Σπουδές στη Γερμανία

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι; γιατί όλοι οι έλληνες διαλέγουν τη γερμανία για σπουδές (προπτυχιακές, μεταπτυχιακές, διδακτορικές, ειδικότητα)? (πέρα από το λόγο της μετανάστευσης: έχω γνωστούς εκεί)
οι άλλες χώρες δλδ δεν έχουν κάτι;

Σιγα σιγά ολες οι χώρες χρωστάνε στην γερμανια...μεχρι να ερθει η μέρα που θα χρωστα η γερμανια,εμεις θα εχουμε κανει τη ζωή μας!.:P

----

Παιδια εγω ειμουν ετοιμος (ψυχολογικά) να φύγω,αλλα δεν ξέρω την γλώσσα και για να μείνω εκει χρειάζομαι βίζα,για την οποία πρεπει να δείξω δίπλομα Β1 γερμανικής γλώσσας...:/:
Αλλα θα ήθελα να ρωτήσω μηπως ξερει κανείς σε ποιες σχολές αναφέρθηκε ο υφηπουργος εργασίας της γερμανιας οταν ειχε παει στην κρήτη? Που ελεγε πως κυνδινεύουν να κλείσουν επειδη δεν εχουν μαθητές λόγο της πόλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι; γιατί όλοι οι έλληνες διαλέγουν τη γερμανία για σπουδές (προπτυχιακές, μεταπτυχιακές, διδακτορικές, ειδικότητα)? (πέρα από το λόγο της μετανάστευσης: έχω γνωστούς εκεί)
οι άλλες χώρες δλδ δεν έχουν κάτι;
Ποιος σου είπε ότι όλοι οι Έλληνες διαλέγουν τη Γερμανία για σπουδές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
ειδικά αυτοί που φεύγουν για ειδικότητα πάνε εκεί! και μου κάνει τρομερή εντύπωση... έχω ακούσει και για αγγλία αλλά όχι από τόσους πολλούς. ενδεικτικά από τους 6 φίλους μου π έχουν φύγει έξω οι 3 είναι γερμανία, οι 2 αγγλία και ένας σλοβακία. (αλλά γενικότερα από γνωστούς έχω ακούσει ότι η συντριπτική πλειοψηφία πάει γερμανία και μετά σλοβακία κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι; γιατί όλοι οι έλληνες διαλέγουν τη γερμανία για σπουδές (προπτυχιακές, μεταπτυχιακές, διδακτορικές, ειδικότητα)? (πέρα από το λόγο της μετανάστευσης: έχω γνωστούς εκεί)
οι άλλες χώρες δλδ δεν έχουν κάτι;

εμμ... Ισως γιατι εχει ενα πολυ καλο επιπεδο σπουδων και πολυ καλα πανεπιστημια; λεω εγω τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εμμ... Ισως γιατι εχει ενα πολυ καλο επιπεδο σπουδων και πολυ καλα πανεπιστημια; λεω εγω τωρα....

η αγγλια εχει καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Το πρόβλημα ειναι πως αμα δεν εχεις λεφτά δε μπορείς να κάνεις τιποτα...Ουτε Γερμανία,ουτε Αγγλια..ουτε καν εκτος Αθήνας!..Ασε που για να πάς στις αλλες χώρες χρειάζεσε βίζα για να σπουδάσεις,και πρέπει να εχει πτυχείο στη γλώσσα τους...:/ Εγω ενα lower εχω,δλδ μονο Αγγλία που τα δίδακτρα πάνε 4.000 το 6 μηνο,βάλε και εξοδα σπιτιού.Εχω απογοητευτεί παντως παρα πολυ,και αυτο το υπουργείο μας καθυστερεί παρα πολυ τα αποτελέσματα!! Μακάρι να περάσω πολικων εργων υποδομής (οπου φοβάμαι πως θα είμαι ανεργος με πτυχείο,αλλα σκεφτομαι θετικά) μπας και ησυχάσω με το θέμα των σχολών! Σας ζηλεύω εσας που καταφέρατε και πήγατε Αγγλια,Γερμανία...και στις αλλες χώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σας ζηλεύω εσας που καταφέρατε και πήγατε Αγγλια,Γερμανία...και στις αλλες χώρες!

Έχεις δίκιο. Μoney makes the world go round. Όμως θετική σκέψη. Όταν με το καλό περάσεις στη σχολή σου, προσπάθησε να είσαι καλός. Παράλληλα επένδυσε σε ξένες γλώσσες. Με αυτά τα προσόντα, έχεις καλές πιθανότητες για εξωτερικό. Ειδικά στον κλάδο που πρόκειται να ακολουθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Μoney makes the world go round.
+1 δε ξερω γιατί δε με αφήνει να κανω με το χεράκι
Και ετσι οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι...
Ναι,αυτο εχω σκεφτεί θα προσπαθήσω να μάθω Γερμανικά και Ιταλικά, εχω ως "ονειρο" να δουλέψω σε καποια αυτοκινητοβιομηχανία... και σε αυτες οι δυο χώρες φτιάχνονται τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα....(αυτο θα το προσπαθήσω αν περάσω "εφαρμογες πληροφορικής στηνδιοικηση και οικονομία,αν και φοβάμαι πως δεν τους χρειάζεται τετοιο άτομο) Εκτος και αν περάσω έργων υποδομής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι; γιατί όλοι οι έλληνες διαλέγουν τη γερμανία για σπουδές (προπτυχιακές, μεταπτυχιακές, διδακτορικές, ειδικότητα)? (πέρα από το λόγο της μετανάστευσης: έχω γνωστούς εκεί)
οι άλλες χώρες δλδ δεν έχουν κάτι;
Καλη ερωτηση φιλε.Και αλλες χωρες (ολλανδια,δανια,ελβετια) προσφερουν αναλογο βιοτικο επιπεδο,αλλα δεν επιλεγονται συχνα.Ισως να σχετιζεται με την παραδοση ελληνων μεταναστων και την εντονη υπαρξη του ελληνικου στοιχειου σε καποιες χωρες συμπεριλαμβανομενης της γερμανιας.

Η γλωσσα δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο,αφου με τα αγγλικα μπορεις να συνεννοεισαι και να εργαζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ναι,αυτο εχω σκεφτεί θα προσπαθήσω να μάθω Γερμανικά και Ιταλικά, εχω ως "ονειρο" να δουλέψω σε καποια αυτοκινητοβιομηχανία... και σε αυτες οι δυο χώρες φτιάχνονται τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα....(αυτο θα το προσπαθήσω αν περάσω "εφαρμογες πληροφορικής στηνδιοικηση και οικονομία,αν και φοβάμαι πως δεν τους χρειάζεται τετοιο άτομο) Εκτος και αν περάσω έργων υποδομής...
Ορθά σκέπτεσαι. Μόνο να σημειώσω, στις μέρες μας χρειάζεται άριστη γνώση Αγγλικών. Οπότε πας για αυτές τις τρεις.
Καλη ερωτηση φιλε.Και αλλες χωρες (ολλανδια,δανια,ελβετια) προσφερουν αναλογο βιοτικο επιπεδο,αλλα δεν επιλεγονται συχνα.Ισως να σχετιζεται με την παραδοση ελληνων μεταναστων και την εντονη υπαρξη του ελληνικου στοιχειου σε καποιες χωρες συμπεριλαμβανομενης της γερμανιας.

Η γλωσσα δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο,αφου με τα αγγλικα μπορεις να συνεννοεισαι και να εργαζεσαι.
Η Γερμανία έχει από τα καλύτερα συστήματα υγείας παγκοσμίως.

Ανοησίες. Χωρίς Γερμανικά είσαι τελειωμένος. Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Η Γερμανία έχει από τα καλύτερα συστήματα υγείας παγκοσμίως.

Ανοησίες. Χωρίς Γερμανικά είσαι τελειωμένος. Τόσο απλά.
Ελπιζω να κανεις πλακα φιλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ελπιζω να κανεις πλακα φιλε...
Όχι. Διαφωνείς κάπου;

Να φας σκαταα,
Στο ελάχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Όχι. Διαφωνείς κάπου;

Να φας σκατά,

Στο ελάχιστο.
Η γερμανια ειναι απο τις καλυτερες χωρες για μεταναστευση,δε λεει κανεις το αντιθετο.Αλλα και στην σκωτια ή στην ελβετια πχ μια χαρα θα εισαι.Η συγκριση τους με την ελλαδα ειναι αστεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η γερμανια ειναι απο τις καλυτερες χωρες για μεταναστευση,δε λεει κανεις το αντιθετο.Αλλα και στην σκωτια ή στην ελβετια πχ μια χαρα θα εισαι.Η συγκριση τους με την ελλαδα ειναι αστεια.

Αυτό κατάλαβες;
Δεν ήταν αυτή η απάντησή μου. Πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Eννοειται οτι ειναι απολυτως απαραιτητα.Δικιο εχει ο απο πανω (παλι) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Αν δες πας σε χωρες οπου μιλουνται τα γερμανικα(3-4 ολες κι ολες) ,πως ειναι απαραιτητα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top