Σπουδές στο εξωτερικό και πτυχίο ξένης γλώσσας

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
δηλαδη το michigan proficiency τουσ χαλαει?:hmm:

Το ελληνικό δημόσιο δεν το χαλάει,αλλά τα μεταπτυχιακά προγράμματα ναι (δε θυμάμαι να έχω δει ούτε ένα πρόγραμμα που να το δέχεται-ίσως να υπάρχουν κάποια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το ελληνικό δημόσιο δεν το χαλάει,αλλά τα μεταπτυχιακά προγράμματα ναι (δε θυμάμαι να έχω δει ούτε ένα πρόγραμμα που να το δέχεται-ίσως να υπάρχουν κάποια...

Κάνεις πλάκα έτσι :|
Εγώ όταν το έδωσα μόνο αυτό και το cambridge υπήρχαν για σοβαρά πτυχία, δηλαδή τσάμπα όλα; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κάνεις πλάκα έτσι :|
Εγώ όταν το έδωσα μόνο αυτό και το cambridge υπήρχαν για σοβαρά πτυχία, δηλαδή τσάμπα όλα; :/:

Το ξέρω,αλλά καλώς ή κακώς (καλώς κατά τη γνώμη μου) τόσο το TOEFL όσο και το IELTS αξιολογούν αποκλειστικά την ικανότητα κάποιου να ανταπεξέλθει στις ακαδημαικές του υποχρεώσεις σε ένα αγγλόφωνο πρόγραμμα (από τη στιγμή που όλα τα part-reading,listening,writing,speaking-έχουν άμεση σχέση με το ακαδημαικό κομμάτι).Αντίθετα,το Proficiency δεν αξιολογεί κάτι συγκεκριμένο (δίνεται έμφαση σε γενικές γνώσεις).Επιπλέον,τα TOEFL/IELTS μπορείς να τα δώσεις ανά πάσα στιγμή εάν δεν είσαι ικανοποιημένος με τη βαθμολογία και η προετοιμασία διαρκεί λιγότερο από αυτή για το Proficiency).Kαι νομίζω πως όλοι μας γνωρίζουμε άτομα που πήραν το Proficiency πριν από 5 χρόνια και αυτή τη στιγμή δε θυμούται ούτε πώς σχηματίζεται ο αόριστος...Αυτά τα διπλώματα (proficiency) πλέον είναι χρήσιμα σε κάποιον που ενδιαφέρεται για μια θέση στο ελληνικό δημόσιο (δίνουν αρκετά μόρια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
και ανάμεσα στους μεταπτυχιακούς φοιτητές της Ελλάδας (5 χρόνια προκειμένου να ολοκληρώσεις ένα μεταπτυχιακό;)

τουλάχιστον στο Πανεπιστήμιο Πατρών δεν ισχύει αυτό! ;)
για τα 4 τελευταία χρόνια που γνωρίζω, πάρα πολλοί μετ.φοιτητές έχουν διαγραφεί στην 2η αποτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vicky1D_ZM

Νεοφερμένος

Η vicky1D_ZM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ξερετε μηπως ποιο πτυχιο αγγλικων αναγνωριζεται στην Αγγλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξερετε μηπως ποιο πτυχιο αγγλικων αναγνωριζεται στην Αγγλια;
Για ποιο σκοπό; Αν είναι για σπουδές, σε ποιο Πανεπιστήμιο; (Ενδεικτικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.

vicky1D_ZM

Νεοφερμένος

Η vicky1D_ZM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Αν δειτε εδω:https://www.cambridgeesol.org/institutions/results.php?region=Germany&type=&CPE=on
το proficiency γινεται αποδεκτο απο τα περισσοτερα ιδρυματα της αγγλιας(εχει λιστα και για αλλες χωρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στο LSE δεν γινόταν δεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις ποια βιβλία πήρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris1333

Νεοφερμένος

Ο dimitris1333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θέλω να ρωτήσω κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση! μίλησα τώρα στα κοντά με μια κοπέλα που μου είπε ότι με ένα απλό πτυχίο lower κατάφερε να δηλώσει σε κάποιο ίδρυμα στην σκοτία(σκοτσέζικο ΙΕΚ το χαρακτήρισε η ίδια!) και την δέχτηκαν ως φοιτήτρια αγγλικής φιλολογίας!! αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι το γεγονός ότι δη υπήρχε κάποια ουσιαστική τιμή για τις σπουδές τις.. που σημαίνει ότι δη πλήρωνε πέρα από κάποια οικεία που τις έδωσαν σαν εστίες με 400 euro ανά χρόνο αν θυμάμαι καλά!!!! εγώ που κατέχω 2 proficiency (michigan και edexcel) και 3 lower με αριστους βαθμούς υπάρχει κάποια περίπτωση η εναλλακτική να καταφέρω κάτι σε σπουδές στο εξωτερικό δίχως να πληρώνω τα τρομαχτικά αυτά δίδακτρα η έστω κάτι σε ενασχόληση!? οποιαδήποτε λύση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
φιλε για σπουδες εξω τα πτυχια αυτα που εχεισ ειναι σκουπιδια δεν τα αναγνωριζουν αυτα ειναι μονο για ελλαδα (για να κονομανε τα φροντιστηρια).
αυτο που κερδισες απο αυτα τα πτυχια ειναι η γνωση,δινεις ΙELTS TOEFL και εισαι κομπλε..Ασε τα κολλεγια και της μαλακιες και δες και unis στην αγγλια μην κοιτας σκωτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
θέλω να ρωτήσω κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση! μίλησα τώρα στα κοντά με μια κοπέλα που μου είπε ότι με ένα απλό πτυχίο lower κατάφερε να δηλώσει σε κάποιο ίδρυμα στην σκοτία(σκοτσέζικο ΙΕΚ το χαρακτήρισε η ίδια!) και την δέχτηκαν ως φοιτήτρια αγγλικής φιλολογίας!! αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι το γεγονός ότι δη υπήρχε κάποια ουσιαστική τιμή για τις σπουδές τις.. που σημαίνει ότι δη πλήρωνε πέρα από κάποια οικεία που τις έδωσαν σαν εστίες με 400 euro ανά χρόνο αν θυμάμαι καλά!!!! εγώ που κατέχω 2 proficiency (michigan και edexcel) και 3 lower με αριστους βαθμούς υπάρχει κάποια περίπτωση η εναλλακτική να καταφέρω κάτι σε σπουδές στο εξωτερικό δίχως να πληρώνω τα τρομαχτικά αυτά δίδακτρα η έστω κάτι σε ενασχόληση!? οποιαδήποτε λύση!!!!
Για "κάτι σε σπουδές" δε γνωρίζω και δε μπορώ να βοηθήσω. Όμως έχω την εύλογη απορία, τι θα τις κάνεις τέτοιες σπουδές στο εξωτερικό;
Για προπτυχιακές σπουδές σε πανεπιστήμια της Βρετανίας χρειάζεται ielts ή toefl και σε κάποια τμήματα πανεπιστημίων Cambridge proficiency.
Για προπτυχιακές σπουδές σε πανεπιστήμια και κολέγια των ΗΠΑ χρειάζεται toefl.
Με τα πτυχία σου δε μπορείς να κάνεις τις παραπάνω σπουδές. Όμως με τις γνώσεις σου και με κάποια προετοιμασία δε νομίζω ότι θα δυσκολευτείς να πάρεις ielts ή toefl με καλό βαθμό.
Τα δίδακτρα δεν έχουν καμιά σχέση με το πτυχίο Αγγλικών που απαιτείται.
Στην Αγγλία είναι 6.000-9.000 λίρες περίπου το χρόνο, συν τα έξοδα διαμονής και διατροφής (τουλάχιστον 7.000 λίρες, με προσωπικά έξοδα, εισητήρια κ.λ.π.). Όμως τα δίδακτρα γίνονται δάνειο με την Αγγλική κυβέρνηση και τα ξεπληρώνεις αργότερα.
Στη Σκωτία τα δίδακτρα επιδοτούνται από τη Σκωτσέζικη κυβέρνηση, όμως υπάρχουν τα έξοδα διαμονής και διατροφής.
Στις ΗΠΑ το σύνολο των εξόδων είναι 40-50 χιλιάδες δολάρια περίπου, εκτός αν πάρεις υποτροφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitris1333

Νεοφερμένος

Ο dimitris1333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μιλαμε για δωρεαν σπουδες οποιας ειδικοτητας θελω? Αν ισχυουν τα προηγουμενα δν θα ειναι καθολου ευκολο να σε δεχτουν εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
μιλαμε για δωρεαν σπουδες οποιας ειδικοτητας θελω? Αν ισχυουν τα προηγουμενα δν θα ειναι καθολου ευκολο να σε δεχτουν εκει
Αν εννοείς σπουδές στις ΗΠΑ με υποτροφία, είναι πάρα πολύ δύσκολο, θέλει προετοιμασία σε ιδιωτικό σχολείο από το Γυμνάσιο, άριστους βαθμούς και πολλά άλλα εκτός σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Για ΗΠΑ νομίζω θέλει ενα άλλο απολυτήριο "International Baccalaureate" ετσι ονομάζεται, αλλά δε ξέρω τι είναι.
Χαζομάρα πάντως να πάει κανείς ΗΠΑ για προπτυχιακό. Ας τελειώσει εδώ και μετά ας πάει για μεταπτυχιακό. Θα του βγει πιο φτηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top