Σπουδές ψυχολογίας στην Αγγλία

kate.ampa

Νεοφερμένος

Η kate.ampa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους!
Ενδιαφερομαι να σπουδασω Ψυχολογια στην Αγγλια!Μπορει καποιος να με βοηθησει λεγοντας μου καποια πανεπιστημια ψυχολογιας στην Αγγλια?(το εχω ψαξει πολυ αλλα δν εχω βρει κατι).Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι πτυχια οσον αφορα την γλωσσα θα πρεπει να διαθετω για να με κανουν δεκτη(εχω ακουσει κατι για το ielts)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά στο site του ΔΟΑΤΑΠ για να δεις τα αναγνωρισμένα ιδρύματα: https://62.103.84.30/2.php
Μετά μπαίνεις στα site τους και βλέπεις προυποθέσεις εισαγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate.ampa

Νεοφερμένος

Η kate.ampa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους!
Ενδιαφερομαι να σπουδασω Ψυχολογια στην Αγγλια!Μπορει καποιος να με βοηθησει λεγοντας μου καποια πανεπιστημια ψυχολογιας στην Αγγλια?(το εχω ψαξει πολυ αλλα δν εχω βρει κατι).Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι πτυχια οσον αφορα την γλωσσα θα πρεπει να διαθετω για να με κανουν δεκτη(εχω ακουσει κατι για το ielts)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Έχε στο νου σου ότι αν θες για του χρόνου το deadline ήταν 15 ιανουαρίου . Μετά το deadline τα περισσότερα πανεπιστήμια που δέχονται αιτήσεις είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτρια (δηλαδή με αλλα λόγια κωλάδικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate.ampa

Νεοφερμένος

Η kate.ampa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Έχε στο νου σου ότι αν θες για του χρόνου το deadline ήταν 15 ιανουαρίου . Μετά το deadline τα περισσότερα πανεπιστήμια που δέχονται αιτήσεις είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτρια (δηλαδή με αλλα λόγια κωλάδικα).

Την αιτηση θα την κανω του χρονου!φετος παω Β΄ Λυκειου..αλλα και παλι πως θα κανω την αιτηση για να με αποδεχτουν απο τον Ιανουαριο 2013 αφου θα παρω απολυτηριο τον Ιουνιο του 2013?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Την αιτηση θα την κανω του χρονου!φετος παω Β΄ Λυκειου..αλλα και παλι πως θα κανω την αιτηση για να με αποδεχτουν απο τον Ιανουαριο 2013 αφου θα παρω απολυτηριο τον Ιουνιο του 2013?

Με predictions , δηλαδή θα τους πεις πόσο υπολογίζεις ότι θα βγάλεις και αυτοί ανάλογα θα σου κάνουν offer ( δηλαδή βγάλε τόσο και σε περνουμε ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate.ampa

Νεοφερμένος

Η kate.ampa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Με predictions , δηλαδή θα τους πεις πόσο υπολογίζεις ότι θα βγάλεις και αυτοί ανάλογα θα σου κάνουν offer ( δηλαδή βγάλε τόσο και σε περνουμε ).

Ααα..οκ!μπορω να κανω αιτηση σε οσα πανεπιστημια θελω ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ααα..οκ!μπορω να κανω αιτηση σε οσα πανεπιστημια θελω ετσι?

Όχι μέχρι πέντε γίνεται μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate.ampa

Νεοφερμένος

Η kate.ampa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ήθελα μέρες να απαντήσω στο θέμα,όλο ξέχναγα όμως.

Αρχικά να πω ότι τα καλύτερα τμήματα ψυχολογίας στην Αγγλία είναι από τα λεγόμενα Top tier unies .Εγγύηση είναι τα κλασικά Οξφόρδη,Κέιμπριτζ,UCL κτλ και γενικά κοιτάτε να είναι μέσα στα τοπ 10-20 στην εθνική κατάταξη.Σε ότι αφορά την υπόλοιπη Βρετανία καλά τμήματα έχουμε και στην Ουαλία (Bangor) και στη Σκωτία (Εδινβούργο) .Για τα Top Tier όμως όπως γνωρίζετε ο συναγωνισμός είναι fierce και σε εθνικό επίπεδο πλέον για να μπείς σε καλό τμήμα ψυχολογίας είναι απαραίτητο το αστεράτο A στα A levels. Η Ψυχολογία για όσους δε γνωρίζεται σήμερα βρίσκεται στις 5 δημοφιλέστερες επιλογές σπουδών των Βρετανών.Το κάθε Uni έχει δικα του entry requirements και αυτά διαφέρουν σημαντικά καθώς κατεβαίνουμε τη λίστα καλύτερων Πανεπιστημίων.

Βασικό εως βασικότατο,επιλέγουμε πάντα τμήματα που προσφέρουν BSc Psychology αναγνωρισμένα από τον Βρετανικό Ψυχολογικό Σύλλογο.Χωρίς την αναγνώριση από BPS για όσους ενδιαφέρεστε να ζήσετε εδώ στην Αγγλία και να εργαστείτε δε μπορείτε να κάνετε απολύτως τίποτα (τουλάχιστον ως Ψυχολόγοι). Επίσης ίσως έχετε πρόβλημα και με ΔΟΑΤΑΠ στην Ελλάδα αν δε επιλέξετε ''αμιγές'' πρόγραμμα ψυχολογίας χωρίς αναγνώριση από BPS.Τέλος σημαντικό είναι να γνωρίζετε πως αν έχετε τελειώσει το οποιοδήποτε τμήμα ψυχολογίας στη Βρετανία με βαθμολογία κάτω από ''Lower Second (2.2)'' τότε δεν έχετε δικαίωμα εγραφής στο μητρώο του Βρετανικού Ψυχολογικού Συλλόγου καθώς και δεν αναγνωρίζεται ένα τέτοιο πτυχίο και από την Ελλάδα ακόμα και εαν προέρχεται από Τop Uni.Αυτό γιατί τα πράγματα έχουν σφίξει πολύ από τον ΒPS.

Έχε στο νου σου ότι αν θες για του χρόνου το deadline ήταν 15 ιανουαρίου . Μετά το deadline τα περισσότερα πανεπιστήμια που δέχονται αιτήσεις είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτρια (δηλαδή με αλλα λόγια κωλάδικα).

Δεν ισχύει πάντα αυτό.Προσωπικά εγώ ο ίδιος έγινα δεκτός στο τμήμα ψυχολογίας του UCL ενώ είχα κάνει αργά την αίτηση μου και μετά το αρχικό deadline.Μιλάμε φυσικά πριν 14 χρόνια αλλά και πάλι πρόσφατα (πριν 2-3 χρόνια) φίλος μου έγινε δεκτός πάλι στο UCL μετά το αρχικό deadline.Γενικά κοιτάτε τα σαιτ των Unies που σας ενδιαφέρουν για άμεση και σωστή πληροφόρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εχει σπουδασει κανεις στο πανεπιστημιο του εδιμβουργο στη σκωτια ψυχολογια;
αν ναι ποια ειναι η γνωμη του γιατι με ενδιαφερει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και πάλι!Φετος θα πάω 3η λυκείου και σκέφτομαι σε τι σχολή θέλω να περάσω!Είμαι θεωρητικη κατευθυνση και για να πω την αλήθεια δεν εχει πολλές ωραιες σχολές για να περάσεις!παρολ' αυτά η μόνη σχολή που μου αρέσει απίστευτα είναι η ψυχολογία!Για αυτό το λόγο σκέφτομαι να κάνω αίτηση φετος τον χειμώνα σε κάποια αγγλικά πανεπιστήμια στο μάθημα της ψυχολογιας και το καλοκαιρι εφοσον γινω δεκτος να φύγω έξω!Θέλω να μου προτείνετε μερικά καλά πανεπιστήμια στον τομέα της ψυχολογίας και επίσης θέλω να μου πείτε όσοι γνωρίζετε αν τα βιβλία που δίνονται εκεί είναι κατανοητά σε κάποιον Έλληνα!Έχω πάρει πριν 1 χρόνο το proficiency του michigan και το proficiency του edexcel οπότε οπως καταλαβαίνετε γνωρίζω την αγγλική γλώσσα ικανοποιητικά!Το θέμα μου δεν είναι πως θα συνενοούμαι και θα μιλάω γιατί για μένα είναι αρκετα έυκολο αλλα το αν θα μπορω να παρακολουθήσω ένα θεωρητικό μαθημα οπως η ψυχολογία με δύσκολους ορους και να τα καταφέρω!Η προοπτική μου είναι να γυρίσω ελλάδα αλλα αν μου παρουσιαστουν ευκαιρίες μπορει να μείνω αγγλία!
περιμενω τις συμβουλες σας! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν μπορει να με βοηθησει κανενας εδω??δεν γνωριζει κατι καποιος επι του θεματος ??:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
λοιπόν κάνε τις αιτήσεις σου, δώσε ielts και θες βαθμό 6,5 νομίζω και όλα τα άλλα εξαρτώνται αποκλειστικά με τη τριβή σου στη γλώσσα και τη θέλησή σου.
Υπάρχουν και πιο δύσκολες θεωρητικές σπουδες από τη ψυχολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εχεις να προτεινεις καποια καλα πανεπιστημια οπως επισης και συμβουλες ?για παραδειγμα τι μεσο ορο πρεπει να εχω φετος για να μπω σε ενα καλο πανεπιστημιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
εχεις να προτεινεις καποια καλα πανεπιστημια οπως επισης και συμβουλες ?για παραδειγμα τι μεσο ορο πρεπει να εχω φετος για να μπω σε ενα καλο πανεπιστημιο?
Eδω εχει μια λιστα με τα "καλυτερα" πανεπιστημια της βρετανιας στον τομεα της ψυχολογιας.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Psychology

Γι α μεσο ορο δεν ξερω.Καθε πανεπιστημιο εχει τις δικες του απαιτησεις.Παντως λογικα θες απο 17-18 και πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
το προβλημα με τους περισσοτερους θεωρητικους ειναι οτι δεν μπορουν να γραψουνε μαθηματικα φυσικη γεωμετρια και ολα αυτα τα μαθηματα οποτε αναγκαστικα ειναι πεσμενα! :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
το προβλημα με τους περισσοτερους θεωρητικους ειναι οτι δεν μπορουν να γραψουνε μαθηματικα φυσικη γεωμετρια και ολα αυτα τα μαθηματα οποτε αναγκαστικα ειναι πεσμενα! :(:(
για θεωρητικές επιστήμες, σε όσο πιο δύσκολο πανεπιστήμιο πας, τόσο πιο δύσκολα θα αποφοιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
για θεωρητικές επιστήμες, σε όσο πιο δύσκολο πανεπιστήμιο πας, τόσο πιο δύσκολα θα αποφοιτήσεις.

Δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top