Σπουδές στη Σκωτία

Firebolt

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας!

Γνωρίζετε, μήπως, κάτι για τις σπουδές και τα πανεπιστήμια στη Σκωτία; Πώς είναι από άποψη επιπέδου, αναγνωρισιμότητας των πτυχίων, φοιτητικής ζωής και κόστους; Έχουν τις ίδιες απαιτήσεις για εισδοχή με τα αγγλικά πανεπιστήμια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε μου ένας γνωστός μου σπουδάζει στη Σκωτία και συγκεκριμένα στο Αμπερντιν αν το έχεις ακούσει. Από άποψη αναγνώρισης δεν ξέρω πάντως από θέμα οργάνωσης είναι πολύ καλό, πιο οργανομένο από το ελληνικό (δυστυχώς αυτό είναι αυτονόητο), από την άποψη ότι ο καθένας έχει μια δικιά του αίθουσα μελέτης που μοιράζεται με λίγα άτομα. Επίσης έχει και έναν υπεύθυνο καθηγητή που είναι διαθέσιμος για ό,τι θέλει ο φοιτητής. Το καλό είναι ότι οι σπουδές συνδέονται άμεσα με την εργασία. Από ανεργία τα πράγματα όταν είχα παει στον γνωστό μου για διακοπές το 2007 ήταν καλά δηλαδή με λίγο ψάξιμο έβρισκες μια δουλεία 8ώρου. Οι μισθοί είναι πολλοί καλοί σε σχέση με τις Ελλάδας (7 λίρες την ώρα το 2007 νομιζω βασικός μισθός). Επάγγελμα με μέλλον στην Σκωτία και ιδιαίτερα στο Αμπερντιν είναι οι Χημικοί Μηχανικοί αφού γίνεται σημαντική εξόρυξη πετρελαίου εκεί και υπάρχουν πολλές τέτοιες εταιρίες. Τέλος από άποψη ζωής όταν είχα πάει εγώ ήμουν 16 χρονών και δεν μπορούσα να μπω σε κλαμπ πάντως έχει πολύ ζωή και σε κάποιες pub που μπήκα ήταν πολύ ωραία. Γενικά άνετα θα επέλεγα την Σκωτία για σπουδές και ζωή. Ελπίζω να σε βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Viktoria

Νεοφερμένος

Η Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σου! Έκανα μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, στην εφαρμοσμένη γλωσσολογία. Το πανεπιστήμιο έχει πολύ καλή οργάνωση και καλούς καθηγητές, γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Το μεταπτυχιακό μου το αναγνώρισε ο ΔΟΑΤΑΠ μέσα σε 4 μήνες (ημερομηνία ρεκόρ, συνήθως κάνουν κανέναν χρόνο). Ίσως βέβαια παίζει ρόλο ότι το πρώτο μου πτυχίο ήταν στην Ελλάδα. Η ζωή στο Εδιμβούργο είναι υπέροχη, έχει πολλούς φοιτητές και είναι πανέμορφη πόλη, με μικρές αποστάσεις. Το Εδιμβούργο έχει άλλα δύο πανεπιστήμια (Napier και queen Margaret) αλλά δεν θεωρούνται τόσο καλά. Να κοιτάξεις στο site αυτό https://www.ed.ac.uk/home για τα προγράμματα και τα δίδακτρα. Το δικό μου εκανε 6.000 ευρώ, αλλά τα προπτυχιακά είναι φθηνότερα. Αν πας, να πάρεις οπωσδήποτε υποτροφία, είναι πολύ εύκολο και σου καλύπτουν τα δίδακτρα, κάνεις απλώς μία αίτηση (θα βρεις πληροφορίες στο site που σου έδωσα). Κοίτα και αυτό https://www.travelstories.gr/%E7-%E6...DD%EB%E1%F4%E5-%ED%E1-%EC%DC%E8%E5%F4%E5.html και ρώτησέ με ό,τι άλλο θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για θετικές επιστήμες έχει καλό όνομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firebolt

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! :)
Τις τελευταίες μέρες έχω ξεκινήσει να σκέφτομαι τη Σκωτία για προπτυχιακές σπουδές και επειδή δεν έχω πάει ακόμα σε σύμβουλο είπα να ρωτήσω εσάς που ξέρω ότι κάποιοι θα το ζείτε/ζήσατε από πρώτο χέρι.

Μια ερώτηση για τις προϋποθέσεις εισαγωγής (ας πάρουμε για παράδειγμα το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, που μέσα από τα link της Viktoria, το έχω ψάξει κάπως περισσότερο):
Θέλω να παρακολουθήσω προπτυχιακό στο Computer Science (Informatics). Λογικά στο απολυτήριο μου θα δούνε τους βαθμούς της Πληροφορικής, των Μαθηματικών, της Φυσικής και των Αγγλικών (για το επίπεδο γλώσσας). Μήπως ξέρετε τι γίνεται με τα IGCSE και τα GCSE στα σκωτζέζικα πανεπιστήμια; Έχω ήδη IGCSE στο Applied Information and Communication Technology (A' Level) με βαθμό C και GCSE στο Core Mathematics με βαθμό A (As Level). Μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα έχω και ένα IGCSE στο English as a Second Language (O' Level) και GCSE στα Further Pure Mathematics (A' Level). Αυτά λαμβάνονται το ίδιο υπόψη στην εισδοχή στα πανεπιστήμια της Σκωτίας όπως στην Αγγλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogo1995

Νεοφερμένος

Η gogo1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας
θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα την ενημερωση γαι τις σπουδες στο εξωτερικο
τι γνωριζετε για τις σπουδες στην σκωτια?
οσον αφορα την εισαγωγη και τα ετησια διδακτρα???
διαβασα για την χρηματοδοτηση του κρατους, αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ισχυει.
θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος παρεθετε τις γνωσεις του
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η χρηματοδότηση από το κράτος ισχύει κανονικότατα. Πληρώνεις μόνο την εστία-διαμέρισμα, τον βασικό εξοπλισμό για το εργαστήριο κλπ. Τουλάχιστον πριν από 2 χρόνια περίπου, που ένας συγγενής μου πήγε Αμπερντίν (Κοίτα σύμπτωση... :P ) και σπουδάζει εκεί βιοτεχνολογία. Καλά είναι, απλά είναι λίγο πίσω στον τρόπο σκέψης και στη νοοτροπία (όπως φάνηκε και από το βασιλικό γάμο). Και υπάρχουν πολλοί φοιτητές από διάφορες χώρες του κόσμου. Πάντως, είμαι της άποψης να κάνει κάποιος πρώτα προπτυχιακές σπουδές εδώ, και μετά να συνεχίσει έξω, αν είναι. Καλά, βέβαια... έτσι όπως θέλουν να κάνουν τα Πανεπιστήμια... δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irbal

Νεοφερμένος

Η irbal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια καλησπερα,
θα ηθελα μια βοηθεια αν καποιος γνωριζει να μου πει τι παιζει με δανεια στην σκωτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
παιδια καλησπερα,
θα ηθελα μια βοηθεια αν καποιος γνωριζει να μου πει τι παιζει με δανεια στην σκωτια!

Ρίξε μια ματιά εδώ...

https://www.student-support-saas.gov.uk/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-AnnaGeo-

Νεοφερμένος

Η -AnnaGeo- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω ακούσει ότι είναι πιο οικονομικό να νοικιάσεις σπίτι στην σκοτία από το να μείνεις στην εστία του πανεπιστημιου. Ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Για το Εδιμβούργο
Οι μη Σκωτσέζοι του Ηνωμένου Βασιλείου από το 2012 θα πληρώνουν 9.000 λίρες και θα ισχύει ένα σύστημα υποτροφιών. Για τους Σκωτσέζους και τους Ευρωπαίους δεν έχει αποφασιστεί ακόμα.
Λεπτομέρειες στην ιστοσελίδα του Εδιμβούργου https://www.ed.ac.uk/schools-departme...e/tuition-fees
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leooo21

Νεοφερμένος

Ο Leooo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Υπαρχει καποιος ο οποιος να γνωριζει η να εχει παρει δανειο απο την σκωτια για σπουδες?? Θελω να φυγω για σπουδες σκωτια και δεν υπαρχουν λεφτα.. Μπορει καποιος να βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Νομιζω οτι το δανειο απο την Σκωτια, οπως και το δανειο απο το Ηνωμενο Βασιλειο καλυπτει μονο τα διδακτρα. Θα πρεπει να βρεις και κοντα στις 3-5 χιλιαδες τον χρονο για να καλυψεις διαμονη και εξοδα διαβιωσης.
Υπαρχουν βεβαια και υποτροφιες και διαφορες διευκολυνσεις για τους αριστουχους φοιτητες που εχουν οικονομικα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leooo21

Νεοφερμένος

Ο Leooo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
To ΣΣA δεν δίνει δάνειο για τα έξοδά σου εκεί?? Σπίτι και προσωπικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εαν καταλαβα καλα στην σελιδα του SAAS για να παρεις δανειο/βοηθεια για τα εξοδα διαβιωσης πρεπει η να μεινεις τουλαχιστον 3 χρονια στο Ηνωμενο Βασιλειο η να ειναι οικονομικος μεταναστης, η να εχει καποιον συγγενη που να ειναι οικονομικος μεταναστης στο Ηνωμενο Βασιλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Εαν καταλαβα καλα στην σελιδα του SAAS για να παρεις δανειο/βοηθεια για τα εξοδα διαβιωσης πρεπει η να μεινεις τουλαχιστον 3 χρονια στο Ηνωμενο Βασιλειο η να ειναι οικονομικος μεταναστης, η να εχει καποιον συγγενη που να ειναι οικονομικος μεταναστης στο Ηνωμενο Βασιλειο.

Είναι αλήθεια ότι για να πάρεις δάνειο η grant πρέπει να έχεις μείνει UK 3 χρονια.
Όμως παρόλα αυτά το SAAS πληρώνει τα δίδακτρα του πανεπιστημιου σε όλους τους ευρωπαίους πολίτες(Εκτος από τους βρετανούς).
Συνεπώς τα σκοτσέζικα πανεπιστήμια δεν έχουν δίδακτρα για τους έλληνες!!

What financial support can I get?
If your main reason in coming to Scotland from an EU country outside the UK is to study, we will pay your tuition fees only.

EU Tuition fees only award
To be eligible to apply for payment of EU tuition fees only, you must meet the following conditions

You are a non-UK EU national, an EU overseas territories national or the family memeber of either.
You have been ordinarily resident in the EU, the EU overseas territories, elsewhere in the EEA or Switzerland for the three years immediately before the first day of the first academic year of your course (the relevant date*).
You are taking a course of full-time study in Scotland and you plan to graduate in Scotland.
You do not already have a degree for which you received support from your home country or another EU member state.

https://www.saas.gov.uk/student_support/eu_students/2001_or_later/financial_support.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γεια σας.μηπως εχει σπουδασει καποιος στο πανεπιστημιο του Εδιμβουργου; ενδιαφερομαι για προπτυχιακες σπουδες.μπηκα στη σελιδα του πανεπιστημιου αλλα θα ηθελα να μου πει καποιος και τη δικη του εμπειρια.ευχαριστω πολυ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
παιδια δεν καταλαβα.
ενας ελληνας φοιτητης για να παει να σπουδασει Σκωτια (θετικες επιστημες :clapup: ) δεν θα πληρωσει διδακτρα ;;;

μην με βρισετε αλλα με μπερδεψε το ποστ του hidd απο πανω :confused:

https://www.tovima.gr/society/article/?aid=353867

εδω στην εικονα γραφει "Σκωτια-Ουαλλια : οι προπτυχιακες σπουδες ειναι δωρεαν για πολιτες της Ε.Ε. "

στο σάιτ του πανεπιστιμιου του Εδιμβουργου στα φιις γράφει περιπου 1.800 (!!!????)

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ , ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑΑΑΑΑ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mati

Νεοφερμένος

Η mati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σου,
Σπουδαζω στο Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου και δεν νομιζω οτι ισχυει οτι οι πολιτες τησ ΕΕ δεν πληρωνουν διδακτρα..Εγω προσωπικα πηρα υποτροφια για τα διδακτρα μου(πληρωσα μονο 100 λιρες) αλλα τα αλλα παιδια απο το master μου πληρωνουν κανονικοτατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Γεια σου,
Σπουδαζω στο Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου και δεν νομιζω οτι ισχυει οτι οι πολιτες τησ ΕΕ δεν πληρωνουν διδακτρα..Εγω προσωπικα πηρα υποτροφια για τα διδακτρα μου(πληρωσα μονο 100 λιρες) αλλα τα αλλα παιδια απο το master μου πληρωνουν κανονικοτατα...

https://www.saas.gov.uk/student_support/eu_students/2001_or_later/financial_support.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top