Σπουδές στη Σκωτία

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας μπορώ να σας κάνω μία ερώτηση; Μήπως μπορεί να με πληροφορήσει σχετικά με τις σπουδές μαθηματικών στην Σκωτία;
Δες εδώ μια κατάταξη της Independent https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?r=Scotland&s=Mathematics
Μπορείς να κάνεις διάφορες επιλογές και να δεις και άλλες κατατάξεις.
Επιλέγοντας με το ποντίκι ένα πανεπιστήμιο βλέπεις και άλλες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει ότι και το QMU είναι καλό Πανεπιστήμιο. Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει ότι και το QMU είναι καλό Πανεπιστήμιο. Ισχύει;
Αν σημαίνουν κάτι κάποιες κατατάξεις, που όλες το έχουν πολύ χαμηλά, μάλλον δεν ισχύει.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings? (Στο Νο. 84 στη Βρετανία)
https://www.guardian.co.uk/education/table/2012/may/21/university-league-table-2013 (Στο Νο. 73 στη Βρετανία)
https://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2011-2012/top-400.html (Δεν το είδα στα 400 του κόσμου)
https://www.shanghairanking.com/ARWU2011.html (Δεν το είδα στα 500 του κόσμου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dan dan

Νεοφερμένος

Ο dan dan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστω Firebolt με βοηθησες πολυ αλλα εχω ενα προβλημα. Πριν απο 2 χρονια εδωσα για lower αλλα δυστυχως δεν το πηρα και μετα σταματησα τελειως τα αγγλικα γι'αυτο μηπως ξερεις αν υπαρχουν ειδικα προγραμματα για αυτους που θελουν να μπουν στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο αλλα δεν εχουν πληρη γνωση της αγγλικης γλωσσας ?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Σε ευχαριστω Firebolt με βοηθησες πολυ αλλα εχω ενα προβλημα. Πριν απο 2 χρονια εδωσα για lower αλλα δυστυχως δεν το πηρα και μετα σταματησα τελειως τα αγγλικα γι'αυτο μηπως ξερεις αν υπαρχουν ειδικα προγραμματα για αυτους που θελουν να μπουν στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο αλλα δεν εχουν πληρη γνωση της αγγλικης γλωσσας ?:worry:


Foundations λέγονται. Εδώ άτομα που δεν ξέρουν τίποτα απο Βουλγάρικα/'Ρουμάνικα κάνουν foundation και τα μαθαίνουν σε 2 μήνες, δε θα μπορέσεις να μάθεις αγγλικά σε 2, που είναι μια γλώσσα εύκολη και συναντάς πολλές αγγλικές λέξεις στη καθημερινότητά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dan dan

Νεοφερμένος

Ο dan dan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Foundations λέγονται. Εδώ άτομα που δεν ξέρουν τίποτα απο Βουλγάρικα/'Ρουμάνικα κάνουν foundation και τα μαθαίνουν σε 2 μήνες, δε θα μπορέσεις να μάθεις αγγλικά σε 2, που είναι μια γλώσσα εύκολη και συναντάς πολλές αγγλικές λέξεις στη καθημερινότητά σου;

Ε ναι αν ειναι μονο δυο μηνες οκ αλλα αυτα τα μαθηματα που γινονται? στο πανεπιστημιο που θελω να παω ή υπαρχει και κατι στην Ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firebolt

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Υπάρχουν ειδικά προγράμματα στα περισσότερα πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου. Συνήθως, διαρκούν ένα χρόνο και, μετά τον τερματισμό τους, ο σπουδαστής είναι σε θέση να φοιτήσει, κανονικά, στο πανεπιστήμιο της επιλογής του.
Από οτι είδα, βέβαια, σε προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος, υπάρχουν και κάποια Ινστιτούτα στην Ελλάδα που προσφέρουν τέτοια προγράμματα, αλλά, δυστυχώς, επειδή μένω εκτός Ελλάδος, δεν μπορώ να σου πω περισσότερα για αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
1) Oι σπουδές στη Σκωτία είναι ασύμφορες.
2)Η γλασκόβη είνα στις τοπ 3 πόλεις με τη μεγαλύτερη εγκληματικότητα στην Ευρώπη!
3)μην κοιτάτε τα ranking tables.
4) για κάποιον που είπε παραπάνω για τα russel group: δεν είναι τα καλύτερα πανεπιστήμια εκεί. Είναι τα μεγαλύτερα σε μέγεθος και σε έρευνα και φέτος μπήκαν και άλλα πέρα από τα υπάρχοντα.

5) sos!!! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ FOUNDATION ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
1) Oι σπουδές στη Σκωτία είναι ασύμφορες.
2)Η γλασκόβη είνα στις τοπ 3 πόλεις με τη μεγαλύτερη εγκληματικότητα στην Ευρώπη!
3)μην κοιτάτε τα ranking tables.
4) για κάποιον που είπε παραπάνω για τα russel group: δεν είναι τα καλύτερα πανεπιστήμια εκεί. Είναι τα μεγαλύτερα σε μέγεθος και σε έρευνα και φέτος μπήκαν και άλλα πέρα από τα υπάρχοντα.

5) sos!!! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ FOUNDATION ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ!!

δεν εξηγεις λιγο?κυριως το 1 και το 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
δεν εξηγεις λιγο?κυριως το 1 και το 2.
οι σπουδές στη Σκωτία είναι 4 χρόνια +1 μεταπτυχιακό μετά 5 χρόνια σύνολα.
Για να πάει κάποιος από ελλάδα στη σκωτία μόνο για τα αεροπορικά θέλει 400+ ευρώ το άτομο!!!!!
Αναμφίβολα το πανεπιστήμιο της Γλασκώβης είναι παρα πάρα πολύ καλό, αλλά έχει κακή φήμη σαν πόλη και μεγάλη εγκληματικότητα.

Εγώ έχω ακούσει ότι και το QMU είναι καλό Πανεπιστήμιο. Ισχύει;
για τι course?
2) είναι σε πολύ άσχημη περιοχή του Λονδίνου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
οι σπουδές στη Σκωτία είναι 4 χρόνια +1 μεταπτυχιακό μετά 5 χρόνια σύνολα.
Για να πάει κάποιος από ελλάδα στη σκωτία μόνο για τα αεροπορικά θέλει 400+ ευρώ το άτομο!!!!!
Αναμφίβολα το πανεπιστήμιο της Γλασκώβης είναι παρα πάρα πολύ καλό, αλλά έχει κακή φήμη σαν πόλη και μεγάλη εγκληματικότητα.

ε οχι και 400 ευρω.ειπαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fancy Face

Νεοφερμένος

Η Κλειώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά, έγω που ενδιαφέρομαι για αρχιτεκτονική στη Σκωτία μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγησει τι μπορω να κάνω για τη δημιουργία Portfolio??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
ε οχι και 400 ευρω.ειπαμε.
Οχι δεν είπαμε εκτός και αν τα χεις κλείσει τα εισιτήρια 7 μήνες πριν και απευθείας πτήσεις για σκωτία δεν υπάρχουν από ελλάδα

Παιδιά, έγω που ενδιαφέρομαι για αρχιτεκτονική στη Σκωτία μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγησει τι μπορω να κάνω για τη δημιουργία Portfolio??
για ποιά πανεπιστήμια ενδιαφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Fancy Face

Νεοφερμένος

Η Κλειώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
για ποιά πανεπιστήμια ενδιαφέρεσαι;

εχω ψάξει και έχω δει πως το Glasgow School of Art είναι απο τα καλύτερα... Αλλά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο που ισχύει και με τα άλλα για τα δίδακτρα...Και δε βρίσκω και κάτι για τα qualifications που χρειάζεται για την εισαγωγη. Αν ξέρει περαιτέρω πληροφορίες παρακαλώ ενημέρωσε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
εχω ψάξει και έχω δει πως το Glasgow School of Art είναι απο τα καλύτερα... Αλλά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο που ισχύει και με τα άλλα για τα δίδακτρα...Και δε βρίσκω και κάτι για τα qualifications που χρειάζεται για την εισαγωγη. Αν ξέρει περαιτέρω πληροφορίες παρακαλώ ενημέρωσε με...
δες λίγο και το Robert gORDON UNI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fancy Face

Νεοφερμένος

Η Κλειώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χμμμ....Θα το ψάξω κι αυτο...Μήπως μπορείς να μου πεις που μπορώ να απευθυνθω για Portfolio? Επίσης ειναι αναγκαστικο να κάνω foundation? Εχω απολύτηριο 17 και τα αγγλικα μου ειναι σε επιπεδο Prof...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Χμμμ....Θα το ψάξω κι αυτο...Μήπως μπορείς να μου πεις που μπορώ να απευθυνθω για Portfolio? Επίσης ειναι αναγκαστικο να κάνω foundation? Εχω απολύτηριο 17 και τα αγγλικα μου ειναι σε επιπεδο Prof...
Και φαουντεισιον να κανεις δε σημαινει οτι θα πας γλασκωβη και 18,5 να χες. Λογω της αυξησης των διδακτρων στην αγγλία όλοι στράφηκαν κακώς κατα τη γνώμη μου στη σκωτία και έτσι ο συναγωνισμός για μια θέση στα εκει πανεπιστήμια αυξήθηκε κατά πολύ. Δεν ξέρω για το portfolio. Για φέτος ειδικά γλασκωβη δε προλαβαίνεις, Μιλάμε για του χρόνου βέβαια. Να πας στις εκθέσεις βρετανικων πανεπιστημίων στο ζαππειο και να μιλήσεος απευθείας με τους εκπροσώπους τους, ρώτα στο βρετανικό συμβούλιο.
Πρέπει αναγκαστικά να πάρεις το ielts με βαθμό τουλάχιστοςν 6-6,5/9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fancy Face

Νεοφερμένος

Η Κλειώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και φαουντεισιον να κανεις δε σημαινει οτι θα πας γλασκωβη και 18,5 να χες. Λογω της αυξησης των διδακτρων στην αγγλία όλοι στράφηκαν κακώς κατα τη γνώμη μου στη σκωτία και έτσι ο συναγωνισμός για μια θέση στα εκει πανεπιστήμια αυξήθηκε κατά πολύ. Δεν ξέρω για το portfolio. Για φέτος ειδικά γλασκωβη δε προλαβαίνεις, Μιλάμε για του χρόνου βέβαια. Να πας στις εκθέσεις βρετανικων πανεπιστημίων στο ζαππειο και να μιλήσεος απευθείας με τους εκπροσώπους τους, ρώτα στο βρετανικό συμβούλιο.
Πρέπει αναγκαστικά να πάρεις το ielts με βαθμό τουλάχιστοςν 6-6,5/9

Ούτως ή άλλως για του χρόνου θέλω...Τι είναι αυτή η έκθεση; Πρώτη φορά το ακούω... Τι εννοείς με το δε σημαίνει οτι θα πάω Γλασκώβη και 18.5 να χα; Μεγάλος ανταγωνισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι για προπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, αλλά πρώτα πρέπει να κάνω foundation ένα χρόνο στο Glascow International College (GIC). Η απορία μου είναι η εξής. Τα tuition fees για δύο έστω terms είναι £10,500 -ή αλλιώς- πάρα πολλά. Μπορεί η Σκωτσέζικη κυβέρνηση να καλύψει τα δίδακτρα για το foundation όπως κάνει για τα κανονικά undergraduate courses; Είναι ένα ερώτημα πολύ σημαντικό για μένα και πολύ θα ήθελα μια απάντηση.


Υ.Γ: Έστειλα mail εδώ και δύο μέρες στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης αλλά φαίνεται πως κρατάει σιγή ιχθύος, μέχρι τώρα τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γιατί να κάνεις foundation?
Ρώτησε το πανεπιστήμιο αν δέχονται το απολυτήριο λυκείου. Φυσικά θα πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ καλό μέσο όρο.. Μιλάω για το λιγότερο 18.
Αν δέχονται το απολυτήριο ίσως σκεφτούνε με ένα τέτοιο μέσο όρο να σε βάλουν κατευθείαν στο προπτυχιακό πρόγραμμα.
Αν δεν γίνει αυτό, θα σε συμβούλευα επειδή είναι πολλά τα χρήματα να σκεφτείς κάποιο άλλο πανεπιστήμιο και να κάνεις μεταπτυχιακό στην Γλασκώβη με τα λεφτά που θα έδινες για το foundation!
Σκέψου το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top