bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Είδατε το truth bomb που πέταξε ο Πατέλης; Πολύ κλάμα, η αλήθεια πονάει λένε, αλλά καμιά φορά πονάει τόσο πολύ που ούτε η μορφίνη σε βοηθάει.
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αρχικά, όσο μικρά κι αν είναι τα επιδόματα, πάρ'τα , λεφτά είναι, δε θα πάνε χαμένα. Επίσης, ψάξε για συγκάτοικο, αν μπορείς, για να μειώσεις τα κόστη - το νοίκι, τους λογαριασμούς, τα κοινόχρηστα κ.λπ. - ή δες αν μπορούν να σε δεχτούν σε εστίες. Έπειτα, βγάλε κάρτα σίτισης για να τρως όποτε μπορείς από τη λέσχη. Μετά, ψάξε και δες μήπως δικαιούσαι καμία υποτροφία από αυτές που μοιράζουν διάφορα ιδρύματα τώρα στις αρχές για πρωτοετείς φοιτητές.

Τώρα, σε ό,τι αφορά τη δουλειά, ανάλογα με τη σχολή σου, έχεις και διαφορετικές επιλογές. Από τις καθηγητικές σχολές, για παράδειγμα, μπορείς να κάνεις και ιδιαίτερα κ.λπ.. Τώρα, τα περί εστίασης, μη σε απασχολούν, πάρα πολλά αρσενικά δουλεύουν σε καφετέριες στο σέρβις, στον μπουφέ κ.λπ., οπότε αυτό μη σε απασχολεί, αν ψάξεις αρκετά θα βρεις δουλειά.

Πιθανώς οι σπουδές σου να πάνε λίγο πίσω χρονικά, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να δουλεύεις και να προχωράς κανονικά σε αρκετές σχολές που π.χ. οι παρακολουθήσεις μπορούν να είναι πιο ελαστικές.
Τι υποτροφιες δινονται;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Τι υποτροφιες δινονται;

Δίνουν διάφορες, π.χ. για καλές επιδόσεις, ή κάτι πιο «κατευθυνόμενες» π.χ. λόγω καταγωγής και επειδή κανείς είχε την τύχη να είναι από τον ίδιο τόπο με κάποιον ευεργέτη. Επίσης, δίνουν και κάποιες με κοινωνικά κριτήρια - βασικά, είχε βγάλει προ 2-3 ετών το ΙΚΥ, μετά δεν ξέρω αν συνεχίστηκε αυτό.
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να μου πειτε αν μπορει καποιος ενω σπουδαζει παραλληλα να εργαζεται. Θα ηθελα επισης να μου προτεινετε τι ειδους δουλειες θα μπορουσε να κανει ενας φοιτητης .
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να μου πειτε αν μπορει καποιος ενω σπουδαζει παραλληλα να εργαζεται. Θα ηθελα επισης να μου προτεινετε τι ειδους δουλειες θα μπορουσε να κανει ενας φοιτητης .
Παίζουν πολλά ρόλο... σχολή... επάγγελμα... ωράριο μερικές δουλειές είναι σερβις ντελιβερας σε κάνα σουπερμάρκετ αν και για αυτά συχνά ζητάνε προϋπηρεσία να ξες
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παίζουν πολλά ρόλο... σχολή... επάγγελμα... ωράριο μερικές δουλειές είναι σερβις ντελιβερας σε κάνα σουπερμάρκετ αν και για αυτά συχνά ζητάνε προϋπηρεσία να ξες

Ένσημο έχουν αυτές οι δουλειές; :studying: Ή είναι σαν την άποψη Πούμπουρα; Ότι καλό να είναι να εργαζόμαστε μόνο για την επαγγελματική προϋπηρεσία χωρίς εργασιακά δικαιώματα (μισθός, κοινωνική ασφάλιση, ιατρική ασφάλιση, συνταξιοδοτικό πλάνο);
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ένσημο έχουν αυτές οι δουλειές; :studying: Ή είναι σαν την άποψη Πούμπουρα; Ότι καλό να είναι να εργαζόμαστε μόνο για την επαγγελματική προϋπηρεσία χωρίς εργασιακά δικαιώματα (μισθός, κοινωνική ασφάλιση, ιατρική ασφάλιση, συνταξιοδοτικό πλάνο);
Ελλάδα ζούμε αξιοπρεπή επάγγελμα πια με ασφάλεια ένσημα κλπ μόνο με όνειρο φαντάζει δυστυχώς και μπορώ να σκεφτώ μια πληθώρα επαγγελμάτων που θα μου αρεσε
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ελλάδα ζούμε αξιοπρεπή επάγγελμα πια με ασφάλεια ένσημα κλπ μόνο με όνειρο φαντάζει δυστυχώς και μπορώ να σκεφτώ μια πληθώρα επαγγελμάτων που θα μου αρεσε

Ξέρεις ποιο είναι το αστείο; Ότι σαν νέοι δεν το διεκδικήσαμε και οι νεότεροι δεν διεκδικήσατε ποτέ προς τους υπευθύνους των εργατικών θεμάτων. Λες και δεν υπάρχει νέος κόσμος στην Ελλάδα: μόνο συνταξιούχοι και μισθωτοί. Αν πας σε μια ξένη χώρα του δυτικού κόσμου και ρωτήσεις αυτές τις λεπτομέρειες σε κοιτάνε για γραφικό. Είναι αυτονόητο ότι κάποιος που εργάζεται θα έχει ασφάλεια και ένσημα, γιατί απλά το προβλέπει ο νόμος. Παρέχουν ότι προβλέπει ο νόμος. Ισχύει ο νόμος. Άρα το κράτος υφίσταται ως κράτος και όχι ως κομματική μηχανή. Είναι επίσης δεδομένο ότι η εργοδοσία θα ασχοληθεί και με το συνταξιοδοτικό πλάνο καθώς πληρώνει κάπου πάνω από το 50% στο κράτος για τη συγκεκριμένη θέση του εργαζομένου. Αυτό ισχύει και για το δημόσιο τομέα, καθώς το σύστημα πληρωμών είναι ακριβώς ίδιο με τον ιδιωτικό τομέα. Δεν υπάρχει περίπτωση "βυσματικής" θέσης stage στο δημόσιο που στα μουλωχτά (με πολιτικούς, παπάδες, ψευδείς αναπηρίες, κτλ) να έγινε αορίστου χρόνου, δηλαδή μόνιμη.
 

theonewhoknocks

Νεοφερμένος

Ο theonewhoknocks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Βρίσκομαι κι εγώ στη δύσκολη θέση που θα πρέπει να προσπαθήσω να βρω ισορροπία ανάμεσα σε δουλειά και σχολή. Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για απόκτηση δεύτερου πτυχίου, δυστυχώς όμως σε διαφορετική πόλη από αυτή που μένω. Θεωρώ αυτή την επιλογή την καλύτερη για το μέλλον μου, αλλά δυστυχώς η παράλληλη εργασία ίσως αποτελέσει αποτρεπτικό παράγοντα...
 

traveler97

Νεοφερμένος

Ο traveler97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

Θα κάνω το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό (Full time) και έψαχνα ένα έξτρα εισόδημα..
Λόγω του τεράστιου φόρτου εργασίας και το ότι θα έχω όλη μέρα μαθήματα,δεν θα είναι εφικτό να βρω μια part time δουλειά το πρώτο εξάμηνο.
Ωστόσο έστω και ένα μικρό χαρτζηλίκι αν έβγαζα θα ήμουν υπέρ ευχαριστημένος.

Ξέρετε αν υπάρχουν online δουλείες που να θέλουν να αφιερώσεις μέσα στην μέρα ένα 2ωρο; Έχω κοιτάξει για αρθρογράφος κτλ,αλλά πιστεύω θέλει πολύ παραπάνω ενασχόληση..
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Ξέρετε αν υπάρχουν online δουλείες που να θέλουν να αφιερώσεις μέσα στην μέρα ένα 2ωρο; Έχω κοιτάξει για αρθρογράφος κτλ,αλλά πιστεύω θέλει πολύ παραπάνω ενασχόληση..
Δυσκολο να βρεις κατι τετοιο ειδικα ως αρθρογραφος. Ξερω ατομο (με μεταπτυχιακο στον τομεα της δημοσιογραφιας) που εψαχνε σχετικο ποστο και οι περισσοτερες αγγελιες προσφεραν μονο εθελοντικη εργασια :/ Φυσικα μπορεις να ψαξεις γιατι ποτε δεν ξερεις.. μπορει απ το πουθενα να σου τυχει κατι φανταστικο λολ
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατι δεν ψαχνεις κατι οταν πας εκει σε ρολο φύλακας εστιών. Το κανουν αρκετοι μεταπτυχιακοι φοιτητές οταν πανε για σπουδες στο Εξωτερικο και στηριζουν το χατζηλίκι τους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατι δεν ψαχνεις κατι οταν πας εκει σε ρολο φύλακας εστιών. Το κανουν αρκετοι μεταπτυχιακοι φοιτητές οταν πανε για σπουδες στο Εξωτερικο και στηριζουν το χατζηλίκι τους.

Ή μέλος της Πανεπιστημιακής αστυνομίας. Ή μέλος περιφρούρησης του ασύλου εν καιρών καταλήψεων, φοιτητικών διαδηλώσεων της ΚΝΕ-φοιτητικής νεολαίας του Συριζα κτλ
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή μέλος της Πανεπιστημιακής αστυνομίας. Ή μέλος περιφρούρησης του ασύλου εν καιρών καταλήψεων, φοιτητικών διαδηλώσεων της ΚΝΕ-φοιτητικής νεολαίας του Συριζα κτλ
αυτα στο Εξωτερικο δεν ισχυουν. Ευτυχως...
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ειναι εφικτο να δουλευει καποιος παρτ και να σπουδαζει ταυτοχρονα
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Όλα είναι εφικτά στη ζωή, όμως πάντα θα υπάρχουν και θυσίες.

Επειδή γνωρίζω αρκετά άτομα που δουλεύουν και είναι φοιτητές έχουν θυσιάσει αρκετο χρόνο από το διάβασμα τους για να δουλέψουν.

Αν πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις τότε όλα καλα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,575 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,575 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top