Σπουδές στη Ρωσία

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να σπουδάσω κάπου έξω τον τελευταίο καιρό. Η πρώτη μου σκέψη ήταν στην Ρωσία που είναι και χαμηλά τα δίδακτρα(και μαρέσει η γλώσσα). Στο ίντερνετ όμως δεν βρήσκω καμία πληροφορία για τι έγγραφα χρειάζονται ή ποιά είναι η διαδικασία. Γνωρίζει κανείς; Έχει κανείς εμπειρία;
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά τώρα που γίνεται πόλεμος σου ήρθε εσένα η επιφοίτηση;;;
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλά τώρα που γίνεται πόλεμος σου ήρθε εσένα η επιφοίτηση;;;
Ναι. κακό είναι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι. κακό είναι;
Και στο κάτω κάτω, δεν θυμάμαι κανείς να μην σπουδάζει στην Αμερική τόσο καιρό που ρίχνει ''νερομπόμπες'' στην Μέση Ανατολή. Τι όχι; Καλά.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αν ήμουν στη θέση σου δε θα πήγαινα με τη καμία στη Ρωσία εν μέσω πολέμου να σπουδάσω.Δε θα μπορείς να φύγεις εύκολα και κάτι ακούγεται και για αποκλεισμό του διαδικτύου.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αν ήμουν στη θέση σου δε θα πήγαινα με τη καμία στη Ρωσία εν μέσω πολέμου να σπουδάσω.Δε θα μπορείς να φύγεις εύκολα και κάτι ακούγεται και για αποκλεισμό του διαδικτύου.
Ως του χρόνου που είναι η ώρα να σπουδάσω ίσως έχει λυθεί το ζήτημα. Επίσης είναι για εμένα μονόδρομος επειδή γνωρίζω ρώσικα. Επίσης πολλά ακούγονται, ας κρατάμε μικρό καλάθι.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ως του χρόνου που είναι η ώρα να σπουδάσω ίσως έχει λυθεί το ζήτημα. Επίσης είναι για εμένα μονόδρομος επειδή γνωρίζω ρώσικα. Επίσης πολλά ακούγονται, ας κρατάμε μικρό καλάθι.
Τι να σου πω,αν μέχρι τότε έχουν λυθεί και θέλεις να πας,να πας.Επειδή μπορεί να νομίζεις ότι έχω κάποιο θέμα με τη χώρα,κανένα θέμα δεν έχω,ο λαός δε μου έχει φταίξει σε κάτι,ούτε η χώρα.Ο,τι σου είπα στο είπα από την άποψη ότι αν πας εν μέσω πολέμου,θα είναι δύσκολο και να φύγεις,και να επικοινωνείς με τους δικούς σου για ο,τι χρειαστείς.Αν ωστόσο όλα πάνε καλά και λήξει όλο αυτό,επιχείρησέ το.Εφόσον ξέρεις τη γλώσσα θα είσαι οκ,απλά θα πρέπει να προσαρμοστείς σε μία νέα κουλτούρα σίγουρα,και σε ένα νέο κλίμα επίσης.Η αλήθεια είναι βέβαια δε γνωρίζω για την οικονομική κατάσταση της Ρωσίας,αν και τώρα με τον πόλεμο,γίνεται χαμός.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Τη δεδομένη χρονική στιγμή ίσως είναι η χειρότερη κίνηση που μπορείς να κανεις. Αλλά σε μένα δεν πέφτει πρακτικά κανένας λόγος. Κάνε λίγη υπομονή και πράξε λογικά
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Τότε γνωρίζει κάποιος κάποια άλλη χώρα με εξίσου χαμηλά δίδακτρα/ εύκολες υποτροφίες;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
και για ιταλια εχω ακουσει ειναι γυρω στα 800 τον χρονο και γαλλια δωρεαν
ομοιως και γερμανια ειναι φτηνα
βεβαια δεν ξερω πως ειναι η ζωη αν ειναι πολυ ακριβη κοκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αλλα τη σχολη θελεις; νομιζω ειχες πει οτι εισαι θεωρητικη, απο θεωρητικη για να αντεπεξελθεις στο εξωτερικο θα πρεπει να ξερεις τελεια την γλωσσα μαλλον...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Τότε γνωρίζει κάποιος κάποια άλλη χώρα με εξίσου χαμηλά δίδακτρα/ εύκολες υποτροφίες;
Καλησπέρα,
Όπως είπε και η συνάδελφος μπορείς να κατευθυνθείς στις δυτικές χώρες μέχρι και στις ανατολικές αν ψάχνεις για χαμηλά δίδακτρα και σπουδάζεις κάτι άλλο πέρα από Ιατρική/Οδοντιατρική/Φαρμακευτική/Κτηνιατρική (για τις ανατολικές χώρες).

ΜΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ

Αναφορικά, για τις δυτικές χώρες λόγου χάρη Γερμανία πρέπει να γνωρίζεις οπωσδήποτε την γλώσσα σε καλό επίπεδο οπότε αν θέλεις να σπουδάσεις σε 1-2 χρόνια επέλεξε την Γερμανία.

Η Γαλλία... πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζεις Γαλλικά αλλιώς θα πρέπει να πας σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο που είναι πανάκριβο. Επειδή η Γαλλική γλώσσα είναι πιο εύκολη από τα Γερμανικά (@Memetchi, @juste un instant δεν είναι προδοσία :loltooth: ), σε ένα χρόνο θα μπορούσες να πας σε ένα καλό πανεπιστήμιο, όμως υποχρεωτικά πρέπει το επίπεδο σου να είναι σε Γ1... Επειδή τυγχάνει να έχω προσπαθήσει να πάω για σπουδές στη Γαλλία οι ξένοι πληρώνουμε στα δημόσια λίγο παραπάνω δηλαδή 1000+ Ευρώ όμως τα ενοίκια... τα ενοίκια και το κόστος ζωής είναι αρκετά υψηλό.



ΑΝ ψάχνεις θεωρητικές σχολές σου συνιστώ ανεπιφύλακτα την Ρουμανία έστω και την Βουλγαρία.

Διότι τα προγράμματα σπουδών στις θεωρητικές σχολές είναι φθηνά σε σύγκριση με άλλα δηλαδή 1000-2000 ευρώ και η ζωή φτηνή, σε επίπεδο Ελλάδας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι εγώ αυτές θα σου έλεγα γιατί ξέρεις ρωσικά οπότε θα σε βοηθήσει αυτό .
Μόνο για την Βουλγαρία, τα Ρουμάνικα είναι λατινογενής γλώσσα δηλαδή όμοια με τα Γαλλικά, Ισπανικά, Ιταλικά με κάποιες επιρροές από τα Ρώσικα όμως ναι... Η ατμόσφαιρα είναι σχεδόν η ίδια και καλύτερη στη Ρουμανία (Για Βουλγαρία δεν γνωρίζω)

Θα μπορούσα να σου γράφω όλη την ημέρα για τις σπουδές στο εξωτερικό μιας που έχω περάσει τα "βάσανα" της "μετανάστευσης" λόγω σπουδών. Αν θέλεις να σου πω για οποιαδήποτε άλλη χώρα από την Ρωσία κάνε tag
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,242 μηνύματα.

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Όπως είπε και η συνάδελφος μπορείς να κατευθυνθείς στις δυτικές χώρες μέχρι και στις ανατολικές αν ψάχνεις για χαμηλά δίδακτρα και σπουδάζεις κάτι άλλο πέρα από Ιατρική/Οδοντιατρική/Φαρμακευτική/Κτηνιατρική (για τις ανατολικές χώρες).

ΜΕ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ

Αναφορικά, για τις δυτικές χώρες λόγου χάρη Γερμανία πρέπει να γνωρίζεις οπωσδήποτε την γλώσσα σε καλό επίπεδο οπότε αν θέλεις να σπουδάσεις σε 1-2 χρόνια επέλεξε την Γερμανία.

Η Γαλλία... πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζεις Γαλλικά αλλιώς θα πρέπει να πας σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο που είναι πανάκριβο. Επειδή η Γαλλική γλώσσα είναι πιο εύκολη από τα Γερμανικά (@Memetchi, @juste un instant δεν είναι προδοσία :loltooth: ), σε ένα χρόνο θα μπορούσες να πας σε ένα καλό πανεπιστήμιο, όμως υποχρεωτικά πρέπει το επίπεδο σου να είναι σε Γ1... Επειδή τυγχάνει να έχω προσπαθήσει να πάω για σπουδές στη Γαλλία οι ξένοι πληρώνουμε στα δημόσια λίγο παραπάνω δηλαδή 1000+ Ευρώ όμως τα ενοίκια... τα ενοίκια και το κόστος ζωής είναι αρκετά υψηλό.



ΑΝ ψάχνεις θεωρητικές σχολές σου συνιστώ ανεπιφύλακτα την Ρουμανία έστω και την Βουλγαρία.

Διότι τα προγράμματα σπουδών στις θεωρητικές σχολές είναι φθηνά σε σύγκριση με άλλα δηλαδή 1000-2000 ευρώ και η ζωή φτηνή, σε επίπεδο Ελλάδας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μόνο για την Βουλγαρία, τα Ρουμάνικα είναι λατινογενής γλώσσα δηλαδή όμοια με τα Γαλλικά, Ισπανικά, Ιταλικά με κάποιες επιρροές από τα Ρώσικα όμως ναι... Η ατμόσφαιρα είναι σχεδόν η ίδια και καλύτερη στη Ρουμανία (Για Βουλγαρία δεν γνωρίζω)

Θα μπορούσα να σου γράφω όλη την ημέρα για τις σπουδές στο εξωτερικό μιας που έχω περάσει τα "βάσανα" της "μετανάστευσης" λόγω σπουδών. Αν θέλεις να σου πω για οποιαδήποτε άλλη χώρα από την Ρωσία κάνε tag
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μου κάλυψες τις απορίες πλήρως

Είχα σκεφτεί και τις δυτικές τις χώρες αλλά δυστυχώς χρειάζεται άριστη γνώση της γλώσσας και η ζωή είναι λίγο νύχτα-μέρα σε σύγκριση με εδώ.
και για ιταλια εχω ακουσει ειναι γυρω στα 800 τον χρονο και γαλλια δωρεαν
ομοιως και γερμανια ειναι φτηνα
βεβαια δεν ξερω πως ειναι η ζωη αν ειναι πολυ ακριβη κοκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αλλα τη σχολη θελεις; νομιζω ειχες πει οτι εισαι θεωρητικη, απο θεωρητικη για να αντεπεξελθεις στο εξωτερικο θα πρεπει να ξερεις τελεια την γλωσσα μαλλον...
Στην Ιταλία γνωρίζω πολύ καλά δίνουν εξετάσεις προφορικές και είναι και δύσκολες άρα είναι Χ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για τι αντικείμενο μιλάμε ;
Κάτι θεωρητικό μόνο, δεν νομίζω να θέλει κανείς γιατρό θεωρητικής με 2 χρόνια webex 😏
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,242 μηνύματα.
Κάτι θεωρητικό μόνο, δεν νομίζω να θέλει κανείς γιατρό θεωρητικής με 2 χρόνια webex 😏
Στοχεύεις σε Doctor of philosophy ; :bleh:
Η Ρωσία είναι πολύ όμορφη χώρα και εφόσον ξέρεις και την γλώσσα καλά κάνεις και θες να πας. Ενδεχομένως μπορεί να έχει λυθεί και το θέμα που υπάρχει λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, μέχρι να έρθει η ώρα να φύγεις. Αλλά καλού κακού τσέκαρε και κάποια άλλη χώρα, δεν βλάπτει ένα plan B. Η επόμενη χώρα που αξίζει προφανώς να κοιτάξεις δεν είναι άλλη απο την Γαλλία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μου κάλυψες τις απορίες πλήρως

Είχα σκεφτεί και τις δυτικές τις χώρες αλλά δυστυχώς χρειάζεται άριστη γνώση της γλώσσας και η ζωή είναι λίγο νύχτα-μέρα σε σύγκριση με εδώ.

Στην Ιταλία γνωρίζω πολύ καλά δίνουν εξετάσεις προφορικές και είναι και δύσκολες άρα είναι Χ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κάτι θεωρητικό μόνο, δεν νομίζω να θέλει κανείς γιατρό θεωρητικής με 2 χρόνια webex 😏
Πάντως σε θαυμάζω που ξέρεις ρώσικα χαχαχα,είσαι από εκεί ή έχεις ρίζες;
Προσωπικά είχα κάνει ένα εγχείρημα να μάθω στο πανεπιστήμιο πριν 2 χρόνια,μας έκανε μάθημα μια κυρία από Αγία Πετρούπολη,αλλά δυσκολεύτηκα πολύ με τη προφορά και τα παράτησα.Και το αλφάβητο στην αρχή περίεργο μου φάνηκε χαχαχα.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Στοχεύεις σε Doctor of philosophy ; :bleh:
Η Ρωσία είναι πολύ όμορφη χώρα και εφόσον ξέρεις και την γλώσσα καλά κάνεις και θες να πας. Ενδεχομένως μπορεί να έχει λυθεί και το θέμα που υπάρχει λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, μέχρι να έρθει η ώρα να φύγεις. Αλλά καλού κακού τσέκαρε και κάποια άλλη χώρα, δεν βλάπτει ένα plan B. Η επόμενη χώρα που αξίζει προφανώς να κοιτάξεις δεν είναι άλλη απο την Γαλλία.
Έχω σκεφτεί και Κύπρο μέσω πανελληνίων(νομίζω κάπως πιο εφικτό..;), αλλά έχω ακούσει δεν συμπαθάνε πολύ τους Έλληνες
Πάντως σε θαυμάζω που ξέρεις ρώσικα χαχαχα,είσαι από εκεί ή έχεις ρίζες;
Προσωπικά είχα κάνει ένα εγχείρημα να μάθω στο πανεπιστήμιο πριν 2 χρόνια,μας έκανε μάθημα μια κυρία από Αγία Πετρούπολη,αλλά δυσκολεύτηκα πολύ με τη προφορά και τα παράτησα.Και το αλφάβητο στην αρχή περίεργο μου φάνηκε χαχαχα.
Χαχαχαχ απλή ταπεινή ελληνοπούλα είμαι, απλά έτυχε να έχω ρωσίδα γειτόνισα η οποία μου τα έμαθε από όταν ήμουν ~3 ετών επειδή έπαιζα με τα εγγόνια της. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα, απλά η γραφή της για μένα είναι λίγο ''δύσκολη'' με τους κανόνες γραφής-προφοράς(δεν εχω ασχοληθεί και πάρα πολύ)
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος λόγος που σκέφτεσαι κυρίως για εξωτερικό και όχι για Ελλάδα ή το βλέπεις και σαν backup πλάνο για την περίπτωση αποτυχίας σε πανελλήνιες;
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος λόγος που σκέφτεσαι κυρίως για εξωτερικό και όχι για Ελλάδα ή το βλέπεις και σαν backup πλάνο για την περίπτωση αποτυχίας σε πανελλήνιες;
Δεν μου αρέσει η Ελλάδα
 
Top