Σπουδές στη Βουλγαρία: Μαθαίνεται εύκολα η γλώσσα; Είναι καλή η ποιότητα σπουδών;

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Απευθύνομαι μόνο σε άτομα που σπουδάζουν εκεί είτε έχουν σπουδάσει εκεί, η γλώσσα μαθαίνεται γρήγορα; Πώς είναι η ποιότητα σπουδών ;
Έχω κάνει λανθασμένη επιλογή πεδίου και σκέφτομαι του χρόνου να ξανά δώσω από διαφορετική κατεύθυνση ή να πάω εξωτερικό.
Στο μυαλό μου είχα Γερμανία λόγο μηδενικών διδάκτρων και ποιότητας σπουδών μα δεν γνωρίζω γερμανικά και θέλει αρκετό καιρό ώστε να μάθεις την γλώσσα σε υψηλό επίπεδο ώστε να σπουδάσεις σε αυτή.
Για μηχανολόγους μηχανικούς ποια είναι η άποψη σας ;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα.

Πλέον είναι γενικά πολύ εύκολο να μπεις σε κάποια σχολή μηχανικού, (είτε πανεπιστήμιο είτε πρώην τει).
Εύκολη επιλογή για μηχανολόγους σε πανεπιστήμιο είναι η Κοζάνη και οπουδήποτε αλλού για πρώην τει.
Με ένα υποτυπώδες διάβασμα είσαι μέσα, καλές σπουδές.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα.

Πλέον είναι γενικά πολύ εύκολο να μπεις σε κάποια σχολή μηχανικού, (είτε πανεπιστήμιο είτε πρώην τει).
Εύκολη επιλογή για μηχανολόγους σε πανεπιστήμιο είναι η Κοζάνη και οπουδήποτε αλλού για πρώην τει.
Με ένα υποτυπώδες διάβασμα είσαι μέσα, καλές σπουδές.
Σε ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω!
Θα προσπαθήσω ξανά από 2ο επιστημονικό πεδίο, ώστε να μπω σε κάποιο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών.
Καλές γιορτές
 

Guest 021214

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδερφέ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...μόνο που εγώ είμαι θεωρητική και θέλω να πάω θετικη(είτε με μαθηματικά είτε με βιολογία ή έστω και οικονομικά). Συνειδητοποίησα πριν 1 μήνα ότι (αν και μου αρέσουν καποια μαθήματα της κατεύθυνσης) δεν είναι για εμένα αυτή η κατεύθυνση και δεν υπάρχουν σχολές που με ενδιαφέρουν. Έχω βγάλει σχεδόν όλη την ύλη και τώρα είμαι στα μέσα της γ' Λυκείου και δεν ξέρω τι θελω να κανω με την ζωή μου. Η μόνη σχολή που κάπως με ενδιαφέρει είναι η ψυχολογία αλλά με καμία παναγία δεν θέλω να γίνω ψυχολόγος. Είμαι πραγματικά σε αδιέξοδο. Από τη μια λέω να τα παρατήσω και να δωσω του χρονου από άλλη κατεύθυνση (που θα είναι πολύ δύσκολο δεδομένου ότι έχω να ασχοληθώ με τα μαθηματικά από τη πρώτη λυκείου, αν και φυσική και χημεία ήμουν πολύ καλός) ή να κάτσω στην κατεύθυνση μου μιας και έχω βγάλει σχεδόν όλη την ύλη να προσπαθήσω για ψυχολογία με την προοπτική όμως ότι μετά θα κάνω κάποιο MBA και θα μπω στην αγορά εργασίας. Δεν ξέρω τι να κανωωω
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Αδερφέ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...μόνο που εγώ είμαι θεωρητική και θέλω να πάω θετικη(είτε με μαθηματικά είτε με βιολογία ή έστω και οικονομικά). Συνειδητοποίησα πριν 1 μήνα ότι (αν και μου αρέσουν καποια μαθήματα της κατεύθυνσης) δεν είναι για εμένα αυτή η κατεύθυνση και δεν υπάρχουν σχολές που με ενδιαφέρουν. Έχω βγάλει σχεδόν όλη την ύλη και τώρα είμαι στα μέσα της γ' Λυκείου και δεν ξέρω τι θελω να κανω με την ζωή μου. Η μόνη σχολή που κάπως με ενδιαφέρει είναι η ψυχολογία αλλά με καμία παναγία δεν θέλω να γίνω ψυχολόγος. Είμαι πραγματικά σε αδιέξοδο. Από τη μια λέω να τα παρατήσω και να δωσω του χρονου από άλλη κατεύθυνση (που θα είναι πολύ δύσκολο δεδομένου ότι έχω να ασχοληθώ με τα μαθηματικά από τη πρώτη λυκείου, αν και φυσική και χημεία ήμουν πολύ καλός) ή να κάτσω στην κατεύθυνση μου μιας και έχω βγάλει σχεδόν όλη την ύλη να προσπαθήσω για ψυχολογία με την προοπτική όμως ότι μετά θα κάνω κάποιο MBA και θα μπω στην αγορά εργασίας. Δεν ξέρω τι να κανωωω
Έχεις δίκιο είμαστε σε παρόμοια φάση, είμαι στο 4ο επιστημονικό πεδίο μα τα ενδιαφέροντα μου είναι γύρο από ενέργεια, ηλεκτρονικά κλπ. Θέλω πολυτεχνείο δηλαδή, οπότε σκέφτομαι σοβαρά να ξανά δώσω εξετάσεις από 2ο πεδίο..
Σκεψου τι θελεις να κάνεις τι σου αρέσει.
Μην κάνεις τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού σε μπερδεύουν.. Πίστεψε με κάτι ξέρω... βρέθηκα 4ο πεδίο
 

Guest 021214

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις δίκιο είμαστε σε παρόμοια φάση, είμαι στο 4ο επιστημονικό πεδίο μα τα ενδιαφέροντα μου είναι γύρο από ενέργεια, ηλεκτρονικά κλπ. Θέλω πολυτεχνείο δηλαδή, οπότε σκέφτομαι σοβαρά να ξανά δώσω εξετάσεις από 2ο πεδίο..
Σκεψου τι θελεις να κάνεις τι σου αρέσει.
Μην κάνεις τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού σε μπερδεύουν.. Πίστεψε με κάτι ξέρω... βρέθηκα 4ο πεδίο
Εγω πάντως για τον λόγο ότι δεν έκανα κάποιο τεστ βρέθηκα εδώ. Εγώ ήμουν πάντα των θετικων επιστημών και μάλιστα ήθελα να γίνω και φυσικος. Στην Δευτέρα λυκείου ενώ είχα διαλέξει θετική κατεύθυνση κάθισα και διάβασα λίγο γνωστό(φιλοσοφία) την οποία βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα και χωρίς να το σκεφτώ άλλαξα. Το μεγαλύτερο μου λάθος. Τουλάχιστον η ζωή δεν τελειώνει εδώ και ακόμα κι αν χάσω ένα χρόνο και ξαναδωσω πανελλήνιες θα ξέρω ότι δεν σπατάλησα 4 χρόνια σε μια σχολη που δεν μου άρεσε.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εγω πάντως για τον λόγο ότι δεν έκανα κάποιο τεστ βρέθηκα εδώ. Εγώ ήμουν πάντα των θετικων επιστημών και μάλιστα ήθελα να γίνω και φυσικος. Στην Δευτέρα λυκείου ενώ είχα διαλέξει θετική κατεύθυνση κάθισα και διάβασα λίγο γνωστό(φιλοσοφία) την οποία βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα και χωρίς να το σκεφτώ άλλαξα. Το μεγαλύτερο μου λάθος. Τουλάχιστον η ζωή δεν τελειώνει εδώ και ακόμα κι αν χάσω ένα χρόνο και ξαναδωσω πανελλήνιες θα ξέρω ότι δεν σπατάλησα 4 χρόνια σε μια σχολη που δεν μου άρεσε.
Τι σε ενδιαφέρει να κάνεις;
Φυσικός πάντως, δεν είναι μόνο αυτό που σου έρχεται στο μυαλό δηλαδή, καθηγητής-δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Έχει άπειρες δυνατότητες κάποιος που έχει πτυχίο από αυτό το τμήμα. Σκέψου πώς όλες οι θετικές επιστήμες έχουν ως βάση την Φυσική και τα Μαθηματικά. Με ένα μεταπτυχιακό έχεις την δυνατότητα από το Φυσικό να ασχοληθείς με πάρα πολλούς τομείς, από μηχανική μέχρι επιστήμη υλικών, αστρονομία, μετεωρολογία. Τσέκαρε το πρόγραμμα σπουδών του Φυσικού να δεις πάνω κάτω τι κάνουν εκεί μέσα και αν είναι μέσα στα ενδιαφέροντα σου.
Πρόγραμμα σπουδών Φυσικού (Πανεπιστήμιο Κρήτης), μπορείς να βρεις στο google και από άλλα πανεπιστήμια.

Α ΕξάμηνοECTSΏρεςΒ ΕξάμηνοECTSΏρες
Φ101. Γενικη Φυσική Ι
Φ111. Γενικά Μαθηματικά Ι
Φ113. Μαθηματικά για Φυσικούς Ι
Φ150. Χρήσεις του Υπολογιστή
Φ011. Αγγλικά Ι
7
7
7
4
4
6
6
6
3
3
Φ102. Γενική Φυσική ΙΙ
Φ112. Γενικά Μαθηματικά ΙΙ
Φ108. Εργαστήριο Φυσικής Ι - Μηχανική & Θερμοδυναμική
Φ151. Εισαγωγή στον Προγραμματισμό Η/Υ (Fortran)
Φ012. Αγγλικά ΙΙ
7
7
7
6
4
6
6
3
3
3
Γ ΕξάμηνοECTSΏρεςΔ ΕξάμηνοECTSΏρες
Φ201. Εισαγωγή στην Σύγχρονη Φυσική Ι
Φ211. Διαφορικές Εξισώσεις Ι
Φ207. Εργαστήριο Φυσικής ΙΙ - Ηλεκτρισμός
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
7
7
7
.
.
6
6
3
4
4
Φ202. Εισαγωγή στην Σύγχρονη Φυσική ΙΙ
Φ204. Κλασσική Μηχανική
Φ208. Εργαστήριο Φυσικής ΙΙΙ - Οπτική
Φ212. Διαφορικές Εξισώσεις ΙΙ
Μάθημα Επιλογής
7
7
7
7
.
6
6
3
6
4
Ε ΕξάμηνοECTSΏρεςΣΤ ΕξάμηνοECTSΏρες
Φ303. Κβαντομηχανική Ι
Φ405. Θερμοδυναμική & Στατιστική Φυσική
Φ307. Προχωρημένα Εργαστήρια Ι
Μάθημα Επιλογής
7
7
7
.
6
6
3
4
Φ301. Ηλεκτρομαγνητισμός Ι
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής

Μάθημα Επιλογής
7
.
.
.
.
6
4
4
4
4
Ζ ΕξάμηνοECTSΏρεςΗ ΕξάμηνοECTSΏρες
Φ403. Από τα Quarks έως το Σύμπαν
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
7
.
.
.
4
4
4
4
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
.
.
.
.
.
4
4
4
4
4
 
Τελευταία επεξεργασία:

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Πάντως πέρα από Γερμανία και ΒουλγαροΡουμανίες. Υπάρχουν αρκετές χώρες στην Ε.Ε με δωρεάν δίδακτρα (Σουηδία ξέρω σίγουρα όπως και Σκωτία αν και δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με το Brexit).

Ναι μεν το κόστος ζωής θα είναι πολλαπλάσιο σε σχέση με την βουλγαρία πχ. Aλλά και το επίπεδο πανεπιστημίων είναι έτη φωτός καλύτερο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Τι σε ενδιαφέρει να κάνεις;
Φυσικός πάντως, δεν είναι μόνο αυτό που σου έρχεται στο μυαλό δηλαδή, καθηγητής-δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Έχει άπειρες δυνατότητες κάποιος που έχει πτυχίο από αυτό το τμήμα. Σκέψου πώς όλες οι θετικές επιστήμες έχουν ως βάση την Φυσική και τα Μαθηματικά. Με ένα μεταπτυχιακό έχεις την δυνατότητα από το Φυσικό να ασχοληθείς με πάρα πολλούς τομείς, από μηχανική μέχρι επιστήμη υλικών, αστρονομία, μετεωρολογία. Τσέκαρε το πρόγραμμα σπουδών του Φυσικού να δεις πάνω κάτω τι κάνουν εκεί μέσα και αν είναι μέσα στα ενδιαφέροντα σου.
Πρόγραμμα σπουδών Φυσικού (Πανεπιστήμιο Κρήτης), μπορείς να βρεις στο google και από άλλα πανεπιστήμια.

Α ΕξάμηνοECTSΏρεςΒ ΕξάμηνοECTSΏρες
Φ101. Γενικη Φυσική Ι
Φ111. Γενικά Μαθηματικά Ι
Φ113. Μαθηματικά για Φυσικούς Ι
Φ150. Χρήσεις του Υπολογιστή
Φ011. Αγγλικά Ι
7
7
7
4
4
6
6
6
3
3
Φ102. Γενική Φυσική ΙΙ
Φ112. Γενικά Μαθηματικά ΙΙ
Φ108. Εργαστήριο Φυσικής Ι - Μηχανική & Θερμοδυναμική
Φ151. Εισαγωγή στον Προγραμματισμό Η/Υ (Fortran)
Φ012. Αγγλικά ΙΙ
7
7
7
6
4
6
6
3
3
3
Γ ΕξάμηνοECTSΏρεςΔ ΕξάμηνοECTSΏρες
Φ201. Εισαγωγή στην Σύγχρονη Φυσική Ι
Φ211. Διαφορικές Εξισώσεις Ι
Φ207. Εργαστήριο Φυσικής ΙΙ - Ηλεκτρισμός
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
7
7
7
.
.
6
6
3
4
4
Φ202. Εισαγωγή στην Σύγχρονη Φυσική ΙΙ
Φ204. Κλασσική Μηχανική
Φ208. Εργαστήριο Φυσικής ΙΙΙ - Οπτική
Φ212. Διαφορικές Εξισώσεις ΙΙ
Μάθημα Επιλογής
7
7
7
7
.
6
6
3
6
4
Ε ΕξάμηνοECTSΏρεςΣΤ ΕξάμηνοECTSΏρες
Φ303. Κβαντομηχανική Ι
Φ405. Θερμοδυναμική & Στατιστική Φυσική
Φ307. Προχωρημένα Εργαστήρια Ι
Μάθημα Επιλογής
7
7
7
.
6
6
3
4
Φ301. Ηλεκτρομαγνητισμός Ι
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής

Μάθημα Επιλογής
7
.
.
.
.
6
4
4
4
4
Ζ ΕξάμηνοECTSΏρεςΗ ΕξάμηνοECTSΏρες
Φ403. Από τα Quarks έως το Σύμπαν
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
7
.
.
.
4
4
4
4
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
Μάθημα Επιλογής
.
.
.
.
.
4
4
4
4
4
πολυ ωραιο προγραμμα σπουδων.ασε τους κομπλεξικους να λενε για αθηνες και θεσσαλονικες
 

Guest 021214

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Ποιος είναι ο npb;
Μελλοντικός υπουργός παιδείας, πολιτικός in-training και μεγαλος επιστημονας των θετικών επιστημών. Το βιογραφικό του περιλαμβάνει σπουδές σε διεθνή αναγνωρισμένα πανεπιστήμια όπως στο Cambridge όπου οι καθηγητές του τον αποκαλούν δεύτερο Steven Hawking, στο Harvard και επισης έχει παρακολουθήσει διαλεξεις στο πανεπιστήμιο της Σομαλιας.

Ο @eukleidhs1821 επίσης γνωστος επιστήμονας, ακολουθεί το δρομο της γνώσης έχοντας ως πρότυπο τον @nPb.

Τεράστια ιστορία!

πλάκα κάνω φυσικά, είναι ένα μέλος του forum που γνωρίζει σχετικά με τα θετικά μαθήματα ιδιαίτερα σχετικα με τα μαθηματικά. Πάντως σχετικά με τα τμήματα τις Κρήτης, με τις λίγες γνώσεις που έχω σχετικά με τις θετικές σχολέσ, το πανεπιστήμιο φημίζεται για τις έρευνες που έχει κανει πάνω στο τομέα της τεχνολογίας, υγείας και θετικών επιστημών
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top