Σπουδές στην Πάτρα ή στα Ιωάννινα;

Penny80

Νεοφερμένος

Η Penny80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς πότε ξεκινούν οι μετεγγραφές; Ή ίσως από παλιότερη εμπειρία ποτε ακριβώς αλλάζεις πανεπιστήμιο μετά την αίτηση;
Πέρασα Πάτρα αλλά η αδερφή μου είναι στα γιαννενα και το σκέφτομαι τώρα πολύ σοβαρά να πάω εκεί.. αλλά φοβάμαι μήπως το μετανιώσω, γιατί δεν την έχω ζήσει και την πατρα σαν πόλη και ακούω καλά λόγια για φοιτητική εκεί. Καμία γνώμη;;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Κοίτα δεν νομίζω πως υπάρχει "άσχημη" πόλη για τα φοιτητικά σου χρόνια, οπότε αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και οι γονείς σου έχουν την δυνατότητα να σε στηρίξουν γιατί όχι Πάτρα;
Και γω Πάτρα πέρασα και θα ήθελα να πάρω μετεγγραφή αλλά δεν ξέρω πότε θα έρθει και σκέφτομαι μήπως να μείνω εκεί (μέχρι να ανακοινωθούν οι μετεγγραφές)
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
και εγω περασα Πατρα τι χαρτια χρειαζονται για μεταγαρφη και ποτε και που τα δινω?
Μου αρεσει η πατρα αλλα έφυγε απο τη ζψη καποιος δικος μου και πρεπει να συμπαρασταθω στην οικογεμνεια μου
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
και εγω περασα Πατρα τι χαρτια χρειαζονται για μεταγαρφη και ποτε και που τα δινω?
Μου αρεσει η πατρα αλλα έφυγε απο τη ζψη καποιος δικος μου και πρεπει να συμπαρασταθω στην οικογεμνεια μου
Ε τότε καλύτερα να σταθείς στην οικογένεια σου, οι δικοί σου άνθρωποι είναι σημαντικότεροι από την φοιτητική ζωή(που άνετα θα κάνεις παντού)
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
συμφωνω γιαυτο ψαχνω τι χαρτια χρειαζονται για να τα μαζεψω μην μου λειεπει κατι. Ξερει κανεις?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
συμφωνω γιαυτο ψαχνω τι χαρτια χρειαζονται για να τα μαζεψω μην μου λειεπει κατι. Ξερει κανεις?
Μαρινακι, συγχαρητηρια για την εισαγωγη σου στη σχολη επιθυμιας σου.
Η επομενη κινηση ειναι να περιμενεις κατα μεσα σεπτεμβριου να ανακοινωσουν την ηλεκτρονικη εγγραφη οποτε θα κανεις την πρωτη κινηση εγγραφης απο το σπιτι.
Στην συνεχεια θα περιμενεις και θα παρακολουθεις την γραμματεια στο σαιτ της σχολης να ζητησει καποια χαρτια. Τα χαρτια αυτα συνηθως ειναι:
-Εκτυπωμένη την αιτηση της ηλεκτρονικης εγγραφης
-Φωτοαντιγραφο ταυτοτητας
-Μικρη φωτο (1ή2)
-Υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι γραμμενη σε αλλησχολη ( gov.gr και θελει δικους σου κωδικους ταχις ή e-banking)
-Πιθανον να ζητησει πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ( gov.gr)
-Πιθανον να ζητησουν να συμπληρωσεις δικη τους αιτηση.
-Αν ησουν ΕΜΠ θα ζητουσαν και απολυτηριο λυκειου αλλα και μπορει και η δικη σου να το κανει.
Αυτα τα χαρτια θα πρεπει να τα εχεις σε χαρτι αλλα και ηλεκτρονικα ( pdf κλπ) διοτι μπορει να τα ζητησουν σε email ή upload σε σερβερ.
Οταν παρουν τα χαρτια (καπου 1η εβδομαδα οκτωβριου) κατα την 2η θα σου στειλουν ονομα και κωδικο για το πανεπιστημιο. Με τους κωδικους αυτους θα κανεις τα παντα πλεον και αρχιζει η φοιτητική σου πορεια.

Μετεγγραφη
Κατα τα μεσα οκτωβριου θα βγει η εγκυκλιος και θα κανεις την αιτηση με τους κωδικους της σχολης τωρα πλεον οχι με του λυκειου.
Η αιτηση γινεται απο το σπιτι ηλεκτρονικα και δεν θελει χαρτια,γραφει ομως καποια χαρτια επανω που θα πρεπει να δωσεις στην σχολη οταν βγουν τα αποτελεσματα και τα ζητησει η σχολη.
Τα αποτελεσματα βγηκαν περισυ 4 δεκεμβριου. Ευχομαι φετος νωριτερα ( ειναι πολυ σημαντικο αυτο).

Επειδη αυτο ειναι ενα βαρετρο σεντονι αλλες λεπρομερειες εν καιρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι και την βοήθειά σου!!! Είσαι σωτήρας!!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήπως ξέρεις πιο είναι το site για την πρώτη εγγραφη στο Υπουργείο? Γιατί το side του Πανεπιστημίου το βρήκα
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι και την βοήθειά σου!!! Είσαι σωτήρας!!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήπως ξέρεις πιο είναι το site για την πρώτη εγγραφη στο Υπουργείο? Γιατί το side του Πανεπιστημίου το βρήκα
Το site ειναι αυτο , αλλα θα ανακοινωσουν εν καιρώ
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ειμαστε εδώ 12,5 κοπέλες ( το ,5 ειναι του μικρουλη δυδιμουλη μου) και σε ρωταμε? Επειδη οπως τα γραφουν ειναι σκατ....... μηπως μπορεις να μας γραψεις ετσι ξεκαθαρα οπως τα γραφεις τι πρεπει να ισχυει για να γινει μια μεταγραφη σχεδον 100%?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Ειμαστε εδώ 12,5 κοπέλες ( το ,5 ειναι του μικρουλη δυδιμουλη μου) και σε ρωταμε? Επειδη οπως τα γραφουν ειναι σκατ....... μηπως μπορεις να μας γραψεις ετσι ξεκαθαρα οπως τα γραφεις τι πρεπει να ισχυει για να γινει μια μεταγραφη σχεδον 100%?
Eιδικα μονο για το 0,5 το μικρο θα τα εγγραφα, αλλα ειναι 30 σελιδες.
δυο λυσεις εχω.
1. σου βαζω εδω τον νομο και τoν διαβαζεις , σεντονια ειναι, φιλοσοφη εισαι, τα μπορεις.
2. μου λες την οικογενειακη σου κατασταση , αδελφια, οικονομικα και σου λεω( αυτα οχι εδω σε privet)
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
βαλε το σεντονι για τις 11 να ξεστραβωθουν και για μενα με το 0,5μου σου γραφω στο prive
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα στα στειλω αν μπορεις την Τριτη που θα πάω στο λογιστη να τα πάρω. Τα εχει ηδη ετοιμα. Για να μην σε μπερδεψω. Να στα γραψω μιά και έξω ξεκαθαρα ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΤΙ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Ευχαριστούμεεεεεε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
βαλε το σεντονι για τις 11 να ξεστραβωθουν και για μενα με το 0,5μου σου γραφω στο prive
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα στα στειλω αν μπορεις την Τριτη που θα πάω στο λογιστη να τα πάρω. Τα εχει ηδη ετοιμα. Για να μην σε μπερδεψω. Να στα γραψω μιά και έξω ξεκαθαρα ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΤΙ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ. Ευχαριστούμεεεεεε!!!
Α κατσε εχουμε 11 παιδια που θελουν μετεγγραφη? ωραια.

Διαβαζουμε απο αρθρο 72 και μετα.Ανοιξε το σε υπολογιστη γιατι σε κινητο δεν βολευει.


 
Top