Σπουδές πληροφορικής σε Koλλέγιο

Xrysoylini017

Νεοφερμένος

Η Xrysoylini017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Είμαι 19 χρονών και σκέφτομαι να ασχοληθώ με την Πληροφορική.Στις Πανελλήνιες ήμουνα στην θεωρητική δεν πέρασα εκεί που ήθελα και δεν ασχολήθηκα ξανά.Απο μικρή περνάω αρκετή ώρα στον υπολογιστή ξέρω αρκετά πράγματα(όχι μονο surfing,facebook,twitter)και πιστεύω πως θα μου άρεσε να το επιλέξω για επάγγελμα.Αρχικά σκέφτηκα για ΙΕΚ.Αλλά έμαθα ότι απο τα ΙΕΚ δεν θα μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στην πληροφορική.Επίσης οι επιλογές για θέσεις εργασίας θα είναι περιορισμένες.Στο κολέγιο απο ότι έμαθα γίνετε περισσότερη δουλειά απλώς δεν θα μπορέσω να βρω δουλειά στο δημόσιο παρά μόνο στον ιδιωτικό τομέα.Εσείς τι λέτε?Σπουδάζει κανείς απο εδώ ή κανένας γνωστός σας σε κολέγιο για να μας πει πως έχουνε τα πράγματα?Επίσης αν αποφασίσω να πάω σε κολέγιο,σε ποιο θα με συμβουλεύατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Μπορεί να μην έχει και τόση σημασία αλλα αν θες πες μου τι σε έκανε να επιλέξεις την πληροφορική τώρα?

υγ απο κολλέγια δεν ξέρω να σου πώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winterdash

Νεοφερμένος

Ο Winterdash αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πολλές καλησπέρες!! Είμαι Γ' Λυκείου και λογικά δε θα γράψω τα μόρια που χρειάζονται για τη σχολή που με ενδιαφέρει (πληροφορική). Δεν είχα ποτέ αδυναμίες σε συγκεκριμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα, δημόσια ή ιδιωτικά, πιστεύω ότι άμα είσαι από τους καλύτερους σε αυτό που κάνεις, ασχολείσαι, το δουλεύεις και το αγαπάς, θα τον βρεις το δρόμο σου :whistle: Βέβαια, θέλω να ελπίζω πως αυτό έχει υπόσταση και στην πραγματικότητα :P Δεν ασχολήθηκα με τα μαθήματα όσο έπρεπε για το επίπεδο των πανελληνίων, παρόλα αυτά δοκίμασα τις αντοχές μου στο διάβασμα, έτσι για να ξέρω πώς τα πάω με αυτό και τελικά δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω με τις ώρες. Τέλος πάντων για να μην πολυλογώ, εδώ και μια βδομάδα ψαχουλεύω τις συζητήσεις σας γύρω από τα κολλέγια και τη φοίτηση σε αυτά. Χάος και πανικός. Τέτοιος πανικός, ώστε μαύρη νύχτα που 'ναι να κάθομαι και να γράφω :( Άλλοι υποστηρίζουν πως έχουν αναγνώριση, άλλοι λένε ότι η πληροφορική είναι ανεξάρτητη και κινείσαι όπως θες, άλλοι ότι είναι προτιμότερο να δώσεις ξανά πανελλήνιες. Εδώ και αρκετούς μήνες το ψάχνω το θέμα, δίχως να καταλήξω κάπου. Την προσοχή μου την τράβηξαν το CITY και το NYC Col. Αγαπάω τους υπολογιστές από μικρή ηλικία και μπορώ να χειριστώ πολλά προγράμματα και στα 3 λογισμικά. Τα αγγλικά τα τελείωσα στα 14, οπότε πάει και η γλώσσα. Επιπλέον τονίζω (επειδή διάβασα ότι η αναγνώριση ισχύει μόνο για τη χώρα του κολλεγίου) πως κάποια στιγμή, μόλις τελειώσω προπτυχιακά, μεταπτυχιακά κ.τ.λ. θα ήθελα να φύγω μόνιμα έξω, δεν υπάρχει κάτι να με κρατάει εδώ. Θα με ενδιέφερε να δουλέψω σε κάποια εταιρεία-τέρας ξέρω 'γω και να εντρυφήσω στον τομέα :P Επίσης, το λέω ξανά, δε γνωρίζω κατά πόσο πετάω στο ροζ συννεφάκι μου ανέμελος, αλλά είμαι πρόθυμος να ιδρώσω γι'αυτό που θέλω. Τι προτείνετε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Πολλές καλησπέρες!! Είμαι Γ' Λυκείου και λογικά δε θα γράψω τα μόρια που χρειάζονται για τη σχολή που με ενδιαφέρει (πληροφορική). Δεν είχα ποτέ αδυναμίες σε συγκεκριμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα, δημόσια ή ιδιωτικά, πιστεύω ότι άμα είσαι από τους καλύτερους σε αυτό που κάνεις, ασχολείσαι, το δουλεύεις και το αγαπάς, θα τον βρεις το δρόμο σου :whistle: Βέβαια, θέλω να ελπίζω πως αυτό έχει υπόσταση και στην πραγματικότητα :P Δεν ασχολήθηκα με τα μαθήματα όσο έπρεπε για το επίπεδο των πανελληνίων, παρόλα αυτά δοκίμασα τις αντοχές μου στο διάβασμα, έτσι για να ξέρω πώς τα πάω με αυτό και τελικά δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω με τις ώρες. Τέλος πάντων για να μην πολυλογώ, εδώ και μια βδομάδα ψαχουλεύω τις συζητήσεις σας γύρω από τα κολλέγια και τη φοίτηση σε αυτά. Χάος και πανικός. Τέτοιος πανικός, ώστε μαύρη νύχτα που 'ναι να κάθομαι και να γράφω :( Άλλοι υποστηρίζουν πως έχουν αναγνώριση, άλλοι λένε ότι η πληροφορική είναι ανεξάρτητη και κινείσαι όπως θες, άλλοι ότι είναι προτιμότερο να δώσεις ξανά πανελλήνιες. Εδώ και αρκετούς μήνες το ψάχνω το θέμα, δίχως να καταλήξω κάπου. Την προσοχή μου την τράβηξαν το CITY και το NYC Col. Αγαπάω τους υπολογιστές από μικρή ηλικία και μπορώ να χειριστώ πολλά προγράμματα και στα 3 λογισμικά. Τα αγγλικά τα τελείωσα στα 14, οπότε πάει και η γλώσσα. Επιπλέον τονίζω (επειδή διάβασα ότι η αναγνώριση ισχύει μόνο για τη χώρα του κολλεγίου) πως κάποια στιγμή, μόλις τελειώσω προπτυχιακά, μεταπτυχιακά κ.τ.λ. θα ήθελα να φύγω μόνιμα έξω, δεν υπάρχει κάτι να με κρατάει εδώ. Θα με ενδιέφερε να δουλέψω σε κάποια εταιρεία-τέρας ξέρω 'γω και να εντρυφήσω στον τομέα :P Επίσης, το λέω ξανά, δε γνωρίζω κατά πόσο πετάω στο ροζ συννεφάκι μου ανέμελος, αλλά είμαι πρόθυμος να ιδρώσω γι'αυτό που θέλω. Τι προτείνετε? :)

Αν οντως σου αρεσει και οπως λες θες να δουλεψεις σε μεγαλη εταιρια του εξωτερικου το κολλεγιο να ξεχασεις! Στην ελλαδα δεν αναγνωριζονται ακομα και ουτε στο εξωτερικο δεν ειναι σε υποληψη καθως συνεργαζονται με αγγλικα πανεπιστημια που ειναι κολλαδικα. Το computer science ειναι απο τους πιο ανταγωνιστικους κλαδους και ακομα και πτυχιο απο κορυφαιο παγκοσμιως πανεπιστημιο να εχεις, χρειαζονται interships, projects etc για να βρεις δουλεια στο εξωτερικο. Συνεπως το πτυχιο απο κολλεγιο θα σου ειναι αχρηστο για να βρεις δουλεια εξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Αν οντως σου αρεσει και οπως λες θες να δουλεψεις σε μεγαλη εταιρια του εξωτερικου το κολλεγιο να ξεχασεις! Στην ελλαδα δεν αναγνωριζονται ακομα και ουτε στο εξωτερικο δεν ειναι σε υποληψη καθως συνεργαζονται με αγγλικα πανεπιστημια που ειναι κολλαδικα. Το computer science ειναι απο τους πιο ανταγωνιστικους κλαδους και ακομα και πτυχιο απο κορυφαιο παγκοσμιως πανεπιστημιο να εχεις, χρειαζονται interships, projects etc για να βρεις δουλεια στο εξωτερικο. Συνεπως το πτυχιο απο κολλεγιο θα σου ειναι αχρηστο για να βρεις δουλεια εξω!

Απο πότε το university of sheffield είναι «κολλάδικο»;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winterdash

Νεοφερμένος

Ο Winterdash αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αλλά για ποιο λόγο οι μισοί λένε ότι πρέπει να δώσω ξανά πανελλήνιες και οι άλλοι μισοί λένε ότι αξίζει; Δεν έχω πρόβλημα να δώσω ξανά και να περάσω στο αντίστοιχο ΑΕΙ, το θέμα είναι άμα η δουλειά μου μπορεί να γίνει ένα χρόνο νωρίτερα. Άμα γίνεται ας μην επεκταθούμε στο θέμα "πανεπιστήμιο vs κολέγιο", καθώς έχω διαβάσει άπειρα τέτοια εδώ, αλλά να ακούσω διάφορες απόψεις σχετικά με το αν οι στόχοι που έχω στο μυαλό μου μπορούν να επιτευχθούν μέσω ενός κολεγίου. Όταν αναφέρθηκα στην "εταιρεία-τέρας" υπήρξε ένας χιουμοριστικός τόνος, αλλά γενικά ενδιαφέρομαι για άνω του μέτριου μισθό :Ρ καλά ας λύσουμε όλα τα άλλα πρώτα και έρχεται μετά αυτό. Γιατί άλλοι είναι υπέρ και άλλοι κατά; Ή υπάρχει ποιότητα σπουδών και αναγνώριση (εξωτερικό ή εδώ) ή δεν υπάρχει, έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ποιο κολλέγιο και πράσινα άλογα εκεί ουσιαστικά αγοράζεις το πτυχίο.
Αν έχεις οικονομική δυνατότητα φύγε στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winterdash

Νεοφερμένος

Ο Winterdash αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να το τελειώσω εδώ το προπτυχιακό. Επίσης δε γνωρίζω καθόλου τι παίζει από τιμές στο εξωτερικό και σε ποιες χώρες αξίζει να πάω, τι αναγνώριση έχει κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Για πληροφορικη πηγαινε ΕΑΠ.
https://www.eap.gr/pli.php
https://www.eap.gr/view.php?artid=731
Το προγραμμα τους ειναι αρκετα απαιτητικο,το πτυχιο του εαπ ειναι ισοτιμο με τα πτυχια των συμβατικων ελληνικων Πανεπιστημιων(ΑEI δηλαδη),σαφως ανωτερο απο ΙΕΚ-ΤΕΙ και κολλεγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Για πληροφορικη πηγαινε ΕΑΠ.
https://www.eap.gr/pli.php
https://www.eap.gr/view.php?artid=731
Το προγραμμα τους ειναι αρκετα απαιτητικο,το πτυχιο του εαπ ειναι ισοτιμο με τα πτυχια των συμβατικων ελληνικων Πανεπιστημιων(ΑEI δηλαδη),σαφως ανωτερο απο ΙΕΚ-ΤΕΙ και κολλεγια.

Μπαίνεις με κλήρωση όμως. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winterdash

Νεοφερμένος

Ο Winterdash αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα πάρω τηλέφωνο για να μάθω τα υπόλοιπα, σ'ευχαριστώ. Ό,τι ξέρετε πείτε, κάθε λεπτομέρεια είναι ευπρόσδεκτη :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το προγραμμα τους ειναι αρκετα απαιτητικο,το πτυχιο του εαπ ειναι ισοτιμο με τα πτυχια των συμβατικων ελληνικων Πανεπιστημιων(ΑEI δηλαδη),σαφως ανωτερο απο ΙΕΚ-ΤΕΙ και κολλεγια.

Εναι αφού το λες εσύ!!!!!!!
ειδικά η πληροφορική του ΑΕΙ--(ΑΤΕΙΘ) είναι κακιά και ύπουλη!!!!!
Η προπαγάνδα πάει σύννεφο εδώ μέσα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Εναι αφού το λες εσύ!!!!!!!
ειδικά η πληροφορική του ΑΕΙ--(ΑΤΕΙΘ) είναι κακιά και ύπουλη!!!!!
Η προπαγάνδα πάει σύννεφο εδώ μέσα........

Με το σχέδιο Αθηνά τις σχολές πληροφοτικής ΑΕΙ δε τις πειράξανε τα ΤΕΙ πειράξανε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Με το σχέδιο Αθηνά τις σχολές πληροφοτικής ΑΕΙ δε τις πειράξανε τα ΤΕΙ πειράξανε....

άστοχο το σχόλιο σου!!!Τα παιδιά των τμημάτων ΤΕΙ πληροφορικής Αθηνας και Θεσσαλονίκης χαίρουν μεγάλης αναγνωρισιμότητας...τα υπόλοιπα τα λέτε έτσι για να έχετε κάτι να πείτε από τι στιγμή που δεν βλέπω καμία τεκμηριωμένη άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
άστοχο το σχόλιο σου!!!Τα παιδιά των τμημάτων ΤΕΙ πληροφορικής Αθηνας και Θεσσαλονίκης χαίρουν μεγάλης αναγνωρισιμότητας...τα υπόλοιπα τα λέτε έτσι για να έχετε κάτι να πείτε από τι στιγμή που δεν βλέπω καμία τεκμηριωμένη άποψη

Οπως και να εχει το ΤΕΙ δεν ειναι ισαξιο με το ΑΕΙ, συνεπως και εκτιμησεις να χαιρουν απο τι στιγμη που το ιδιο πτυχιο μπορει να το παρει καποιος απο ΑΕΙ, απο εκει εχει και μεγαλητερη αξια καθως ειναι ακαδημαικα ανωτερο. Δεν λεω οτι τα ΤΕΙ ειναι κακα ,αλλα σε σχεση με τα ΑΕΙ ειναι σαφως χειροτερα. Αυτο οφειλεται σε πολλους λογους, οπως οτι το επιπεδο των σπουδαστων ειναι χαμηλοτερο, η χρηματοδοτηση πιο περιορισμενη και το επιπεδο δυσκολιας (αν και αυτο μπορει να θεωρηθει υποκειμενικο) χαμηλοτερο. Οπως και να εχει παντως αν καποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα στο εξωτερικο (Αμερικη κυριως δηλαδη) με πληροφορικη(οπως ανεφερε το παιδι) απο ελληνικο πανεπιστημιο (ακομα και ΕΜΠ να εναι), αν δεν ειναι κανενας καμενος και βγαλει 9+ πτυχιο, να προτζεκτ κλπ για να παει μαστερ σε κορυφαιο αμερικανικο/αγγλικο/γερμανοφωνο πανεπιστημιο δυσκολα τα πραγματα. Δεν λεω οτι τα ΤΕΙ/ κολλεγια ειναι κακα απλα ειναι αναλογα με το τι στοχους βαζει ο καθενας. Αν καποιος θελει να παει στη κορυφη (επαγγελματικα παντα) στο κλαδο αυτο, δυστηχως οι πιθανοτητες να το καταφερει χωρις να παει εξωτερικο (εστω και για μαστερ) σε κορυφαιο πανεπιστημιο ειναι ελαχιστες. Ο ανταγωνισμος ειναι ταιραστιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αυτο οφειλεται σε πολλους λογους, οπως οτι το επιπεδο των σπουδαστων ειναι χαμηλοτερο,

δηλαδή?από που το συμπέρανες αυτό για τα 2 τμήματα πληροφορικής στα Τει Αθήνας και Θεσσαλονίκης?Αν μιλάς για βάσεις να σου υπενθυμίσω ότι έχουν μεγαλύτερη βάση από πανεπιστήμιο πληροφορικής.
ΑΕΙ=πανεπιστήμια & τει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Οπως και να εχει το ΤΕΙ δεν ειναι ισαξιο με το ΑΕΙ, συνεπως και εκτιμησεις να χαιρουν απο τι στιγμη που το ιδιο πτυχιο μπορει να το παρει καποιος απο ΑΕΙ, απο εκει εχει και μεγαλητερη αξια καθως ειναι ακαδημαικα ανωτερο.
Δεν ισχύει. Όσο για το επίπεδο που αναφέρεις παρακάτω, δεν θα μπω στο λούκι.
Αν και δεν ανήκω στον κλάδο, ο περίγυρος μου εργάζεται στον τομέα, διασκορπισμένος σε διάφορες χώρες. Αυτό που ξέρω είναι πως είτε τελειώσεις πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ ή ζαμπονοκοπτική με λέιζερ, κανένας εργοδότης δεν θα νοιαστεί. Η πληροφορική είναι τέτοια εκ φύσεως, που δεν στη μαθαίνουν, τη μαθαίνεις. Αν είσαι καλός και αποδοτικός σε αυτό που κάνεις, θα τη βρεις την άκρη ακόμα και αν δεν έχεις πατήσει πόδι στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ωστόσο, η σημαντική διαφόρα είναι η δυνατότητα που σου δίνεται ως προς τα μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
δηλαδή?από που το συμπέρανες αυτό για τα 2 τμήματα πληροφορικής στα Τει Αθήνας και Θεσσαλονίκης?Αν μιλάς για βάσεις να σου υπενθυμίσω ότι έχουν μεγαλύτερη βάση από πανεπιστήμιο πληροφορικής.
ΑΕΙ=πανεπιστήμια & τει

Δικιο εχεις το τει Αθηνας εχει πιο μεγαλη βαση απο τα αντιστοιχα πανεπιστημια αθηνας (Καποδιστριακο, ΑΣΟΕ, ΕΜΠ ηλεκτρολογων) το ιδιο και με το Θεσσαλονικης. Δεν ξερω πως δεν το ειχα προσεξει τοσο καιρο!!

Ον τοπικ τωρα, δεν θα κατσω να κρινω τα ΤΕΙ, αλλα αν εσυ πιστευεις οτι οντως ειναι καλυτερα απο τα ΑΕΙ κρατα το για τον εαυτο σου επειδη μπορει να σε παρει καποιος στα σοβαρα. Τα τει, οπως και τα κολλεγια (δεν τα βαζω στην ιδια κατηγορια) ειναι μια επιλογη συμβιβασμου,,, δεν ηρθε το τελος του κοσμου αλλα μην κανετε το κοσμο να πιστεψει οτι ειναι οντως η καλυτερη επιλογη για καποιον που εχει βαλει το πήχυ ψηλα.

(Δεν αναφερομαι σε τει που δεν υπαρχει αντιστοιχος κλαδος σε ΑΕΙ επειδη αυτο ειναι αλλη ιστορια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εναι αφού το λες εσύ!!!!!!!
ειδικά η πληροφορική του ΑΕΙ--(ΑΤΕΙΘ) είναι κακιά και ύπουλη!!!!!
Η προπαγάνδα πάει σύννεφο εδώ μέσα........

Κοιτα,δεν εχω την ορεξη να φαω παλι στην οθονη μου τις ακυρολεξιες σου για ΤΕΙ-ΑΕΙ,που εχουν καταντησει συμπλεγματικες.
Αμα εχεις ενσταση στο οτι το ΕΑΠ ειναι ισαξιο με τα ΑΕΙ δεν το λεω εγω,το λενε οι ιδιοι στο site τους.-->https://www.eap.gr/view.php?artid=489
Το ΕΑΠ, το οποίο ιδρύθηκε από το άρθρο 27 παρ. 1 εδ. ά του ν. 2083/1992, είναι αυτοτελές και πλήρως αυτοδιοικούμενο Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ) και λειτουργεί με τη μορφή νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου. Το πτυχίο που θα λάβετε από το ΕΑΠ είναι ισοδύναμο τυπικά με αυτά όλων των άλλων Ελληνικών Πανεπιστημίων.

Και ναι,ειναι προτιμοτερο να βγαλει ενα ΑΕΙ,δηλαδη Πανεπιστημιο,παρα ενα ΤΕΙ στην πληροφορικη.
^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Κοιτα,δεν εχω την ορεξη να φαω παλι στην οθονη μου τις ακυρολεξιες σου για ΤΕΙ-ΑΕΙ,που εχουν καταντησει συμπλεγματικες.
Αμα εχεις ενσταση στο οτι το ΕΑΠ ειναι ισαξιο με τα ΑΕΙ δεν το λεω εγω,το λενε οι ιδιοι στο site τους.-->https://www.eap.gr/view.php?artid=489
Το ΕΑΠ, το οποίο ιδρύθηκε από το άρθρο 27 παρ. 1 εδ. ά του ν. 2083/1992, είναι αυτοτελές και πλήρως αυτοδιοικούμενο Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ) και λειτουργεί με τη μορφή νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου. Το πτυχίο που θα λάβετε από το ΕΑΠ είναι ισοδύναμο τυπικά με αυτά όλων των άλλων Ελληνικών Πανεπιστημίων.

Και ναι,ειναι προτιμοτερο να βγαλει ενα ΑΕΙ,δηλαδη Πανεπιστημιο,παρα ενα ΤΕΙ στην πληροφορικη.
^^

Η απάντηση μου δεν αφορούσε το ΕΑΠ όπως κατάλαβες αλλά την ''κατωτερότητα'' των τει
Και αφού σου αρέσουν οι νόμοι όπως βλέπω διάβασε και τον παρακάτω NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4009

https://www.el.teithe.gr/File.aspx?UI=1&ID=76&PID=53&File=FILES

Έτσι για να μαθαίνουμε τι είναι ΑΕΙ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top