Σπουδές στο εξωτερικό: Λύση ή Πρόβλημα;

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό μου ακούγεται πολύ εγωιστικό και άδικο, το παιδί είναι και του πατέρα, τι δικαίωμα έχει να του το στερεί; Αν δεν είχε σκοπό να μείνει Αμερική ας μην παντρευόταν τον Αμερικανό δηλαδή! :hmm:
Καλά, αυτά είναι εύκολα να τα λες κατόπιν εορτής. Όταν παντρεύεσαι ή όταν αποφασίζεις να κάνεις παιδί δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να χωρίσεις. Αν ας πούμε η συγκεκριμένη χώρισε με τον Αμερικάνο, τι να κάνει μόνη της στην Αμερική με το παιδί; Εμένα λογικό μου ακούγεται το επιχείρημα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν είπε πως χώρισε. Είπε πως πήρε το παιδί κι έφυγε έμμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπορούμε να υποθέσουμε ότι χώρισε. Δηλαδή είτε πήρε διαζύγιο είτε όχι, αφού αυτός είναι εκεί κι αυτή έφυγε, εκ των πραγμάτων χωρίσανε.

Το παιδί μπορείς να το μεγαλώνεις μόνη σου είτε είσαι στην Αμερική, είτε στην Ελλάδα. Το βασικό δεν είναι η χώρα, αλλά ότι το μεγαλώνει μόνη της, ίσως και με τη συγκατάθεση του (πρώην?) συζύγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Το θρεντ λεγεται σπουδες στο εξωτερικο.

Και σεις το κανατε οικογενειακες ιστοριες να'ουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ε καλά, πρώτη φορά ξανασυμβαίνει.

Σχετικά με το θέμα λοιπόν, προτείνω πρώτο πτυχίο στην Ελλάδα και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τέλος πάντων, δεν ξέρουμε τι έγινε. Γενικά, δεν μου αρέσει που η κηδεμονία του παιδιού δίνεται στην μάνα τις περισσότερες φορές, χωρίς να εξεταστεί ποιος είναι ο πιο κατάλληλος γονέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Άνοιξε άλλο θέμα αν θες να το συζητήσουμε αναλυτικότερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Βασικα ο αντρας της ηρθε μαζιο της, δεν χωρισανε ποτέ ούτε πηρε το παιδι κι εφυγε:redface::redface::redface:
Όταν λεει ότι ηθελε να μεγαλωσεει το παιδι μονη της, εννοει προφανως χωρις ντανταδες, γιαγιαδες παπουδες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Βασικα ο αντρας της ηρθε μαζιο της, δεν χωρισανε ποτέ ούτε πηρε το παιδι κι εφυγε:redface::redface::redface:
Όταν λεει ότι ηθελε να μεγαλωσεει το παιδι μονη της, εννοει προφανως χωρις ντανταδες, γιαγιαδες παπουδες κλπ.
Αν είναι έτσι, τότε μια χαρά μου φαίνεται η απόφασή της. Ωραία η καριέρα στο εξωτερικό, αλλά για να πάρεις τους μεγάλους μισθούς πρέπει να δουλεύεις πολλές, πάρα πολλές ώρες και μετά τα περισσότερα από αυτά που βγάζεις να τα δίνεις σε νταντάδες για να σου μεγαλώνουν το παιδί. Τι νόημα έχει αυτό;

Νομίζω ότι αν τη ρωτήσεις θα σου πει ότι δεν ήθελε να μεγαλώσει το παιδί μόνη της, ολομόναχη, απλά δεν ήθελε να δουλεύει 14 ώρες τη μέρα και το παιδί να της το μεγαλώνουν ξένοι. Υποψιάζομαι ότι εδώ έχει πιο ανθρώπινο ωράριο και το παιδί της το κρατάει η μαμά της ή κάποιος συγγενής.

Για να επανέλθουμε στο θέμα των σπουδών στο εξωτερικό, όσοι σκέφτεστε να φύγετε για έξω, ποτέ μη λέτε "για πάντα". Οι περισσότεροι όταν είναι να κάνουν οικογένεια επιστρέφουν στην Ελλάδα. Οι προτεραιότητες αλλάζουν ανάλογα με τις ηλικίες. Όταν είσαι 20 χρονών έχεις ελευθερία κινήσεων, όταν είσαι 40 βλέπεις αλλιώς τη ζωή.

Το καλό είναι ότι στις μέρες μας η μετακίνηση από χώρα σε χώρα είναι πολύ εύκολη υπόθεση, ειδικά μέσα στην ΕΕ. Δεν είναι όπως παλιά που όποιος έφευγε μετανάστης έριχνε μαύρη πέτρα πίσω του. Μπορείς να πας εξωτερικό και για δύο χρόνια που λέει ο λόγος, μόνο για την εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδια τι ξερετε και τι πιστευετε για τις σπουδες στην Αυστραλια, κυριως στη ψυχολογια? :inlove: Διδακτρα, ζωη, αναγνωριση στην Ελλαδα, κλπ! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ύστερα από δυο χρόνια αδράνειας σ' αυτό το θέμα, ποια είναι η γνώμη σας; Πόσο ρεαλιστική ή βεβιασμένος ενθουσιασμός είναι η λύση...των σπουδών στο εξωτερικό; Θεωρείτε ότι συμβιβάζεται σε μέτριες καταστάσεις όποιος-α δεν επιλέγει το εξωτερικό εν καιρώ Ελληνικής ύφεσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelistsio

Νεοφερμένος

Ο aristotelistsio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια αν θελω να σπουδασω στο εξωτερικο και δώσω πανελλήνιες και περασω σε ενα πανεπιστήμιο αλλα δεν παω ( θα εχω γραφτει) για να κανω προετοιμασία τοτε θα θεωρουμε transfer applicant? δηλαδη θα πρεπει να κανω μεταγραφη? ξερει κανεις πωσ δουλευει το πραγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
παιδια αν θελω να σπουδασω στο εξωτερικο και δώσω πανελλήνιες και περασω σε ενα πανεπιστήμιο αλλα δεν παω ( θα εχω γραφτει) για να κανω προετοιμασία τοτε θα θεωρουμε transfer applicant? δηλαδη θα πρεπει να κανω μεταγραφη? ξερει κανεις πωσ δουλευει το πραγμα?
δε θα μπορείς να κάνεις transfer από τη στιγμή που δεν έχεις πάει καν στη σχολή που πέρασες. Για να είσαι eligible για transfer θα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει ήδη κάποια μαθήματα της σχολής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν κάνεις τίποτα, δεν σε απασχολεί καν το θέμα. Και εγώ είχα κάνει εγγραφή στη σχολή μου εδώ, δεν πήγα ποτέ, και έφυγα για Αγγλία κανονικότατα, δεν υπάρχει πουθενά πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι η στροφή προς το εξωτερικό δεν αποτελεί πρόβλημα per se. Όμως, αναδεικνυει δύο βασικά προβλήματα. Από την μία, αναδεικνύει τα τραγικά πρόβληματα της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης εν Ελλάδι, προβλήματα τα οποία όμως υπό τις παρούσες συνθήκες δεν πρόκειται να επιλυθούν. Από την άλλη, αναδεικνύει την αδυναμία -μα και την απροθυμία- της Πολιτείας να συγκρατήσει την διαρροή εγκεφάλων, η οποία συντελείται με δραματικούς ρυθμούς ιδιαιτέρως κατά τα χρόνια της κρίσης. Βεβαίως και η τεράστια νεανική ανεργία και η παντελής απουσία έστω και ενδείξεων πως η κατάσταση θα βελτιωθεί, μας ωθεί στο εξωτερικό.

Προσωπικά θέλω να σπουδάσω έξω, καθώς δεν επιθυμώ να χάσω χρόνια της ζωής μου στον εκνευρισμό λόγω της κατάντιας της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση την ποιότητα της, όσο τους περιορισμούς που υφίσταται λόγω της υποχρηματοδότησης και της κακής οργάνωσης. Επίσης, επιθυμώ να ζήσω έξω, κυρίως να δω τον κόσμο με άλλο μάτι, να αντιληφθώ την διαφορετικότητά του. Δεν σημαίνει ότι δεν αγαπώ τον τόπο μου ή πως θέλω να ρίξω μαύρη πέτρα.

Οι σπουδές στο εξωτερικό ήταν για 'μένα κάτι, το οποίο έψαχνα ήδη από πέρυσι, όμως δεν μιλούσα γι' αυτό με τους γονείς μου, γνωρίζοντας την δυσκολία ενός τέτοιου εγχειρήματος από οικονομικής πλευράς. Από την στιγμή όμως που μου το είπαν και οι ίδιοι τις προάλλες, αναθερμάνθηκε το ενδιαφέρον μου.

Υ.Γ. Επιθυμώ σπουδές στην Γερμανία και δευτερευόντως σε άλλες γερμανόφωνες χώρες, όπως η Αυστρία. Εάν κάποιος φοιτητής μπορεί να με βοηθήσει, ας μου στείλει π.μ. ή ας κάνει δημοσίευση εδώ. Ευχαριστώ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
προτείνω πρώτο πτυχίο στην Ελλάδα και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
Η αλήθεια είναι ότι το να έχεις κάνει και προπτυχιακό έξω σου δίνω άλλο αέρα όσον αφορά τη γλώσσα για παράδειγμα. Για να κάνεις μεταπτυχιακό έξω δεν θα πρέπει να μιλάς την αντίστοιχη γλώσσα τουλάχιστον σε επίπεδο C1+ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι το να έχεις κάνει και προπτυχιακό έξω σου δίνω άλλο αέρα όσον αφορά τη γλώσσα για παράδειγμα. Για να κάνεις μεταπτυχιακό έξω δεν θα πρέπει να μιλάς την αντίστοιχη γλώσσα τουλάχιστον σε επίπεδο C1+ ?
και σε προπτυχιακο αλλα και σε μεταπτυχιακο θα πρεπει να εχεις επιπεδο C1 (τουλαχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Σύμφωνοι, διότι διαφορετικά δεν θα μπορείς να ανταποκριθείς στο πρόγραμμα σπουδών. Αλλά φαντάζομαι ότι στο μεταπτυχιακό οι απαιτήσεις θα είναι ακόμη μεγαλύτερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σύμφωνοι, διότι διαφορετικά δεν θα μπορείς να ανταποκριθείς στο πρόγραμμα σπουδών. Αλλά φαντάζομαι ότι στο μεταπτυχιακό οι απαιτήσεις θα είναι ακόμη μεγαλύτερες.
σαφως και παντοτε εξαρταται απο το πανεπιστημιο. Ακόμη και σε προπτυχιακο μπορεί να βρεις να ζητανε IELTS με μεσο ορο 8 και αλλα να ζητανε με 6.5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σαφως και παντοτε εξαρταται απο το πανεπιστημιο. Ακόμη και σε προπτυχιακο μπορεί να βρεις να ζητανε IELTS με μεσο ορο 8 και αλλα να ζητανε με 6.5

Αυτό νομίζω εξαρτάται κι από το πρόγραμμα σπουδών. Δηλαδή στις ανθρωπιστικές σπουδές και στις νομικές/ψυχολογίας ζητούν μεγαλύτερο επίπεδο λόγω δυσκολίας της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top