Σπουδές και εργασία

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν κι έχει αναφερθεί πάλι το θέμα, θα ήθελα να μαζέψουμε εδώ όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε πάνω στο ζήτημα συνδυασμού σπουδών και δουλειάς σε άτομα άνω των 22-23 που εργάζονται. Πόσο εφικτό είναι να κάνεις 2ο master, διδακτορικό ή ακόμα και να μπεις σε κάποια προπτυχιακή σχολή ενώ εργάζεσαι? Πώς οργανώνεις τον χρόνο σου? Μπορείς να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος? Υπάρχουν άτομα που το έχουν κάνει κι αν ναι πώς το αντιμετωπίζουν?

Δώστε συμβουλές βρε παιδιά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Προσωπική εμπειρία δεν πολυέχω αλλά ξέρω πολλούς ανθρώπους, πάρα πολλούς όμως, που το κάνουν και μάλιστα πολύ επιτυχημένα. Τώρα ίσως και να μην απολαμβάνεις και τόσο την καθημερινότητα σου αν επιλέξεις να κάνεις αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μπορεις να δουλευεις μονο τρεις-τεσσερις φορες την εβδομαδα, Including σκ.
ετσι, θα εισαι πιο free μεσοβδομαδα να τρεχεις σε σχολες και λοιπα...
εγω αυτο κανω 6-7 χρονια τωρα, και ειμαι ευχαριστημενη-αν και σαν παθολογικα τελειομανης θα θελα κατι ΚΑΙ μεσοβδομαδα (τιουν!) οποτε ειμαι σε διαρκες ψαξιμο...

εξαρταται βεβαια παντως και τι θελει να θυσιασει πουχου, καθοτι καποιοι δε διαννοουνται με την καμια να δουλευουν σκ, καθοτι το σκ θελουν αποκλειστικα και μονο να βγαινουν. περι ορεξεως, σαββατοκυριακο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μπορεις να δουλευεις μονο τρεις-τεσσερις φορες την εβδομαδα, Including σκ.
ετσι, θα εισαι πιο free μεσοβδομαδα να τρεχεις σε σχολες και λοιπα...
εγω αυτο κανω 6-7 χρονια τωρα, και ειμαι ευχαριστημενη-αν και σαν παθολογικα τελειομανης θα θελα κατι ΚΑΙ μεσοβδομαδα (τιουν!) οποτε ειμαι σε διαρκες ψαξιμο...

εξαρταται βεβαια παντως και τι θελει να θυσιασει πουχου, καθοτι καποιοι δε διαννοουνται με την καμια να δουλευουν σκ, καθοτι το σκ θελουν αποκλειστικα και μονο να βγαινουν. περι ορεξεως, σαββατοκυριακο.:)

Το χειρίζεσαι πολύ καλά για να το κάνεις τόσα χρόνια, αλλά νομίζω πως δουλειά το weekend είναι πολύ δύσκολο για μερικές ειδικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ε, σιγουρα...

πες τι ΑΚΡΙΒΩΣ κανεις, μπας και ειδικοτερα στοχευοντας, μπορουμε να βρουμε κατι καλυτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Η δική μου εμπειρία μου λέει ότι μπορείς να τα συνδυάσεις μια χαρά :)
Βέβαια εγώ ήμουν φοιτήτρια οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει όταν κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό...
Επίσης έκανα ιδιαίτερα οπότε τα προσάρμοζα στις ώρες που μπορούσα...
Η αλήθεια είναι ότι έχανα πολλούς απογευματινούς και μεσημεριανούς καφέδες λόγω δουλειάς :P Μπορούσα μετά τις 10.00 το βράδυ να αφιερώσω χρόνο σε εμένα (και πάλι έπαιζε να έχω να κάνω δουλειά για την σχολή οπότε πάλι χώσιμο ως ένα σημείο) κι αυτό που θυμάμαι είναι να ζω σε πολύ έντονους ρυθμούς και να είμαι σε μια γενική εγρήγορση...και όσο κι αν ακούγεται μαζοχιστικό, το γούσταρα τρελά!!!! :D

Α...και ρεπό είχα μόνο Παρασκευή και Σάββατο.... Βασικά ότι και να γινόταν το Σάββατο το είχα πάντα ελεύθερο (γιατί πολλές φορές δούλευα και Παρασκευή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ με τη δουλειά που έκανα πέρσι έβλεπα, πως δε συνδιαζόταν ΚΑΘΟΛΟΥ, μα ΚΑΘΟΛΟΥ το μεταπτυχιακό. Οπότε, επειδή πρώτη μου προτεραιότητα ήταν το χρήμα και η οικονομική ανεξαρτησία, προτίμησα να κόψω το μεταπτυχιακό.

Τώρα που η δουλειά μου έχει πιο νορμάλ ωράριο (και αν περάσω στο ΜΠΣ που έκανα τα χαρτιά μου) ίσως, με αρκετό τρέξιμο να προλάβω και τα δύο. Αν όχι, ή θα βρω ακόμα πιο πρωινή δουλειά ή δε θα κάνω το μεταπτυχιακό.

Σημασία έχει η ιεραρχία των προτεραιοτήτων σου κατά κύριο λόγο και μετά κατά πόσο αλληλοκαλύπτονται οι ώρες των 2 αντικειμένων που κάνεις. Π.χ. πέρσι το μεταπτυχιακό ήταν ΜΟΝΟ πρωινές ώρες και με ελάχιστες απουσίες κοβόσουν, που ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να το παρακολουθήσω με τη δουλειά. Ήταν καθαρά μεταπτυχιακό για άτομα που έχουν την οικονομική κάλυψη να το κάνουν, ή ακόμα την επιθυμία να μη δουλέψουν ΑΚΟΜΑ. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ δουλεύω και πρωί και απόγευμα. Πρωί σε 1 συμβουλευτικό κέντρο σχολείου, απόγευμα σε 1 κέντρο με παιδιά. Και weekends συνήθως ιδιαίτερα. Δε νομίζω πως με αυτό το πρόγραμμα μπορώ να κάνω κάτι σε σπουδές, θα πρέπει να κόψω κάτι. Αν και για του χρόνου ο στόχος είναι να μην δουλεύω κάθε απόγευμα.

Επίσης, λιγότερη δουλειά σημαίνει λιγότερα λεφτά και ουσιαστική οικονομική υποστήριξη από γονείς. Θέλει σκέψη.

Αλλά ούτως ή άλλως Giovanna δεν θα ήθελα να το προσωποποιήσω, αλλιώς θα το έβαζα "Συζήτηση επί προσωπικού".

Vkey αναφέρεις για την περίοδο που ήσουν φοιτήτρια. Με αυτά τα δεδομένα κατόρθωνες και οικονομική ανεξαρτησία? Ή στριμωχνώσουν both οικονομικά και προσωπικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αυτό. Οι πιό βασικοί είναι οι εξής:
1. Το είδος και οι ώρες της δουλειάς. Εγώ π.χ. κάνω μαθήματα από το 1ο έτος. Αλλά δεν σπαταλάω πολύ χρόνο και βγάζω αρκετά περισσότερα απ'ότι θα έβγαζα με το βασικό μισθό στις αντίστοιχες ώρες δουλειάς (αν σκεφτούμε οτι το χαμηλότερο που μπορεί να πάρει ένας καθηγητής είναι 10 ευρώ ανα ώρα).Βέβαια δεν είμαι απόλυτα οικονομικά ανεξάρτητη ;) Αν πας για 8ωρο είναι πολύ κουραστικό και τον χρόνο που σου απομένει δεν έχεις και πολύ κουράγιο να κάτσεις να διαβάσεις (τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα).

2. Το είδος και οι απαιτήσεις των σπουδών. Όσο κι αν κάποιοι δεν το δέχονται, δεν είναι όλες οι σπουδές το ίδιο δύσκολες ούτε οι σχολές /μεταπτυχιακά έχουν τις ίδιες απαιτήσεις. Μια φίλη μου περνάει μαθήματα για την πλάκα της με μια ανάγνωση, εμείς εκεί έχουμε ένα και μόνο μάθημα που το περνάμε με μια ανάγνωση, για όλα τα άλλα ξεπατωνόμαστε λίγο ή πολύ. Αν οι σπουδές σου απαιτούν καθημερινό διάβασμα και ίσως και παρακολούθηση διαλέξεων τότε θα τα βρείς μάλλον σκούρα.

3. Από τον άνθρωπο. Αν είναι κανείς στοχοπροσηλωμένος και έχει αρκετή αυτοπειθαρχία, τότε μπορεί να φέρει εις πέρας και δυσκολότερα πράγματα. Μια (άλλη :P ) φίλη μου κάνει τρεις δουλειές και καταφέρνει και περνά μαθήματα πολύ καλύτερα απ'ότι εγώ που δεν δουλεύω ούτε τις μισές ώρες.


Παίζουν και διάφοροι άλλοι παράγοντες αλλά θεωρώ οτι οι παραπάνω είναι οι σημαντικότεροι απ'όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Εγώ δουλεύω και πρωί και απόγευμα. Πρωί σε 1 συμβουλευτικό κέντρο σχολείου, απόγευμα σε 1 κέντρο με παιδιά. Και weekends συνήθως ιδιαίτερα. Δε νομίζω πως με αυτό το πρόγραμμα μπορώ να κάνω κάτι σε σπουδές, θα πρέπει να κόψω κάτι. Αν και για του χρόνου ο στόχος είναι να μην δουλεύω κάθε απόγευμα.

Επίσης, λιγότερη δουλειά σημαίνει λιγότερα λεφτά και ουσιαστική οικονομική υποστήριξη από γονείς. Θέλει σκέψη.

Αλλά ούτως ή άλλως Giovanna δεν θα ήθελα να το προσωποποιήσω, αλλιώς θα το έβαζα "Συζήτηση επί προσωπικού".

Vkey αναφέρεις για την περίοδο που ήσουν φοιτήτρια. Με αυτά τα δεδομένα κατόρθωνες και οικονομική ανεξαρτησία? Ή στριμωχνώσουν both οικονομικά και προσωπικά?

οχι, τοτε εχεις ελαχιστο χρονο διαθεσιμο για επιπλεον σπουδες..
μπορεις να κανεις μονο κατι τελειως παρτ ταιμ (που νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι ευελικτο εδω) η κατι εξ αποστασεως, ωστε να μη σου τρωει χρονο η μετακινηση και να μπορεις να προγραμματιζεις καλα το χρονο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ έχω σκεφτεί ότι οι distance-learning σπουδές είναι καλή ιδέα. Αλλά η βλακεία είναι ότι δεν υπάρχει τόση ποικιλία όσο στις full time. Πάντως αν έχετε κι άλλοι εμπειρία και θέλετε να την μοιραστείτε μαζί μας κάντε το. Πιθανώς κάτι που θα πει κάποιος να είναι πολύ inspiring!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε χρειαζεται να ειναι παρτ ταιμ οι εξαποστασεως...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Vkey αναφέρεις για την περίοδο που ήσουν φοιτήτρια. Με αυτά τα δεδομένα κατόρθωνες και οικονομική ανεξαρτησία? Ή στριμωχνώσουν both οικονομικά και προσωπικά?

Αν σκεφτείς ότι έμενα με γονείς και δεν είχα άλλα έξοδα πέρα από τα καθαρά προσωπικά μου έβγαινα ανετότατα!(μέχρι και αποταμίευση έκανα :P).Αλλά είχα και 4 παιδιά, τα 3 καθημερινά και που έπρεπε να τα διαβάζω μετά το σχολείο... Συν ότι μερικές φορές αργούσα να πάω στα απογευματινά μαθήματα ή τα έχανα αναγκαστικά.... (έχει τύχει να τσακωθώ με καθηγήτρια γιατί έχω παρατήσει παιδί για να πάω στο υποχρεωτικό της μάθημα κι αυτή να' ρθει μία ώρα αργότερα :P)Επίσης είχα αποστάσεις Βόλου και τα παιδιά ήταν στην γειτονιά μου που σημαίνει 2 λεπτά απόσταση το ένα από το άλλο...και σίγουρα είχα και κανένα 10λεπτο καθυστέρηση από την ώρα (το καλό ήταν ότι οι γονείς γνωρίζονταν μεταξύ τους και δεν είχα γκρίνιες γιατί άργησα αφού τους είχα ενημερώσει για το πρόγραμμά μου και για τυχόν αλλαγές)

Στο τομέα "προσωπικά" μου έλειπαν φάσεις από την παρέα που δεν ήμουν εκεί...όπως π.χ. μεσημεράκι για καφέ στην παραλία που το λάτρευα και το λατρεύω :) Αλλά προσπαθούσα να το αναπληρώνω με κανένα βραδινό ποτό έστω και μία ωρίτσα καθημερινά για να μην χαθώ... Επίσης το τότε αγόρι μου με καταλάβαινε απόλυτα και με στήριζε και προσπαθούσαμε να βρούμε ώρα για να είμαστε μαζί και δεν ένιωθα να μου λείπει (πολλές φορές ξενυχτούσε μαζί μου για να τελειώσω την εργασία μου ή μου ετοίμαζε φαγητό το βράδυ για να φάω σαν άνθρωπος)... Αλλά για να τα προλάβω όλα αυτά -γιατί ήθελα και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο- υπήρχαν μέρες που κοιμόμουν μετά τις 4.00 και ξυπνούσα στις 7 (μιας και είχα και πρακτική στο σχολείο)... Όπως καταλαβαίνεις η προσωπική μου ζωή λειτουργούσε από τις 10.00 και μετά το βράδυ :P (μπορεί και πιο αργά...)

Αυτό που μου είχε μείνει ήταν ότι ήμουν σε μια διαρκή υπερένταση και έντονο τρέξιμο...
Α...και ότι ήμουν συνέχεια βαμμένη γιατί είχα φτάσει να είμαι πολύ πολύ χλωμή στο πρόσωπο :P
Απλά τώρα, έχοντας αλλάξει οι ρυθμοί της ζωής μου δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ξαναμπώ σε αυτό το λούκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ερώτηση: όταν οι σπουδές είναι διδακτορικό, χωρίς υποχρεώσεις βοηθού στο Πανεπιστήμιο...
πόσο εφικτό είναι να δουλεύει κανείς παράλληλα;
Και σε τι ποσοστό να δουλεύει, 50-60% για παράδειγμα; Ώστε με 3 μέρες την εβδομάδα να μπορεί να κερδίζει κάτι...

Εμπειρίες κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σε ελληνικό πανεπιστήμιο? άνετα (σε συνενόηση με τον καθηγητή). δε παίζουν προγραμματα? από εκεί βγάζεις χρήμα και είσαι στο πανεπιστήμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αν μείνω Ελλάδα ναι...
Αν όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
σε ελληνικό πανεπιστήμιο? άνετα (σε συνενόηση με τον καθηγητή). δε παίζουν προγραμματα? από εκεί βγάζεις χρήμα και είσαι στο πανεπιστήμιο
Εγώ δούλευα βράδυ σε μπαρ, καφετέριες, πιτσαρίες, ξενυχτάδικα και άλλα τέτοια, δεν είχα κάνει καμία συνεννόηση με κανέναν καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ δούλευα βράδυ σε μπαρ, καφετέριες, πιτσαρίες, ξενυχτάδικα και άλλα τέτοια, δεν είχα κάνει καμία συνεννόηση με κανέναν καθηγητή.
βράδυ [δλδ εκτός των συνήθων ωρών λειτουργίας των ελληνικών πανεπιστημιών] είναι η λέξη- κλειδί εδώ πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παντως σε καποια πανεπιστημια ισως να μην στο επιτρεπουν. Η απο εκει που παιρνεις την υποτροφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μωρέ ας βρω εγώ υποτροφία, και ας με αναγκάσουν ούτε για τα κάλαντα να μην παίρνω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top