Σπουδες στον Καναδά

brownies

Νεοφερμένος

Η brownies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Διοίκησης Τουρισμού ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, υπάρχει κάποιος που μπορεί να με ενημερώσει για τις σπουδές στον Καναδά; Δηλαδή αν έχουν διεθνή αναγνωρισιμότητα τα πτυχία των πρώην ΤΕΙ ώστε να κάνω το μεταπτυχιακό εκεί ή αν θα ήταν προτιμότερο να σπουδάσω σε κάποιο ιδιωτικό κολλεγιο (σκέφτομαι το new york college)
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,426 μηνύματα.
Αυτό θα το δεις στη σελίδα του μεταπτυχιακού στο admissions. Θεωρητικά δε θα έχεις θέμα, μιας και τα πρώην ΤΕΙ τετραετές bachelor έδιναν. Ωστόσο, δες καλύτερα στη σελίδα του τμήματος που σε ενδιαφέρει. Θυμάμαι πολύ παλιά στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου είδα δει ένα μάστερ που όταν επέλεγες τη χώρα που απέκτησες το πτυχίο, ανέφερε ότι δε δέχονται πτυχιούχους ΤΕΙ.
Τι μεταπτυχιακό θες να κάνεις; Αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για Καναδά; Μετά την απόκτηση του μεταπτυχιακού, που θα δουλέψεις; Ελλάδα ή Καναδά; Έχε κατά νου ότι το κολέγιο το ίδιο δε δίνει το μεταπτυχιακό, αλλά σου έρχεται απευθείας από το franchise πανεπιστήμιο.
 

brownies

Νεοφερμένος

Η brownies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Διοίκησης Τουρισμού ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σπουδάζω διοίκηση τουρυσμου, μεταπτυχιακό θέλω να κάνω ή στην διοίκηση επιχειρήσεων ή στην πλιροφορική. Απλά βρίσκομαι σε δίλημμα γιατί δεν ξέρω αν δέχονται Ελληνικά πτιχία στον Καναδά. Το αναφέρω αυτό ώστε να ξέρω να φύγω από τώρα ή να πάω να κάνω μεταπτυχιακό εκεί επίσης σκέφτομαι να πάρω πτυχίο και από ένα ιδιωτικό κολλέγιο που ξέρω ότι αναγνωρίζεται στην Αμερική. Μετά την απόκτηση του μεταπτυχιακού ιδανικά στον Καναδά θα ήθελα
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,140 μηνύματα.
Σπουδάζω διοίκηση τουρυσμου, μεταπτυχιακό θέλω να κάνω ή στην διοίκηση επιχειρήσεων ή στην πλιροφορική. Απλά βρίσκομαι σε δίλημμα γιατί δεν ξέρω αν δέχονται Ελληνικά πτιχία στον Καναδά. Το αναφέρω αυτό ώστε να ξέρω να φύγω από τώρα ή να πάω να κάνω μεταπτυχιακό εκεί επίσης σκέφτομαι να πάρω πτυχίο και από ένα ιδιωτικό κολλέγιο που ξέρω ότι αναγνωρίζεται στην Αμερική. Μετά την απόκτηση του μεταπτυχιακού ιδανικά στον Καναδά θα ήθελα
Βρε χριστιανή, πάνε στην σελίδα του πανεπιστημίου που θέλεις να πας, στο μεταπτυχιακό, και εκεί έχει τα admission requirements και για άτομα από το εξωτερικό. Διαφέρουν ανά χωρα σε χώρα και από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο. 5 λεπτά θα σου πάρει το ψάξιμο. Καλή τύχη να οργανώσεις την φοιτητική βίζα αν σε δεχτουν, έχει μεγάλη διαδικασία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top