Σπουδές στη Σκωτία

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας! Με δεχτήκανε για μεταπτυχιακό στο Edinburgh... Λέτε να προτιμήσω εστία ή σπίτι? Κάποιοι λένε ότι η εστία αξίζει και ότι το να νοικιάσεις flat θα είναι πολύ ακριβό. Άλλοι λένε ότι οι εστίες δεν είναι ό,τι καλύτερο και ότι στις διακοπές (Χριστούγεννα κ καλοκαίρι) σε υποχρεώνουν να φύγεις για να τις νοικιάσουν σε τουρίστες.. και ειδικά το καλοκαίρι θα πρέπει λόγω πτυχιακής να μείνω. Αν έχει πάει κανείς ή αν ξέρει κάποιον που να πήγε, θα ήθελα να ακούσω γνώμες :)
Ψάξτο το θέμα, αν θες να μείνεις και στις διακοπές.
Στο πανεπιστήμιο του Durham για προπτυχιακά κάνεις συμβόλαιο με το κολέγιο για 38 εβδομάδες και όχι για όλο το χρόνο.
Υποθέτω ότι κάτι ανάλογο θα ισχύει και για τις εστίες των άλλων πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ψάξτο το θέμα, αν θες να μείνεις και στις διακοπές.
Στο πανεπιστήμιο του Durham για προπτυχιακά



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endri1994

Νεοφερμένος

Ο endri1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

blue2000

Νεοφερμένος

Η blue2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν νοικιάσεις μόνος σου δεν συμφέρει. Θα είναι πολύ ακριβά. Αν πάλι έχεις κάποιον που μπορείς να συγκατοικήσεις, μπορεί να έρχεται καλά αν και απ'όσο ξέρω το Εδιμβούργο έχει ακριβά ενοίκια. Προτίμησε εστία..δεν νομίζω ότι σε διώχνουν. Νομίζω πρέπει να είναι φήμες αυτό. Εδώ στη Γλασκώβη δεν το κάνουν τουλάχιστον!
Συγχαρητήρια πάντως για το μεταπτυχιακό σου! Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο. Με τι κλάδο θα ασχοληθείς?
Ευχαριστώ! Θα ασχοληθώ με Πληροφορική. Πιθανόν θα έχω άτομο να συγκατοικήσω αν χρειαστεί.
Νομίζω στο Εδιμβούργο, ειδικά στις καλοκαιρινές διακοπές, διώχνουν τους φοιτητές από τις εστίες γιατί μαζεύουν τουρισμό με το Fringe Festival. Θα το ψάξω πάντως, μήπως μπορώ να κάνω κάποιο διακανονισμό για να μείνω.

P.S. .. Η ανακοίνωση του Durham... απλώς τραγική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endri1994

Νεοφερμένος

Ο endri1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Blue σε τι εχεις κανει Bachelor?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Απ΄ότι μαθαίνω παραπονέθηκαν για τις αποχετεύσεις και οι ιδιοκτήτες των σπιτιών που νοικιάζουν οι φοιτητές!
Αναμένουμε νέα ανακοίνωση του Durham University!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Παιδιά συνέβη κάτι φοβερό! Το φαινόμενο έχει εξελιχθεί σε επιδημία. Δέκα οκτώ πανεπιστήμια έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Δέστε, αν δεν με πιστεύετε
:P.
Πηγή: https://survivingu.com/home/406-18-colleges-try-to-prohibit-masturbation-in-dorm-showers-18-pictures
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Καταγραφή3.JPG
    Καταγραφή3.JPG
    50.3 KB · Εμφανίσεις: 219
  • Καταγραφή2.JPG
    Καταγραφή2.JPG
    50.7 KB · Εμφανίσεις: 202
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παιδιά αυτά τα γράμματα είναι hoaxes - μην αναπαράγετε βλακείες. Σιγά την ποιότητα του σπέρματος που θα φράξει και σωλήνες :P

Σχετικά με το δίλημμα εστία vs. ενοικίαση, ψηφίζω αρχικά εστία και στην πορεία βλέπετε. Οι περισσότεροι ντόπιοι φοιτητές αυτό κάνουν, μένουν στην εστία, δικτυώνονται και μετά νοικιάζουν μαζί με άλλους.

Επίσης συστήνω καλό διάβασμα των σχετικών ενημερώσεων που στέλνει το πανεπιστήμιο για να είσαστε σίγουροι για τα conditions και αν έχετε οποιαδήποτε απορία, να επικοινωνήστε με το Housing Office του πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Παιδιά αυτά τα γράμματα είναι hoaxes - μην αναπαράγετε βλακείες. Σιγά την ποιότητα του σπέρματος που θα φράξει και σωλήνες :P
Θες να πεις δηλαδή ότι αν το σπέρμα των φοιτητών των ως άνω πανεπιστημίων ήταν καλύτερης ποιότητας, θα μπορούσε να φράξει τους σωλήνες;

Υ.Γ. Χρειάζεται και η πλάκα καμιά φορά:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SelfControl

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλημέρα. Πηγαίνω Α΄ Λυκείου και μένω στην Κύπρο ( Εξαιτίας του πατέρα μου που είναι στρατιωτικός). Θέλω να περάσω Ιατρική στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου( ή γενικότερα σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο στη Σκωτία). Η απορία μου είναι αν μπορώ να περάσω με απολυτήριο 19+ και παγκύπριες ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλημέρα. Πηγαίνω Α΄ Λυκείου και μένω στην Κύπρο ( Εξαιτίας του πατέρα μου που είναι στρατιωτικός). Θέλω να περάσω Ιατρική στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου( ή γενικότερα σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο στη Σκωτία). Η απορία μου είναι αν μπορώ να περάσω με απολυτήριο 19+ και παγκύπριες ;;

Ναι! Νομίζω πως μπορείς μέχρι και Εδιμβούργο να μπεις αν και δεν ξέρω πόσο ζητούν για Ιατρική. Εμένα που είμαι Μοριακή Βιολογία μου είχαν ζητήσει 19+ και πανελλήνιες! Φαντάζομαι θα είναι κάπως έτσι και για εσένα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SelfControl

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι! Νομίζω πως μπορείς μέχρι και Εδιμβούργο να μπεις αν και δεν ξέρω πόσο ζητούν για Ιατρική. Εμένα που είμαι Μοριακή Βιολογία μου είχαν ζητήσει 19+ και πανελλήνιες! Φαντάζομαι θα είναι κάπως έτσι και για εσένα! :)

Ωραία! Και μερικές ακόμα απορίες: Πηγές να σπουδάσεις Μοριακή Βιολογία χωρίς Α levels; Και πόσο περίπου πληρώνεις μηνιαία για στέγη,θέρμανση....;:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Καλημέρα. Πηγαίνω Α΄ Λυκείου και μένω στην Κύπρο ( Εξαιτίας του πατέρα μου που είναι στρατιωτικός). Θέλω να περάσω Ιατρική στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου( ή γενικότερα σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο στη Σκωτία). Η απορία μου είναι αν μπορώ να περάσω με απολυτήριο 19+ και παγκύπριες ;;

Για ιατρικη ζητανε και 3 A levels με ΑΑΑ+ και απολυτηριο 19+ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Etain19

Νεοφερμένος

Η Etain19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι καινούργια στο forum πηγαίνω 3η λυκείου και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό.Η Σκωτία είναι μια από τις επιλογές μου επειδή ο πατέρας μου βρήκε δουλειά εκεί αλλά δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση επειδή δεν το σχεδίαζα μέχρι τωρα πρόσφατα που πήρε αυτή την απόφαση.
Είναι δυνατο να ξεκινήσω το δευτερο εξάμηνο δηλαδη τον Ιανουάριο του 2014 που θα είμαι έτοιμη και από χαρτια(απολυτήριο) και από οικονομική απόψη ή πρέπει υποχρεωτικά να ξεκινήσω τις σπουδές μου τον Σεπτέμβριο του 14 και να πάει μια χρονιά χαμένη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι καινούργια στο forum πηγαίνω 3η λυκείου και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό.Η Σκωτία είναι μια από τις επιλογές μου επειδή ο πατέρας μου βρήκε δουλειά εκεί αλλά δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση επειδή δεν το σχεδίαζα μέχρι τωρα πρόσφατα που πήρε αυτή την απόφαση.
Είναι δυνατο να ξεκινήσω το δευτερο εξάμηνο δηλαδη τον Ιανουάριο του 2014 που θα είμαι έτοιμη και από χαρτια(απολυτήριο) και από οικονομική απόψη ή πρέπει υποχρεωτικά να ξεκινήσω τις σπουδές μου τον Σεπτέμβριο του 14 και να πάει μια χρονιά χαμένη?

Αν ακι δεν είμαι 100% σίγουρη, για εδώ Σκωτία νομίζω δεν γίνεται! Από Σεπτέμβρη 2014. Γιατί και οι αιτήσεις 1 φορά το χρόνο γίνονται ! Πα΄ντως δεν θα είναι χαμένος χρόνος παρά χάμενο εξάμηνο. Δεν θα σου κάνει και τρομερή διαφορά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι καινούργια στο forum πηγαίνω 3η λυκείου και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό.Η Σκωτία είναι μια από τις επιλογές μου επειδή ο πατέρας μου βρήκε δουλειά εκεί αλλά δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση επειδή δεν το σχεδίαζα μέχρι τωρα πρόσφατα που πήρε αυτή την απόφαση.
Είναι δυνατο να ξεκινήσω το δευτερο εξάμηνο δηλαδη τον Ιανουάριο του 2014 που θα είμαι έτοιμη και από χαρτια(απολυτήριο) και από οικονομική απόψη ή πρέπει υποχρεωτικά να ξεκινήσω τις σπουδές μου τον Σεπτέμβριο του 14 και να πάει μια χρονιά χαμένη?

Δυστηχως δεν γινεται. στα πανεπιστημια στη σκωτια η χρονια αρχιζει σεπτεμβριο. Επισης εχε στο νου σου οτι στα πανεπιστηστο Ηνωμενο Βασιλειο, οι αιτησεις γινονται μεχρι 15 Ιανουαριου του προηγουμενου ετους απο αυτου θες να μπεις. Συνεπως αν δεν εχεις κανει ηδη αιτησεις για του χρονου και θες να μπεις σε καλο πανεπιστημιο εκει ( Edinburgh/St Andrews/ Glasgow Uni) θα χασεις ενα χρονο. Υπαρχει και η διαδικασια του clearing (late application) που γινεται το καλοκαιρι αλλα τα πανεπιστημια που ανεφερα προηγουμενως δεν εχουν κενες θεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Etain19

Νεοφερμένος

Η Etain19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δυστηχως δεν γινεται. στα πανεπιστημια στη σκωτια η χρονια αρχιζει σεπτεμβριο. Επισης εχε στο νου σου οτι στα πανεπιστηστο Ηνωμενο Βασιλειο, οι αιτησεις γινονται μεχρι 15 Ιανουαριου του προηγουμενου ετους απο αυτου θες να μπεις. Συνεπως αν δεν εχεις κανει ηδη αιτησεις για του χρονου και θες να μπεις σε καλο πανεπιστημιο εκει ( Edinburgh/St Andrews/ Glasgow Uni) θα χασεις ενα χρονο. Υπαρχει και η διαδικασια του clearing (late application) που γινεται το καλοκαιρι αλλα τα πανεπιστημια που ανεφερα προηγουμενως δεν εχουν κενες θεσεις.


Δηλαδή για τον Σεπτεμβριο του 2014 θα πρεπει να κάνω αίτηση απο το Σεπτέμβριο 2013 μέχρι 15 Ιανουάριου του 2014.
Να υποθεσω τα απολυτήρια και τις συστατικές τα θέλουν μεταφρασμένα γνωρίζει κανείς που πρέπει να τα στείλω για μετάφραση και ποσο καιρο θα κάνουν περίπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Δηλαδή για τον Σεπτεμβριο του 2014 θα πρεπει να κάνω αίτηση απο το Σεπτέμβριο 2013 μέχρι 15 Ιανουάριου του 2014.
Να υποθεσω τα απολυτήρια και τις συστατικές τα θέλουν μεταφρασμένα γνωρίζει κανείς που πρέπει να τα στείλω για μετάφραση και ποσο καιρο θα κάνουν περίπου?

Ακριβως! Απολυτηριο λυκειου, πιστοποιητικο προσβασης πανελληνιων και απολυτηριο γυμνασιου μου τα μετεφρασε το British Council. Μου πηρε μια βδομαδα αν θυμαμαι καλα, αν και υπαρχει και η express διαδικασια που κανει πιο γρηγορα. Συστατικες ζητησα απο τους καθηγητες μου να μου τις γραψουν απευθειας αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Δηλαδή για τον Σεπτεμβριο του 2014 θα πρεπει να κάνω αίτηση απο το Σεπτέμβριο 2013 μέχρι 15 Ιανουάριου του 2014.
Να υποθεσω τα απολυτήρια και τις συστατικές τα θέλουν μεταφρασμένα γνωρίζει κανείς που πρέπει να τα στείλω για μετάφραση και ποσο καιρο θα κάνουν περίπου?

Για τη συστατική μπορείς να απευθυνθείς και στην καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου σου και να στο γράψει εκείνη κατευθείαν στα Αγγλικά! Εγώ αυτό έκανα. Όσο για το απολυτήριο, το έστειλα για μετάφραση στο British Council στη Θεσσαλονίκη. Μου το επέστρεψαν μεταφρασμένο σε μια εβδομάδα και πλήρωσα 30 ευρώ νομίζω.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Etain19

Νεοφερμένος

Η Etain19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για τη συστατική μπορείς να απευθυνθείς και στην καθηγήτρια Αγγλικών του σχολείου σου και να στο γράψει εκείνη κατευθείαν στα Αγγλικά! Εγώ αυτό έκανα. Όσο για το απολυτήριο, το έστειλα για μετάφραση στο British Council στη Θεσσαλονίκη. Μου το επέστρεψαν μεταφρασμένο σε μια εβδομάδα και πλήρωσα 30 ευρώ νομίζω.!!!

Ακριβως! Απολυτηριο λυκειου, πιστοποιητικο προσβασης πανελληνιων και απολυτηριο γυμνασιου μου τα μετεφρασε το British Council. Μου πηρε μια βδομαδα αν θυμαμαι καλα, αν και υπαρχει και η express διαδικασια που κανει πιο γρηγορα. Συστατικες ζητησα απο τους καθηγητες μου να μου τις γραψουν απευθειας αγγλικα.

Ααα ωραία θα προλάβω να τα έχω όλα έτοιμα Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
Τωρα για το βαθμο απολυτηριου αν και πιστευω οτι ενα 17,5-18 το εχω σιγουρα μπορει να βγάλω και παραπάνω αναλογα με το τι θα πεσει και στις πανελληνιες ομως σε περίπτωση που δεν εχω το επιθυμητο αποτελεσμα προλαβαινω να κανω Foundation courses ή χρειαζεται περισσοτερο χρόνο προετοιμασίας?Μιας και o πατέρας μου βρηκε εργασία κοντα στο Aberdeen μάλλον τείνω προς τα εκεί περισσοτερο είναι καλό το Πανεπηστήμιο?
Σκοπεύω να στείλω όμως και στη Γλαυσκώβη και στο Ενδιμβουργο αν βγάλω καλύτερο απολυτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top