Σπουδές στη Βουλγαρία

kastanaki

Νεοφερμένος

Η kastanaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χαιρετώ όλους τους παρευρισκομένους. Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Βουλγαρία στα παιδαγωγικά.Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πληροφορίες;Αν έχει σπουδάσει κιόλας ακόμα καλύτερα.Πληροφορίες όπως, για την παρακολούθηση των μαθημάτων,αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ κ.λ.π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannakis7

Νεοφερμένος

Ο giannakis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
και εγω ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο θεμα. οποιος ξερει ας βοηθησει για διδακτορικο τιτλο.ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
και εγω ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο θεμα. οποιος ξερει ας βοηθησει για διδακτορικο τιτλο.ευχαριστω

Μήπως να το ξανασκεφτόσουν για το διδακτορικό έξω....?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannakis7

Νεοφερμένος

Ο giannakis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γιατι οχι? με ενδιαφερει η διδακτικη της πληροφορικης και πιστευω οτι ειδικα Βουλγαρια θα ειναι δυνατο να τελειωσω στα 3 χρονια και να μην μπλεξω με καθηγητες Ελλαδα, εργαστηρια και γλυψιματα. Μελετη του θεματος μου, και ισως να μην χρειαζεται να ειμαι συνεχεια Βουλγαρια παρα μονο οταν χρειαζεται. Αυτο θελω να μαθω, αν καποιος ξερει. αν δεν ειναι στα αγγλικα βεβαια δεν το συζηταω, ή αν χρειαζεται να βρισκεσαι σε καποιο εργαστηριο μονιμα εκει. απλα ηθελα καποιες πληροφοριες αν γνωριζει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις...Αν απλά το θέλεις για την αγορά εργασίας, ΟΚ, αλλά αν θέλεις μετά να συνεχίσεις ακαδημαϊκά και ιδιαίτερα στην Ελλάδα, δεν θα στο πρότεινα...Πριν ξεκινήσω το διδακτορικό, έψαξα πολύ καλά, και άμεσα και έμμεσα και είδα ότι αν έρθεις από έξω, δύσκολα μπαίνεις σε ελληνικό πανεπιστήμιο μετά. Αν βέβαια σε ενδιαφέρει έξω, δεν το συζητάμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannakis7

Νεοφερμένος

Ο giannakis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
επειδη δεν εχω αποφοιτησει απο τμημα Παιδαγωγικών αλλα από τμημα Πληροφορικης και ο μεταπτυχιακος μου τίτλος είναι επισης απο τμημα μηχανικων Η/Υ με διπλωματικη εργασια σχετικη με εφαρμογη των Νεων Τεχνολογιων στην Εκπαιδευση, εχω αντιμετωπισει την "αρνηση" σε ενα βαθμο των καθηγητων Παιδαγωγικών τμηματων για να με δεχτουν ως διδακτορικό. Για αυτο αναζητώ λυσεις αλλου επειδη με ενδιαφερει. Βεβαια δεν σταματω να ψαχνω καθηγητες εδω αλλα δεν ειμαι μεσα στα πραγματα.....δυστυχως.....οποτε αν ξερει κανεις οποια πληροφορια για διδακτορικο έξω, οπουδηποτε που να προφέρονται παιδαγωγικα. την Βουλγαρια την ανεφερα γιατι ξερω οτι γίνονται μεταπτυχιακα προγράμματα και διδακτορικά στα Παιδαγωγικά .Επίσης ξέρω και για την Γαλλια, αλλα δεν ξερω γαλλικα..........επομενως αναζητω προγραμμα στα Αγγλικα .ουφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τσέκαρε τα μηνύματά σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Σε Γαλλίες,Γερμανίες,Βουλγαρίες κ.λπ. μην ψάχνετε Αγγλόφωνα προγράμματα σπουδών!

Τώρα σχετικά,την Βουλγαρική μπορείς να κάτσεις ένα χρόνο και να την μάθεις καλά,δεν είναι τίποτα τραγικό...σκέψου το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vili_17

Νεοφερμένος

Η vili_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θήρα (Κυκλάδες). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
καλησπερα παιδια..!!!
λοιπον ειδα τν συζητηση σας κ ειπα να παρω μερος κ γω...
απο'τι βλεπω καποιοι θελουν να συνεχισουν τσ σπουδες στς στν Βουλγαρια κατα τν γνωμη μ ειναι καλη επιλογη
εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για τα πανεπιστιμια τς χωρας...βασικα εχω αρκετους φιλους π ειδη σπουδαζουν εκει κ καποιοι εχουν αποφοιτησει κ πλεον εργαζοντε σε γνωστες εταιριες πληροφορικης , σε γνωστα ειδιοτηκα νοσοκομεια τς ελλαδας κ αλλοι ειναι στο εξωτερικο
ειμαι μαθητρια 3 Επαλ κ αντι να σκεφτομαι τς πανελλαδικες εξετασεις σκεφτομαι το ενδεχομαινο να παω εκει για σπουδες...εχω αρκετες πληροφοριες για τα καποιες ειδικοτιτες κ μπορω να πω οτι η ελλαδα λιγο υστερει λιγο σε αυτα...μν νομιζετε πως επιδι ακοθμε οτι η βουλγαρια ειναι μια χωρα με ασχημη οικονωμικη κατασταση πως το θεμα τς εκπαιδευσης ειναι το ειδιο καμια σχεση σε αυτο το θεμα ειναι πολυ ποιο μπρωστα απο μας κ το εχω διαπιστοσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
καλησπερα παιδια..!!!
λοιπον ειδα τν συζητηση σας κ ειπα να παρω μερος κ γω...
απο'τι βλεπω καποιοι θελουν να συνεχισουν τσ σπουδες στς στν Βουλγαρια κατα τν γνωμη μ ειναι καλη επιλογη
εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για τα πανεπιστιμια τς χωρας...βασικα εχω αρκετους φιλους π ειδη σπουδαζουν εκει κ καποιοι εχουν αποφοιτησει κ πλεον εργαζοντε σε γνωστες εταιριες πληροφορικης , σε γνωστα ειδιοτηκα νοσοκομεια τς ελλαδας κ αλλοι ειναι στο εξωτερικο
ειμαι μαθητρια 3 Επαλ κ αντι να σκεφτομαι τς πανελλαδικες εξετασεις σκεφτομαι το ενδεχομαινο να παω εκει για σπουδες...εχω αρκετες πληροφοριες για τα καποιες ειδικοτιτες κ μπορω να πω οτι η ελλαδα λιγο υστερει λιγο σε αυτα...μν νομιζετε πως επιδι ακοθμε οτι η βουλγαρια ειναι μια χωρα με ασχημη οικονωμικη κατασταση πως το θεμα τς εκπαιδευσης ειναι το ειδιο καμια σχεση σε αυτο το θεμα ειναι πολυ ποιο μπρωστα απο μας κ το εχω διαπιστοσει....

H Boυλγαρία προσπαθεί και ίσως τα καταφέρνει να αναβαθμίσει την εικόνα των πανεπιστημίων της. Τα πανεπιστήμια δρουν αυτοδύναμα (δεν πληρώνονται από το κράτος αλλά από τα λεφτά των Ελλήνων) και μπορούν να προωθουν εύκολα τον εαυτό τους προς τα έξω. Το κακό με αυτά τα πανεπιστήμια είναι ότι στοχεύουν στο κέδρος (αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν είναι ποιοτικά).

Δε μπορώ να εκφέρω άποψη για την ποιότητα εκπαίδευσης γιατί δεν υπήρξα ποτέ φοιτητής εκεί.

Όσο αφορά την σχολή. Αντιλαμβάνομαι πως θέλεις να φοιτήσεις σε μια πληροφορική σχολή (το κακό με αυτές τις σχολές είναι ότι έχουν ανοίξει πάρα πολλές στην Ελλάδα και υπάρχει κορεσμός. Επίσης υπάρχει μια στοχοποίηση εναντίον των πανεπιστήμιων της Βουλγαρίας για αυτόν τον λόγο ίσως δυσκολευθείς αρχικά να βρεις δουλειά. Τα πράγματα δυστυχώς δεν είναι όπως ήταν πριν από 10 χρόνια στην πληροφορική είναι πολύ δύσκολα και πολλές φορές είναι δύσκολο να αποκτήσεις εμπειρία. Οι εργοδότες δε θα σου δώσουν την ευκαιρία να αναπτυχθείς.

Αν είναι να σπουδάσεις έξω και έχεις τα λεφτά να σπουδάσεις έξω (σε συμβουλεύω να πας ιατρική). Ο λόγος είναι πολύ απλός η εργασία σου δεν εξαρτάται από κανέναν εργοδότη αναμονή θα έχεις κοινή με τους αποφοίτους που τέλειωσαν από Ελλάδα (καμια εντελώς διαφορά). Ενώ θα μπορείς να κάνεις ειδικότητα στην Ελλάδα (κάνοντας ένα μέρος της μέρχρι να έρθει η θέση σου στην Ελλάδα στην Βουλγαρία). Στην ειδικότητα ίσως αντιμετωπίσεις πρόβλημα (στοχοποίησης) παρόλα αυτά όταν την τελειώσεις αυτό που θα μετράει θα είναι το χαρτί της ειδικότητας σου (που θα γράφει ελληνικό πανεπιτήμιο). Η διαφορά με την πληροφορική είναι ότι στην ιατρική δεν υπάρχει εργοδότης (εργοδότης σου θα είναι το δημόσιο) (όλα γίνονται μέσω του υπουργείο υγείας) δε μπορεί κανένας να σε εμποδίσει να δουλέψεις και να έχει μια επιτυχημένη καριέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Γιώργο,γιατί είναι "κακό" να αποσκοπούν τα Πανεπιστήμια στο κέρδος;Τι να είναι,σαν τα δικά μας που ζουν απ'τους φόρους του απλού φουκαρά πολίτη;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παντού υπάρχει κορεσμός..Ότι και να αποφασίσεις να κάνεις θα το αντιμετωπίσεις αυτό το πρόβλημα.. Σκέψου ότι η επιλογή που κάνεις τώρα θα κριθεί μετά από 10 χρόνια.. Δεν ξέρω για τις σπουδές στη Βουλγαρία αλλά πιστεύω ότι παντού μπορείς να βρεις καλό επίπεδο σπουδών...Πάντως ψάξε καλά τώρα που μπορείς...Δεν είναι μόνο 3 επαγγέλματα στον κόσμο(βέβαια στην Ελλάδα είναι !!!):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιώργο,γιατί είναι "κακό" να αποσκοπούν τα Πανεπιστήμια στο κέρδος;Τι να είναι,σαν τα δικά μας που ζουν απ'τους φόρους του απλού φουκαρά πολίτη;!
Για αυτά δεν είναι κακό για μας είναι (γιατί τα λεφτά των Ελλήνων πάνε στα ξένα πανεπιστήμια αντί να πάνε στα δικά μας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Τι να κάνουμε fockos,εμείς "Δωρεάν Παιδεία" θέλαμε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Το κακό δεν είναι που θέλαμε δωρεάν παιδεία, το κακό είναι ότι όπως πάντα άλλοι τα γλέντησαν τα λεφτά......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martcelo

Νεοφερμένος

Η martcelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά, γεια σας και από μένα!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται τι βαθμός απολυτηρίου χρειάζεται για bachelor σε χώρες όπως σλοβακία-τσεχία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vili_17

Νεοφερμένος

Η vili_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θήρα (Κυκλάδες). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ετσι κι αλλιως δν εχω σκοπο να δουλεπσω στν ελλαδα στν ειδικοτητα π θελω
ετσι κι αλλιω κ εδω να τελειωσω καποιο τει το ειδιο αποτελεσμα θα εχει ακομα κ τωρα π ειμαι απλη μαθητρια δν βρισκω τπτ σε θεμα δουλιας
γενικα εχω σκοπο να σπουδασω εκτος ελλαδας ειτε στν Βουλγαρια ειτε στν Γερμανια π επισεις ειναι καλη επιλογη για τν τομεα τς πληροφορικης π στοχευω
παντος για τν ιατρικη με τπτ οτι εχει σχεση με αυτο το τομεα το εχω αποκλισει εδω κ πολλα χρονιαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joker99

Νεοφερμένος

Ο joker99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους...Ρε παιδιά σκέφτομαι για σπουδές στο αγγλόφωνο τμήμα της Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας.Το site τους είναι ελλειπάστατο..Μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία γενική πληροφορία για το πως θα κινηθώ; Τι γίνεται με τις εισαγωγικές εξετάσεις και πώς μπορώ να προετοιμαστώ; Με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή και οτιδήποτε άλλο μπορεί να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους...Ρε παιδιά σκέφτομαι για σπουδές στο αγγλόφωνο τμήμα της Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας.Το site τους είναι ελλειπάστατο..Μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία γενική πληροφορία για το πως θα κινηθώ; Τι γίνεται με τις εισαγωγικές εξετάσεις και πώς μπορώ να προετοιμαστώ; Με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή και οτιδήποτε άλλο μπορεί να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ !!!!

Υπάρχουν κάποια φροντιστήρια στην Σαλονικα που ασχολούνται με αυτά και προετοιμάζουν για τις εξετάσεις αυτές. Αν δεν είναι αρκετά τα λεφτά που ζητάνε καλύτερα να απευθυνθείς εκέι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους...Ρε παιδιά σκέφτομαι για σπουδές στο αγγλόφωνο τμήμα της Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας.Το site τους είναι ελλειπάστατο..Μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία γενική πληροφορία για το πως θα κινηθώ; Τι γίνεται με τις εισαγωγικές εξετάσεις και πώς μπορώ να προετοιμαστώ; Με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή και οτιδήποτε άλλο μπορεί να με βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ !!!!


και εγω ακριβως το ιδιο πραγμα θελω να μαθω.αρχισα απο σημερα να μπαινω σε διαφορα σαιτ αλλα δεν βρισκω λεπτομερειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top