Σπουδές

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μιας και φτάνουμε κιολας στην Γ' Λυκειου, θέλω να είμαι σίγουρος για τους στόχους μου. Να ξεκαθαρίσω ότι έχω ένα rough layout της καριέρας που θα ήθελα να ακολουθήσω στην ζωή μου. Σίγουρα αυτό που θέλω να κάνω έχει σχέση με το Computer Engineering. Για το συγκεκριμένο θέμα ύπαρχουν αρκετές σχολές. (λ.χ. Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί & Μηχανικοί Η/Υ, Πληροφορική) Το θέμα είναι για ποια να στοχευσω ώστε να έχω μεγαλύτερο ποσοστό για υποτροφία στα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Επίσης ποια θα με καθοδηγήση ποιο γρήγορα στο στόχο μου. (Βαλτε και στο λογαριασμό ότι έχω και τα προτερίματα ενος παιδιού τρίτεκνης οικογένειας.)

Επίσης, του χρόνου σκεφτομαι να κλειδώσω κυριολεκτικά τον υπολογιστή μου, μιας και είναι το μόνο πραγμα που μου αποροφά πολύ χρόνο τις Καθημερινές και να κρατήσω μονο το netbook για msn, social apps κτλ. Θα είναι μια σωστή τακτική;

Αξίζει να περασω εδώ (5 χρονια θητεία για το Πολυτεχνίο) ή να πάω εξωτερικό (3 χρονια θητεια για Computer Engineering) και αν το δευτερο τι πρεπει να κανω να στοχευσω για υποτροφία και ποια είναι καποια καλά πανεπιστήμια;

Αν και η οικονομική κατασταση της οικογενείας μου είναι μεσαια, δεν θα ήθελα αφου ενηλικιωθώ να ειμαι βάρος, γι'αυτό μιλάω για υποτροφίες κτλ. Είναι δυνατόν να συνηπάρξει καποιο είδους αθληση σε pro επιπεδο (boxing) ή σε amateur championships μαζί με δουλειά και σχολή;

Θα ήθελα να απομυθοποιήσω μερικά πραγματα και να κάνω πιο συγκεκριμένους τους στόχους μου. ;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (και συγγνώμη για τα ορθογραφικά),
Γιώργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καταρχήν όλες σχεδόν οι σχολές πληροφορικής δίνουν στον πρώτο κάποιο χρηματικό ποσό σαν ανταμοιβη. Αν στις σπουδές σου έχεις μια αξιοπρεπή πορεία, θα υπάρχουν καθηγητές που θα σε προωθήσουν, όσον αφορά τις μεταπτυχιακές σπουδές.
Αυτό που πρέπει πρώτα να κάνεις είναι κοιτάξεις να περάσεις. Να βγάλεις όσα πιο πολλά μόρια μπορείς. Το τί θα κάνεις μετά τις προπτυχιακές σπουδές, άστο στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου. Δώσε βάση στον βραχυπρόθεσμο στόχο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το computer engineering δεν προσφέρεται απ'τα πτυχία Πληροφορικής, εκτός κι αν θέλεις ν'ασχοληθείς μόνος σου. Προτεινω και σε σένα το ceid της Πάτρας που ειναι πιο ειδικευμένο σ'αυτά. Η καλύτερη επιλογή, ειδικά αν δεν ενδιαφερεσαι να γινεις ηλεκτρολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top