Σπουδές στα 21

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,145 μηνύματα.
γιατί χάθηκαν 3 χρόνια στα οποία δοκιμάζω να δω τι πραγματικά μου αρέσει.
Δυστυχώς φίλε Κωνσταντίνε σε αυτό το σύστημα η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δεν θα μάθει ποτέ 1) που είναι το κρυφό ταλέντο που όλοι κρύβουμε μέσα μας σε κάποιον αθλητικό ή πνευματικό τομέα και 2) τι πραγματικά μας αρέσει. Το ότι έφτασες 21 και δεν ξέρεις τι πραγματικά σε αρέσει είναι λογικό. Και εγώ 21 είμαι και δεν μπορώ να πω πως ξέρω τι ακριβώς με αρέσει πραγματικά και θλίβομαι κάθε φορά που σκέφτομαι το μέλλον και τα κομματιασμένα όνειρα μου που είναι ναυάγια πια και απλά έχω μπει σε ένα mood απλά να κάνω κάτι που θα μπορώ να βιοποριστώ και να επιβιώσω. Θεωρώ ότι δεν ζήσαμε και αρκετές εμπειρίες για να έχουμε μία κλίση κάπου. Λίγοι άνθρωποι γνωρίζουν ακριβώς τι θα τους κάνει ευτυχισμένους από μικροί.

Επομενως, μου έχει γίνει εμμονή ιδέα ή ηλικία μου και με αποτρέπει να αλλάξω σχολή
δεν υπάρχει λόγος. Προσπάθησε να το ξεπεράσεις με τον εαυτό σου αυτό γιατί πραγματικά είναι κρίμα κάτι τόσο μικρό και ανούσιο να εμποδίζει κάτι τόσο μεγάλο όπως το μέλλον σου και η ευτυχία σου.

ότι δεν έχω την δύναμη να το πω στους γονείς μου ,οι οποίοι έχουν κάνει τόσες θυσίες για εμένα και νιώθω ότι θα τους στεναχωρήσω και θα απογοητευτουν,διότι είναι η δεύτερη σχολή που αλλάζω πλεον .
Εδώ δεν είμαι το πλέον αρμόδιο άτομο να πει τίποτα. Θα ήταν υποκρισία από μεριάς μου να σε πω κάτι εδώ μιας που ούτε εγώ έχω απεμπλακεί από αυτή τη κατάσταση. Μια ζωή κάνω αυτό που ικανοποιεί τους άλλους και όχι εμένα. Εύχομαι να τη βρεις τη λύση και να καταφέρεις αυτό που πολλοί άλλοι δεν μπορούμε.
 

Konstantinos11

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έχω αρκετές μέρες να απαντήσω, ωστόσο διαβάζω με προσοχή ότι γράφει ο καθένας και τον ευχαριστώ για τις συμβουλές του.Δεν το έχω αναφέρει καθόλου ,αλλά η σχολή στην οποία βρίσκομαι ,είναι η Αστυφυλάκων.Το θέμα όμως το οποίο έχω ανοίξει, είναι άλλο. Είμαι πλέον απόλυτα σίγουρος ότι δεν κάνω για αυτήν την σχολή ,διότι μέρα με τη μέρα δίνω χρόνο στον εαυτό μου ότι είναι περίοδος προσαρμογής, αλλά μάταια. Η καθημερινότητα με αγχώνει αφάνταστα και πόσο μάλλον η εκτός σχολής ζωή...Βρίσκομαι πλεον στην θέση να φύγω από την σχολή και να ξεκινήσω τις σπουδές μου στην πληροφορικη ,όντας 21 χρόνων...Το θέμα όμως είναι ότι αυτός ο αριθμός με βάζει σε σκέψεις, αποτρεπτικές.Ξυπνάω και λέω ότι σήμερα θα ανακοινώσω στους γονείς μου ότι θέλω να φύγω, αλλά μετά από λίγες ώρες, το ξανασκεφτομαι ...Που θα πας λέω να ξεκινήσεις μια άλλη σχολή στα 21 ,καλά είσαι εδώ...Δεν βρίσκω την δύναμη να πάρω την απόφαση.Κάτι μέσα μου με κρατάει σε αυτήν την σχολή,χωρίς να θέλω. Ίσως η ηλικία μου ,η μονιμότητα του δημοσίου-διότι ζούμε σε δύσκολες περιόδους-,ή η αδυναμία μου να το πω στους γονείς μου;...
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς κατέληξες στην πληροφορική; Έχεις δει προγράμματα σπουδών; Σε ποιο πεδίο ήσουν όταν έδωσες;
 

Manuela98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Manuela98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Έχω αρκετές μέρες να απαντήσω, ωστόσο διαβάζω με προσοχή ότι γράφει ο καθένας και τον ευχαριστώ για τις συμβουλές του.Δεν το έχω αναφέρει καθόλου ,αλλά η σχολή στην οποία βρίσκομαι ,είναι η Αστυφυλάκων.Το θέμα όμως το οποίο έχω ανοίξει, είναι άλλο. Είμαι πλέον απόλυτα σίγουρος ότι δεν κάνω για αυτήν την σχολή ,διότι μέρα με τη μέρα δίνω χρόνο στον εαυτό μου ότι είναι περίοδος προσαρμογής, αλλά μάταια. Η καθημερινότητα με αγχώνει αφάνταστα και πόσο μάλλον η εκτός σχολής ζωή...Βρίσκομαι πλεον στην θέση να φύγω από την σχολή και να ξεκινήσω τις σπουδές μου στην πληροφορικη ,όντας 21 χρόνων...Το θέμα όμως είναι ότι αυτός ο αριθμός με βάζει σε σκέψεις, αποτρεπτικές.Ξυπνάω και λέω ότι σήμερα θα ανακοινώσω στους γονείς μου ότι θέλω να φύγω, αλλά μετά από λίγες ώρες, το ξανασκεφτομαι ...Που θα πας λέω να ξεκινήσεις μια άλλη σχολή στα 21 ,καλά είσαι εδώ...Δεν βρίσκω την δύναμη να πάρω την απόφαση.Κάτι μέσα μου με κρατάει σε αυτήν την σχολή,χωρίς να θέλω. Ίσως η ηλικία μου ,η μονιμότητα του δημοσίου-διότι ζούμε σε δύσκολες περιόδους-,ή η αδυναμία μου να το πω στους γονείς μου;...
Εγώ νομίζω ότι σου αρέσει η σχολή. Το πρόβλημα είναι άλλο. Πιστεύω σίγουρα ότι είναι η προσαρμογή, η συμβίωση με άλλα άτομα ίσως να μην έχεις βρει κάποιους που να σου ταιριάζουν. Πιστεύω η σχολή αυτή καθ' αυτή σου αρέσει. Πάρε τα πάνω σου σε παρακαλώ σκέψου θετικά δώσε χρόνο στον εαυτό σου, τον οποίο πρέπει να αφησεις και ελεύθερο. Μην κρύβεσαι στο ότι δεν σου αρέσει η σχολή. Μήπως είναι άλλα τα αίτια που θες να φύγεις; Σταματά την υπεραναλυση. Και να ξέρεις όπου και να πας ο πρώτος μήνας θα είναι δύσκολος και θα θες να γυρίσεις πίσω στους γονείς σου δεν θα έχεις τις παρέες που θες θα νιώθεις σαν ξένο σώμα κτλ. Βγες λιγο από το comfort zone σου σε παρακαλώ, και πιστεύω δεν θα θες να φύγεις από τη σχολή μετα. Αν λοιπόν τα κάνεις αυτά και εξακολουθείς να νιώθεις ότι δεν σου ταιριάζει η σχολή και όχι τα γύρω γύρω τότε ναι να αλλάξεις. Και αυτό με την ηλικία είναι αστείο ρε συ μην το ξανά πεις ....εδώ σπουδάζουν στα 50 και στα 60. Δεν έχεις να δώσεις αναφορά σε κανέναν και για τπτ. Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις να κάνεις!
 

Konstantinos11

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Πώς κατέληξες στην πληροφορική; Έχεις δει προγράμματα σπουδών; Σε ποιο πεδίο ήσουν όταν έδωσες;
Την σκέφτομαι τα τελευταία 2 χρόνια διότι μου αρέσει ο προγραμματισμός και έχω ασχοληθεί στον ελεύθερο μου χρόνο με c++ και python .Επίσης, είμαι από οικονομική κατεύθυνση.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Την σκέφτομαι τα τελευταία 2 χρόνια διότι μου αρέσει ο προγραμματισμός και έχω ασχοληθεί στον ελεύθερο μου χρόνο με c++ και python .Επίσης, είμαι από οικονομική κατεύθυνση.
Σιγά τι είναι η μονιμότητα του δημοσίου ρε φίλε σαν αστυφύλακας ώστε να δεσμεύσεις την ζωή σου κάπου που δεν σου αρέσει για αυτό. Υπάρχουν και οι καλές θέσεις στην αστυνομία δεν λέω αλλά πολλές θέσεις έχουν ξενύχτια ευθύνες κλπ.δεν είναι όλοι οι αστυνομικοί δημόσιοι υπάλληλοι ειδικά αυτοί που είναι στην πόλη! Αν σου αρέσει αυτό το αντικείμενο ακολουθήσετε το και πραγματικά θα ανταμειφθείς πίστεψε με τον μισθό του αστυφύλακα θα τον πιάσεις γρήγορα. Και εγώ σπουδές στα 21 ξεκίνησα (σε πολλές χώρες τότε ξεκινάνε τις σπουδές τους οι νέοι) και είμαι πολύ χαρούμενος και ικανοποιημένος με τον εαυτό μου διαβάζω με όρεξη και νιώθω ότι κατευθύνομαι σε κάτι που θέλω. Είναι από τα πιο ωραία συναίσθημα που μπορεί να βιώσει ένας άνθρωπος.Και για κλείσιμο σου έχω μια συμβουλή.Πανω από όλα η ψυχική σου υγεία.
 

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μείνε εκεί που είσαι. Παντού είναι δύσκολα και στο πληροφορικό έχει πόλλα μαθηματικά πέραν των μαθημάτων προγραμματισμού. Άμα τόσο πολύ σε κόπτει ο προγραμματισμός τότε κάνε κανά 2 - 3 μαθήματα σε coursera/udemy/edX ή και μόνος σου και βρες δουλειά σε αυτό, δε χρειάζεσαι πτυχίο.

Όλα αυτά που λένε οι προλαλήσαντες για όνειρα κτλ. είναι ωραία και εγώ τα σκεφτόμουνα κάποτε για εμένα αλλά η πραγματικότητα είναι ζοφερή. Πάρε το πτυχίο σου, βρες μια δουλειά και μετά βγάζε όσα γούστα θες όταν θα έχεις και χρήματα για να στηρίξεις τα όνειρα σου. Γιατί αν κάνεις αυτά που λένε μετά θα φτάσεις 25 (αν βγάλλεις το πληροφορικό, μια κατά κοινή ομολογία δύσκολη σχολή, στα 4 χρόνια) με ένα πτυχίο και πολλές χαμένες ευκαιρίες και χρήμα.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
με ένα πτυχίο και πολλές χαμένες ευκαιρίες και χρήμα
Τι χρημα βγαζει ενας 22χρονος μεχρι τα 25, που τελειωνει μια σχολη και δεν τον παιρνουν συνηθως τοσο ευκολα για δουλεια; Το παιδι θα κανει ο,τι του αρεσει γιατι ειναι πολυ καλυτερο να δουλευει επανω σε αυτο που θελει παρα να το μετανιωνει μια ζωη. Δεν προκειται να χασει τιποτα αν φυγει , ισα ισα θα ειναι και ευτυχισμενος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άμα τόσο πολύ σε κόπτει ο προγραμματισμός τότε κάνε κανά 2 - 3 μαθήματα σε coursera/udemy/edX ή και μόνος σου και βρες δουλειά σε αυτό, δε χρειάζεσαι πτυχίο
this ain’t it
 

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το παιδι θα κανει ο,τι του αρεσει γιατι ειναι πολυ καλυτερο να δουλευει επανω σε αυτο που θελει παρα να το μετανιωνει μια ζωη. Δεν προκειται να χασει τιποτα αν φυγει , ισα ισα θα ειναι και ευτυχισμενος.
Ωραία τα όνειρα και τα λοιπά, αλλά είναι όνειρα για να τα βλέπουμε μόνο όσο κοιμόμαστε.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Όλα αυτά που λένε οι προλαλήσαντες για όνειρα κτλ. είναι ωραία και εγώ τα σκεφτόμουνα κάποτε για εμένα αλλά η πραγματικότητα είναι ζοφερή
Και επειδη δηλαδη η πραγματικοτητα σου ειναι ζοφερη πρεπει και καποιου αλλου να γινει ζοφερη ; :)
Εγω εφυγα μετα απο 2 χρονια απο σχολη που δεν μαρεσε και ηταν η καλυτερη επιλογη να παω εκει που ηθελα. Δεν θα κατσουμε να πεθανουμε επειδη θα παρουμε το πτυχιο 2-3 χρονια αργοτερα συγκριτικα με εναν 18χρονο που μενει σε μια σχολη και την βγαζει στα 22-23 ενω σε αρκετες χωρες του εξωτερικου ξεκινανε τις σπουδες τους οι νεοι σε αυτη την ηλικια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραία τα όνειρα και τα λοιπά, αλλά είναι όνειρα για να τα βλέπουμε μόνο όσο κοιμόμαστε.
Το οτι εσυ εισαι μιζερος και δεν εκπληρωσες τα ονειρα σου , δεν σημαινει οτι αλλοι δεν πρεπει να το κανουν. Αν δεν ρισκαρεις , ολο θα χανεις. Αυτα :)
 

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ απλά τα λέω όπως είναι. Όταν φτάσει 25 αν κάνει όσα λέει εδώ και θα έχει 1 πτυχίο (και εάν το έχει αυτό) και τίποτα άλλο θα με θυμηθεί.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Εγώ απλά τα λέω όπως είναι. Όταν φτάσει 25 αν κάνει όσα λέει εδώ και θα έχει 1 πτυχίο (και εάν το έχει αυτό) και τίποτα άλλο θα με θυμηθεί.
Και ένα πτυχίο να έχει , τα φραγκα του θα τα βγαλει σε αυτον τον τομεα. Τι το παιδευουμε ;
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
@Nevsky έχουμε κάνα νέο από τις κατατακτήριες;
 

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Αποφάσισα να μη δώσω γιατί τζάμπα θα χάσω χρόνο και θα κουραστώ. Θα κάτσω να βρω μια νορμάλ δουλειά σαν νορμάλ άτομο αντί να παιδεύομαι.
Τι σχολή έχεις τελειώσει αν επιτρέπεται;
 

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
άμα έχεις over 8/10 με ένα καλό GRE χτυπάς κάτι υπολογιστικό/trendy σε καλό πανεπ έξω
Με όλο το σεβασμό άλλα έχω βαρεθεί να σπουδάζω και να δίνω εξετάσεις, προτιμώ να πάρω ένα περίστροφο και να ρίξω στον κρόταφο μου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top