Σπουδές στη Σκωτία

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου ανακη αν δεν κανω σοβαρο λαθος το ινστιτουτο που εγινε η η κλωνοποιηση της ντολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Πριν λίγο καιρό οι γονείς μου, μου είπαν να ψάξω πώς μπορώ να σπουδάσω στο εξωτερικό, και συγκεκριμένα στην Σκωτία! Η εισαγωγή στα πανεπιστήμια της Σκωτίας πως γίνεται; Δίνοντας πανελλήνιες κανονικά, και απλά κάνοντας αίτηση στο ενδιαφερόμενο πανεπιστήμιο;! Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω βιολογία..Υπάρχει κλάδος βιολογίας στα πανεπιστήμια της Σκωτίας; Και τι αναγνωρισιμότητα έχει το πτυχίο, εδώ στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ! :)
Eσυ θελεις να φυγεις ή απλα επειδη στο ειπαν οι γονεις σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριχρι :)

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Eσυ θελεις να φυγεις ή απλα επειδη στο ειπαν οι γονεις σου;

Κοίτα, για να πω την αλήθεια, πριν λίγο καιρό δεν ήθελα...Τώρα άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρότερα, και δεν με χαλάει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γάτα Κασσάνδρα

Νεοφερμένος

Η Γάτα Κασσάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια 3ης λυκειου.Απ οτι εχω δει εδω θα πρεπει να δωσω πανελληνιες για να λαβουν υποψιν τους το απολυτηριο,το Aberdeen Univ, οποτε αφου θα μου ριξουν τον βαθμο υπολογιζω απολυτηριο γυρω στο 15-16!

Βλεποντας πολλα Β ομως εδω μου δημιουργηθηκε η απορια : Θα πρεπει οπωσδηποτε να δωσω A levels εξετασεις για να με δεχτουν???
ή φτανει και το απολυτηριο λυκειου το οποιο αμα ειμαι κοντα στο 16 ως Β δεν θεωρειται ?????


αυτα ειναι του Aberdeen που με ενδιαφερει
Entrance Requirements
SQA Highers - BBBB
A Levels - BBB
IB - 30 points, 15 points at HL
ILC - BBBB



Μπορει καποιος να βοηθησει?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γάτα Κασσάνδρα

Νεοφερμένος

Η Γάτα Κασσάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καποιος βοηθεια pleaaaase
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι μαθητρια 3ης λυκειου.Απ οτι εχω δει εδω θα πρεπει να δωσω πανελληνιες για να λαβουν υποψιν τους το απολυτηριο,το Aberdeen Univ, οποτε αφου θα μου ριξουν τον βαθμο υπολογιζω απολυτηριο γυρω στο 15-16!

Βλεποντας πολλα Β ομως εδω μου δημιουργηθηκε η απορια : Θα πρεπει οπωσδηποτε να δωσω A levels εξετασεις για να με δεχτουν???
ή φτανει και το απολυτηριο λυκειου το οποιο αμα ειμαι κοντα στο 16 ως Β δεν θεωρειται ?????


αυτα ειναι του Aberdeen που με ενδιαφερει
Entrance Requirements
SQA Highers - BBBB
A Levels - BBB
IB - 30 points, 15 points at HL
ILC - BBBB



Μπορει καποιος να βοηθησει?????

Για το πανεπιστήμιο του Aberdeen δε χρειάζεται να δώσεις Α Levels, μόνο πιστοποιητικό για τη γλώσσα. Αυτό ισχύει αν έχεις βαθμό απολυτηρίου 17+ σίγουρα. Στείλε τους ένα mail και ρώτα τους ακριβώς τη βαθμολογία που θέλουν. (Αυτά για θετικές επιστήμες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leia

Νεοφερμένος

Η Leia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά!Είμαι νέο μέλος στο forum και παρακολουθούσα τις συζητήσεις γύρω από τις σπουδές στην Σκωτία!Έστειλα αιτήσεις σε 2 Πανεπιστήμια της Σκωτίας (Dundee & Glasgow) για οδοντιατρική αλλλά δεν έκανα κάποια σχετική προετοιμασία.Γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει αν μπορώ να κάνω και κάποιες άλλες αιτήσεις για Φαρμακευτική που δεν απαιτούν προετοιμασία...για να έχω περισσότερες πιθανότητες!Αν κάποιος γνωρίζει κάτι....ευχαριστώ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos tsiap

Νεοφερμένος

Ο giorgos tsiap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι και εγώ καινούριος στο "τσατ". Με λένε Γιώργο είμαι 23 χρονών και φέτος τελείωσα ιδιωτική σχολή δημοσιογραφίας. Σε αυτά τα 2 χρόνια της σχολής δούλεψα σε εφημερίδες και ραδιόφωνο, ωστόσο δεν πληρώθηκα πουθενά και η υπομονή στην Ελλάδα έχει εξαντληθεί.
Αποφάσισα να φύγω και να ψάξω για μια δουλειά στην Σκωτία, η πρώτη κίνηση μου ήταν να βρω ποιες περιοχές που μου ταιριάζουν, έχουν υψηλό βιοτικό επίπεδο, είναι ανερχόμενες οικονομικά και κατέληξα στις Ινβερνές, Ντανφέρμλιν, Στέρλινγκ, Χάμιλτον, Λίβινγκστοουν και Εδιμβούργο τώρα από αυτές θα καταλήξω σε μία από όλες για να κάνω πιο εντατική έρευνα.
Προσωπικά έχω απολυτήριο λυκείου, πτυχίο δημοσιογραφίας, πτυχίο αγγλικών, έχω υπηρετήσει ως δόκιμος στον στρατό και έχω δίπλωμα αυτοκινήτου. Γιατί σας τα λέω όλα αυτά τώρα!!! Επειδή είχα μία συζήτηση με την οικογένεια μου κατέληξα άμεσα να κάνω εγγραφή σε πανεπιστήμιο δημόσιας υγείας -νοσηλευτική- , τώρα γιατί δεν έχω ιδέα, μπορώ να στείλω αιτήσεις χωρίς να έχω κάνει foundation απλά μόνο το απολυτήριο λυκείου και το πτυχίο?? Γίνεται?? Μιλάω πάντα για τον Σεπτέμβριο του 2013 να ξεκινήσω από τώρα το ψάξιμο...
Αν θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου, θα είναι μία καλή βοήθεια από όλους εσάς που ξέρετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριχρι :)

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι και εγώ καινούριος στο "τσατ". Με λένε Γιώργο είμαι 23 χρονών και φέτος τελείωσα ιδιωτική σχολή δημοσιογραφίας. Σε αυτά τα 2 χρόνια της σχολής δούλεψα σε εφημερίδες και ραδιόφωνο, ωστόσο δεν πληρώθηκα πουθενά και η υπομονή στην Ελλάδα έχει εξαντληθεί.
Αποφάσισα να φύγω και να ψάξω για μια δουλειά στην Σκωτία, η πρώτη κίνηση μου ήταν να βρω ποιες περιοχές που μου ταιριάζουν, έχουν υψηλό βιοτικό επίπεδο, είναι ανερχόμενες οικονομικά και κατέληξα στις Ινβερνές, Ντανφέρμλιν, Στέρλινγκ, Χάμιλτον, Λίβινγκστοουν και Εδιμβούργο τώρα από αυτές θα καταλήξω σε μία από όλες για να κάνω πιο εντατική έρευνα.
Προσωπικά έχω απολυτήριο λυκείου, πτυχίο δημοσιογραφίας, πτυχίο αγγλικών, έχω υπηρετήσει ως δόκιμος στον στρατό και έχω δίπλωμα αυτοκινήτου. Γιατί σας τα λέω όλα αυτά τώρα!!! Επειδή είχα μία συζήτηση με την οικογένεια μου κατέληξα άμεσα να κάνω εγγραφή σε πανεπιστήμιο δημόσιας υγείας -νοσηλευτική- , τώρα γιατί δεν έχω ιδέα, μπορώ να στείλω αιτήσεις χωρίς να έχω κάνει foundation απλά μόνο το απολυτήριο λυκείου και το πτυχίο?? Γίνεται?? Μιλάω πάντα για τον Σεπτέμβριο του 2013 να ξεκινήσω από τώρα το ψάξιμο...
Αν θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου, θα είναι μία καλή βοήθεια από όλους εσάς που ξέρετε...

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω..Αλλά θέλω να ρωτήσω..Γιατί πρέπει να αλλάξεις ειδικότητα; Και μάλιστα να πας νοσηλευτική; :/: Δεν σου αρέσει η δημοσιογραφία και θέλεις να αλλάξεις; ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος; Συγνώμη αλλά η νοσηλευτική μου φαίνεται λίγο σαν κλάδος..Ξέμπαρκος :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Απλά μια σημείωση: Η άσκηση της δημοσιογραφίας από χώρα σε χώρα διαφέρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos tsiap

Νεοφερμένος

Ο giorgos tsiap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω..Αλλά θέλω να ρωτήσω..Γιατί πρέπει να αλλάξεις ειδικότητα; Και μάλιστα να πας νοσηλευτική; :/: Δεν σου αρέσει η δημοσιογραφία και θέλεις να αλλάξεις; ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος; Συγνώμη αλλά η νοσηλευτική μου φαίνεται λίγο σαν κλάδος..Ξέμπαρκος :/:

Δυστυχώς εδώ και αρκετό καιρό ως part-time δούλευα σε εφημερίδες,site και έκανα ραδιόφωνο σε σταθμό του Βόλου(όπου κατάγομαι) και δεν πληρώθηκα πουθενά ούτε έναν καφέ που λέει ο λόγος. Στο δικό μου επάγγελμα, υπάρχουν δέκα άτομα από πίσω που περιμένουν και όλες οι επιχειρήσεις ζούνε με αυτό πως έχουν άτομα που δουλεύουν τσάμπα βγάζοντας όλη την δουλειά. Για να μπεί κάποιος στν ΕΣΗΕΑ είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο.
Νοσηλευτική διάλεξα γιατί σε Αγγλία,Σκωτία για εμένα προσωπικά είναι ανερχόμενος κλάδος και έχεις σίγουρο part-time job με καλές απολαβές μέχρι να πάρεις το πτυχίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Προς όλους τους ενδιαφερόμενους για σπουδές στη Βρετανία (προσαρμογή ενός παλαιότερου μηνύματός μου)

Για τη μεγάλη πλειοψηφία των πανεπιστημίων στη Βρετανία ισχύουν τα εξής σε γενικές γραμμές, χωρίς να χρειαστεί να δώσεις τις δικές τους εξετάσεις, τα A-level:
1. Μπορείς να κάνεις αίτηση σε 5 το πολύ τμήματα πανεπιστημίων. Οι αιτήσεις γίνονται από πολύ νωρίς, μέσω του οργανισμού UCAS.
Αν επιλέξεις ένα τμήμα από Κέμπριτζ ή Οξφόρδη (Μόνο ένα επιτρέπεται), οι αιτήσεις και στα 5 πανεπιστήμια γίνονται μέχρι τις 15 Οκτωβρίου. Αν δεν επιλέξεις κάποιο από τα δύο, οι αιτήσεις στα 5 πανεπιστήμια γίνονται μέχρι τις 15 Ιανουαρίου.
2. Στέλνεις μέσω του UCAS ένα είδος βιογραφικού για τις μέχρι τότε επιδόσεις σου (Απολυτήριο Γυμνασίου, βαθμοί 1ης και 2ας Λυκείου, επιτυχίες σε διαγωνισμούς π.χ. Μαθηματική Εταιρεία - εγώ έστειλα και τα SAT για τα Αμερικάνικα Πανεπιστήμια - και γενικά οτιδήποτε που δείχνει τις επιδόσεις σου σα μαθητή).
3. Σου απαντούν μέσω του UCAS αν σε δέχονται κατ' αρχάς ή όχι. Όποια σε δεχτούν, σου βάζουν για την τελική αποδοχή σου προϋποθέσεις που έχουν να κάνουν και με τις πανελλήνιες. Συνήθως ζητάνε τους βαθμούς στα 2 μαθήματα κατεύθυνσης (βαθμοί απολυτηρίου) και το γενικό βαθμό του απολυτηρίου. Οι απαιτήσεις ασφαλώς διαφέρουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο και από τμήμα σε τμήμα.
4. Ζητάνε οι βαθμοί στις εξετάσεις γλώσσας (IELTS ή TOEFL συνήθως) να είναι πάνω από κάποιο όριο.
5. Άν σε κάνουν κατ' αρχάς δεκτό περισσότερα από 2 τμήματα Πανεπιστημίων, υποχρεούσαι να επιλέξεις 2 από αυτά, δίνοντας σε ένα προτεραιότητα.
6. Αν πετύχεις τις προϋποθέσεις του 1ου γίνεσαι δεκτός σ΄αυτό. Αν είσαι μακριά δεν γίνεσαι δεκτός. Αν έχεις πλησιάσει πολύ ίσως γίνεις δεκτός. Το 2ο Πανεπιστήμιο δεν είναι υποχρεωμένο να σε πάρει, ακόμα και αν πιάσεις τις δικές του προϋποθέσεις, διότι δίνει προτεραιότητα στις δικές του πρώτες επιλογές.
Όλα τα παραπάνω για τις προϋποθέσεις ισχύουν και για τους Άγγλους, σε σχέση με τις δικές τους εξετάσεις.
7. Αν τελικά δε γίνεις δεκτός, υπάρχει και η διαδικασία του clearing μετά τις 20 Αυγούστου, με την οποία καλύπτονται κενές θέσεις σε διάφορα πανεπιστήμια, αλλά βεβαίως δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα μπείς σε κάποιο κορυφαίο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
γεια σας.. προσφατα ακουσα πως στη σκωτια υπαρχουν δωρεαν διδακτρα!
Λοιπον..θελω να ασχοληθω ειτε με τη φωτογραφια ειτε ως νηπιαγωγος/βρεφονηπιοκομος... οτι ειναι πιο εφικτο.
Η αληθεια ειναι πως στο παρελθον(18 misi eimai twra) αντιμετωπισα τη περιοδο των εξετασεων ανωριμα γιατι με φαγανε αλλα θεματα που πεσανε μαζι με αυτα! Το απολυτηριο μου δεν ειναι καθολου καλο(11 η ντροπη η ιδια).. και νρεπομαι γι'αυτο..ανησυχω πως δεν θα βρω καμια θεση για μενα.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
γεια σας.. προσφατα ακουσα πως στη σκωτια υπαρχουν δωρεαν διδακτρα!
Λοιπον..θελω να ασχοληθω ειτε με τη φωτογραφια ειτε ως νηπιαγωγος/βρεφονηπιοκομος... οτι ειναι πιο εφικτο.
Η αληθεια ειναι πως στο παρελθον(18 misi eimai twra) αντιμετωπισα τη περιοδο των εξετασεων ανωριμα γιατι με φαγανε αλλα θεματα που πεσανε μαζι με αυτα! Το απολυτηριο μου δεν ειναι καθολου καλο(11 η ντροπη η ιδια).. και νρεπομαι γι'αυτο..ανησυχω πως δεν θα βρω καμια θεση για μενα.:worry:
Καλά κάνεις και ανησυχείς. Καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατο να γίνεις δεκτή από ένα καλό πανεπιστήμιο της Σκωτίας.
Το ερώτημα είναι αν αξίζει να σπουδάσεις σε ένα κακό πανεπιστήμιο.
Εννοείται ότι και στη Σκωτία τα έξοδα διαμονής, φαγητού, μετακινήσεων κ.λ.π. παραμένουν.
Παρ' όλα αυτά σου δίνω μια λίστα των πανεπιστημίων της Σκωτίας. https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?r=Scotland
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
βρήκα σχολη φωτογραφίας στη σκωτία.. συγκεκριμένα στο aberdeen.
Είναι στατιστικά μέσα στα καλύτερα πανεπιστήμια..
Τα παράξενα είναι :
Στη σελίδα τους δεν έλεγε τίποτα για απολυτήριο η για τη γλώσσα παρα μονο ότι θέλουν συνέντευξη και portfolio( υλικό με ότι έχω δουλέψει σχετικά με τη φωτογραφία..)
και τα μαθήματα είναι για 1 χρόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
βρήκα σχολη φωτογραφίας στη σκωτία.. συγκεκριμένα στο aberdeen.
Είναι στατιστικά μέσα στα καλύτερα πανεπιστήμια..
Τα παράξενα είναι :
Στη σελίδα τους δεν έλεγε τίποτα για απολυτήριο η για τη γλώσσα παρα μονο ότι θέλουν συνέντευξη και portfolio( υλικό με ότι έχω δουλέψει σχετικά με τη φωτογραφία..)
και τα μαθήματα είναι για 1 χρόνο..
Δε γνωρίζω αν οι σχολές φωτογραφίας είναι πανεπιστημιακού επιπέδου. Υποθέτω πως είναι.
Τα προπτυχιακά στη Σκωτία είναι τετραετούς διάρκειας. Ζητάνε απολυτήριο και γλώσσα.
Αυτά που γράφεις παραπέμπουν σε μη πανεπιστημιακή σχολή ή, ίσως, σε μεταπτυχιακό ( όμως χωρίς πτυχίο και γλώσσα; ).
Η σχολή φωτογραφίας είναι τμήμα του Aberdeen University ή είναι σχολή στην πόλη Aberdeen;
Το καλύτερο νομίζω είναι να τους στείλεις ένα mail και να ζητήσεις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Μιλάμε για το Robert Gordon University, στο Aberdeen και όχι για το University of Aberdeen.
Πρώτο πρώτο στα Entry requirements αναγράφεται το εξής: "A relevant Photographic HND from one of our partner FE Colleges is required".
Επομένως αναφέρεται σε περαιτέρω σπουδές φωτογραφίας, μετά την απόκτηση αυτού που ονομάζει "Photographic HND", από κάποιο συνεργαζόμενο κολέγιο.
Δε μπορούμε να συζητάμε για πανεπιστημιακές σπουδές ενός έτους. Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crescent_Moon5

Νεοφερμένος

Η Crescent_Moon5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
:/ δεν το χα καταλαβει ετσι.. και κανεις σε οσους το εστειλα δεν εκαναν αυτην την παρατηρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top