Σπουδές στην Ιταλία

uparxhgoss

Νεοφερμένος

Η uparxhgoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Είμαι μαθήτρια που απο Σεπτέμβριο ξεκινώ την δευτέρα λυκείου, μάλιστα μαζί με προετοιμασία για τρίτη λυκείου καθώς το φροντιστήριο μου κάνει δύο χρόνια(ταυτόχρονα με μαθήματα κατεύθυνσης κλπ.)

Θα ακολουθήσω το 2ο πεδίο δηλαδή των τεχνολογικών σπουδών, αλλά απο το γυμνάσιο ήθελα να σπουδάσω εξωτερικό.
Εχώ κάνει πολύ ερεύνα σχετικά με τα τμήματα σε πανεπιστήμια της Ελλάδας γιατί δεν μπορούσα να βρώ κάτι που με ενδιαφέρει, αλλά και το σύστημα ας πούμε στα πανεπιστήμια του εξωτερικού.
Καθώς δεν διαθέτω αρκετά χρήματα για να σπουδάσω σε χώρες όπως Αγγλία, Αμερική κλπ. έψαξα πιο κοντινές (ευρωπαικές) και πιο πολύ μου άρεσε η Ιταλία.
Το θέμα είναι ότι οι περισσότερες ιστοσελίδες μιλάνε για δίδακτρα και όχι τόσο για το κόστος διαβίωσης, που όσοι λένε δεν είναι και ότι πιο οικονομικό.
Μήπως γνωρίζει κανένας σας είτε απο προσωπική εμπειρία, είτε απο φιλικό/συγγενικό πρόσωπο πόσα χρήματα χρειάζονται τον μήνα; (κυριότερα το νοίκι και στην συνέχεια φαγητό και όλα τα υπόλοιπα).

Ευχαριστώ πολύ :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top