Σπουδές στην Αγγλία και σκέψεις για επιστροφή

argimal

Νεοφερμένος

Ο argimal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα απο μενα
Σπουδάζω σε πολυ καλο πανεπιστήμιο στην Άγγλια ενώ ταυτόχρονα ειμαι γραμμένος στο τμήμα πολιτικών επιστημών του ΑΠΘ.εδω ολα καλα, τα μαθήματα πανε ωραια και η ζωη ειναι καλη, αλλα πολυ μοναξιά . Θα κανω και το 10% για του χρόνου γιατι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσω την νομική. Παρολα αυτά δεν ξερω τι να κανω . Ολοι οι φιλοι μ ειναι Ελλάδα και παρόλο π βρηκα ατομα εδω δεν ταιριάζω καθολου μαζι τους. Αντιθέτως στην Ελλάδα θα εχω τους πιο πολλούς απο τους κολλητούς μου στην ιδια πολη.Εχω ομως φόβους οτι θα πετάξω μεγάλη ευκαιρία αν φύγω. Κανω foundation για law στην αγγλια όποτε δεν ειμαι πρώτο έτος ακομα.Ζητω την γνώμη σας, να ερθω Ελλάδα για νομική αν καταφέρω να μπω η πιστεύετε θα πράξω λανθασμένα ;
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Είναι στο χέρι σου να κάνεις φίλους, καλούς φίλους, οπουδήποτε κι αν διαμένεις.
Αν δεν "γουστάρεις" αυτούς που έχεις βρες άλλους, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο.

Κάθε άνθρωπος πρέπει να διευρύνει τους ορίζοντες του. Αν εσύ τώρα γυρίσεις πίσω τότε μόνο αυτό δεν θα πετύχεις, τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα όσο μπορείς αυτή τη στιγμή.

Γενικά θεωρώ λάθος να θυσιάζουμε τις ευκαιρίες που μας δίνονται -ή τις δημιουργούμε- γιατί είμαστε κολλημένοι στα παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα απο μενα
Σπουδάζω σε πολυ καλο πανεπιστήμιο στην Άγγλια ενώ ταυτόχρονα ειμαι γραμμένος στο τμήμα πολιτικών επιστημών του ΑΠΘ.εδω ολα καλα, τα μαθήματα πανε ωραια και η ζωη ειναι καλη, αλλα πολυ μοναξιά . Θα κανω και το 10% για του χρόνου γιατι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσω την νομική. Παρολα αυτά δεν ξερω τι να κανω . Ολοι οι φιλοι μ ειναι Ελλάδα και παρόλο π βρηκα ατομα εδω δεν ταιριάζω καθολου μαζι τους. Αντιθέτως στην Ελλάδα θα εχω τους πιο πολλούς απο τους κολλητούς μου στην ιδια πολη.Εχω ομως φόβους οτι θα πετάξω μεγάλη ευκαιρία αν φύγω. Κανω foundation για law στην αγγλια όποτε δεν ειμαι πρώτο έτος ακομα.Ζητω την γνώμη σας, να ερθω Ελλάδα για νομική αν καταφέρω να μπω η πιστεύετε θα πράξω λανθασμένα ;
Ευχαριστω

΄Ολοι κοιτάζουν πώς θα φύγουν κι εσύ το έχεις πετύχει και θέλεις να γυρίσεις; Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου!΄Οταν αργότερα διαπιστώσεις την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα, θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο! Καλή η φοιτητική ζωή με φίλους και διασκέδαση αλλά όταν βγεις στον επαγγελματικό στίβο, θα τραβάς τα μαλλιά σου! Ούτε 10% να μην κάνεις ούτε τίποτα! Να καθήσεις εκεί που είσαι και να ευχαριστείς την καλή σου τύχη! Πολλοί θα ήθελαν να βρίσκονται στη θέση σου! Δεν υπάρχει άνθρωπος που θα σου πει να γυρίσεις! Απόλαυσε τις οργανωμένες σπουδές σου και διερεύνησε τις πιθανές ευκαιρίες που θα σου παρουσιαστούν.΄Οσο για τη μοναξιά που λες, πάντα στην αρχή είναι λίγο ζόρικα. Με τον καιρό θα συνηθίσεις και είναι σίγουρο ότι θα δημιουργήσεις παρέα. Λίγη υπομονή χρειάζεται! Οι ευκαιρίες δεν παρουσιάζονται καθημερινά στη ζωή του ανθρώπου και όταν μας τύχουν τις κρατάμε με νύχια και με δόντια! Συγγνώμη αν το ύφος μου είναι λίγο έντονο αλλά πραγματικά δεν περίμενα από κανέναν που βρίσκεται στη θέση σου να κάνει αυτήν την ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπέρα απο μενα
Σπουδάζω σε πολυ καλο πανεπιστήμιο στην Άγγλια ενώ ταυτόχρονα ειμαι γραμμένος στο τμήμα πολιτικών επιστημών του ΑΠΘ.εδω ολα καλα, τα μαθήματα πανε ωραια και η ζωη ειναι καλη, αλλα πολυ μοναξιά . Θα κανω και το 10% για του χρόνου γιατι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσω την νομική. Παρολα αυτά δεν ξερω τι να κανω . Ολοι οι φιλοι μ ειναι Ελλάδα και παρόλο π βρηκα ατομα εδω δεν ταιριάζω καθολου μαζι τους. Αντιθέτως στην Ελλάδα θα εχω τους πιο πολλούς απο τους κολλητούς μου στην ιδια πολη.Εχω ομως φόβους οτι θα πετάξω μεγάλη ευκαιρία αν φύγω. Κανω foundation για law στην αγγλια όποτε δεν ειμαι πρώτο έτος ακομα.Ζητω την γνώμη σας, να ερθω Ελλάδα για νομική αν καταφέρω να μπω η πιστεύετε θα πράξω λανθασμένα ;
Ευχαριστω

οι κολλητοι που εχεις εδώ σε 3-4 χρονια και ελλαδα να ερθεις μπορει να μην ειστε πια κολλητοι...... συχνο φαινομενο...αλλαζουν οι σχεσεις .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καλησπέρα απο μενα
Σπουδάζω σε πολυ καλο πανεπιστήμιο στην Άγγλια ενώ ταυτόχρονα ειμαι γραμμένος στο τμήμα πολιτικών επιστημών του ΑΠΘ.εδω ολα καλα, τα μαθήματα πανε ωραια και η ζωη ειναι καλη, αλλα πολυ μοναξιά . Θα κανω και το 10% για του χρόνου γιατι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσω την νομική. Παρολα αυτά δεν ξερω τι να κανω . Ολοι οι φιλοι μ ειναι Ελλάδα και παρόλο π βρηκα ατομα εδω δεν ταιριάζω καθολου μαζι τους. Αντιθέτως στην Ελλάδα θα εχω τους πιο πολλούς απο τους κολλητούς μου στην ιδια πολη.Εχω ομως φόβους οτι θα πετάξω μεγάλη ευκαιρία αν φύγω. Κανω foundation για law στην αγγλια όποτε δεν ειμαι πρώτο έτος ακομα.Ζητω την γνώμη σας, να ερθω Ελλάδα για νομική αν καταφέρω να μπω η πιστεύετε θα πράξω λανθασμένα ;
Ευχαριστω

Δύσκολη απόφαση πραγματικά , εγω θα σ πρότεινα να κανεις οτι σ λεει η καρδιά σ , τόσοι τελειώνουν κάθε χρονο ελληνικά πανεπηστιμιο και εχουν κ πολυ καλές γνώσεις , σιγα τεράστια διαφορά που θα εχει απο το ΑΕΙ του εξωτερικού , αν θες πας για μεταπτυχιακό μετα εκει , η ζωη ρε παιδι μου ειναι μια και τα νεανικά χρονια ειναι λίγα , εγω στη θέση σ μάλλον θα επέστρεφα Ελλάδα και θα έκανα τα πάντα ώστε μεσα απο το ελληνικό πανεπιστήμιο να ξεχωρίσω απο τους υπόλοιπος , θελει μόχθος κόπο κ επίπονη προσπάθεια , και κατι τελευταίο , μη το σκέφτεσαι πολυ κανε αυτο που θέλεις περισσότερο γιατι με τις σκέψεις θα βασανίσεις τον εαυτό σ μονο , ελπίζω να βοήθησα :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argimal

Νεοφερμένος

Ο argimal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και οι μεν που μου προτείνετε να μείνω έχετε δίκιο απο την άποψη οτι πρεπει να αρπάζουμε τις ευκαιρίες για την εξασφάλιση του μέλλοντος μας, αλλα και ο δε allall1 πέτυχε σε πολυ μεγαλο βαθμό τι σκεφτομαι τωρα . Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις ειναι μεγάλη βοήθεια για μενα. Θα δώσω χρόνο στον εαυτό μου όπως και να χει για να μην πάρω βεβιασμένες αποφάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι μην ακούς τι λέει η καρδία σου... Αυτή είναι η χειρότερη συμβουλή που μπορεί να σου δώσει κάποιος και καταλήγει πάντα σε καταστροφές. Άσε τα συναισθήματα στην άκρη και σκέψου με βάση τη λογική. Δεν είναι θέμα γνώσεων, είτε από Αγγλικό είτε από Ελληνικό πανεπιστήμιο πάνω κάτω τις ίδιες γνώσεις θα έχεις, είναι θέμα ευκαιριών. Στην Αγγλία αν είσαι και λίγο έξυπνος θα γνωρίσεις άτομα τα οποία θα σου ανοίξουν πόρτες και θα έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την Ελλάδα. Σοβαρά τώρα θα θα φύγεις από εκεί για να γυρίσεις στην Ελλάδα? Γιατί? Για να κάνεις παρέα με τους κολλητούς? Πήγες να σπουδάσεις εκεί ή να βρεις γκόμενα? Και κάτι ακόμα, έστω ότι γύρισες Ελλάδα και πήρες το πτυχίο της νομικής. Μετά τι ακριβώς θα κάνεις? Μόνιμη πρακτική άσκηση σε γραφείο με 300 ευρώ τη μήνα? Ή μήπως θα λες πρέπει να φύγω έξω? Από τη στιγμή που είσαι ήδη έξω και έχεις τακτοποιηθεί θα είναι επιεικώς βλακεία να ξαναγυρίσεις εδώ πέρα. Grow up, λοιπόν και αφομοιώσου στη νέα χώρα. Μάθε να κάνεις παρέα με Άγγλους και ακολούθησε τη νοοτροπία τους. Το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς ενός δικηγόρου είναι να προσαρμόζεται σε νέα περιβάλλοντα και ανθρώπους.

Αν θες να πετύχεις κάτι στη ζωή σου, θα πρέπει να κάνεις πράγματα τα οποία δε σ'αρέσουν. Όποιος δεν θέλει να ζοριστεί στην αρχή της ζωής του, θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στο υπόλοιπο κομμάτι.

Δύσκολη απόφαση πραγματικά , εγω θα σ πρότεινα να κανεις οτι σ λεει η καρδιά σ , τόσοι τελειώνουν κάθε χρονο ελληνικά πανεπηστιμιο και εχουν κ πολυ καλές γνώσεις , σιγα τεράστια διαφορά που θα εχει απο το ΑΕΙ του εξωτερικού , αν θες πας για μεταπτυχιακό μετα εκει , η ζωη ρε παιδι μου ειναι μια και τα νεανικά χρονια ειναι λίγα , εγω στη θέση σ μάλλον θα επέστρεφα Ελλάδα και θα έκανα τα πάντα ώστε μεσα απο το ελληνικό πανεπιστήμιο να ξεχωρίσω απο τους υπόλοιπος , θελει μόχθος κόπο κ επίπονη προσπάθεια , και κατι τελευταίο , μη το σκέφτεσαι πολυ κανε αυτο που θέλεις περισσότερο γιατι με τις σκέψεις θα βασανίσεις τον εαυτό σ μονο , ελπίζω να βοήθησα :D:D

Να προσέχεις τι συμβουλές δίνεις στους ανθρώπους, γιατί αρκετές φορές τις ακολουθούν. Αυτό που του είπες συνοψίζεται στο "κάνε ότι σ'αρέσει και yolo".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Όχι μην ακούς τι λέει η καρδία σου... Αυτή είναι η χειρότερη συμβουλή που μπορεί να σου δώσει κάποιος και καταλήγει πάντα σε καταστροφές. Άσε τα συναισθήματα στην άκρη και σκέψου με βάση τη λογική. Δεν είναι θέμα γνώσεων, είτε από Αγγλικό είτε από Ελληνικό πανεπιστήμιο πάνω κάτω τις ίδιες γνώσεις θα έχεις, είναι θέμα ευκαιριών. Στην Αγγλία αν είσαι και λίγο έξυπνος θα γνωρίσεις άτομα τα οποία θα σου ανοίξουν πόρτες και θα έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την Ελλάδα. Σοβαρά τώρα θα θα φύγεις από εκεί για να γυρίσεις στην Ελλάδα? Γιατί? Για να κάνεις παρέα με τους κολλητούς? Πήγες να σπουδάσεις εκεί ή να βρεις γκόμενα? Και κάτι ακόμα, έστω ότι γύρισες Ελλάδα και πήρες το πτυχίο της νομικής. Μετά τι ακριβώς θα κάνεις? Μόνιμη πρακτική άσκηση σε γραφείο με 300 ευρώ τη μήνα? Ή μήπως θα λες πρέπει να φύγω έξω? Από τη στιγμή που είσαι ήδη έξω και έχεις τακτοποιηθεί θα είναι επιεικώς βλακεία να ξαναγυρίσεις εδώ πέρα. Grow up, λοιπόν και αφομοιώσου στη νέα χώρα. Μάθε να κάνεις παρέα με Άγγλους και ακολούθησε τη νοοτροπία τους. Το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς ενός δικηγόρου είναι να προσαρμόζεται σε νέα περιβάλλοντα και ανθρώπους.

Αν θες να πετύχεις κάτι στη ζωή σου, θα πρέπει να κάνεις πράγματα τα οποία δε σ'αρέσουν. Όποιος δεν θέλει να ζοριστεί στην αρχή της ζωής του, θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στο υπόλοιπο κομμάτι.



Να προσέχεις τι συμβουλές δίνεις στους ανθρώπους, γιατί αρκετές φορές τις ακολουθούν. Αυτό που του είπες συνοψίζεται στο "κάνε ότι σ'αρέσει και yolo".

Εγω λέω αυτο που σκέφτομαι φίλε μ και αυτο που θα έκανα εγω ο ίδιος ,φόρουμ ειναι κ ο καθένας μπορει να εκφράζει ελεύθερα τη γνώμη του , αυτο το να προσεχείς τι συμβουλές δίνεις ειναι εντελώς ηλιθιο , δλδ ο άλλος πρπ να ειναι τελείως μπετοβλακας για να κανει ακριβώς αυτο που του λεει κάποιος στο Ίντερνετ , τεσπα , υγεία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα το να κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου μπορώ να το υποστηρίξω ένθερμα όταν πρόκειται για επιλογή τομέα σπουδών. Εγώ πχ δεν θα μπορούσα με τίποτα να ασχοληθώ με ιατρική, μαθηματικά, μηχανολογία κτλ. Το ξέρω ότι οι ευκαιρίες που θα είχα αν είχα σπουδάσει κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ περισσότερες αλλά δεν το έχω βρε παιδί μου. Τι να κάνω τώρα; Βάλτε με στα τρία μέτρα και πυροβολήστε με! Βλέπω θετικά μαθήματα και με κόβει κρύος ιδρώτας. Αντιθέτως στα θεωρητικά, τα πηγαίνω εξαιρετικά. Θα το παλέψω και θα δω τι θα καταφέρω. Στην περίπτωσή σου δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Θέλεις να φύγεις από την Αγγλία που σπουδάζεις Νομική για να έρθεις να ασχοληθείς με το ίδιο αντικείμενο στην Ελλάδα. Αυτό αγαπητέ μου είναι ανήκουστο! Είσαι μικρός ακόμα και καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης σου όμως πίστεψέ με αν αποφασίσεις να γυρίσεις θα έχεις κάνει το λάθος της ζωής σου. Ο Ξεχασμένος παραπάνω σου εξήγησε ακριβώς γιατί δεν πρέπει να φύγεις σε καμία περίπτωση. Οι φίλοι διαφοροποιούνται, οι κοπελιές αλλάζουν, από την οικογένεια από κάποια ηλικία και πέρα ούτως ή άλλως θέλεις να απομακρυνθείς για να δημιουργήσεις τη δική σου ζωή. Οι ευκαιρίες όμως δεν παρουσιάζονται όταν τις θέλουμε γιαυτό όταν μας προκύψουν τις αρπάζουμε και τις ξεζουμίζουμε. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω για να σε πείσω (μάγος δεν είμαι για να σου κάνω προβολή το μέλλον σου). Κάνε λίγο υπομονή και θα δεις ότι και θα συνηθίσεις και παρέα θα δημιουργήσεις. Μακάρι να πάρεις τη σωστή απόφαση και μετά από χρόνια να διαπιστώσεις και μόνος σου την αλήθεια των λεγόμενών μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Κάνε το 10% του χρόνου. Μέχρι τότε βέβαια, το πιθανότερο είναι να προσαρμοστείς εκεί που είσαι και να κάνεις τις παρέες σου, οπότε ευτυχώς για σένα, bye bye Ελλαδίτσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κάνε το 10% για να σου φύγει το άχτι και να μην το σκέφτεσαι, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι μέχρι του χρόνου τον Αύγουστο θα έχουν αλλάξει πάρα πολλά και δεν θα θέλεις να φύγεις ούτως ή άλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Όχι μην ακούς τι λέει η καρδία σου... Αυτή είναι η χειρότερη συμβουλή που μπορεί να σου δώσει κάποιος και καταλήγει πάντα σε καταστροφές. Άσε τα συναισθήματα στην άκρη και σκέψου με βάση τη λογική. Δεν είναι θέμα γνώσεων, είτε από Αγγλικό είτε από Ελληνικό πανεπιστήμιο πάνω κάτω τις ίδιες γνώσεις θα έχεις, είναι θέμα ευκαιριών. Στην Αγγλία αν είσαι και λίγο έξυπνος θα γνωρίσεις άτομα τα οποία θα σου ανοίξουν πόρτες και θα έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την Ελλάδα. Σοβαρά τώρα θα θα φύγεις από εκεί για να γυρίσεις στην Ελλάδα? Γιατί? Για να κάνεις παρέα με τους κολλητούς? Πήγες να σπουδάσεις εκεί ή να βρεις γκόμενα? Και κάτι ακόμα, έστω ότι γύρισες Ελλάδα και πήρες το πτυχίο της νομικής. Μετά τι ακριβώς θα κάνεις? Μόνιμη πρακτική άσκηση σε γραφείο με 300 ευρώ τη μήνα? Ή μήπως θα λες πρέπει να φύγω έξω? Από τη στιγμή που είσαι ήδη έξω και έχεις τακτοποιηθεί θα είναι επιεικώς βλακεία να ξαναγυρίσεις εδώ πέρα. Grow up, λοιπόν και αφομοιώσου στη νέα χώρα. Μάθε να κάνεις παρέα με Άγγλους και ακολούθησε τη νοοτροπία τους. Το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς ενός δικηγόρου είναι να προσαρμόζεται σε νέα περιβάλλοντα και ανθρώπους.

Αν θες να πετύχεις κάτι στη ζωή σου, θα πρέπει να κάνεις πράγματα τα οποία δε σ'αρέσουν. Όποιος δεν θέλει να ζοριστεί στην αρχή της ζωής του, θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στο υπόλοιπο κομμάτι.



Να προσέχεις τι συμβουλές δίνεις στους ανθρώπους, γιατί αρκετές φορές τις ακολουθούν. Αυτό που του είπες συνοψίζεται στο "κάνε ότι σ'αρέσει και yolo".

Αυτο ηταν ισως η μεγαλυτερη μπουρδα που εχω διαβασει σε φορουμ...Τετοιες συμβουλες καλυτερα να τις κρατας για τον εαυτο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω λέω αυτο που σκέφτομαι φίλε μ και αυτο που θα έκανα εγω ο ίδιος ,φόρουμ ειναι κ ο καθένας μπορει να εκφράζει ελεύθερα τη γνώμη του , αυτο το να προσεχείς τι συμβουλές δίνεις ειναι εντελώς ηλιθιο , δλδ ο άλλος πρπ να ειναι τελείως μπετοβλακας για να κανει ακριβώς αυτο που του λεει κάποιος στο Ίντερνετ , τεσπα , υγεία :D

Αγαπητέ Aladdin δυστυχώς στον πραγματικό κόσμο δεν υπάρχουν λυχνάρια με τζίνι που τα τρίβεις όποτε θες για να πραγματοποιήσουν τις ευχές σου (άσε που κι αυτές μόνο τρεις είναι αν δεν κάνω λάθος). Ασφαλώς κι έχεις το δικαίωμα να εκφράσεις την άποψή σου αλλά υπάρχουν και μερικά θέματα τα οποία δεδομένων των συνθηκών που επικρατούν στην Ελλάδα, είναι αντικειμενικά σωστά ή λάθος. Το να εγκαταλείψει την Αγγλία και να γυρίσει στην Ελλάδα είναι αντικειμενικά λάθος! Είμαι σίγουρη ότι κι εσύ αν βρισκόσουν στη θέση του, θα το σκεφτόσουν καλύτερα και δεν θα έκανες αυτό το λάθος άσχετα με το τι λες. Και ασφαλώς κάποιος δεν θα πάρει μια απόφαση στηριζόμενος σ΄αυτά που του λέει κάποιος σ΄ένα forum.΄Οπως επίσης δεν ρωτάει τους άλλους αν θα πρέπει να μείνει ή να γυρίσει.΄Ομως ο μικρός μας φίλος βρίσκεται ακόμα στην αρχή και όλα του φαίνονται δύσκολα.΄Αλλη χώρα, άλλη νοοτροπία, άλλη γλώσσα, διάβασμα, μακριά από φίλους και οικογένεια, με την πλήρη ευθύνη του εαυτού του κτλ, κτλ. Πράγματα που ακόμα κι ένας μεγαλύτερος είναι δύσκολο να τα συνηθίσει εξ αρχής. Ακούγοντας λοιπόν κάποιον να του λέει αυτά που θέλει ν΄ακούσει μπορεί να τον οδηγήσει σε λάθος απόφαση. Ας προσπαθήσουμε να τον βοηθήσουμε προς τη σωστή και όχι προς την εύκολη απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αυτο ηταν ισως η μεγαλυτερη μπουρδα που εχω διαβασει σε φορουμ...Τετοιες συμβουλες καλυτερα να τις κρατας για τον εαυτο σου

Επίσης ο δρόμος της επιτυχίας είναι στρωμένος με ροδοπέταλα και όλη σου η ζωή είναι μια ευθεία γραμμή χωρίς αναταράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argimal

Νεοφερμένος

Ο argimal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ολα αυτά που λέτε ειναι απόψεις σας και εινΙ λογικο να ειναι διαφορετικές. Παρολα αυτά εχω πλήρη επίγνωση του που βρίσκομαι και της ευκαιρίας μου αλλα ζούσα σε ενα εξαιρετικά φιλικό και κλειστό περιβάλλον( είχα μικρό κύκλο που με στήριζε και ήμασταν συνεχως και συγγενών και φίλων ) γι αυτο και δυσκολεύομαι

Το πανεπιστήμιο ειναι το university of Durham. Ξέχασα να το αναφερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολα αυτά που λέτε ειναι απόψεις σας και εινΙ λογικο να ειναι διαφορετικές. Παρολα αυτά εχω πλήρη επίγνωση του που βρίσκομαι και της ευκαιρίας μου αλλα ζούσα σε ενα εξαιρετικά φιλικό και κλειστό περιβάλλον( είχα μικρό κύκλο που με στήριζε και ήμασταν συνεχως και συγγενών και φίλων ) γι αυτο και δυσκολεύομαι

Το πανεπιστήμιο ειναι το university of Durham. Ξέχασα να το αναφερω

Είναι λογικό να αισθάνεσαι να σαν ψάρι έξω από το νερό, καθώς πήγες σε ένα τελείως ξένο περιβάλλον, αλλά θα προσαρμοστείς αργά ή γρήγορα αν δεν τα παρατήσεις. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που λέω στους 18άρηδες να πάνε πρώτα στρατό και μετά να σπουδάσουν, καθώς εκεί παίρνεις το βάπτισμα του πυρός όσον αφορά την προσαρμογή σε ένα νέο περιβάλλον, τελείως διαφορετικό από ό,τι είχες συνηθίσει.

Αυτο ηταν ισως η μεγαλυτερη μπουρδα που εχω διαβασει σε φορουμ...Τετοιες συμβουλες καλυτερα να τις κρατας για τον εαυτο σου

Ακολούθα την καρδιά σου λοιπόν. Θα σε ξυπνήσει η πραγματικότητα κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Επίσης ο δρόμος της επιτυχίας είναι στρωμένος με ροδοπέταλα και όλη σου η ζωή είναι μια ευθεία γραμμή χωρίς αναταράξεις.

Ας ειμαστε λοιπον δυστυχισμενοι μονο και μονο για να γινουμε επιτυχημενοι με πολλα λεφτα..Ωραια η λογικη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Το άλμα που έκανε η λογική σου από αυτό

Αν θες να πετύχεις κάτι στη ζωή σου, θα πρέπει να κάνεις πράγματα τα οποία δε σ'αρέσουν. Όποιος δεν θέλει να ζοριστεί στην αρχή της ζωής του, θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στο υπόλοιπο κομμάτι.

σε αυτό

Ας ειμαστε λοιπον δυστυχισμενοι μονο και μονο για να γινουμε επιτυχημενοι με πολλα λεφτα..Ωραια η λογικη σας

είναι άξιο θαυμασμού.

ΔΕΝ είναι όλα ονειρεμένα και λουλουδένια στη ζωή, δεν ξέρω πώς έχεις μεγαλώσει και πόσο εύκολα στα έχει φέρει η δικιά σου πραγματικότητα, αλλά κάποιοι κάνουν δουλειές που δεν τους αρέσουν για να χρηματοδοτήσουν τις σπουδές τους ή για να συντηρηθούν μακριά από το σπίτι τους. Αυτό από μόνο του είναι αυτό που αναφέρει ο Ξεχασμένος ως "πράγματα τα οποία δεν σου αρέσουν". Είδες όμως ότι σου έδωσα ένα βασικό παράδειγμα όπου κάποιος κάνει κάτι που δεν γουστάρει απλά για να φτάσει σε ένα στόχο (εν προκειμένω πτυχίο πχ), όχι για να "γίνει επιτυχημένος με πολλά λεφτά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας ειμαστε λοιπον δυστυχισμενοι μονο και μονο για να γινουμε επιτυχημενοι με πολλα λεφτα..Ωραια η λογικη σας

Ναι είναι μεγάλη ευτυχία να κάθεσαι στην ουρά στου ΟΑΕΔ. Η δουλειά δεν είναι ευχάριστη, γι'αυτό πληρώνεσαι για να την κάνεις, ειδάλλως θα πλήρωνες. Ακόμα και αν βρίσκεσαι σε μια δουλειά στην οποία σου αρέσει το αντικείμενο το 50% των όσων θα κάνεις δεν θα είναι ευχάριστα. Ώρα να ξεχάσεις τα παραμύθια που άκουγες στο σχολείο και να δεις την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αγαπητέ Aladdin δυστυχώς στον πραγματικό κόσμο δεν υπάρχουν λυχνάρια με τζίνι που τα τρίβεις όποτε θες για να πραγματοποιήσουν τις ευχές σου (άσε που κι αυτές μόνο τρεις είναι αν δεν κάνω λάθος). Ασφαλώς κι έχεις το δικαίωμα να εκφράσεις την άποψή σου αλλά υπάρχουν και μερικά θέματα τα οποία δεδομένων των συνθηκών που επικρατούν στην Ελλάδα, είναι αντικειμενικά σωστά ή λάθος. Το να εγκαταλείψει την Αγγλία και να γυρίσει στην Ελλάδα είναι αντικειμενικά λάθος! Είμαι σίγουρη ότι κι εσύ αν βρισκόσουν στη θέση του, θα το σκεφτόσουν καλύτερα και δεν θα έκανες αυτό το λάθος άσχετα με το τι λες. Και ασφαλώς κάποιος δεν θα πάρει μια απόφαση στηριζόμενος σ΄αυτά που του λέει κάποιος σ΄ένα forum.΄Οπως επίσης δεν ρωτάει τους άλλους αν θα πρέπει να μείνει ή να γυρίσει.΄Ομως ο μικρός μας φίλος βρίσκεται ακόμα στην αρχή και όλα του φαίνονται δύσκολα.΄Αλλη χώρα, άλλη νοοτροπία, άλλη γλώσσα, διάβασμα, μακριά από φίλους και οικογένεια, με την πλήρη ευθύνη του εαυτού του κτλ, κτλ. Πράγματα που ακόμα κι ένας μεγαλύτερος είναι δύσκολο να τα συνηθίσει εξ αρχής. Ακούγοντας λοιπόν κάποιον να του λέει αυτά που θέλει ν΄ακούσει μπορεί να τον οδηγήσει σε λάθος απόφαση. Ας προσπαθήσουμε να τον βοηθήσουμε προς τη σωστή και όχι προς την εύκολη απόφαση.

Τη σωστή και οχι την εύκολη ;;;;what??? άλλη ειναι η σωστή για σένα κ άλλη για μένα ...τι να πω , ίσως να ειναι αλήθεια αυτο που σου φωνάζουν όλοι εδώ πέρα οτι τελειώνοντας ΑΕΙ εξωτερικού θα εχεις καλυτερα κονε και πιο πολλά λεφτα και ευκαιρίες και μπλαμλπα μπλα, εγω ωστόσο αν και ειμαι απο οικογένεια με πολυ χαμηλό εισόδημα θα δε κυνηγάω ιδιαίτερα το χρήμα (προς το παρόν τουλάχιστον ) κ η επιλογής της σχολής (φυσικοθεραπεία ) έγινε με βάση τα ενδιαφέροντα και οχι το ποσά λεφτα θα βγάζω μετα , και φυσικά δε πιστεύω οτι θα ειμαι χειρότερους φυσικοθεραπευτής απο αυτόν που θα τελειώσει εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top