Σπουδές στη Σουηδία

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας :)
έχει κάποιος/κάποια εμπειρία από μεταπτυχιακές σπουδές στη Σουηδία, ειδικότερα σε κοινωνικές επιστήμες;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Έκανα διετές μεταπτυχιακό στη Σουηδία. αλλά όχι στις κοινωνικές επιστήμες.
 

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Αποφάσισα να εκμεταλλευτώ λίγο αυτό το θέμα, διότι κι εμένα με απασχολεί το συγκεκριμένο ζήτημα.

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρουν θετικές επιστήμες και συγκεκριμένα η βιολογια . Έχω ορισμένες κατευθύνσεις που πιστεύω ότι θα μου άρεσε να ασχοληθώ επαγγελματικά στο μυαλό μου (ενδεικτικά: νευροβιολογια, μικροβιολογια, βιολογια συστημάτων... ) . Επειδή όμως γνωρίζω πως, δυστυχώς, η Ελλάδα δεν προσφέρει άρτια εξειδίκευση ή δεν έχει προγράμματα που αφορούν τους συγκεκριμένους τομείς και η ερευνητική δραστηριότητα βρίσκεται σε εμβρυικά στάδια, έχω την επίγνωση πως θα χρειαστεί να βρω διέξοδο στο εξωτερικό.

Προσωπικά θρεφω μεγάλο ενδιαφέρον για τις σκανδιναβικες χώρες και η Σουηδία είναι μια διέξοδος που έχω στο μυαλό μου , κάλλιστα έχω ξεκινήσει σουηδικά (επίπεδο Β1-Β2) . Έχω βρει ορισμένα προγράμματα σε διάφορα πενεπιστημια της Σουηδίας που να αφορούν τους τομείς που με ενδιαφέρουν, αλλά θα ήθελα να διαβάσω εμπειρίες και απόψεις ατόμων που έχουν περάσει ένα διάστημα στην Σουηδία είτε για μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές .

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε ανταπόκριση
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Αποφάσισα να εκμεταλλευτώ λίγο αυτό το θέμα, διότι κι εμένα με απασχολεί το συγκεκριμένο ζήτημα.

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρουν θετικές επιστήμες και συγκεκριμένα η βιολογια . Έχω ορισμένες κατευθύνσεις που πιστεύω ότι θα μου άρεσε να ασχοληθώ επαγγελματικά στο μυαλό μου (ενδεικτικά: νευροβιολογια, μικροβιολογια, βιολογια συστημάτων... ) . Επειδή όμως γνωρίζω πως, δυστυχώς, η Ελλάδα δεν προσφέρει άρτια εξειδίκευση ή δεν έχει προγράμματα που αφορούν τους συγκεκριμένους τομείς και η ερευνητική δραστηριότητα βρίσκεται σε εμβρυικά στάδια, έχω την επίγνωση πως θα χρειαστεί να βρω διέξοδο στο εξωτερικό.

Προσωπικά θρεφω μεγάλο ενδιαφέρον για τις σκανδιναβικες χώρες και η Σουηδία είναι μια διέξοδος που έχω στο μυαλό μου , κάλλιστα έχω ξεκινήσει σουηδικά (επίπεδο Β1-Β2) . Έχω βρει ορισμένα προγράμματα σε διάφορα πενεπιστημια της Σουηδίας που να αφορούν τους τομείς που με ενδιαφέρουν, αλλά θα ήθελα να διαβάσω εμπειρίες και απόψεις ατόμων που έχουν περάσει ένα διάστημα στην Σουηδία είτε για μεταπτυχιακές ή διδακτορικές σπουδές .

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε ανταπόκριση
Δεν είμαι σίγουρος αν μιλάς για προπτυχιακο ή μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
Εγω μεταπτυχιακό στις βιοεπιστημες έκανα (linkoping) κ εμεινα για δουλειά για ενα διάστημα. Εν συντομία ολα καλα σε επίπεδο σπουδών, η ζωή εδώ πάνω δεν ειναι για ολους βέβαια.
 

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος αν μιλάς για προπτυχιακο ή μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
Εγω μεταπτυχιακό στις βιοεπιστημες έκανα (linkoping) κ εμεινα για δουλειά για ενα διάστημα. Εν συντομία ολα καλα σε επίπεδο σπουδών, η ζωή εδώ πάνω δεν ειναι για ολους βέβαια.

Σας ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση!

Αναφερόμουν κυρίως σε επίπεδο μεταπτυχιακού ή διδακτορικού, συγγνώμη αν δεν το διευκρίνησα.

Με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις που επρόκειτο να σας κάνω

Μήπως θα μπορούσατε να αναφέρετε ορισμένες σημαντικές διαφορές μεταξύ του σουηδικού και ελληνικού συστήματος (ως προς την διδασκαλία, συγγράμματα, εργαστήρια, εξετασεις , σίγουρα το θέμα της εστίασης και της οικονομικής κατάστασης είναι σημαντικό...)

Επίσης τι διαδικασίες πρέπει να περάσει κάνεις για γίνει δεκτός σε κάποιο πρόγραμμα ;

Ελπίζω να μην σας κούρασα με πολλές ερωτήσεις...
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση!

Αναφερόμουν κυρίως σε επίπεδο μεταπτυχιακού ή διδακτορικού, συγγνώμη αν δεν το διευκρίνησα.

Με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις που επρόκειτο να σας κάνω

Μήπως θα μπορούσατε να αναφέρετε ορισμένες σημαντικές διαφορές μεταξύ του σουηδικού και ελληνικού συστήματος (ως προς την διδασκαλία, συγγράμματα, εργαστήρια, εξετασεις , σίγουρα το θέμα της εστίασης και της οικονομικής κατάστασης είναι σημαντικό...)

Επίσης τι διαδικασίες πρέπει να περάσει κάνεις για γίνει δεκτός σε κάποιο πρόγραμμα ;

Ελπίζω να μην σας κούρασα με πολλές ερωτήσεις...
Αρχικά στον ενικό. Αυτή είναι και μια διαφορά βασικά, στη Σουηδία υπάρχει μεγαλύτερη οικειότητα μεταξύ φοιτητών-καθηγητών και χρησιμοποιούν μόνο τα μικρά ονόματα και ενικό (που έτσι κ αλλιώς ο πληθυντικός σπάνια χρησιμοποιείται).

Επειδή έκανα προπτυχιακό Ελλάδα και μεταπτυχιακό Σουηδία, μπορώ να συγκρινών μόνο μεταξύ αυτών. Γενικά απ' όλες τις πλευρές στη Σουηδία ήταν καλύτερα. Καθαροί χώροι (παρά τα πάρτυ μεσα στη σχολή), χωρίς καταλήψεις, οργάνωση, διαθέσιμοι καθηγητές και γραμματείες, εξοπλισμένα εργαστήρια και πραγματικά πειράματα.

Συγγράμματα στο μεταπτυχιακό δεν είχαμε, αλλά στα προπτυχιακά τουλάχιστον τα αγοράζουν οι ίδιοι.
Για σπίτι η συγκατοίκηση είναι μονόδρομος, εκτός αν έχεις πολλά λεφτά για σκόρπισμα. Υπάρχουν εστίες αλλά δεν είναι ούτε αυτές δωρεάν. Το κόστος διαφέρει σημαντικά ανάλογα την πόλη. Εγώ ήμουν με 600Ε τον μήνα (εκ των οποίων τα 290 ήταν το σπίτι), αλλά αυτά δε θα έφταναν με τίποτα για Στοκχόλμη. Το καλό είναι ότι μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα στο πλάι καμιά δουλειά, ειδικά αν ξέρεις Σουηδικά.
Η διαδικασία είναι απλή, δηλώνεις 4 μεταπτυχιακά με σειρά προτίμησης και περιμένεις να δεις ποιο θα σε πάρει.

Το διδακτορικό στη Σουηδία είναι κανονική δουλειά με καλό μισθό και ευνοικές συνθήκες. Κάνοντας μεταπτυχιακό εκεί και μια καλή διπλωματική είναι πολύ πιο εύκολο να συνεχίσεις για διδακτορικό απ' ότι αν σπούδαζες σε άλλη χώρα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το διδακτορικό στη Σουηδία είναι κανονική δουλειά με καλό μισθό και ευνοικές συνθήκες. Κάνοντας μεταπτυχιακό εκεί και μια καλή διπλωματική είναι πολύ πιο εύκολο να συνεχίσεις για διδακτορικό απ' ότι αν σπούδαζες σε άλλη χώρα.
Αφού ολοκληρώσεις το διδακτορικό, θεωρείς ότι σου παρουσιάζονται κι άλλες ευκαιρίες στην Σουηδία; Δηλαδή θα είχε κανείς την δυνατότητα να μπει σε ερευνητικές ομάδες ή στο πανεπιστήμιο κτλ; Ή είναι κάτι που ελάχιστοι έχουν την ευκαιρία να το κάνουν (είτε λόγω λίγων θέσεων, είτε λόγω δυσκολίας...) ;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αφού ολοκληρώσεις το διδακτορικό, θεωρείς ότι σου παρουσιάζονται κι άλλες ευκαιρίες στην Σουηδία; Δηλαδή θα είχε κανείς την δυνατότητα να μπει σε ερευνητικές ομάδες ή στο πανεπιστήμιο κτλ; Ή είναι κάτι που ελάχιστοι έχουν την ευκαιρία να το κάνουν (είτε λόγω λίγων θέσεων, είτε λόγω δυσκολίας...) ;
(για τις βιοεπιστήμες πάντα)
Κιάλλες ευκαιρίες στην ακαδημία θα έχεις, το πιο εύκολο είναι για μεταδιδακτορικό. Το θέμα είναι ότι η μονιμότητα είναι πολύ πολύ δύσκολη και το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί να πας σε άλλο γκρουπ, που μπορεί να είναι σε άλλη πόλη. Από την άλλη η Σουηδία έχει και κάποια βιομηχανία σε 2-3 πόλεις, οπότε υπάρχουν και προοπτικές για τον ιδιωτικό τομέα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Χελλοου! Μας διαβάζει κάποιος που να έχει κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό στη Σουηδία μέσω του συστήματός τους; Θέλω να κάνω μια ερώτηση για τον τρόπο που ανεβάζουμε τα έγγραφα! Έχω επιλέξει τα μεταπτυχιακά και το καθένα ζητάει κάποια έξτρα έγγραφα πχ motivation letters. Βλέπω όμως ότι δεν ανεβάζεις ξεχωριστά τα έγγραφα για κάθε μεταπτυχιακό, αλλά τα ανεβάζεις όλα μαζί συνολικά. Όντως έτσι γίνεται; Δεν θα έπρεπε να διαχωρίζονται; Και απλά προσέχω ώστε στον τίτλο του εγγράφου αλλά και στο περιεχόμενο να είναι ξεκάθαρο για ποιο μεταπτυχιακό προορίζεται;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Και απλά προσέχω ώστε στον τίτλο του εγγράφου αλλά και στο περιεχόμενο να είναι ξεκάθαρο για ποιο μεταπτυχιακό προορίζεται;
Νομίζω αυτό είχα κάνει, αλλα δε θυμάμαι σίγουρα. Έχουν περάσει μπόλικα χρόνια απο τοτε. Στο σαιτ τους όμως μπορείς να επικοινωνήσεις άμεσα μαζί τους μέσω chat, οπότε ρώτα εκεί για σιγουριά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top