Σπουδές νομικής στις ΗΠΑ

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Λοιπόν, είμαι φοιτήτρια Φιλολογίας, 3ο έτος, και σκέφτομαι μετά να πάω για δεύτερο πτυχίο στη Νομική.
Αν και το πιθανότερο είναι να δώσω κατατακτήριες ή να ψάξω πανεπιστήμια στην Ευρώπη, στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω και την Αμερική ως επιλογή. Τον τελευταίο μισό χρόνο κάθισα και έψαξα αρκετά πράγματα (με βοήθησαν και πολύ απαντήσεις σε αυτό το site) σχετικά με τη διαδικασία των αιτήσεων, τα qualifications κλπ.
Το δικό μου θέμα είναι ότι τα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν από Αμερική είναι σχετικά δύσκολα προσβάσιμα (έχω στο νου μου μερικά της Ivy League), κάτι το οποίο με αποθαρρύνει συνεχώς. Προσπαθώ να έχω όσο το δυνατόν καλύτερους βαθμούς στη σχολή και μεγάλη achievements list αλλά, και πάλι, δε νομίζω να τα καταφέρω να μπω επειδή η επιλογή είναι πολύ-πολύ αυστηρή.

Θα ήθελα ορισμένες συμβουλές από άτομα που γνωρίζουν πράγματα για τη διαδικασία των αιτήσεων στην Αμερική, σχετικά με το πώς θα μπορούσα να αυξήσω τις πιθανότητές μου να γίνω δεκτή σε κάποιο καλό Law School (δεν είναι ανάγκη να είναι Ivy League, πολλά άριστα Law Schools δεν είναι Ivies).

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τι γλώσσες ξέρεις;
Ποιες οι προσδοκίες σου από τη Νομική;

Απάντησε σε αυτά και θα σου πω την άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Είμαι δίγλωσση (ελληνικά-αγγλικά) με C.P.E. και Michigan Proficiency και γνωρίζω άπταιστα γαλλικά (πήρα το C2 DALF το Μάιο με άριστα και τώρα είμαι erasmus στη Γαλλία). Με το που γυρίσω στην Ελλάδα, θα αρχίσω εντατικά μαθήματα γερμανικών και ίσως και κάποια άλλη γλώσσα, με ενδιαφέρουν τα ρώσικα αλλά μάλλον θα πάω προς ιταλικά/ισπανικά επειδή έχουν ορισμένες ομοιότητες με τα γαλλικά και θα μου είναι πιο εύκολα.

Όσον αφορά στις προσδοκίες μου, θέλω να απασχοληθώ σε κάποιο διεθνή οργανισμό ή να γίνω διπλωμάτης αν και με ενδιαφέρει και το επάγγελμα του δικηγόρου. Θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με το Διεθνές Δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μη κανεις κατατακτηριες και πηγαινε κατευθειαν διπλωματικο σωμα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Υπάρχει και αυτή η επιλογή, είναι αλήθεια, απλά με ενδιαφέρει πολύ η Νομική σαν επιστήμη, είναι το όνειρό μου, πέρα από το διπλωματικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Νομίζω μπορείς να κάνεις κατευθείαν μεταπτυχιακό σε διεθνές η ευρωπαικό δίκαιο μετά την φιλολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ναι, μπορώ και το έχω σκεφτεί σαν επιλογή απλά με ενδιαφέρει αφάνταστα η Νομική και νομίζω μπορεί να μου προσφέρει και περισσότερα εφόδια για τον τομέα που με ενδιαφέρει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μη κανεις κατατακτηριες και πηγαινε κατευθειαν διπλωματικο σωμα. :D
Πώς;
Νομίζω μπορείς να κάνεις κατευθείαν μεταπτυχιακό σε διεθνές η ευρωπαικό δίκαιο μετά την φιλολογία.
Δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnOx

Νεοφερμένος

Ο AnOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν, είμαι φοιτήτρια Φιλολογίας, 3ο έτος, και σκέφτομαι μετά να πάω για δεύτερο πτυχίο στη Νομική.
Αν και το πιθανότερο είναι να δώσω κατατακτήριες ή να ψάξω πανεπιστήμια στην Ευρώπη, στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω και την Αμερική ως επιλογή. Τον τελευταίο μισό χρόνο κάθισα και έψαξα αρκετά πράγματα (με βοήθησαν και πολύ απαντήσεις σε αυτό το site) σχετικά με τη διαδικασία των αιτήσεων, τα qualifications κλπ.
Το δικό μου θέμα είναι ότι τα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν από Αμερική είναι σχετικά δύσκολα προσβάσιμα (έχω στο νου μου μερικά της Ivy League), κάτι το οποίο με αποθαρρύνει συνεχώς. Προσπαθώ να έχω όσο το δυνατόν καλύτερους βαθμούς στη σχολή και μεγάλη achievements list αλλά, και πάλι, δε νομίζω να τα καταφέρω να μπω επειδή η επιλογή είναι πολύ-πολύ αυστηρή.

Θα ήθελα ορισμένες συμβουλές από άτομα που γνωρίζουν πράγματα για τη διαδικασία των αιτήσεων στην Αμερική, σχετικά με το πώς θα μπορούσα να αυξήσω τις πιθανότητές μου να γίνω δεκτή σε κάποιο καλό Law School (δεν είναι ανάγκη να είναι Ivy League, πολλά άριστα Law Schools δεν είναι Ivies).

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Καλημέρα!

Λοιπόν, και εγώ τα ίδια με σενα έκανα...τελείωσα Φιλολογία και μετά μπήκα για δεύτερο πτυχίο στη Νομική. Επειδή το θέμα των Νομικών Σπουδών στις ΗΠΑ το έχω ψάξει πολύ, όριστε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες.

1) Εξαιρετικοί βαθμοί πρώτου πτυχίου: αν έχεις κάτω από 8-8,5 είναι σχεδόν απίθανο να σε δεχτούν. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι μεταπτυχιακό για να βελτιώσεις την εικόνα σου.
2) Πρέπει να ξέρεις ότι οι σπουδές στις ΗΠΑ είναι μεταπτυχιακές, υπό την έννοια ότι κανείς δε γίνεται κανείς δεκτός σε πτυχιακό πρόγραμμα Νομικής Σχολής (JD) αν δεν έχει ήδη τουλάχιστον ΒΑ, με αρκετούς να κάνουν αίτηση έχοντας ήδη κάποιο ΜΑ.
3) Απαραίτητο είναι να δώσεις την εξέταση LSAT. Η εξέταση αυτή περιλαμβάνει ασκήσεις κατανόησης κειμένου υψηλού επιπέδου (verbal reasoning), ασκήσεις λογικής (quantitative and abstract reasoning), γραπτή εξέταση σε ένα θέμα, όπου εξετάζεται η ικανότητα δόμησης επιχειρημάτων (argumentative essay). Δεν απαιτούνται νομικές γνώσεις, αλλά καλλιεργημένη σκέψη. Να σημειώσω ότι τα αποτελέσματα αυτής της εξέτασης γίνονταν έως πρόσφατα δεκτά για την εισαγωγή σε ομάδες τύπου ΜΕNSA (όχι από την ίδια τη mensa), όπως και τα αντίστοιχα της εξέτασης GRE.
4) Η εισαγωγή σε σχολή ivy league είναι σχεδόν μονόδρομος, εκτός και αν είσαι πολύ πολύ ευκατάστατη. Μόνο οι νομικές σχολές τύπου Harvard, Yale, Stanford δίνουν χρηματοδότηση για όλους τους φοιτητές τους που δεν μπορούν να πληρώσουν. Τα ετήσια έξοδα για τη νομική σχολή του Harvard νομίζω κυμαίνονται κάπου στα 30-40k το χρόνο επί τρία χρόνια.
5) Mεγάλη έμφαση πρέπει να δώσεις στο personal statement. Το πως παρουσιάζεις τον εαυτό σου, τις ως τώρα σπουδές σου, τα κίνητρά σου να σπουδάσεις νομική και τους μελλοντικούς στόχους σου είναι ίσως αυτό που θα σε ξεχωρίσει από άλλους υποψήφιους που θα έχουν τα ίδια ή και καλύτερα τυπικά προσόντα από εσένα.

Γνώμη μου είναι να κυνηγήσεις την εισαγωγή σου σε νομική σχολή της Ελλάδας και να επιδώξεις στη συνέχεια να πας Αμερική μεριά, αν όχι, καλή επιτυχία. Πρέπει να δώσεις την εξέταση LSAT το αργότερο ως το τέλος του έτους...επικοινώνησε άμεσως με το ίδρυμα Fulbright για τα περαιτέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καλημέρα!

Λοιπόν, και εγώ τα ίδια με σενα έκανα...τελείωσα Φιλολογία και μετά μπήκα για δεύτερο πτυχίο στη Νομική. Επειδή το θέμα των Νομικών Σπουδών στις ΗΠΑ το έχω ψάξει πολύ, όριστε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες.

1) Εξαιρετικοί βαθμοί πρώτου πτυχίου: αν έχεις κάτω από 8-8,5 είναι σχεδόν απίθανο να σε δεχτούν. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι μεταπτυχιακό για να βελτιώσεις την εικόνα σου.
2) Πρέπει να ξέρεις ότι οι σπουδές στις ΗΠΑ είναι μεταπτυχιακές, υπό την έννοια ότι κανείς δε γίνεται κανείς δεκτός σε πτυχιακό πρόγραμμα Νομικής Σχολής (JD) αν δεν έχει ήδη τουλάχιστον ΒΑ, με αρκετούς να κάνουν αίτηση έχοντας ήδη κάποιο ΜΑ.
3) Απαραίτητο είναι να δώσεις την εξέταση LSAT. Η εξέταση αυτή περιλαμβάνει ασκήσεις κατανόησης κειμένου υψηλού επιπέδου (verbal reasoning), ασκήσεις λογικής (quantitative and abstract reasoning), γραπτή εξέταση σε ένα θέμα, όπου εξετάζεται η ικανότητα δόμησης επιχειρημάτων (argumentative essay). Δεν απαιτούνται νομικές γνώσεις, αλλά καλλιεργημένη σκέψη. Να σημειώσω ότι τα αποτελέσματα αυτής της εξέτασης γίνονταν έως πρόσφατα δεκτά για την εισαγωγή σε ομάδες τύπου ΜΕNSA (όχι από την ίδια τη mensa), όπως και τα αντίστοιχα της εξέτασης GRE.
4) Η εισαγωγή σε σχολή ivy league είναι σχεδόν μονόδρομος, εκτός και αν είσαι πολύ πολύ ευκατάστατη. Μόνο οι νομικές σχολές τύπου Harvard, Yale, Stanford δίνουν χρηματοδότηση για όλους τους φοιτητές τους που δεν μπορούν να πληρώσουν. Τα ετήσια έξοδα για τη νομική σχολή του Harvard νομίζω κυμαίνονται κάπου στα 30-40k το χρόνο επί τρία χρόνια.
5) Mεγάλη έμφαση πρέπει να δώσεις στο personal statement. Το πως παρουσιάζεις τον εαυτό σου, τις ως τώρα σπουδές σου, τα κίνητρά σου να σπουδάσεις νομική και τους μελλοντικούς στόχους σου είναι ίσως αυτό που θα σε ξεχωρίσει από άλλους υποψήφιους που θα έχουν τα ίδια ή και καλύτερα τυπικά προσόντα από εσένα.

Γνώμη μου είναι να κυνηγήσεις την εισαγωγή σου σε νομική σχολή της Ελλάδας και να επιδώξεις στη συνέχεια να πας Αμερική μεριά, αν όχι, καλή επιτυχία. Πρέπει να δώσεις την εξέταση LSAT το αργότερο ως το τέλος του έτους...επικοινώνησε άμεσως με το ίδρυμα Fulbright για τα περαιτέρω!


Σε ευχαριστώ απίστευτα! Με βοήθησε πολύ η απάντησή σου!
Εσύ έδωσες LSAT; Μόνο στην Αθήνα είναι διαθέσιμη η εξέταση;
Επίσης, επειδή θέλω επειγόντως να ανεβάσω το βαθμό πτυχίου μου (έδωσα 2 χρονιές Πανελλήνιες, οπότε το 2ο έτος έδινα 10 μαθήματα σε κάθε εξεταστική και, αν και τα περνούσα όλα, οι βαθμοί μου ήταν γύρω στο 6-7), έχεις κάποια συμβουλή;
Ειλικρινά, ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnOx

Νεοφερμένος

Ο AnOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
@ Wrong
Είχα αρχίσει προετοιμασία για LSAT (με βιβλία προετοιμασίας αγορασμένα από το διαδίκτυο, δεν υπάρχει φροντιστήριο για αυτές τις εξετάσεις, όπως για GRE, GMAT κλπ), αλλά τελικά πέρασα στη Νομική της Αθήνας, οπότε δε συνέχισα τη διαδικασία...Λάθος, σωστό, ο χρόνος θα το δείξει. Η εξέταση LSAT στην Αθήνα είναι ένα θέμα παράξενο...πρέπει να ζητήσεις να γίνει ad hoc εξέταση για σενα, αφού δεν υπάρχουν τακτικές εξετάσεις και σταθερό εξεταστικό κέντρο όπως σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Πρέπει να επικοινωνήσεις με το Ιδρυμα Fulbright για να σου πουν τη διαδικασία. Να υπολογίζεις τουλάχιστον 250-300 Ευρώ.
Γενικώς είναι αρκετά σύνθετη η διαδικασία αίτησης για το JD, με πιθανότητες επιτυχίας γύρω στο 10-15% αν πληροίς τις ελάχιστες (πλην αρκετά υψηλες!) προϋποθέσεις...όπως λένε οι αγγλόφωνοι, it's a long shot. Αξίζει όμως, γιατί το επίπεδο σπουδών είναι "διαστημικό" και ανοίγει πολλές πόρτες. Από την άλλη, αν θέλεις να έχεις ανοιχτή τη δυνατότητα δικηγορίας στην Ελλάδα, ίσως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις από μια ημεδαπή νομική σχολή.

Προσωπικά για σενα τώρα, επαναλαμβάνω ότι με μέσο όρο γύρω στο 7 είναι σχεδόν απίθανο να σε δεχτούν. Αν κοιτάξεις στα class profiles των τελευταίων ετών (Νομικές Σχολές Ivy League) θα διαπιστώσεις ότι οι περισσότεροι που έγιναν δεκτοί ανήκαν στο κορυφαίο 5-10% σε όλα επίπεδα, προπτυχιακές σπουδές, βαθμοί LSAT, ενώ αρκετοί είχαν μεταπτυχιακούς τίτλους (μέσος όρος ηλικίας τάξης τα 25 έτη). Να βελτιώσεις τη βαθμολογία σου όσο το δυνατόν περισσότερο και να κάνεις πολύ καλή και συστηματική προετοιμασία για το LSAT, να αριστεύσεις σε κάποια μαθήματα ώστε να εξασφαλίσεις πολύ καλές συστατικές επιστολές (μετράνε πολύ).

Αν πραγματικά θες να σπουδάσεις Νομική, να δώσεις ακόμα και πανελλήνιες εξετάσεις για να περάσεις, αφού οι κατατακτήριες είναι δύσκολες λόγω του περιορισμένου αριθμού εισακτέων από ΑΕΙ και των ελλειμμάτων αξιοκρατίας (για το τελευταίο, μόνο εικασίες). Αν θες κάτι επιπλέον, στείλε pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
επειδή θέλω επειγόντως να ανεβάσω το βαθμό πτυχίου μου (έδωσα 2 χρονιές Πανελλήνιες, οπότε το 2ο έτος έδινα 10 μαθήματα σε κάθε εξεταστική και, αν και τα περνούσα όλα, οι βαθμοί μου ήταν γύρω στο 6-7), έχεις κάποια συμβουλή;

Ρήτρες και αναβαθμολογήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top