Σπουδές στη Σκωτία

Giannis22

Νεοφερμένος

Ο Giannis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν τα πας καλά στις εξετάσεις του foundation που γίνονται? ξέχασα να αναφέρω οτι θέλω να ασχοληθώ με computer science...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αν τα πας καλά στις εξετάσεις του foundation που γίνονται? ξέχασα να αναφέρω οτι θέλω να ασχοληθώ με computer science...
Παραθέτω μια παλαιότερη απάντησή μου. Γνώμη μου είναι, δεν το γνωρίζω σε βάθος το θέμα.
"......αλλά δε νομίζω ότι με foundation courses σε μια ιδιωτική σχολή μπορείς να πας σε πολύ καλά πανεπιστήμια. Υπάρχουν συνεργασίες των σχολών με κάποια πανεπιστήμια, σίγουρα όμως όχι κορυφαία. Δηλώνουν ότι οι μαθητές γίνονται δεκτοί μόνο με τις εξετάσεις στα foundation courses. Δε μπορώ να δεχθώ ότι καλά πανεπιστήμια δε θα δουν καν τους βαθμούς του σχολείου. Πιστεύω ότι, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, οι μαθητές γίνονται δεκτοί από χαμηλού κύρους πανεπιστήμια....."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis22

Νεοφερμένος

Ο Giannis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Με λίγα λόγια δηλαδή αν δεν είσαι τέλειος μαθητής δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, όλα τα πανεπιστήμια κτλπ σου κλείνουν την πόρτα στην μούρη...ένας μαθητής του 14 δηλαδή που θα μπορούσε να σπουδάσει πέρα απο τει, αει και ιεκ?

-Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firebolt

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έχω μια υποψία ότι το Foundation Year έχει κάπως μεγάλυτερη βαρύτητα από οτι αναφέρθηκε πιο πάνω. Δεν ξέρω από προσωπική πείρα γιατί δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το γενικό μου και έχω και κάποια A Level που έριξαν αρκετά τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων από εμένα σε επίπεδο απολυτηρίου (Και εγώ για Computer Science ενδιαφέρομαι), αλλά ξέρω και αρκετά καλά πανεπιστήμια που αντί να σου προτείνουν κανονική εισδοχή σου προτείνουν ένα χρόνο Foundation και μετά, απευθείας, είσοδο στο κανονικό πρόγραμμα. Το Foundation σίγουρα μπορεί να βοηθήσει την, μετέπειτα, εισδοχή σου, αλλά το θέμα είναι οτι υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις και για την είσοδο σε αυτό. Εγώ σου προτείνω να στείλεις email σε όσα πανεπιστήμια σε ενδιαφέρουν και να ρωτήσεις προσωπικά τι ζητούν για την εισαγωγή σε πρόγραμμα Foundation για να ξέρεις και εσύ πως να κανονίσεις την πορεία σου. Μπορεί να έχεις τη δυνατότητα να περάσεις σε ένα αρκετά καλό πανεπιστήμιο, μέσω ενός πιο ελαστικού προγράμματος Foundation. Ψάξε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Έχω μια υποψία ότι το Foundation Year έχει κάπως μεγάλυτερη βαρύτητα από οτι αναφέρθηκε πιο πάνω. Δεν ξέρω από προσωπική πείρα γιατί δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το γενικό μου και έχω και κάποια A Level που έριξαν αρκετά τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων από εμένα σε επίπεδο απολυτηρίου (Και εγώ για Computer Science ενδιαφέρομαι), αλλά ξέρω και αρκετά καλά πανεπιστήμια που αντί να σου προτείνουν κανονική εισδοχή σου προτείνουν ένα χρόνο Foundation και μετά, απευθείας, είσοδο στο κανονικό πρόγραμμα. Το Foundation σίγουρα μπορεί να βοηθήσει την, μετέπειτα, εισδοχή σου, αλλά το θέμα είναι οτι υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις και για την είσοδο σε αυτό. Εγώ σου προτείνω να στείλεις email σε όσα πανεπιστήμια σε ενδιαφέρουν και να ρωτήσεις προσωπικά τι ζητούν για την εισαγωγή σε πρόγραμμα Foundation για να ξέρεις και εσύ πως να κανονίσεις την πορεία σου. Μπορεί να έχεις τη δυνατότητα να περάσεις σε ένα αρκετά καλό πανεπιστήμιο, μέσω ενός πιο ελαστικού προγράμματος Foundation. Ψάξε το.
Αναφέρθηκα στα προγράμματα Foundation σε ιδιωτικές σχολές στην Ελλάδα.
Υποθέτω και γω ότι για την είσοδο σε Foundation Year στα πανεπιστήμια θα υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις.
Θα συμφωνήσω όμως ότι θα πρέπει να το ψάξει με τα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

One_question:)

Νεοφερμένος

Ο One_question:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πάντως εαν πρόκειται για Σκωτία νομίζω ότι μπορείς να κάνεις δυο χρόνια ενα HND σε ενα college και μετα γινεσαι δεκτός στο δευτερο ετος πανεπιστημιου (δεν είμαι σίγουρος και ουτε ξερω τι ακριβως ζητανε ,αλλα απο όσο ξέρω απο μια φιλη μου, στα colleges είναι πιο ελαστικοί και δέχονται μαθητες τετοιων περιπτώσεων , που δεν εχουν δηλαδή μεγάλο βαθμό)

Εσείς που πιστευέται ότι ενας φοιτητής εχει περισσότερες προοπτικές να βρει part-time εργασία? Αθήνα η Εδιμβούργο. Επίσης τι μισθοί πάιζουν εκεί;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
οταν λενε απολυτηριο λυκειου πανω απο 17 ή 19 τι εννοουνε?θελει να δωσεις και παννελαδικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
οταν λενε απολυτηριο λυκειου πανω απο 17 ή 19 τι εννοουνε?θελει να δωσεις και παννελαδικες?

Αν θελουν πανελλαδικες οπωσδηποτε, τοτε θα σου το ζητησουν! Αλλιως αν δεν σου αναφερουν τιποτα στις προυποθεσεις και σου ζητησουν απλα αβαθμο απολυτηριου πανω απο 17 ή 19 τοτε σημαινει οτι δεν τουσ πολυνοιαζει αν ειναι ενδοσχολικο ή πανελλαδικό το απολυτηριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
οκ.ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

One_question:)

Νεοφερμένος

Ο One_question:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έγω ξέρω ότι χρειάζεται πανελλαδικές, όχι βαθμό -Μ.Ο απο αυτές απλά να τις έχεις γράψει και μετά να βγεί ο τελικός Μ.Ο με πανελλαδικές όμως μέσα. Εγώ έχω σκοπό να στείλω τώρα τους βαθμους μου μόνο όμως το χαρτί που λέει τα τελικά αποτελέσματα και τον Μ.Ο σε κάθε μάθημα αναλυτικά και όχι το χαρτί με το πόσο εγραψα αναλυτικά στις πανελλαδικές. Έχω ακούσει ότι πέρσι είχε βγει απο το υπουργείο παιδείας η ανακοίνωση ότι όσα παιδιά θέλουν εξωτερικό μπορουν παίρνουν απλά απολυτήριο χώρις να δίνουν πανελλαδικές και έτσι έκαναν πολλοί και τελικά κανένα πανεπηστήμιο δεν τους δέχτηκε για τον λόγο ότι δεν είχαν δώσει και το θεώρησαν μη ολοκληρωμένο απολλητήριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ilias952

Νεοφερμένος

Ο Ilias952 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα, μια ερώτηση.

Ενδιαφέρομαι και εγώ για σπουδές στην Βρετανία και για πιστοποίηση γλώσσας σκοπεύω να δώσω το IELTS.

Πότε συνηθίζεται να δίνουν οι μαθητές τις εξετάσεις αυτές;
Στην αρχή της χρονιάς της 3ης Λυκείου ή υπάρχει χρόνος μετά τις πανελλήνιες;
Επίσης πόσο είναι πάνω κάτω το διάστημα προετοιμασίας που θα χρειαστεί κάποιος επιπέδου Michigan proficiency;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλησπέρα!

δεν ξέρω να σου πω για τα άλλα που ρωτάς, αλλά εγώ με lower για το IELTS πήρα δύο βιβλιαράκια, έλυσα τα τεστ και πήγα και έγραψα και τις δύο φορές 7.5..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλησπέρα, μια ερώτηση.

Ενδιαφέρομαι και εγώ για σπουδές στην Βρετανία και για πιστοποίηση γλώσσας σκοπεύω να δώσω το IELTS.

Πότε συνηθίζεται να δίνουν οι μαθητές τις εξετάσεις αυτές;
Στην αρχή της χρονιάς της 3ης Λυκείου ή υπάρχει χρόνος μετά τις πανελλήνιες;
Επίσης πόσο είναι πάνω κάτω το διάστημα προετοιμασίας που θα χρειαστεί κάποιος επιπέδου Michigan proficiency;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χαίρετε! Έχω και εγώ το Proficiency of Michigan και έχω ήδη τελειώσει με τις πανελλήνιες! Δεν χρειάζεται να δώσεις το IELTS πριν τις πανελλήνιες..υπάρχει αρκετός χρόνος και μετά ! Οι εξετάσεις αυτές γίνονται κάθε 2-3 φορές το μήνα και τα αποτελέσματα έρχονται σε 13 μέρες! Εγώ θα δώσω 4 Αυγούστου και το Σεπτέμβριο πάω Αγγλία! όσο για την προετοιμασία, μην ανησυχείς! Το IELTS είναι piece of cake.. ειδικά για κάποιον και με Proficiency! Αν θέλεις να προετοιμαστείς τέλεια σου δίνω 1 μήνα με καθημερινή εξάσκηση από λίγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ilias952

Νεοφερμένος

Ο Ilias952 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οπότε φαντάζομαι και τα πανεπιστήμια που έχουν κάνει conditional offer θα περιμένουν + αυτό το διάστημα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του IELTS;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οπότε φαντάζομαι και τα πανεπιστήμια που έχουν κάνει conditional offer θα περιμένουν + αυτό το διάστημα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του IELTS;

Ναι! Εμένα όλα τα πανεπιστήμια μου έχουν κάνει conditional offer γιατί περιμένουν και βαθμούς απολυτηρίου! Τα περισσότερα πανεπιστήμια δίνουν προθεσμία μέχρι 31 Αυγούστου ..
Οπότε μην αγχώνεσαι με αυτό από τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ilias952

Νεοφερμένος

Ο Ilias952 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έγινε!
Ευχαριστώ και πάλι και καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δηλαδή αν γράψω GCE/IGCSE A Levels και IELTS τον βαθμό που χρειάζεται, θα με δεχθούν; Εννοώ το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου. Βέβαια στην Ελλάδα μόνο το British Council προσφέρει το GCE από ότι βλέπω. Μπορείτε να με επιβεβαιώσετε; Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο; Αυτά είναι;

https://goo.gl/RBdmU


Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dan dan

Νεοφερμένος

Ο dan dan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, σκεφτομαι μετα απο το λυκειο να παω στο πανεπιστημιο της γλασκωβης, ξερετε μηπως πληροφοριες για αυτο το πανεπιστημιο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firebolt

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σου dan dan!
Θα είμαι από το Σεπτέμβριο στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, οπότε θα προσπαθήσω να σου δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για αυτό. :)
Το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης είναι το ένα από τα τρια πανεπιστήμια της πόλης (τα άλλα δυο είναι το Glasgow Caledonian και το Strathclyde). Είναι ένα από τα παλαιότερα πανεπιστήμια της Σκωτίας, αλλά και του Ηνωμένου Βασιλείου γενικότερα. Ανήκει στα Russel Group Universities (κατάλογος με τα καλύτερα σε ποιότητα πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου).
Τα κριτήρια εισδοχής διαφέρουν από κλάδο σε κλάδο. Συνήθως, όμως, ζητάνε απολυτήριο με Γενικό 17+ και κάποιο πτυχίο αγγλικής γλώσσας (π.χ. IGCSE, IELTS).
Τα δίδακτρα όλων των Ευρωπαίων σπουδαστών καλύπονται από τον οργανισμό SAAS.
Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο, ευχαρίστως να σου απαντήσω, αν μπορώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzenakitwilight

Νεοφερμένος

Η Tzenakitwilight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας μπορώ να σας κάνω μία ερώτηση; Μήπως μπορεί να με πληροφορήσει σχετικά με τις σπουδές μαθηματικών στην Σκωτία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top