Σπουδές σχετικά με την μόδα

Anna1992

Νεοφερμένος

Η Anna1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.
Θέλω να σπουδάσω Fashion styling και οι σχολές που σκέφτομαι ειναι 4 (Ιεκ ακμη,Pansic,Βελουδάκης,vicky kaya fashion workshop) .
Μπορει να μου πει κάποιος που να εχει τις δικές του εμπειρίες σε καποια σχολη απο αυτες καθώς και το τι έχετε ακούσει και ποσο ειναι τα διδακτρα τον χρονο?
Πάντως στην σχολη Pansic απ' οτι εχω δει εχουν ενδιαφέρον μαθήματα στο Fashion styling και επισης με ενδιαφέρει και η ειδικότητα Fashion media&Communication που απ' οτι βλεπω μονο η σχολη Pansic την εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinant

Νεοφερμένος

Η athinant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια!έχω ακριβώς την ίδια απορία με εσένα και θα ήθελα να μου πεις τι έκανες τελικά γιατί ψάξω και εγώ ποια σχολη από αυτές είναι η καλύτερη :) ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Η Σχολή Βελουδάκη θεωρείται η καλύτερη για σπουδές μόδας.Απο εκεί και πέρα η Ιταλία είναι κορυφή άν μιλάμε για εξωτερικό,καθώς εδώ το αντικείμενο είναι υποβαθμισμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinant

Νεοφερμένος

Η athinant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι και εγώ αυτό πιστεύω αλλα σε αυτή τι φάση με ενδιαφέρει και ποια είναι k η πιο οικονομική :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Γεια σας!! Γνωριζει κανεις πληροφοριες σχετικα με το αντικειμενο του εικονογραφου μοδας? Ποια η διαφορα του με τον σχεδιαστη μοδας? και πως μπορει καποιος να ασχοληθει με αυτο? Γενικα πληροφοριες...! Ευχαριστω :)

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 5-8 προήλθαν από thread με το ίδιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Από ότι βγήκα στο ίντερνετ με πρόχειρη ματιά:

«Fαshion illustration» στα ελληνικά μεταφράζεται ως «εικονογράφηση μόδας»! Είναι ένας τρόπος έκφρασης που συνδυάζει «μόδα+τέχνη»-«art+fashion». Η εικονογράφηση μόδας, έχει πολλές εφαρμογές σε editorial μόδας, όπου τα μοντέλα αντί να φοράνε ρούχα και αξεσουάρ σχεδιαστών φωτογραφημένα......τα «φοράνε» εικονογραφημένα. Επίσης, πολλές καμπάνιες ξένων σχεδιαστών μόδας, χρησιμοποιούν «εικονογράφους μόδας» (fashion illustrators), που τους εικονογραφούν τα προϊόντα τους. Είναι μια σύγχρονη μορφή τέχνης, ανεξάρτητη από την μόδα. Διάσημοι εικονογράφοι μόδας, όπως ο Αdonio Lopez, Tony Viramontes, έχουν επιμεληθεί καμπάνιες μεγάλων σχεδιαστών μόδας όπως του Jean Paul Gaultier, Vercase κλπ...επίσης εξώφυλλα δίσκων και cd πολλών καλλιτεχνών. Την εικονογράφηση μόδας την κάνω παράλληλα με το styling όπου είναι και ο τομέας με τον οποίο ασχολούμαι αρκετά χρόνια. Από πολύ μικρή ηλικία σχεδίαζα και αργότερα πήρα την απόφαση να φοιτήσω στην «σχολή Βελουδάκη esmod» όπου πήρα πτυχίο σχεδιάστριας μόδας – stylist - εικονογράφου μόδας (fashion illustrator)και ενδυματολόγου. Ήταν και κάτι έμφυτο!
Πηγή

Φαντάζομαι ότι πρέπει να ασχοληθείς με αυτό μέσω του ΤΕΙ κιλκίς, παραγωγή και σχεδιασμός ενδυμάτων σε συνδυασμό με τη γραφιστική και γενικότερα με graphic design.
Λόγο του ότι έχω κάποιες γνώσεις σχετικά με graphic design και ασχολούμαι τελείως ερασιτεχνικά κάνοντας τώρα τα πρώτα μου βήματα για κάτι πιο σοβαρό και επαγγελματικό θα σε συμβουλέψω απλώς ότι αυτός ο κλάδος πέρα των γνώσεων που θα αποκομίσεις από οποιαδήποτε σχολή είτε αυτό είναι ΤΕΙ είτε ΙΕΚ να ξέρεις ότι όλη η δουλειά είναι στο χέρι σου για εξέλιξη. Δεν είναι παπαγαλία, δεν είναι αγγαρεία, μαθαίνεις τη χρήση του εργαλείου, τα προγράμματα, το σχεδιασμό, τις τεχνικές και από εκεί και πέρα με εξάσκηση δημιουργείς ΜΌΝΗ σου και μαθαίνεις καινούργιες μεθόδους ΜΌΝΗ σου.

Επίσης κάτι τέτοιο απαιτεί καλό και σταθερό χέρι,όπως επίσης και γνώσης στο σχέδιο,γιατί πρώτα σχεδιάζεις με αυτό και έπειτα κάνεις τις μετατροπές στο πρόγραμμα που καλείσαι να χρησιμοποιήσεις.

Ελπίζω έστω και λίγο να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αχα....μαλιστα....σ ευχαριστω,με βοηθησες παρα πολυ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
πάντως στα τμήματα σχεδιαστών μόδας (ΤΕΙ) ξέρω ότι κάνουν αρκετά τέτοια μαθήματα...! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Για να γίνει κανείς σχεδιαστής μόδας, ποια κατεύθυνση θα πρέπει να έχει τελειώσει; Επίσης αυτές οι σπουδές που θα κάνει θα έχει οφέλη μετέπειτα; Και τέλος τι θα προτείνατε εσείς να ακολουθήσει μετά ως συνέχεια των σπουδών στον τομέα της μόδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KristenRoss

Νεοφερμένος

Η KristenRoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για να γίνει κανείς σχεδιαστής μόδας, ποια κατεύθυνση θα πρέπει να έχει τελειώσει; Επίσης αυτές οι σπουδές που θα κάνει θα έχει οφέλη μετέπειτα; Και τέλος τι θα προτείνατε εσείς να ακολουθήσει μετά ως συνέχεια των σπουδών στον τομέα της μόδας;
Αν και βλέπω ότι το μήνυμά σου είναι σχετικά παλιό, θα κάνω μία προσπάθεια. Για να γίνεις σχεδιαστής, δεν γνωρίζω ποια κατεύθυνση θα πρέπει να έχεις τελειώσει. Μου φαίνεται χαζό, για να πω την αλήθεια. Θα πρέπει να σχεδιάζεις, όμως, και να έχεις χέρι που λέμε. Αν δεν έχεις, αυτό σίγουρα θα πρέπει να το μάθεις, αν και έχω κάποιες αμφιβολίες για το κατά πόσο μαθαίνεται αυτό. Μπορείς να ξεκινήσεις σπουδές πάνω στο fashion design για bachelor. Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσεις εδώ τα λεφτά σου, αν υπάρχουν. Υπάρχουν βέβαια κάποιες αξιόλογες σχολές κι εδώ, αλλά δεν είναι το ίδιο αναγνωρισμένες με τις αντίστοιχες σχολές του εξωτερικού. Οφέλη, όπως το θέτεις, δεν θα έχεις με την έννοια ότι παραμένεις στο ίδιο επίπεδο με έναν πτυχιούχο άλλη σχολής. Θα πρέπει να το κυνηγήσεις, να βρεις άτομα, άκρες και να το ψάξεις γενικώς. Σε μεταπτυχιακό επίπεδο θα μπορούσες, ωστόσο, να ασχοληθείς με το πατρον, με επεξεργασία συγκεκριμένων υφασμάτων, με fashion illustration. Υπάρχουν πολλά παρακλάδια που μπορείς να ακολουθήσεις, αλλά όπως και σε κάθε άλλο επάγγελμα... τίποτα δεν είναι εύκολο!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο θέμα.

Λοιπόν να πω αρχικά ότι η σχολή Βελουδάκης ήταν η καλύτερη πριν 20 χρόνια. Πλέον το επίπεδό της έχει πέσει αρκετά και δε προτιμάται. Η Pansic επίσης, δεν έχει καλό όνομα και έχω ακούσει ότι έχει γεμίσει με γουόνα μπι φάσιον μπλογκερς, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία.
Και οι δύο σχολές δε σου προσφέρουν πιστοποίηση από το Υπ.Παιδεία, κι έχω φίλες που' καναν 1έτος εκεί και μετά πήγαν αλλού, γι' αυτό το λόγο.

Το Fashion Workshop της Καγιά, είναι καλό αν θες να ασχοληθείς με το χώρο του στάιλινγκ μόνο, δε θα μάθεις πατρόν ή σχέδιο από κει. Έχω δύο φίλους που' χουν τελειώσει τη σχολή, και το σούπερ καλό της είναι ότι σε προωθεί απίστευτα στο χώρο, σε περιοδικά, με στυλίστες κι ιστορίες (αν ασχοληθείς φυσικά και ''το'χεις")

Για να γίνει κανείς σχεδιαστής μόδας, ποια κατεύθυνση θα πρέπει να έχει τελειώσει; Επίσης αυτές οι σπουδές που θα κάνει θα έχει οφέλη μετέπειτα; Και τέλος τι θα προτείνατε εσείς να ακολουθήσει μετά ως συνέχεια των σπουδών στον τομέα της μόδας;
Υπάρχει ένα ΤΕΙ παραπλήσιο, κάπου βόρεια, σέρρες/θεσσαλονίκη, θα σε γελάσω, αλλά στην ουσία η σχολή ασχολείται πιο πολύ με το κομμάτι παραγωγής ενός ρούχου κι όχι τόσο με τη μόδα καθ' αυτή. Ένιγουεη. Ψάξτο αν θες να περάσεις μέσω πανελληνίων, σίγουρα θα' ταν πιο κατάλληλη τεχνολογική κατευθ. Ψάξτο, εγώ να σου πω την αλήθεια δε μετανιώνω που δε πήγα σ' αυτήν.

Από κει και πέρα υπάρχει η επιλογή ιδιωτικής σχολής ελλάδα, ή εξωτερικό.
Ωφέλη και γνώσεις θα αποκτήσεις ήδη από μια σχολή επιπέδου ιεκ. Δηλαδή θα μάθεις το Α και το Ω κι από κει πέρα έχεις τη δυνατότητα να πας σε κάποιο πανεπ. του εξωτερικού, στην ελλάδα η μόδα είναι νεκρή σε θέμα πανεπ.

Τώρα το μετά τις σπουδές είναι με βάση το τι θέλεις εσύ να ασχοληθείς. Θες να φτιάξεις ένα δικό σου ατελιέ; Να κάνεις συλλογές; Να δουλέψεις σε εταιρία ως σχεδιάστρια ρούχων; Ως πατρονίστ; Ως fashion illustration; Στυλίστρια; Ενδυματολόγος; Έχεις πολλές επιλογές, αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή και το πώς θες να καταλήξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atzaki

Νεοφερμένος

Η Atzaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μηπως ξερει κανεις σας ποια ειναι τα διδακτρα για την σχολη της καγια..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eumorfia

Νεοφερμένος

Η eumorfia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κοντά στα 6 χιλιάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Και σχολαρχης η καγια! Τι σου ειναι φιλε μου....! Μωρε μπραβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atzaki

Νεοφερμένος

Η Atzaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Κοντά στα 6 χιλιάδες...
Σε ευχαριστώ πολύ.. Το γνωρίζεις από έγκυρη πηγή ..;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eumorfia

Νεοφερμένος

Η eumorfia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ναι γτ ειχα παει να ρωτησω και εγω η ιδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελικήfwbvk

Νεοφερμένος

Η Αγγελικήfwbvk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα ηθελα να ρωτησω αν τα διδακτρα στη σχολη της καγιας ειναι 6.000 για τον ενα χρονο η και για τους δυο μαζι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eumorfia

Νεοφερμένος

Η eumorfia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο ένας χρόνος καλε! τα δυο πρωτα χρόνια απο 6000 και ο 3ος ειναι λιγότερα, αλλα δεν θυμαμαι πόσο. Βελουδάκης 3.900 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Υπερβολικό ποσό από την στιγμή που ίσως να μπορούσε να βρει και κάπου φθηνότερα, όλοι ξέρουμε πως δεν μας τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια. Τουλάχιστον αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά μετά να σου βρουν και δουλειά κατευθείαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eumorfia

Νεοφερμένος

Η eumorfia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι είναι πολλα και δεν συμβαδίζουν με τις γνώσεις που παίρνεις (Το πιο σημαντικό). Βελουδάκης, Πανσικ, Ζερ Φαμ, είναι στα ίδια λεφτα νομίζω. Μετα υπάρχει και το Theia lab, που ειναι τύπου σεμιναριακά και είναι πιο φθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top