Σπουδές στη Σκωτία

Christine.

Νεοφερμένος

Η Christine. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπόν έχω μπερδευτεί αν μπορείτε βοηθήστε με λίγο
Όταν κάνεις αίτηση (ένα χρόνο πριν) τι ακριβώς πρέπει να τους στείλεις; απο ποια πράγματα κρίνουν και σε δέχονται; :/
κατάλαβα οτι μετά που σου στέλνουν offer σου λένε θέλουμε να γράψεις τόσο κτλ. αλλά το πριν;
για un .edinburgh και glasgow
και για να πας γραφιστική κτλ. που λέει portfolio στέλνω ο,τι να ναι; ή κάποια συγκεκριμένα σχέδια;
επίσης ξέρετε για τα iq accommodation? φαίνονται καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Τι σχολές υπάρχουν και τι προϋποθέσεις χρειάζονται για να μπεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Λοιπόν έχω μπερδευτεί αν μπορείτε βοηθήστε με λίγο
Όταν κάνεις αίτηση (ένα χρόνο πριν) τι ακριβώς πρέπει να τους στείλεις; απο ποια πράγματα κρίνουν και σε δέχονται; :/
κατάλαβα οτι μετά που σου στέλνουν offer σου λένε θέλουμε να γράψεις τόσο κτλ. αλλά το πριν;
για un .edinburgh και glasgow
και για να πας γραφιστική κτλ. που λέει portfolio στέλνω ο,τι να ναι; ή κάποια συγκεκριμένα σχέδια;
επίσης ξέρετε για τα iq accommodation? φαίνονται καλά
Μια συνολική απάντηση για την αίτηση στα Βρετανικά πανεπιστήμια, θα βρεις σε μήνυμά μου στη σελίδα 20 αυτού του τόπικ.
Για την πρώτη σου ερώτηση, η απάντηση είναι (αντιγράφω):
Στέλνεις μέσω του UCAS ένα είδος βιογραφικού για τις μέχρι τότε επιδόσεις σου (Απολυτήριο Γυμνασίου, βαθμοί 1ης και 2ας Λυκείου, επιτυχίες σε διαγωνισμούς π.χ. Μαθηματική Εταιρεία - εγώ έστειλα και τα SAT για τα Αμερικάνικα Πανεπιστήμια - και γενικά οτιδήποτε που δείχνει τις επιδόσεις σου σα μαθητή).
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δε γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine.

Νεοφερμένος

Η Christine. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κατάλαβα ευχαριστώ^^
επίσης για την saas είδατε αυτο; https://www.saas.gov.uk/student_support/funding_update.htm
''The level of funding available will depend on your total household income. Household income includes your parents, step-parents, husband, wife, civil partner or partners income plus any unearned income you may have.''
το τζαμπα πεθανε; 0_0

''Tuition Fees
We are not expecting any changes to tuition fee arrangements in 2013-2014.'' ή οχι , μόνο για τα δάνεια αλλαγές απο οτι κατάλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
''Tuition Fees
We are not expecting any changes to tuition fee arrangements in 2013-2014.'' ή οχι , μόνο για τα δάνεια αλλαγές απο οτι κατάλαβα

Δεν άλλαξε τίποτα στη χρηματοδότηση για εμάς! Ο τζάμπας ΔΕΝ πέθανε :P

Τι σχολές υπάρχουν και τι προϋποθέσεις χρειάζονται για να μπεις;

Από σχολές έχει ό,τι μπορείς να φανταστείς!!! Σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο? Από εκεί και πέρα, ανάλογα με αυτό που θες να σπουδάσεις εξαρτώνται και οι προυποθέσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Από σχολές έχει ό,τι μπορείς να φανταστείς!!! Σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο? Από εκεί και πέρα, ανάλογα με αυτό που θες να σπουδάσεις εξαρτώνται και οι προυποθέσεις!!

Σου έστειλα pm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine.

Νεοφερμένος

Η Christine. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν άλλαξε τίποτα στη χρηματοδότηση για εμάς! Ο τζάμπας ΔΕΝ πέθανε :P

φιουφ :P!
και κάτι άλλο επειδή ψάχνω για σχολές γραφιστικής κυρίως
έχει στο university of edinburgh αλλά από οτι διάβασα στο φόρουμ έχει πολύ ψηλά στάνταρ κτλ. οπότε το θεωρώ κάπως απίθανο να με δεχτούν
βρήκα στο caledonian university , θεωρείται καλό; και βρήκα και στο robert gordon university αλλά είναι στο aberdeen
βασικά γνώμες για τις σχολές αυτές αν ξέρει κάποιος και αν η χρηματοδότηση της saas τα πιάνει όλα τα πανεπιστήμια :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
φιουφ :P!
και κάτι άλλο επειδή ψάχνω για σχολές γραφιστικής κυρίως
έχει στο university of edinburgh αλλά από οτι διάβασα στο φόρουμ έχει πολύ ψηλά στάνταρ κτλ. οπότε το θεωρώ κάπως απίθανο να με δεχτούν
βρήκα στο caledonian university , θεωρείται καλό; και βρήκα και στο robert gordon university αλλά είναι στο aberdeen
βασικά γνώμες για τις σχολές αυτές αν ξέρει κάποιος και αν η χρηματοδότηση της saas τα πιάνει όλα τα πανεπιστήμια :confused:

Ό,τι είναι στη Σκβτία πιάνεται στη χρηματοδότηση!! Καλύτερα Gordon University παρά Caledonian!! Στο Caledonian μαζεύονται στη πλειοψηφία μαθητές με επίπεδο πολύ χαμηλότερο από αυτό που συναντάς στα περισσότερα πανεπιστήμια στη Σκωτία! Και αν είναι να το αποφασίσεις για εξωτερικό, καλύτερα να πας κα΄που που θα αξίζει τον κόπο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
......(1) Καλύτερα Gordon University παρά Caledonian!! Στο Caledonian μαζεύονται στη πλειοψηφία μαθητές με επίπεδο πολύ χαμηλότερο από αυτό που συναντάς στα περισσότερα πανεπιστήμια στη Σκωτία!

(2)
Και αν είναι να το αποφασίσεις για εξωτερικό, καλύτερα να πας κα΄που που θα αξίζει τον κόπο!!
Σύμφωνα με τα Entry Standards, δηλαδή το μέσο όρο βαθμολογίας των Βρετανών μαθητών, με την οποία γίνονται δεκτοί σε κάθε πανεπιστήμιο, το πρώτο δε φαίνεται να ισχύει. Για την ακρίβεια, τα δυο πανεπιστήμια είναι ισοδύναμα στο επίπεδο των μαθητών που δέχονται (332 - 331).
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?o=Entry

Στο δεύτερο συμφωνώ απόλυτα. Τα καλύτερα Ελληνικά πανεπιστήμια είναι ανώτερα από πολλά-πολλά Βρετανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine.

Νεοφερμένος

Η Christine. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις^
Εδώ για γραφιστική η σχολή στην Αθήνα μου έχουν πει οτι δεν είναι καλή , δηλαδή όσοι ρώτησα μου λένε ή εξωτερικό ή σε κάποιο ιδιωτικό ιεκ .
Το θέμα είναι ότι το ιεκ δεν πρόκειται να μου το πληρώσουν οι γονείς μου έχω ρωτήσει και λένε ότι δεν βγαίνουν οικονομικά (και με δουλεια παραλληλα νομιζω θα ναι δύσκολο), αν και έχω υπόψιν ότι το ιεκ ακμή δίνει υποτροφίες κάθε χρόνο . Πέρα απο αυτά πιστεύω πως αν φύγω και παω Σκωτία θα είμαι ένα βήμα πιο κοντά στο να μείνω έξω και όχι Ελλάδα συν το ότι θα είναι ωραία εμπειρία! Είμαι άτομο που σιχαίνεται την ρουτίνα και πραγματικά το μόνο που θέλω είναι να αλλάξω περιβάλλον :P!
Τώρα σκέφτομαι το caledonian , αλλά λογικά θα στείλω αιτήσεις και στα δυο και οτι γίνει έγινε
Το κόστος ζωής εκεί είναι πολύ πιο ακριβό; βρήκα https://www.unite-students.com/rp1344860885255/Blackfriars και έχει κάποιες καλές τιμές
Συμφέρει πιο πολύ απο το να νοικιάσω διαμέρισμα; Και τα έξοδα -σπίτι/λογαριασμοι ποσο είναι περιπου τον μήνα; γιατί αν είναι κάπου 700 που διάβασα είναι πάρα πολλά :/ (σας έχω πρήξει αλλά έχω αγχωθεί και ρωτάω τα πάντα:P!)

α xD ξεχασα αυτο που ήθελα να ρωτήσω
Στη σελίδα του caledonian https://www.gcu.ac.uk/study/internat...c-design-for-digital-media-9429.php?loc=notuk στα requirments εχει τα a levels και κατι άλλα :/ αυτά είναι μόνο για τους εγγλέζους; δηλαδή δεν μπαίνω μόνο με πανελλαδικές κτλ; ειναι υποχρεωτικό να τα δωσω τα a levels?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ε τον πρώτο μήνα σίγουρα θα σου βγουν παραπάνω από ότι συνήθως.
Πρώτον,επειδή δεν είσαι συνηθισμένη στην διαχείριση χρημάτων. Δεύτερον,θα χρειαστεί,να αγοράσεις πιάτα,ποτήρια,απορρυπαντικά,κλπ. Αν είσαι τυχερή και βρεις ήδη επιπλωμένο σπίτι,γλιτώνεις τις ηλεκτρικές συσκευές,αλλιώς και εστία να μένεις,θα χρειαστείς ένα σίδερο,έναν βραστήρα,μια απλώστρα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο..
Και κάτι άλλο,ποτέ μην βασίζεσαι στο ποσό που σου λένε σε διάφορα διαφημιστικά σάιτ για το κόστος ζωής. Δεν ισχύει. Πάντα γράφουν λιγότερα. Εδώ για την Τσεχία είχα διαβάσει 300 ευρώ. Αν σκεφτείς,ότι μόνο η εστία μου βγαίνει 200 και η λέσχη 55,καταλαβαίνεις,ότι όλο αυτό είναι μούφα.

Όσο για τις απαιτήσεις του κάθε uni,θεωρώ,ότι είναι καλύτερο να στείλεις σε αυτούς ένα e-mail με τις απορίες σου,αφού είχες μελετήσει το σάιτ τους.

Και αν σε απασχολεί το οικονομικό μέρος,η Σκωτία δεν είναι το μόνο μέρος στην ΕΕ όπου μπορείς να σπουδάσεις δωρεάν. Απλά θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο.

Howeva,καλή επιτυχία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
α xD ξεχασα αυτο που ήθελα να ρωτήσω
Στη σελίδα του caledonian https://www.gcu.ac.uk/study/internat...c-design-for-digital-media-9429.php?loc=notuk στα requirments εχει τα a levels και κατι άλλα :/ αυτά είναι μόνο για τους εγγλέζους; δηλαδή δεν μπαίνω μόνο με πανελλαδικές κτλ; ειναι υποχρεωτικό να τα δωσω τα a levels?
Τα a levels είναι υποχρεωτικά μόνο για τους Βρετανούς.
Οι ξένοι μπορούν να γίνουν δεκτοί με το international baccalaureate, το εθνικό απολυτήριο και τα a levels.
Η διαδικασία μέσω του εθνικού απολυτηρίου περιγράφεται αναλυτικά στο μήνυμα της σελίδας 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, τι παίζει από μεριάς χρηματοδότησης σε μεταπτυχιακά (π.χ. μέσω του SAAS); Επίσης υπάρχει κάποιος στο forum που να σπουδάζει μορ. βιολογία ή παρεμφερές αντικείμενο στη σκωτία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, τι παίζει από μεριάς χρηματοδότησης σε μεταπτυχιακά (π.χ. μέσω του SAAS); Επίσης υπάρχει κάποιος στο forum που να σπουδάζει μορ. βιολογία ή παρεμφερές αντικείμενο στη σκωτία;

Εγώ σπουδάζω Μοριακή Βιολογία εδώ στη Γλασκώβη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Οποιος θελει να μαθει πληροφοριες για το πανεπιστημιο του εδιμβουργου το συγκεκριμενο λινκ μπορει να του φανει πολυ χρησιμο https://www.thestudentroom.co.uk/showthread.php?t=1805509
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endri1994

Νεοφερμένος

Ο endri1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Molecular mary...επειδη εχω κανει αιτηση μεσω του UCAS για Οικονομικα στο University of Aberdeen..θα ηθελα να μου πεις πως ειναι η ζωη..στην Σκωτια απο οικονομικη αποψη..σκεφτομαι να παω εκει αν μου κανουν προσφορα μιας και δεν εχει διδακτρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Molecular mary...επειδη εχω κανει αιτηση μεσω του UCAS για Οικονομικα στο University of Aberdeen..θα ηθελα να μου πεις πως ειναι η ζωη..στην Σκωτια απο οικονομικη αποψη..σκεφτομαι να παω εκει αν μου κανουν προσφορα μιας και δεν εχει διδακτρα..

Πωπω! Ο ξάδελφος μου σπούδαζε Χρηματοικονομικά στο Aberdeen... έχουν περάσει κάποια χρόνια βέβαια..αλλά θα σου πώ και εγώ απο τη δική μου εμπειρία!!
Καταρχάς, να είσαι σίγουρος ότι στο ξεκίνημα θα έχεις κάποια έξοδα λόγω του ότι είναι ξεκίνημα :D Θα σου πρότεινα να ψάξεις για διαμέρισμα από τον πρώτο χρόνο, έστω και μέσω ίντερνετ, γιατί σίγουρα θα βρεις κάτι ΠΟΛΥ φθηνότερο και πολύ πιο...ευρύχωρο! Το κακό με τις εστίες είναι ότι δίνεις του κόσμου τα λεφτά κάθε μήνα και έχεις ένα δωματιάκι 2 επί 3 που λέει ο λόγος!!!! Ψάξε συγκάτοικο και βρείτε μαζί ένα σπιτάκι .. χρονοβόρο αλλά ανταμείβει!
Πέρα από εκεί, ίσως να έχεις κάποια έξοδα για βιβλία στην αρχή αν και μπορείς να τα βρεις από παλιούς φοιτητές που τα πουλάνε σε τιμές ευκαιρίας!
Κατά τα άλλα, η ζωή είναι πολύ φθηνότερη από αυτή της Ελλάδας. Από τα σουπερμάρκετ μέχρι το ρεύμα είναι όλα πολύ οικονομικά.. εμένα πλέον μου βγαίνει πολύ φθηνότερα από Ελλάδα! Ξοδεύω γύρω στα 350 λίρες το μήνα (υπολόγιζε κάνα 450 ευρώ). Η πόλη σου περπατιέται και μπορείς να αποφύγεις τα λεωφορεία που συνήθως είναι τσιμπημένα !
Αυτά :) Πάντως μη σε φοβίσει η αρχή! Όπου και να πας θα έχεις αυξημένα έξοδα στην αρχή, η προσαρμογή είναι πάντα δύσκολη!! Το Aberdeen πανέμορφοοοο :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine.

Νεοφερμένος

Η Christine. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις^^ θα αρχίσω το portfolio μου απο φέτος και θα κάνω αίτηση στο university of edinburgh/glasgow caledonian/robert gordon

απο ότι έψαξα οι καλύτερες σχολές για γραφιστική στην Ευρώπη είναι στο Λονδίνο αλλά εκεί παίζουν δίδακτρα
οπότε Σκωτία.
Εγώ σπουδάζω Μοριακή Βιολογία εδώ στη Γλασκώβη :D
έχω απορία πως είναι εκεί πέρα! διαβάζω στον ίντερνετ σχόλια για την πόλη κτλ. και τα περισσότερα είναι αρνητικά ειδικά για τους ανθρώπους εκεί (ότι είναι αγενείς και κάτι τέτοια :P) και αν έχεις δυσκολίες με τη γλώσσα γιατί όσο καλά αγγλικά και να ξέρει κάποιος όλο και κάτι θα του ξεφεύγει από τους καθηγητές (αυτός είναι και ο μεγαλύτερος φόβος μου) , καταλαβαίνεις την διάλεκτο τους εκεί ;
απορίες απορίες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις^^ θα αρχίσω το portfolio μου απο φέτος και θα κάνω αίτηση στο university of edinburgh/glasgow caledonian/robert gordon

απο ότι έψαξα οι καλύτερες σχολές για γραφιστική στην Ευρώπη είναι στο Λονδίνο αλλά εκεί παίζουν δίδακτρα
οπότε Σκωτία.

έχω απορία πως είναι εκεί πέρα! διαβάζω στον ίντερνετ σχόλια για την πόλη κτλ. και τα περισσότερα είναι αρνητικά ειδικά για τους ανθρώπους εκεί (ότι είναι αγενείς και κάτι τέτοια :P) και αν έχεις δυσκολίες με τη γλώσσα γιατί όσο καλά αγγλικά και να ξέρει κάποιος όλο και κάτι θα του ξεφεύγει από τους καθηγητές (αυτός είναι και ο μεγαλύτερος φόβος μου) , καταλαβαίνεις την διάλεκτο τους εκεί ;
απορίες απορίες :redface:

Γραφιστική το έωαξες για Glasgow School of Art! Πολύ δυνατό πανεπιστήμιο σε τέτοιες επιστήμες..ε΄ρχονται από παντού!
ARE YOU KIDDING?! Το πρώτο πράγμα που είπα με το που ήρθα εδώ ήταν πόσο καλοί και φιλόξενοι άνθρωποι είναι οι Σκωτσέζοι! Πραγματικά καλόκαρδοι άνθρωποι!
Μην σε απασχολεί και πολύ για τα μαθήματα. Ειδικά τον πρώτο χρόνο, οι διαλέξεις ανεβαίνουν και online οπότε δε χάνεις κάτι! Αλλά δεν νομι΄ζω να είναι καθόλου πρόβλημα..και εμένα μου έκανε εντύπωση που δεν δυσκολεύτηκα σε αυτό τον τομέα! Πολλοί φίλοι μου Έλληνες εδώ, που δεν ξέρουν τόσο καλά Αγγλικά παίρνουν άδεια να χρησιμοποούν λεξικό σε εξετάσεις κτλ. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine.

Νεοφερμένος

Η Christine. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Α τι καλα :D
Το έψαξα τώρα :P! και βρήκα αυτό https://gsacomdes.com/courses/
λεει communication design κι απο οτι καταλαβα κάνεις λίγο απο όλα και στο τέλος master 1 χρόνο
Το master το καλύπτει η saas ? μπα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top