφιερώσουν πχ μισή ώρα για να βοηθήσουν, όπως λες. Μην κρίνεις, γενικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Πάντως, αν υπάρχει φασαρία στο σπίτι, βοηθάει η μουσική με ακουστικά. Εμένα προσωπικά με βοηθάει να συγκεντρώνομαι πιο εύκολα και να μην βαριέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εμένα είναι μπερδεμένη η κατάσταση μια είμαστε οκ μια με πιέζει, παίζει η εξής κατάσταση: Στο σχολείο είμαι η καλύτερη μαθήτρια, στο φροντιστήριο είμαι μια χαρά, οι καθηγητές (σχολείου-φροντιστηρίου) όταν ενημερώνουν την μητέρα μου για τη πρόοδο μου μόνο καλά λόγια λένε και αυτό είναι το πρόβλημα γιατί η μαμα μου νομίζει οτι είμαι η Superwoman και οτι μπορώ να βοηθάω και στο σπίτι και με τα μαθήματα και με όλα! Εγώ όμως για να καταφέρω να είμαι καλή στα μαθήματα θα αφήσω κάτι άλλο είτε αυτό λέγεται αγόρι είτε φίλοι είτε δουλείες του σπιτιού κτλ κτλ.... Εχω κάτσει να της μιλήσω πως όταν μου αναθέτει μια δουλεία μου είναι δύσκολο να το κάνω όταν έχω διαβασμα ομως δεν καταλαβαίνει και σε 2 μήνες δίνουμε (και λιγότερο απο 2 μηνες)

Τι μπορώ να κάνω;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panellinios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
ο ρόλος των γονέων είναι να μας αποσυντονίζουν, να μας λένε ότι θα γράψουμε χάλια, να μην μας αφήνουν να διαβάσουμε και γιατί όχι και να μας βρίζουν επειδή μας αρέσει το διάβασμα. και για όποιον δεν ισχύει αυτό είναι υπερτυχερός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top