Σπουδές στη Σκωτία

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
εσεις ποu σπουδάζετε σκοτία πόσο uψηλό είναι το ακαδημαϊκό επίπεδο..ένας μέσος μαθητής με 8άση τα ελληνικά δεδομένα μπορεί να ανταποκριθεί; υπάρχοuν πανεπιστήμια στα οποία γίνεσαι δεκτός ακόμη κι αν δεν έχεις ένα ''καλό-υψηλό'' 8αθμό απολυτηρίου;

Ειναι αναλογα με το πανεπιστημιο. Ενα πανεπιστημιο οπως του Εδιμβουργου η της Γλασκωβης εχει πολυ υψηλα ακαδημαικα κριτηρια και απευθυνεται σε πραγματικα αριστους μαθητες του ελληνικου συστηματος. Αντιθετως υπαρχουν και πανεπιστημια οπως το University of West Scotland, Napier University, Robert Gordon University (και μερικα αλλα ex polytechnics) οπου τα κριτηρια εισαγωγης αλλα και οι απαιτησεις του πανεπιστημιου ειναι σαφεστατα πολυ χαμηλοτερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
εσεις ποu σπουδάζετε σκοτία πόσο uψηλό είναι το ακαδημαϊκό επίπεδο..ένας μέσος μαθητής με 8άση τα ελληνικά δεδομένα μπορεί να ανταποκριθεί; υπάρχοuν πανεπιστήμια στα οποία γίνεσαι δεκτός ακόμη κι αν δεν έχεις ένα ''καλό-υψηλό'' 8αθμό απολυτηρίου;
Στα πανεπιστήμια γίνεσαι δεκτός υπό όρους, με τους βαθμούς στο Απολυτήριο Γυμνασίου, στις Α' και Β' τάξεις Λυκείου, επιτυχίες σε Ελληνικούς και διεθνείς διαγωνισμούς κ.λ.π.
Οι όροι που τίθενται για την οριστική αποδοχή από τα πανεπιστήμια, είναι οι βαθμοί στο απολυτήριο Λυκείου και στα σχετικά με το αντικείμενο μαθήματα των πανελληνίων (συνήθως δυο). Αν αποριφθείς από όλα τα πανεπιστήμια, το απόλυτο 20 να έχεις στη Γ' Λυκείου, δεν έχει καμιά σημασία.
Τα υπόλοιπα στην απάντηση του Hidd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Στα πανεπιστήμια γίνεσαι δεκτός υπό όρους, με τους βαθμούς στο Απολυτήριο Γυμνασίου, στις Α' και Β' τάξεις Λυκείου, επιτυχίες σε Ελληνικούς και διεθνείς διαγωνισμούς κ.λ.π.
Οι όροι που τίθενται για την οριστική αποδοχή από τα πανεπιστήμια, είναι οι βαθμοί στο απολυτήριο Λυκείου και στα σχετικά με το αντικείμενο μαθήματα των πανελληνίων (συνήθως δυο). Αν αποριφθείς από όλα τα πανεπιστήμια, το απόλυτο 20 να έχεις στη Γ' Λυκείου, δεν έχει καμιά σημασία.
Τα υπόλοιπα στην απάντηση του Hidd.

Εγω παντως που εκανα αιτησεις και ειχα και offers απο πολυ καλα πανεπιστημια του Ηνωμενου Βασιλειου δεν χρεαστηκε να δωσω βαθμους Α/Β Λυκειου καθως δεν υπηρχε η δυνατοτητα να το κανω στην αιτηση Ucas, απο ελληνικα qualification η αιτηση ειχε ως επιλογη μονο το Απολυτηριο Γυμνασιου και το Απολυτηριο Λυκειου (επειδη αυτα ειναι και το μονα επισημα). Αυτο που εκανα ειναι οτι οταν πηρα τους βαθμους του πρωτου τετραμηνου της Γ Λυκειου, τους εστειλα με μαιλ σε οσα πανεπιστημια δεν μου ειχαν απαντησει ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia ts.

Νεοφερμένος

Η anastasia ts. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αντιθετως υπαρχουν και πανεπιστημια οπως το University of West Scotland, Napier University, Robert Gordon University (και μερικα αλλα ex polytechnics) οπου τα κριτηρια εισαγωγης αλλα και οι απαιτησεις του πανεπιστημιου ειναι σαφεστατα πολυ χαμηλοτερες.

Εφόσον όμως τα κριτήρια εισαγωγής και οι απαιτήσεις τοu πανεπιστημίου είναι χαμηλότερες υπάρχει περίπτωση και το ίδιο το πανεπιστήμιο να μην είναι ''αξιόπιστο'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αξιόπιστο θα είναι, με την έννοια ότι θα πας, θα σπουδάσεις και θα πάρεις πτυχίο, δεν θα μείνεις ξεκρέμαστος, αλλά σίγουρα οι σπουδές θα είναι χαμηλότερου επιπέδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Εγω παντως που εκανα αιτησεις και ειχα και offers απο πολυ καλα πανεπιστημια του Ηνωμενου Βασιλειου δεν χρεαστηκε να δωσω βαθμους Α/Β Λυκειου καθως δεν υπηρχε η δυνατοτητα να το κανω στην αιτηση Ucas, απο ελληνικα qualification η αιτηση ειχε ως επιλογη μονο το Απολυτηριο Γυμνασιου και το Απολυτηριο Λυκειου (επειδη αυτα ειναι και το μονα επισημα). Αυτο που εκανα ειναι οτι οταν πηρα τους βαθμους του πρωτου τετραμηνου της Γ Λυκειου, τους εστειλα με μαιλ σε οσα πανεπιστημια δεν μου ειχαν απαντησει ακομα.
Είναι αλήθεια ότι δε στέλνεις αναλυτική βαθμολογία για Α' και Β΄Λυκείου. Όμως αν έχεις υψηλούς μέσους όρους στους ελέγχους επίδοσης (που έχουν υπογραφή διευθυντή και στρογγυλή σφραγίδα), έχεις κάθε λόγο να τους αναφέρεις. Σίγουρα είναι υπέρ σου. Επειδή η αίτησή μου έγινε μέσω πιστοποιημένου στο UCAS σχολείου, δε χρειαζόταν να αποδείξω κάτι, όμως υποθέτω ότι αν σου ζητηθεί, μπορείς να προσκομίσεις πιστοποιημένη μετάφραση των ελέγχων.
Επίσης ισχύει και το θέμα της αποστολής των βαθμών τετραμήνου στη Γ' Λυκείου.

Επειδή γίνεται συνεχώς η ίδια ερώτηση, αυτό που ήθελα κυρίως να τονίσω είναι ότι η κατ' αρχάς αποδοχή από τα πέντε πανεπιστήμια δεν εξαρτάται από τις πανελλήνιες και το απολυτήριο Γ' Λυκείου. Τίθενται ως όροι για την τελική αποδοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι δε στέλνεις αναλυτική βαθμολογία για Α' και Β΄Λυκείου. Όμως αν έχεις υψηλούς μέσους όρους στους ελέγχους επίδοσης (που έχουν υπογραφή διευθυντή και στρογγυλή σφραγίδα), έχεις κάθε λόγο να τους αναφέρεις. Σίγουρα είναι υπέρ σου. Επειδή η αίτησή μου έγινε μέσω πιστοποιημένου στο UCAS σχολείου, δε χρειαζόταν να αποδείξω κάτι, όμως υποθέτω ότι αν σου ζητηθεί, μπορείς να προσκομίσεις πιστοποιημένη μετάφραση των ελέγχων.
Επίσης ισχύει και το θέμα της αποστολής των βαθμών τετραμήνου στη Γ' Λυκείου.

Επειδή γίνεται συνεχώς η ίδια ερώτηση, αυτό που ήθελα κυρίως να τονίσω είναι ότι η κατ' αρχάς αποδοχή από τα πέντε πανεπιστήμια δεν εξαρτάται από τις πανελλήνιες και το απολυτήριο Γ' Λυκείου. Τίθενται ως όροι για την τελική αποδοχή.

Γενικα συμφωνω πως οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο. Απλα απο την εμπειρια μου τουλαχιστον ενα αριστο απολυτηριο γυμνασιου, qualification ξενων γλωσσων και υψηλο prediction ηταν υπεραρκετα οσον αφορα την ακαδημαικη πλευρα της αιτησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γενικα συμφωνω πως οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο. Απλα απο την εμπειρια μου τουλαχιστον ενα αριστο απολυτηριο γυμνασιου, qualification ξενων γλωσσων και υψηλο prediction ηταν υπεραρκετα οσον αφορα την ακαδημαικη πλευρα της αιτησεις.
Για μένα το θέμα "σπουδές στο εξωτερικό" τέθηκε στη Β' Λυκείου, οπότε δε με ενδιέφεραν οι βαθμοί μέχρι και την Α' Λυκείου (περίπου στο 18,5).
Στηρίχθηκα λοιπόν στους βαθμούς της Β' Λυκείου, τους βαθμούς του 1ου τετραμήνου της Γ' Λυκείου, επιτυχίες στη μαθηματική εταιρεία, άριστες επιδόσεις στα SAT.
Εδώ μπορούμε να επισημάνουμε το πόσο διαφορετικοί μπορεί να είναι οι δρόμοι για την υπό όρους κατ' αρχάς αποδοχή στα Βρετανικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia ts.

Νεοφερμένος

Η anastasia ts. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
'Όσον αφορά την διαμονή τι επιλογές έχει κάποιος γιατί μοu εχοuν πει ότι κ σε εστία τοu πανεπιστημίοu να μείνεις πληρώνει ς κ μάλιστα είναι αρκετά τα χρήματα..(δεν γνωρίζω 8ε8αια κατα πόσο ισχuει αuτο) και γενικότερα πως ειναι η ζωή εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christos18541

Νεοφερμένος

Ο Christos18541 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, ενδιαφέρομαι για Μεταπτυχιακό στην Σκωτία και πιθανότατα στο Εδιμβούργο, μπορεί να μου πει κάποιος ποιο είναι το κόστος ζωής εκεί παρακαλώ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
'Όσον αφορά την διαμονή τι επιλογές έχει κάποιος γιατί μοu εχοuν πει ότι κ σε εστία τοu πανεπιστημίοu να μείνεις πληρώνει ς κ μάλιστα είναι αρκετά τα χρήματα..(δεν γνωρίζω 8ε8αια κατα πόσο ισχuει αuτο) και γενικότερα πως ειναι η ζωή εκεί;
Ακόμα και στη Σκωτία, όπου υπάρχει η επιδότηση των διδάκτρων, η διαμονή στις εστίες δεν είναι δωρεάν.
Τα έξοδα διαμονής (εστία ή σπίτι με 2-4 συνενοίκους, φαγητό στην εστία ή μαγείρεμα, βιβλία, προσωπικά έξοδα ελαχιστοποιημένα, εισιτήρια αεροπλάνων και τραίνων, μετακινήσεις στην πόλη), είναι περίπου 7,5-9 χιλιάδες ευρώ.
Τα παραπάνω δεν ισχύουν για το Λονδίνο. Η πόλη είναι πολύ ακριβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Etain19

Νεοφερμένος

Η Etain19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους! μόλις είδα την βαθμολογία των Πανελληνίων και υπολόγισα ότι το απολυτήριο μου είναι γύρω στο 17,2
Μπορώ με αυτό το βαθμό να μπω σε ένα καλό πανεπιστήμιο στη Σκωτία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους! μόλις είδα την βαθμολογία των Πανελληνίων και υπολόγισα ότι το απολυτήριο μου είναι γύρω στο 17,2
Μπορώ με αυτό το βαθμό να μπω σε ένα καλό πανεπιστήμιο στη Σκωτία?

Ολα τα καλα δεν εχουν θεσεις πια καθως οι αιτησεις ηταν μεχρι 15 Ιανουαριου. Στα πιο μετρια πανεπιστημια εχουν ξεμηνει θεσεις οπου μπορεις να γινεις δεκτος μεσα απο τη διαδικασια clearing. Ανεξαρτητα απο αυτο μπορεις να πας στα περισσοτερα πανεπιστημια με 17 απολυτηριο αλλα δεν μπορεις να πας Edinburgh, St Andrews, Glasgow επειδη ζητανε αρκετα υψηλοτερο βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Etain19

Νεοφερμένος

Η Etain19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για την επόμενη χρονιά έτσι κι αλλιώς και σκοπεύω να στείλω την αίτηση τον Σεπτέμβριο με το που ξεκινά η προθεσμία για το 2014.
Μια άλλη απορία που έχω είναι ότι ένας γνωστός μου σπουδάζει στη Γλασκόβη με απολυτήριο 16,5 computer sciences και απ ότι γνωρίζω χωρίς foundation ή a levels.Υπάρχουν courses που να θέλουν χαμηλότερο βαθμό απο το 18,5;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για την επόμενη χρονιά έτσι κι αλλιώς και σκοπεύω να στείλω την αίτηση τον Σεπτέμβριο με το που ξεκινά η προθεσμία για το 2014.
Μια άλλη απορία που έχω είναι ότι ένας γνωστός μου σπουδάζει στη Γλασκόβη με απολυτήριο 16,5 computer sciences και απ ότι γνωρίζω χωρίς foundation ή a levels.Υπάρχουν courses που να θέλουν χαμηλότερο βαθμό απο το 18,5;

Εμενα για Πολιτικες επιστημες το Πανεπιστημιο της Γλασκωβης μου ειχε ζητησει 19 απολυτηριο. Στειλε τους μαιλ αν θες! Αλλα 16.5 μου φαινεται παρα πολυ χαμηλο. Εδιμβουργο θελει 19 απολυτηριο και 19 σε 3 μαθηματα πανελληνιων για ολα τα courses. St Andrews ηθελε 18.5, αλλα τωρα νομιζω θελει και A-levels. Αυτα ξερω απο πανεπιστημια στη Σκωτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Etain19

Νεοφερμένος

Η Etain19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μμ ένταξη δηλαδή κάνω αίτηση στο ucas και όποιοι μου στείλουν offers...
Πάντως έχω ακούσει ότι παίζει ρόλο και το personnal statement και επηρεάζει λίγο το αν θα σε δεχτούν κάπου όπως και το πάρεις καλό βαθμό στο ielt.
Μέχρι τον Σεπτέμβρη βλέποντας και πράττοντας...Πάντως δεν παίζει να γραφτώ πουθενά εδώ γιατί έτσι κι αλλιώς μετακομίζουμε οικογενειακώς να μείνω μονή μου Ελλάδα λίγο δύσκολο... ελπίζω μόνο να με δεχτούν κάπου εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω αίτηση σε κάποια πανεπιστήμια της Σκωτίας, κυρίως της Γλασκώβης (κτηνιατρική θέλω). Έχω διαβάσει τις προυποθέσεις που απαιτούνται. Έχω απολυτήριο γυμνασίου 19,2 και Λυκείου 18.. Proficiency του πανεπιστημίου Cambridge.
1.Για να εισαχθώ σε κάποιο πανεπιστήμιο είναι απαραίτητο να κάνω foundation/GCA levels?
2.Επίσης, πιο ενδείκνυται και είναι πιο σύντομο; (Το foundation γίνεται δεκτό για τον τομέα της κτηνιατρικής; )
3..Είναι ακριβά τα έξοδα για προετοιμασία;
4.Υπάρχουν στο ίντερνετ παλαιότερα θέματα από τα GCA levels να δω πώς είναι πάνω κάτω;
5.Είναι παρόμοια η ύλη με αυτά που διδασκόμαστε στο ελληνικό λύκειο;

Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει έστω σε κάποιο από αυτά!

Επισήμανση: Τα μηνύματα 460 - 466 προήλθαν απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
1.Oχι δεν είναι απαραίτητο σε όλα.Υπάρχουν πανεπιστήμια όπως το Durham που έχουν ως προϋπόθεση foundation year στο πανεπιστήμιό τους ή σε άλλο αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο του UK.Για τα Ελληνικά foundation έχω ακούσει τα χειρότερα,οπότε δε θα το συνιστούσα.GCE-A Levels είναι απαραίτητα για εισαγωγή σε λίγα πανεπιστήμια.Απ όσο γνωρίζω είναι απαιτητικές εξετάσεις με μεγάλη ύλη.Δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να τα καταφέρεις μόνος/η σου.Βέβαια δεν ξέρω πολλά πράγματα,καλύτερα να το ψάξεις.(εγώ που έψαχνα για a levels δεν είχα βρει και πολλά πάντως,οπότε ίσως να ρώταγες κάπου,όπως British council)

2.To foundation γίνεται σε ένα χρόνο και πρέπει να επικοινωνήσεις με το προτιμώμενο πανεπιστήμιο ώστε να σου δώσουν οδηγίες.Το πανεπιστήμιο της Γλασκώβης νομίζω ΔΕΝ δέχεται προπτυχιακούς από την Ελλάδα για foundation γιατί έχουν τις ικανότητες υποτίθεται να μπουν με βαθμό απολυτηρίου.Βέβαια,μπορείς να κάνεις foundation σε άλλο πανεπιστήμιο και μετά να κάνεις αίτηση για το 1ο έτος στη Γλασκώβη.Επικοινώνησε με τα πανεπιστήμια που θες και ρώτα τους αν το δέχονται.

3.Αν φύγεις για foundation Aγγλία τα δίδακτρα εως 9.000 λίρες το χρόνο στα καλύπτει η student finance company.Αυτά μόνο για προπτυχιακές σπουδές.Έξοδα διαμονής δικά σου(αναλόγως τη περιοχή, 800-1200 λίρες.Τα ακριβά είναι στις πρωτεύουσες συνήθως)Για Ελλάδα πρέπει να πληρώσεις μερικές χιλιάδες ευρώ (6.000 περίπου αν θυμάμαι καλά) από τη τσέπη σου,και απ όσο γνωρίζω δεν είναι και σίγουρο ότι θα το αναγνωρίσουν τα πανεπιστήμια που θες.Μακρυά.Για A levels έξοδα προετοιμασίας είναι 10000 ευρώ περίπου απ όσο έχω κοιτάξει,γίνονται σε 1 χρόνο ή 2,και πρέπει να πληρώσεις έξτρα για κάθε εξέταση,και είναι πολλές.1800 θυμάμαι βγαίνει σύνολο για τις εξετάσεις μόνο.

4.Εγώ που είχα ψάξει δεν είχα βρει και πολλά πράγματα,και γενικά καλύτερα να αφήσεις τα A-levels ως ασύμφορα οικονομικά και από άποψη χρόνου-δυσκολίας.

5.Εξαρτάται το μάθημα.Γνωρίζω ότι για τη βιολογία ας πούμε έχουν τεράστια ύλη.Τόμο.

Αν έχεις ένα απολυτήριο απο 16+,μπορείς να πας για foundation σε ένα πανεπιστήμιο του UK πάντως ευρέως αναγνωρισμένο.
Μετά,αν έχεις λεφτά,μπορείς να πληρώσεις τα μαλιοκέφαλά σου για foundation σε κολέγιο,που δε τα καλύπτει πάντα το φοιτητικό δάνειο,και να περάσεις σε πολύ υψηλής ποιότητας πανεπιστήμια.Δίδακτρα στη Σκωτία δεν υπάρχουν.Στην Αγγλία είναι 9.000/έτος άλλα μη σε αγχώνει,για προπτυχιακές καλύπτονται από ευνοϊκών όρων δάνειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Μόνο για Σκωτία θέλω, καθώς δεν υπάρχουν τα δίδακτρα.. Πάντως αυτό που είπες με τα GCA lecels πολύ χρονοβόρο.. 2 χρόνια; Υπάρχει περίπτωση να με πάρουν με αυτούς τους βαθμούς που έγραψα πιο πάνω, με καλή συστατική επιστολή και όλα τα απαραίτητα χαρτιά; Εννοώ χωρίς περαιτέρω εξετάσεις.. Εσύ στη Γλασκώβη έκανες αίτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση,δίνω φέτος πανελλήνιες,άλλα ναι,θα βάλω και Γλασκώβη ως τρίτη επιλογή.Στη Γλασκώβη έχουν αν θυμάμαι καλά 18,5 entry requirements στο απολυτήριο,άλλα θα το κοιτάξω ξανά.Μην απογοητεύεσαι,με το απολυτήριο που έχεις περνάς σίγουρα σε κάλά πανεπιστήμια,απλώς αν είχες 18,5 θα ήταν ακόμη πιο σίγουρο.

Και επίσης,το δάνειο που θα πάρεις αν πας Αγγλία,είναι φοιτητικό.Αυτό σημαίνει ότι ο τόκος είναι πληθωριστικός,άρα δε θα πληρώσεις υπερβολικά μεγαλύτερο ποσό,και επίσης,θα αρχίσεις να πληρώνεις το δάνειο,ΑΦΟΥ έχεις δουλειά με εισόδημα 21,000 λίρες και πάνω το χρόνο,και η δόση θα είναι ένα ποσοστό μικρό,μονοψήφιο του μισθού κάθε μήνα,το οποίο πχ για τις 21,000 λίρες βγαίνει 30λίρες το μήνα!Γι αυτό σου λεω...είναι πολύ βολικό.Αν δε περάσεις Γλασκώβη για UK γενικότερα.

Προσπαθώ να βρω ένα μέιλ που μου λέγανε πόσο θέλουν,άλλα αν θυμάμαι καλά είναι 18-18,5 οπότε έχεις σοβαρές πιθανότητες πιστεύω με ένα καλό statement και reference.Αν θέλεις βοήθεια με το statement pm me να σου στείλω χρήσιμες ιστοσελίδες και τρόπους να σου αξιολογήσουν το statemen αφιλοκερδώς έμπειροι πάνω στο θέμα πριν το στείλεις.

EDIT: Ναι! 18 θέλει,άρα είσαι μέσα στα minimum requirements.Κάνε αίτηση λοιπόν,και καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top