Σπουδές στη Σκωτία

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια, σας. Παρακολουθώ το θέμα εδώ και αρκετό καιρό και πήρα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες που θα χρειαζόμουν να έψαχνα πολλές ώρες. Μήπως γνωρίζει κανείς αν γίνεται αφού τελειώσω το ΕΠΑΛ και δώσω κανονικά πανελλαδικές εξετάσεις να με δεχτούν σε κάποιο πανεπιστήμιο στην Σκωτία για Οικονομικά ή Διοίκηση Επιχειρήσεων; Ή τουλάχιστον αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω αν γίνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν διαβάσεις τα μηνύματά μου από τη σελίδα 40 και μετά, θα μάθεις τη διαδικασία.
Στη σελίδα 41 θα βρείς και ένα κατάλογο των πανεπιστημίων.
Για το αν θα σε κάνει ένα πανεπιστήμιο κατ' αρχάς δεκτή, διαβεβαίωση δε θα πάρεις από πουθενά, ούτε καν από το ίδιο το πανεπιστήμιο. Εξαρτάται από το κύρος του πανεπιστημίου, από τη χρονιά κ.λ.π.
Τους όρους για την τελική σου αποδοχή, θα σου τους ανακοινώσει το πανεπιστήμιο μέσω του UCAS. Σε γενικές γραμμές, τους όρους για κάθε χώρα μπορείς να τους βρεις στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων (έχω ένα παράδειγμα στη σελίδα 41 νομίζω).
Τα ζητήματα των αιτήσεων μέσω UCAS προχωράνε με διάφορους τρόπους (Ιδιωτικά σχολεία, Βρετανικό συμβούλιο, Ιδιωτικές Σχολές, μόνη σου με διάφορες βοήθειες κ.λ.π.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jennypara

Νεοφερμένος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρα πολύ. Θα διαβάσω καλύτερα τις σελίδες που μου ανέφερες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neft

Νεοφερμένος

Ο neft αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεία σας,αν και βρίσκομαι στη τελική ευθεία και σε γενικές γραμμές έχω πάρει τις αποφάσεις μου θα μ ενδιέφερε πάρα πολύ να διαβάσω τις απόψεις και εμπειρίες παιδίων που ήδη βρίσκονται πάνω.Έχω γίνει δεκτός άνευ όρων στο Stirling και μπορώ να πώ ότι μου αρέσει τόσο το ίδιο το course όσο και οι εγκατάστασεις του πανεπιστημίου καθώς και ο ζεστός οικογενειακός χαρακτήρας που εκπέμπει.Από την άλλη μ΄ανησυχεί λίγο η σχετικά μικρή πόλη του στέρλινγκ,όχι οτι με χαλαεί ιδιαιτερα,αλλά γενικότερα οι αποστασείς και τα κόστη που δημιουργούνται.Απ΄την άλλη έχω και ενα conditional offer απο το πανεπιστήμιο του Strathclyde στη Γλασκώβη αλλά δεν με πολύ τραβάει.Αυτό που ουσιαστικά θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι κατά πόσο εύκολες και οικονομικές έιναι οι μετακινήσεις μεταξύ των πόλεων καθώς και αν γνωρίσει ίσως κάποιος πως είναι η ζωή στο Στέρλινγκ.Ξέχασα να αναφέρω πως πάω για bachelor στα Οικονομικά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Γεία σας,αν και βρίσκομαι στη ....Ξέχασα να αναφέρω πως πάω για bachelor στα Οικονομικά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δες καλύτερα πριν αποφασίσεις τα rankings για το κάθε πανεπιστήμιο . Από ότι ξέρω στο Stirling μπορεί να μπει και ο κάθε πικραμένος , γιατί τα Entry Requirements είναι κάπως χαμηλά . Εγώ θα προτιμούσα καλύτερα το Strathclyde , γιατί το επίπεδο των φοιτητών είναι εμφανώς καλύτερο και είναι και στο κέντρο της Γλασκώβης .
Για Napier University και Heriot Watt έχεις δει πληροφορίες ; Από ότι ξέρω είναι καλύτερα πανεπιστήμια για οικονομικά . Ειδικά το Napier έχει εξειδίκευση στο Marketing .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neft

Νεοφερμένος

Ο neft αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γενικά στα διάφορα rankings οι διαφορές τους είναι σχετικά μικρές με λόγο το strathclyde να υπερτερεί καθώς έρχεται με φόρα.Δηλαδή βλέπεις οτι την τελευταία πενταετία να πηγαινερχόνται στις βαθμολογήσεις.Πάντως όντως στο stirling αν και δεν έχει και τόσο το χαμηλά requirements έχω ακούσει είναι πιο ανεκτικοί και χαλαροί.Και απο το Napier είχα offer αλλα γενικά πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω απο τα άλλα ,το βλεπεις και απο τα rankings και απο τα χαμηλά requirements.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δες καλύτερα πριν αποφασίσεις τα rankings για το κάθε πανεπιστήμιο . Από ότι ξέρω στο Stirling μπορεί να μπει και ο κάθε πικραμένος , γιατί τα Entry Requirements είναι κάπως χαμηλά . Εγώ θα προτιμούσα καλύτερα το Strathclyde , γιατί το επίπεδο των φοιτητών είναι εμφανώς καλύτερο και είναι και στο κέντρο της Γλασκώβης .
Για Napier University και Heriot Watt έχεις δει πληροφορίες ; Από ότι ξέρω είναι καλύτερα πανεπιστήμια για οικονομικά . Ειδικά το Napier έχει εξειδίκευση στο Marketing .

μα τι λες;; ΄της λες να κοιτάξει τα rankings? μπράβο πέστε σε αυτη τη παγίδα!! γι αυτό είναι τα ράνκινγκς κάθε χρόνο. ΠΡΟΣΟΧΗ!! να πάει οπου της αρέσει γιατι θα μιζεριάσει τόσο που μέχρι τα χριστούγεννα θα παρακαλάει να ρθει πίσω.

Stirling . Μπάινει ο κάθε πικραμένος;;; Στο στερλινγκ ήταν ο προπονητής της Μαντσεστερ γιουνάιτεντ αλεξ φέργκιουσον.
Στραθκλαιντ. δεν εχει καμπους οπως το στερλινγκ.

στερλινγξ ειναι ΧΟΥΡΙΟ.
στραθκλαιντ στο κεντρο της γλασκώβης(της χειρότερης βρετανικής πόλης)

το στέρλινγκ εκπέμπει οικογενειακό χαρακτήρα;;; !!!! σε ενα ατέλειωτο καμπους είναι πανεμορφο ότανέχει ηλιο που οταν βρεχει όμως είναι μες στη λάσπη και όταν χιονίζει είναι ωραία για πατιναζ και στα νερα της λιμνουλας που χει μέσα. και κρύοοοο.......

όπως και στη γλασκώβη φέτος χιονοθύελες.....

και κάποιοι λένε να νοικιάζουν και μονοι τους σπίτι. Ξερετε πόσα θα δίνετε για να ζεσταθείται. Στην Αγγλία σκωτια όταν λέει -3 θερμοκρασια και λέτε ααα υποφερατα θα ντυθω!! Αμ δε, γιατι φυσάει ο βοριας από την νορβηγία και η αίσθηση ψύχους είναι -9 ή -10 ή -15 φετος το γεναρη.

κΙΑ Εδιμβουργο απίστευτη υγρασία + κρύο = αστα να πάνε. Κασκολάκι και γαντάκια και προσοχή στις πλευρίτιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Γενικά στα διάφορα rankings οι διαφορές τους είναι σχετικά μικρές με λόγο το strathclyde ... ακούσει είναι πιο ανεκτικοί και χαλαροί.Και απο το Napier είχα offer αλλα γενικά πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω απο τα άλλα ,το βλεπεις και απο τα rankings και απο τα χαμηλά requirements.

Ναι σίγουρα . Και εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία . Ότι σε βολεύει καλύτερα εσένα .
Εγώ αν επέλεγα θα προτιμούσα καλύτερα το Strathclyde ή το Heriot Watt .
Αλλά είναι νωρίς ακόμα για εμένα , γιατί του χρόνου θα αρχίσω τις αιτήσεις .
Να σε ρωτήσω κάτι και αν θέλεις μου απαντάς ... Με τί Entry Requirements έγινες δεκτός εσύ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
μα τι λες;; ΄της λες να κοιτάξει τα rankings? μπράβο πέστε σε αυτη τη παγίδα!! γι αυτό είναι τα πατιναζ και στα νερα της λιμνουλας που χει μέσα.....
κΙΑ Εδιμβουργο απίστευτη υγρασία + κρύο = αστα να πάνε. Κασκολάκι και γαντάκια και προσοχή στις πλευρίτιδες

Εντάξει μην κάνεις έτσι ... Δεν σε έβρισα κιόλας , την άποψή μου λέω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ναι σίγουρα . Και εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία . Ότι σε βολεύει καλύτερα εσένα .
Εγώ αν επέλεγα θα προτιμούσα καλύτερα το Strathclyde ή το Heriot Watt .
Αλλά είναι νωρίς ακόμα για εμένα , γιατί του χρόνου θα αρχίσω τις αιτήσεις .
Να σε ρωτήσω κάτι και αν θέλεις μου απαντάς ... Με τί Entry Requirements έγινες δεκτός εσύ ;
ποιοι ειναι ανεκτικοι και χαλαροι; ακομα και στο τελευταιο uni στα ranking να πάτε που ευαγγελίζεστε τότε θα δείτε τη χαλαρότητα. Ολα λειτουργουν με συγκεκριμένες προδιαγραφες και ελέγχονται από το κράτος. Θα με θυμηθείτε , σε λίγους μηνες στειλτε μου μνμ. Μ αρεσει που τα λέτε αυτα χωρις καν να ξερετε που πεφτει το καθε πανεπιστημιο. Μρε τη 1η σας διωχνουν . Εχουν άλλη νοοτροπία εκτος και αν είστε κινέζοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Εντάξει μην κάνεις έτσι ... Δεν σε έβρισα κιόλας , την άποψή μου λέω .
όχι ρε συ φιλικά τα λέω . Εγω τα ζω , αμα δε θελετε δε γραφω , δεν εχω καμια έννοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
ποιοι ειναι ανεκτικοι και χαλαροι; ακομα και στο τελευταιο uni στα ranking να πάτε που ευαγγελίζεστε τότε θα δείτε τη χαλαρότητα. Ολα λειτουργουν με συγκεκριμένες προδιαγραφες και ελέγχονται από το κράτος. Θα με θυμηθείτε , σε λίγους μηνες στειλτε μου μνμ. Μ αρεσει που τα λέτε αυτα χωρις καν να ξερετε που πεφτει το καθε πανεπιστημιο. Μρε τη 1η σας διωχνουν . Εχουν άλλη νοοτροπία εκτος και αν είστε κινέζοι

Μήπως γίνεται να μας πείς αν αξίζει τον κόπο να σπουδάσουμε στη Σκωτία ;
Επειδή βλέπω ότι έχεις προσωπική εμπειρία , τί επίπεδο γνώσεων χρειάζεται για να μην έχει κάποιος πρόβλημα να σπουδάσει στο εξωτερικό ; Κυρίως από θέμα γλώσσας και δυσκολίας μαθημάτων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

neft

Νεοφερμένος

Ο neft αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ποιοι ειναι ανεκτικοι και χαλαροι; ακομα και στο τελευταιο uni στα ranking να πάτε που ευαγγελίζεστε τότε θα δείτε τη χαλαρότητα. Ολα λειτουργουν με συγκεκριμένες προδιαγραφες και ελέγχονται από το κράτος. Θα με θυμηθείτε , σε λίγους μηνες στειλτε μου μνμ. Μ αρεσει που τα λέτε αυτα χωρις καν να ξερετε που πεφτει το καθε πανεπιστημιο. Μρε τη 1η σας διωχνουν . Εχουν άλλη νοοτροπία εκτος και αν είστε κινέζοι

Ανέφερα το ανεκτικοι καθοτί σε διαφορά φόρα είχα διαβάσει και άτομα που δεν επιασαν τα απαιτουμενα requirements τελικά τα δέχτηκαν(αναφέρομαι στο stirling) μπορεί να ήταν και μπουρδολογία ομως.Εγώ μαζί σου είμαι τα rankings τις περισσοτερες φορές δεν λένε και τίποτα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ανέφερα το ανεκτικοι καθοτί σε διαφορά φόρα είχα διαβάσει και άτομα που δεν επιασαν τα απαιτουμενα requirements τελικά τα δέχτηκαν(αναφέρομαι στο stirling) μπορεί να ήταν και μπουρδολογία ομως.Εγώ μαζί σου είμαι τα rankings τις περισσοτερες φορές δεν λένε και τίποτα.;)

α οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Μήπως γίνεται να μας πείς αν αξίζει τον κόπο να σπουδάσουμε στη Σκωτία ;
Επειδή βλέπω ότι έχεις προσωπική εμπειρία , τί επίπεδο γνώσεων χρειάζεται για να μην έχει κάποιος πρόβλημα να σπουδάσει στο εξωτερικό ; Κυρίως από θέμα γλώσσας και δυσκολίας μαθημάτων .

Aναλογα τα κλάδο σπουδών. Στις θεωρτικές επιστήμες προφισιενσι ασυζητητι, ή όσο περισσότερο, ielts 7,5 δηλαδή or above θα ταν ιδανικο.

θετικες επιστημες + μαθηματικα ασ πούμε όμως και μένα 6,5 -6 μια χαρα

όπως καταλαβαίνετε πόσο μάλλον για σκωτία που μιλάνε βλαχοαγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia ts.

Νεοφερμένος

Η anastasia ts. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για σποuδές σκοτία..αuτα ποu έχω δια8άσει ωστόσο ειναι λιγο γενικά...είχα δια8άσει οτι uπάρχοuν πανεπιστήμια χωρίς καθόλοu διδακτρα ομως δεν γνωριζω κατα πόσο αuτο ειναι έγκuρο... ας απαντησει καποιος αν γνωριζει κατι γι αuτο.! εχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν είναι έγκυρο. Στη Σκωτία απλά τα δίδακτρα δεν είναι τόσο υψηλά όσο στην υπόλοιπη Βρετανία.
Μόνο στη Σουηδία (και με μεγάλη επιφύλαξη Φινλανδία) ξέρω ότι δεν υπάρχουν καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για σποuδές σκοτία..αuτα ποu έχω δια8άσει ωστόσο ειναι λιγο γενικά...είχα δια8άσει οτι uπάρχοuν πανεπιστήμια χωρίς καθόλοu διδακτρα ομως δεν γνωριζω κατα πόσο αuτο ειναι έγκuρο... ας απαντησει καποιος αν γνωριζει κατι γι αuτο.! εχαριστω!
Αν διαβάσεις προσεκτικά τις 5-6 τελευταίες σελίδες, θα μάθεις αρκετά για τις σπουδές στη Βρετανία.
Σε όλα τα πανεπιστήμια της Σκωτίας, τα δίδακτρα για τους Σκωτσέζους και τους Ευρωπαίους, πλην των Άγγλων και των Ουαλών, επιδοτούνται από την κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Δεν είναι έγκυρο. Στη Σκωτία απλά τα δίδακτρα δεν είναι τόσο υψηλά όσο στην υπόλοιπη Βρετανία.
Μόνο στη Σουηδία (και με μεγάλη επιφύλαξη Φινλανδία) ξέρω ότι δεν υπάρχουν καθόλου.

Σκωτια σπουδαζω και μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα πως δεν πληρώνω δίδακτρα. Επίσημα τα δίδακτρα ειναι 1820 λίρες αλλα τα πληρώνει ανεξαιρέτως για όλους τους ευρωπαίους η σκοτσεζικη κυβέρνηση μέσα απο το SAAS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhosYourDaddy

Νεοφερμένος

Ο WhosYourDaddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
εσείς που σπουδάζετε στην Σκωτία μπορείτε να πείτε πως είναι η ζωή εκεί ? είμαι περίεργος γενικότερα σε τέτοια θέματα:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia ts.

Νεοφερμένος

Η anastasia ts. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εσεις ποu σπουδάζετε σκοτία πόσο uψηλό είναι το ακαδημαϊκό επίπεδο..ένας μέσος μαθητής με 8άση τα ελληνικά δεδομένα μπορεί να ανταποκριθεί; υπάρχοuν πανεπιστήμια στα οποία γίνεσαι δεκτός ακόμη κι αν δεν έχεις ένα ''καλό-υψηλό'' 8αθμό απολυτηρίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top