Σπουδές Φυσικής - ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το καλοκαίρι μετά τις Πανελλήνιες θα μπορείς να ασχοληθείς ενδελεχώς μαζί της,...
Διάβασμα Χημείας στην παραλία? Διαστροφή!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Η χημεία που κάνουμε στη θετική κατεύθυνση δεν ειναι τίποτα φοβερό.Είναι υποβαθμισμένη η χημεία στο λύκειο σε σχέση με τα μαθηματικά και τη φυσικη που στο σχολείο αποκτας γερές βάσεις που δύσκολα καλύπτονται μετα αν σου λείπουν.

Απο προσωπική εμπειρία στο πανεπιστήμιο τη χημεία τη μαθαίνεις απο το 0.Το μόνο που θέλει ειναι να καταλαβαίνεις τη γλώσσα της.(Βέβαια αν μου έλεγες οτι θές χημικό,φαρμακευτική ή χημικών μηχανικών εκεί μπαίνεις σε άλλο επίπεδο.)
Σε σχολές όμως όπως εσείς πού έχετε μόνο στο 1ο έτος χημεία κάνετε κάποια βασικά πράγματα και το μάθημα το περνάς με απλο διάβασμα.Μη φανταστείς οτι θα κολλησεις στο μάθημα και δε θα καταλαβαίνεις τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είναι υποβαθμισμένη η χημεία στο λύκειο σε σχέση με τα μαθηματικά και τη φυσικη που στο σχολείο αποκτας γερές βάσεις που δύσκολα καλύπτονται μετα αν σου λείπουν.
Πλάκα κάνεις? Βάσεις στη Φυσική από το λύκειο? Όταν εξετάζεσαι στις πανελλήνιες όλα κι όλα 3½ κεφαλαιάκια, δηλαδή 65 σελίδες?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις? Βάσεις στη Φυσική από το λύκειο? Όταν εξετάζεσαι στις πανελλήνιες όλα κι όλα 3½ κεφαλαιάκια, δηλαδή 65 σελίδες?



Ένα μάθημα είχα φυσικη στο 1ο εξάμηνο που στα θέματα θυμάμαι απαιτούσε γνώσεις μηχανικής απο το Λύκειο και γνώσεις οπτικής που αν δεν είχες κάνει φυσικη στο Λύκειο δύσκολα το περνούσες.
Και στα μαθηματικά α εξαμήνου μέχρι και ολοκληρωματα ειχε.Αν ήσουν απο θεωρητικη ας πούμε άντε να τα περάσεις.

Τώρα στο φυσικο σίγουρα θα κάνετε φυσικη ανωτερου επιπέδου.Εκει μπορει να φαίνονται ψίχουλα αυτα που κάναμε στη γ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις? Βάσεις στη Φυσική από το λύκειο? Όταν εξετάζεσαι στις πανελλήνιες όλα κι όλα 3½ κεφαλαιάκια, δηλαδή 65 σελίδες?



Καλά με τις σελίδες το πας?το στερεό πχ που ειναι πάνω κάτω καμία 20αρια σελίδες ειναι τόσο μικρό όσον αφορά τη δουλειά που απαιτείται όσο ακούγεται βάσει της έκτασης που εχει στο βιβλίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η χημεία που κάνουμε στη θετική κατεύθυνση δεν ειναι τίποτα φοβερό.Είναι υποβαθμισμένη η χημεία στο λύκειο σε σχέση με τα μαθηματικά και τη φυσικη που στο σχολείο αποκτας γερές βάσεις που δύσκολα καλύπτονται μετα αν σου λείπουν.

Σε πολύ καλό επίπεδο είναι η χημεία του λυκείου. Η φυσική είναι το μάθημα που έχει υποβαθμιστεί πολύ μετά την κατάργηση των δεσμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ωραία, ωραία. Γιατί εμένα ο στόχος μου είναι η Φυσική και προσπαθώ να βρω τρόπους να περάσω με μεγαλύτερη ευκολία (για εμένα προσωπικά)

Keep calm and love Physics
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
υπαρχει υποχρεωτικο μαθημα χημειας στο φυσικο αθηνων καθως επισης και το αντιστοιχο εργαστηριο,αλλα μην ανησυχεις μπορεις να τα καταφερεις ανετα και απο τεχνολογικη.απλως το μαθημα αλλαξε ονομα σε <<καταστασεις και ιδιοτητες της υλης>> στο 4ο εξαμηνο.επισης χημεια χρειαζεται στη θερμοδυναμικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλά με τις σελίδες το πας?το στερεό πχ που ειναι πάνω κάτω καμία 20αρια σελίδες ειναι τόσο μικρό όσον αφορά τη δουλειά που απαιτείται όσο ακούγεται βάσει της έκτασης που εχει στο βιβλίο?
Το ...φοβερό και τρομερό στερεό δεν είναι παρά ένα από τα πιο απλά κεφάλαια της Φυσικής. Μην το βλέπεις από την οπτική γωνία των πανελληνίων. Εκεί, ακριβώς λόγω της πολύ μικρής ύλης, δεν έχουν τι να βάλουν για θέματα και κατασκευάζουν ανόητες περιπεπλεγμένες και χαζοσυνδυασμένες ασκήσεις, με αποτέλεσμα το μάθημα να γίνεται δύσκολο για τους μαθητές. Η Φυσική όμως δεν είναι αυτό.
Η φυσική είναι το μάθημα που έχει υποβαθμιστεί πολύ μετά την κατάργηση των δεσμών.
Ακριβώς έτσι. Στις δέσμες η ύλη ήταν 300+ σελίδες και ο μαθητής έπαιρνε γνώσεις Φυσικής αρκετά πλατιές, δεν στέκονταν τότε σε τόσο ηλίθιες ασκήσεις όπως σήμερα και ο φοιτητής δεν μάθαινε στο πανεπιστήμιο από την αρχή βασικά πραγματα.

υπαρχει υποχρεωτικο μαθημα χημειας στο φυσικο αθηνων ......απλως το μαθημα αλλαξε ονομα σε <<καταστασεις και ιδιοτητες της υλης>>
Δεν έχει σχεδόν καμία σχέση το μάθημα αυτό με Χημεία. Ασχολείται με κινητική θεωρία, θερμικά φαινόμενα, ρευστοδυναμική, ελαστικότητα στερεών, διάδοση κυμάτων κλπ. (Τον Ιούνιο το πέρασα, κάτι ξέρω περισότερο).



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Στο Λύκειο και κυρίως στην Γ λυκείου άρχισαν να μου αρέσουν αρκετά η Φυσική και τα Μαθηματικά, εξού και η πρώτη επιλογή μου στο μηχανογραφικό (ΣΕΜΦΕ), τελικά μπήκα στην Στατιστική του ΟΠΑ και όσον αφορά τα μαθηματικά ευτυχώς θα τα χορτάσω. Τί προοπτικές έχω στο μέλλον αφού βγάλω με το καλό τη σχολή μου να σπουδάσω και Φυσική; Προφανώς και είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για μεταπτυχιακά μιας και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε μισό μάθημα στη σχολή, άς με κατευθύνει κάποιος λίγο πιο έμπειρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Και γιατι δεν εβαλες το φυσικο αφου σ αρεσει η φυσικη? Μπορεις μετα να δωσεις κατατακτηριες αφου παρεις το πτυχιο του οπα, αλλα αν σ αρεσει περισσοτερο η φυσικη, καλυτερα να αλλαξεις σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Προφανως και δεν το πιανα αλλα και να το πιανα προτιμουσα να βαλω πρωτη μια σχολη που συνδιαζει Φυσικη και Μαθηματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
υπαρχει υποχρεωτικο μαθημα χημειας στο φυσικο αθηνων καθως επισης και το αντιστοιχο εργαστηριο,αλλα μην ανησυχεις μπορεις να τα καταφερεις ανετα και απο τεχνολογικη.απλως το μαθημα αλλαξε ονομα σε <<καταστασεις και ιδιοτητες της υλης>> στο 4ο εξαμηνο.επισης χημεια χρειαζεται στη θερμοδυναμικη.

να τον ακους εχει σπουδασει σε πολλες σχολες και ξερει . ααα ρε ελλας το μεγαλειο σ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα, εάν κάποιος στη Β λυκείου έχει ακολουθήσει Θετική κατεύθυνση, αλλά στη Γ επιλέξει Τεχνολογική ΙΙ θα συναντήσει πρόβλημα αν περάσει σε τμήμα Φυσικής λόγω του ότι στη Γ δεν παρακολούθησε Χημεία; (μιας και η Χημεία είναι ένα υποχρεωτικό μάθημα στο Φυσικό)

Δεν ξέρω να απαντήσω ακριβώς, απλώς θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλοί κοινοί τομείς φυσικής και χημείας, που ακόμη και αν προσεγγίζονται διαφορετικά, σίγουρα μελετώνται από φυσικούς και χημικούς εξίσου (και δεν περιλαμβάνουν την λέξη "χημεία" απαραίτητα). Ωστόσο, τα μαθήματα τα οποία είναι τέτοιου επιπέδου ώστε να μην υφίσταται διαχωρισμός είναι αρκετά διαφορετικά από τα αντίστοιχα του λυκείου, όπου τόσο η χημεία, όσο και η φυσική διδάσκονται σε απο-μαθηματικοποιημένες εκδοχές, άρα δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Παντως εκει που περασες εχει πολλα μαθηματα στατιστικης, δεν μπλεκει δηλαδη με αλλους κλαδους των μαθηματικων και καθολου φυσικη. Θα το ξερεις αυτο. Δεν ξερω, κατι δε μου κολλαει, εγω θα σου προτεινα να ξαναδοκιμασεις γτ απ το τμημα αυτο δε θα χεις τα προαπαιτουμενα μετα να κανεις ενα διαθεματικο μαστερ. Αν πας μετα στο φυσικο παλι θα χεις φαει πολλα χρονια και θα πρεπει να δωσεις μαθηματα στις κατατακτηριες που δεν κανεις στο οπα. Για μενα αν η στατιστικη δεν ειναι η πρωτη σου αγαπη, καλυτερα να ξαναδωσεις. Αν δεν εχεις τα κουραγια τι να σου πω, συνεχισε στο οπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στο Λύκειο και κυρίως στην Γ λυκείου άρχισαν να μου αρέσουν αρκετά η Φυσική και τα Μαθηματικά, εξού και η πρώτη επιλογή μου στο μηχανογραφικό (ΣΕΜΦΕ), τελικά μπήκα στην Στατιστική του ΟΠΑ και όσον αφορά τα μαθηματικά ευτυχώς θα τα χορτάσω. Τί προοπτικές έχω στο μέλλον αφού βγάλω με το καλό τη σχολή μου να σπουδάσω και Φυσική; Προφανώς και είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για μεταπτυχιακά μιας και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε μισό μάθημα στη σχολή, άς με κατευθύνει κάποιος λίγο πιο έμπειρος...

η στατιστικη οπα ειναι μια καλη με αρκετες προοπτικες . αν θες την γνωμη μου ξεχνα την φυσικη και κανε ενα μεταπτυχιακο στα οικονομικα η αν θες πιο ''μαθηματικο'' μεταπτυχιακο ασχολεισου με τις σταχαστικες ανελυξεις . και τα δυο εχουν πολυ μελλον και η σχολη σ σου δινει πολλες ευκαιριες !

Και γιατι δεν εβαλες το φυσικο αφου σ αρεσει η φυσικη? Μπορεις μετα να δωσεις κατατακτηριες αφου παρεις το πτυχιο του οπα, αλλα αν σ αρεσει περισσοτερο η φυσικη, καλυτερα να αλλαξεις σχολη.

σου ειπε εβαλε σεμφε . να διαβαζετε πριν απαντατε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω και είμαι ικανοποιημένος από τη σχολή μου για το λόγο ότι αγαπάω εξίσου και τα Μαθηματικά, ως πρώτη επιλογή είχα τη ΣΕΜΦΕ όπως είπα αλλά αφού δεν την έπιασα πιστεύω ότι η Στατιστική είναι το αμέσως επόμενο τμήμα που με ενδιέφερε (Μαθηματικό & Φυσικό ήταν επίσης πιο πάνω από τα μόριά μου). Αυτό που με απασχολεί είναι ότι τα μαθήματα της σχολής έχουν να κάνουν μόνο με Μαθηματικά και καθόλου Φυσική, δεν θα με χάλαγε ένα μεταπτυχιακό πάνω σε Μαθηματικά απλά δεν θέλω να χάσω κάθε επαφή με τη Φυσική από τη στιγμή που η σχολή μου δεν μου δίνει την δυνατότητα να ασχοληθώ με αυτήν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω και είμαι ικανοποιημένος από τη σχολή μου για το λόγο ότι αγαπάω εξίσου και τα Μαθηματικά, ως πρώτη επιλογή είχα τη ΣΕΜΦΕ όπως είπα αλλά αφού δεν την έπιασα πιστεύω ότι η Στατιστική είναι το αμέσως επόμενο τμήμα που με ενδιέφερε (Μαθηματικό & Φυσικό ήταν επίσης πιο πάνω από τα μόριά μου). Αυτό που με απασχολεί είναι ότι τα μαθήματα της σχολής έχουν να κάνουν μόνο με Μαθηματικά και καθόλου Φυσική, δεν θα με χάλαγε ένα μεταπτυχιακό πάνω σε Μαθηματικά απλά δεν θέλω να χάσω κάθε επαφή με τη Φυσική από τη στιγμή που η σχολή μου δεν μου δίνει την δυνατότητα να ασχοληθώ με αυτήν...

Οι επιλογές που προσφέρει η κάθε σχολή ειναι συγκεκριμένες . Δεν γνωρίζω κατα πόσο μπορείς να ασχοληθείς με την φυσική πάντως μου φαίνεται αρκετά δύσκολο και ίσως λίγο ανόητο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ο exc αναφερει πως εχει 4 μαθηματα αγγλικων το φυσικο κρητης τα οποια προσμετρωνται στα 36 ...εγω βλεπω δύο..τα άλλα δυο που στην ευχη ειναι;!!μαλλον πουθενα

επισης αναφερει ως ζουπερ θετικο γεγονος τα περισσοτερα μαθηματα σε αλλες σχολες...μαλλον δεν εχει αντιληφθει πως αυτη ακριβως ειναι βασικη νοσος στα πανεπιστημια της χωρας και το κρητης απλα ακολουθει την πεπατημενη της δυσης...!
ο Δασκαλακης δυνασχετουσε με αυτην την κατασταση στην σχολη του (ΗΜΜΥ)
οχι τυχαια μειωθηκαν τα μαθηματα και στις δυο σχολες(ΑΠΘ,ΕΚΠΑ) τελευταια
Ο exc προτεινει ΑΠΘ και ΕΚΠΑ ως επιλογες(για το τελευταιο δεν εχω ακουσει καλα λογια αν και ειναι στην λιστα της σανγκαης,σε δημοσιευσεις οι καθηγητες του κρητης ειναι πρωτοι σε ολοι την χωρα και η διαφορα με αυτους των αθηνων ειναι μεγαλη,μιλαμε ως μεσο ορο φυσικα,η σανγκαη πθανοτατα μετρα συνολο δημοσιευσεων και επειδη οι καθηγητες στο ΕΚΠΑ ειναι πολυ περισσοτεροι παιρνει η σχολη καλυτερο βαθμο !) ...
επισης βλεπω αναφερει ως αρνητικο γεγονος την αναβαθμολογηση,δηλαδη την επαναξεταση ενος ηδη περασμενου μαθηματους τον σεπτεμβρη,οπως γινεται στο ΕΜΠ ,στο φυσικο κρητης και αλλου,αλλα για ποιο λογο ειναια ρνητικο αυτο δεν μας λεει!διοτι εγω μονο θετικα το βλεπω

επισης δεν πρεπει να ξενιζει η μεγαλη ευχερεια στην διαμορφωση του προγραμματος σπουδων(με καποια λογικα ορια και προυποθεσεις)και αυτο στα πλαισια τους εκδυτικισμου της σχολης ειναι..
τελος να κοιταμε παντα το προγραμμα σπουδων γιατι ανανεωνεται..π.χ πλεον εγω βλεπω πιο εφαρμοσμενο το τμημα ΑΠΘ,μπορει να κανω και λαθος .


το μονο αρνητικο στην κρητη ειναι το χαμηλοτερο επιπεδο συμφοιτητων,αριστουχοι ομως και εκει μπαινουν..το δειχνουν οι βαθμοι των πρωτων καθε χρονια

αρκει να πω πως εγω μενω θεσσαλονικη και για κατατακτηριες το ΑΠΘ,που οντως εχω ακουσει καλα λογια ειναι δευτερη επιλογη μου μετα της κρητης(ισως και των ιωαννινων μετα)...[βεβαια μεχρι τοτε παρα πολλα μπορουν να αλλαξουν κ ολοκληρωτικα,απο το να μην δωσω τιποτα μεχρι να δω κατι αλλο,θελω να μαι εστω 90% βεβαιος γι αυτο που κανω και τωρα δεν ειμαι]

δεν λεω πως το ΕΚΠΑ ή το ΑΠΘ ειναι κακα τμηματα,αν θελει καποιος να κρινει θα πρεπει να παρευρεθει στην διδασκαλια καποιων μαθηματων,να συγχρωτιστει με φοιτητες κ.λπ
προσωπικα κρινω με οτι εχω ακουσει,βλεποντας το προγραμμα,τις αξιολογησεις εσωτερικες,εξωτερικες,την αποψη φοιτητων...απο αποσταση δηλαδη..δεν αποκλειεται να εχω λαθος

ναι στην σανγκαη το ΕΚΠΑ ειναι πιο ψηλα(αλλα πρεπει να διευκρινιστει το θεμα των δημοσιευσεων το ιδιο και στην qs)..και στην qs ψηλα ειναι του μετσοβιου,που εχει μια καποια διαφοροποιηση απο τα αλλα φυσικα και κατοπιν το εκπα και μετα της κρητης(αυτο λεει πολλα!πως ενα νεο τμημα σε νησι πλασαριστηκε τοσο ψηλα και προφανως τοσο κοντα με ενα παλιο και κεντρικο, φαινεται η ποιοτητα)
οπως ειπα ειδα τους δεικτες δημοσιευσεων των φυσικων σχολων (πλην ΣΕΜΦΕ)που παρατιθενται στην ιστοσελιδα του φυσικου κρητης(οπου πρωτο με διαφορα ειναι το τμημα της κρητης) κ δευτερευουντως τα βιογραφικα των καθηγητων κ.λπ

τελος με κανει αισθηση ποσο αναλυτικοι ειναι σε ολα..δεν χανεσαι στις σχετικες ιστοσελιδες τους τα λενε χαρτι και καλαμαρι..αναφερουν τα αποτελεσματα της δουλειας τους στα ινστιτουτα ,στα ερευνητικα εργα με στοιχεια με τροπο ευληπτο που καταλαβαινεις τι ακριβως συμβαινει κ.λπ..δεν ελω πως δεν το κανουν και τα αλλα τμηματα,πιθανοτατα ναι,δεν το χω ψαξει ιδιαιτερως αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
6 ωρες ειναι τα περισσοτερα υποχρεωτικα στο φυσικο κρητης..σαν πολλες δεν ειναι;περισσοτερη υλη σε αυτες προφανως διδασκεται.α και εν τελει στον οδηγο σπουδων γινεται λογος για 37 μαθηματα για πτυχιο Plus πτυχιακη,διχως αυτην αλλα δυο.

τελος παντων βλεποντας τις αξιολογησεις ψηφιζω φυσικο κρητης..ετσι απλα

να προσθεσω πως δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα η πεποιθηση του exc πως επειδη το τμημα εχει χαμηλα μορια εισαγωγης(αν και οπως ειπαμε οι αριστουχοι της κρητης που προτιμουν σπουδες φυσικης δεν ειναι λιγοι,το βλεπουμε στις βαθμολογιες των πρωτων)επομενως οι καθηγητες προσαρμοζουν τα θεματα κ.λπ στο επιπεδο των φοιτητων που εχουν.Λαθος.οι αξιολογησεις αναφερουν πως μολις το 8% των φοιτητων τελειωνει στα 4 χρονια σε εκεινο το τμημα,ενω αντιστοιχο ειναι το ποσοστο που τελειωνει την σχολη μετα απο 12 ετη!οπως φυσικα δεν ειναι και λιγοι εκεινοι που το παρατουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top