Σπουδές Ιατρικής στο εξωτερικό

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κανένα πανεπιστήμιο (δημόσιο ή μη) που να έχει προπτυχιακό πρόγραμμα ιατρική δωρεάν η με ελάχιστα δίδακτρα στην Ευρώπη; και αν ναι πως γίνεται κάποιος δεκτός; ευχαριστώ πολύ!
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μια επιλογη ειναι η γερμανια οπου πρεπει να κανεις αιτηση καπου τον μαρτιο ( αν δεν κανω σοβαρο λαθος ) για ολα τα γερμανικα πανεπιστημια . υπαρχουν διδακτρα αλλα χαμηλα

Δευτερη επιλογη ειναι η γαλλια αλλα θα πρεπει να δωσεις εξετασεις μαζι με γαλλους αρα ειναι καπως δυσκολα να μπεις

Επισης σαν επιλογες μπορεις να δεις κατι την ολλανδια αλλα δεν ξερω το υψος τον διδακτρων εκει
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μια επιλογη ειναι η γερμανια οπου πρεπει να κανεις αιτηση καπου τον μαρτιο ( αν δεν κανω σοβαρο λαθος ) για ολα τα γερμανικα πανεπιστημια . υπαρχουν διδακτρα αλλα χαμηλα

Δευτερη επιλογη ειναι η γαλλια αλλα θα πρεπει να δωσεις εξετασεις μαζι με γαλλους αρα ειναι καπως δυσκολα να μπεις

Επισης σαν επιλογες μπορεις να δεις κατι την ολλανδια αλλα δεν ξερω το υψος τον διδακτρων εκει
Οκ ευχαριστώ πολύ!
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ειναι να χρεωθεις πολλα λεφτα αντικειμενικα μην πας για Ιατρικη στο εξωτερικο.Στην Ελλαδα συμφερει γιατι σε σπουδαζουν τσαμπα ολα αυτα τα χρονια.Στο εξωτερικο θα τα πληρωνεις.Αρα δεν συμφερει.Αν δεν την θες 100% ή νομίζεις ότι την θες τοτε επελεξε εναν αλλο, τεχνολογικο τομεα κατα την γωμη μου, με καλυτερες προοπτικες και πιο σιγουρο και ευνοικο μελλον.
 

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Λοιπόν, αν πραγματικά θέλεις να γίνεις γιατρός τότε να μπεις σε αυτή την διαδικασία. Γιατί δεν είναι ένα bachelor για να ξεμπερδεψεις σε τρία χρόνια. Μιλάμε για σπουδες 6 ετών με το ανάλογο κόστος. Χώρες που έχουν υψηλά δίδακτρα, έχουν χαμηλό κόστος διαβίωσης(Ρουμανία, Βουλγαρία, Σλοβακία, Ουγγαρία) και χώρες με χαμηλά δίδακτρα έχουν υψηλό κόστος διαβίωσης(Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Σουηδία, Ολλανδία κλπ). Αν σκέφτεσαι μόνο για αγγλόφωνα προγράμματα τότε περιορίζεσαι πολύ στις επιλογές καθώς χώρες όπως η Γερμανία, η Σουηδία και η Γαλλία δεν έχουν αγγλόφωνα προγράμματα. Για την Ιταλία, για παράδειγμα θα χρειαστείς σίγουρα 15.000 τον χρόνο μαζί με τα δίδακτρα, ίσως και παραπάνω αναλόγως την πόλη, επί 6 έτη(και αν τελειώσεις ακριβώς στα 6 χρόνια), θα χρειαστείς σχεδόν 100.000 ευρώ. Όσον για την Ολλανδία το κόστος διαβίωσης είναι παρόμοιο με την Ιταλία, με την διαφορά ότι μόνο τα τρία πρώτα έτη σπουδών είναι στα αγγλικά(τα υπόλοιπα τρία είναι στα ολλανδικά).. Εσύ σε ποια κατάσταση είσαι; Έδωσες πανελλήνιες και δεν πιάνεις Ιατρική; Γιατί δεν ξαναπροσπαθεις για την Ελλάδα;
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Λοιπόν, αν πραγματικά θέλεις να γίνεις γιατρός τότε να μπεις σε αυτή την διαδικασία. Γιατί δεν είναι ένα bachelor για να ξεμπερδεψεις σε τρία χρόνια. Μιλάμε για σπουδες 6 ετών με το ανάλογο κόστος. Χώρες που έχουν υψηλά δίδακτρα, έχουν χαμηλό κόστος διαβίωσης(Ρουμανία, Βουλγαρία, Σλοβακία, Ουγγαρία) και χώρες με χαμηλά δίδακτρα έχουν υψηλό κόστος διαβίωσης(Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Σουηδία, Ολλανδία κλπ). Αν σκέφτεσαι μόνο για αγγλόφωνα προγράμματα τότε περιορίζεσαι πολύ στις επιλογές καθώς χώρες όπως η Γερμανία, η Σουηδία και η Γαλλία δεν έχουν αγγλόφωνα προγράμματα. Για την Ιταλία, για παράδειγμα θα χρειαστείς σίγουρα 15.000 τον χρόνο μαζί με τα δίδακτρα, ίσως και παραπάνω αναλόγως την πόλη, επί 6 έτη(και αν τελειώσεις ακριβώς στα 6 χρόνια), θα χρειαστείς σχεδόν 100.000 ευρώ. Όσον για την Ολλανδία το κόστος διαβίωσης είναι παρόμοιο με την Ιταλία, με την διαφορά ότι μόνο τα τρία πρώτα έτη σπουδών είναι στα αγγλικά(τα υπόλοιπα τρία είναι στα ολλανδικά).. Εσύ σε ποια κατάσταση είσαι; Έδωσες πανελλήνιες και δεν πιάνεις Ιατρική; Γιατί δεν ξαναπροσπαθεις για την Ελλάδα;
Εγώ έδωσα πέρυσι πάνελληνιες και πέρασα στο βιολογικό εκπα αλλά επειδή ήθελα πάρα πολύ την ιατρική ξαναεδωσα. Δυστυχώς όμως ούτε φέτος την πιάνω... Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να πιάσω φαρμακευτική αλλά δύσκολο γιατί είμαι 543 μόρια κάτω... Έτσι έλεγα να πάω στο βιολογικό που είμαι ήδη γραμμένη να το βγάλω στα 4 χρόνια και να κάνω μετά κατατακτηριες. Απλά σκεφτόμουν ότι είναι πολλά τα χρόνια για αυτό σκέφτηκα την ιδέα του εξωτερικού. Με αυτά που μου είπες όμως και με λίγο ψάξιμο που έκανα η οικογένεια μου δυστυχώς δεν έχει την οικονομική δυνατότητα για να πάω στο εξωτερικό... Οπότε θα πάω αν είναι στο βιολογικό (η στη φαρμακευτική ανάλογα τι θα γίνει με τις βάσεις) και από εκεί και πέρα θα δω με τις κατατακτηριες τι μπορώ να κάνω... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Αν ειναι να χρεωθεις πολλα λεφτα αντικειμενικα μην πας για Ιατρικη στο εξωτερικο.Στην Ελλαδα συμφερει γιατι σε σπουδαζουν τσαμπα ολα αυτα τα χρονια.Στο εξωτερικο θα τα πληρωνεις.Αρα δεν συμφερει.Αν δεν την θες 100% ή νομίζεις ότι την θες τοτε επελεξε εναν αλλο, τεχνολογικο τομεα κατα την γωμη μου, με καλυτερες προοπτικες και πιο σιγουρο και ευνοικο μελλον.

Αυτό θα κανω σε ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Μήπως αντέχεις να δώσεις άλλη μια φορά; Θα είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρο αλλά πιθανότατα θα αλλάξει όλη σου η ζωή μέσα σε μια επιπλέον χρονιά. Δύσκολο να πέσει τόσο πολύ η φαρμακευτική.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μήπως αντέχεις να δώσεις άλλη μια φορά; Θα είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρο αλλά πιθανότατα θα αλλάξει όλη σου η ζωή μέσα σε μια επιπλέον χρονιά. Δύσκολο να πέσει τόσο πολύ η φαρμακευτική.


Ναι το ξεωρ ότι είναι σχεδόν απίθανο να πιάσω την Φαρμακευτική....το σκέφτομουν να σου πω την αλήθεια αλλά μετά τα φετινά θέματα και όλα όσα έγιναν και με την αλλαγή της ύλης το απέρριψα γιατί κανείς δε μπορεί να μου εγγυηθεί ότι αυτή τη φορά θα περάσω... Και γενικά φέτος κατάλαβα ότι με τις πανελλήνιες ακόμα και να έχεις διαβάσει πολύ και να έχεις σκιστεί και να θες κατά πάρα πολύ δε φτάνει... Γιατί μόνο γαι τη χημεία τη χάνω στα άλλα ήμουν πολύ κομπλέ με τους βαθμούς (σκέψου βιολογία 19.7, φυσική 18.1 και έκθεση 16.2) και και τις 2 χρονιές στη χημεία δεν είχα πάρει ποτέ κάτω από 95 ενώ τώρα πήρα 76 και δνε το περιμενα με τίποτα... Επιπλέον η οικογένεια μου δε μπορεί οικονομικά να με στηρίξει για άλλη μια φορά... Για αυτό λέω να πάω στο βιολογικό, να δω πως είναι γιατί μπορεί να μου αρέσει και να θέλω να ασχοληθώ με αυτό τελικά και αν έχω το κουράγιο όταν το τελειώσω να δοκιμάσω τις κατατακτηριες αν και ξεωρ ότι ειδικά για αθηνα είναι πολύ δύσκολο και περνούν και λίγα παιδιά...
 

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εγω προσωπικά προετοιμάζομαι αυτη τη στιγμη για ιατρική Ιταλία σε αγγλόφωνα τμήματα που έχει σε αρκετα πανεπιστήμια και αμα αποφύγεις τις μεγάλες πόλεις όπως Ρώμη μιλανο και στα έξοδα θα εισαι πολυ κομπλε γιατί σε κόστος διαβίωσης και ενοίκια βρίσκονται σε παρόμοια επίπεδα με την Ελλάδα, βέβαια λιγο πιο τσιμπημένα μην ελπίζεις για σπιτι με 200αρι το μηνα εκτός άμα θες να μεινεις με 5-6 άτομα(+τα δίδακτρα πανε ανάλογα με το οικογενειακό εισόδημα και πληρωνεις από 0 εωσ το πολυ 3000 το χρόνο αλλα στους περισσότερους βγαινει μαξ 1000αρικο). Το έχω αναλύσει σε ένα αλλο ποστ που λεγόταν νομιζω «σπουδές στην Ιταλία» η κατι παρόμοιο αμα ενδιαφέρεσαι.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βουλγαρορουμανία θα πάς όπως πάνε όλοι, 10κ το χρόνο δίδακτρα με ανύπαρκτες εξετάσεις. μετά έρχεσαι εδώ παίρνεις μια ειδικότητα που είσαι σίγουρη ότι δεν θα φας κανα ανθρωπο και το ονειρό σου πραγματοποιήθηκε: έγινες ιατρίνα απο τα λίτλ
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγω προσωπικά προετοιμάζομαι αυτη τη στιγμη για ιατρική Ιταλία σε αγγλόφωνα τμήματα που έχει σε αρκετα πανεπιστήμια και αμα αποφύγεις τις μεγάλες πόλεις όπως Ρώμη μιλανο και στα έξοδα θα εισαι πολυ κομπλε γιατί σε κόστος διαβίωσης και ενοίκια βρίσκονται σε παρόμοια επίπεδα με την Ελλάδα, βέβαια λιγο πιο τσιμπημένα μην ελπίζεις για σπιτι με 200αρι το μηνα εκτός άμα θες να μεινεις με 5-6 άτομα(+τα δίδακτρα πανε ανάλογα με το οικογενειακό εισόδημα και πληρωνεις από 0 εωσ το πολυ 3000 το χρόνο αλλα στους περισσότερους βγαινει μαξ 1000αρικο). Το έχω αναλύσει σε ένα αλλο ποστ που λεγόταν νομιζω «σπουδές στην Ιταλία» η κατι παρόμοιο αμα ενδιαφέρεσαι.

Θα το ψάξω αν είναι σε ευχαριστώ πολύ

Βουλγαρορουμανία θα πάς όπως πάνε όλοι, 10κ το χρόνο δίδακτρα με ανύπαρκτες εξετάσεις. μετά έρχεσαι εδώ παίρνεις μια ειδικότητα που είσαι σίγουρη ότι δεν θα φας κανα ανθρωπο και το ονειρό σου πραγματοποιήθηκε: έγινες ιατρίνα απο τα λίτλ
Όχι δε θέλω ούτε Βουλγαρία ούτε Ρουμανία γιατί ξέρω ότι το πτυχίο τους δεν έχει την ίδια ισχύ... Αν είναι να σπουδάσω ιατρικη θέλω να το κάνω σωστά...
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Θυμάμαι παλιά, περίπου το 2012-2013 που είχα ενδιαφερθεί για να φυγω για ιατρική στο εξωτερικό, η επιλογή στην οποία είχα καταλήξει ήταν το πανεπιστήμιο της Μάλτας. Θυμάμαι ήταν με ελάχιστα δίδακτρα ή δωρεάν και το επίπεδο ζωής στα επίπεδα της Ελλάδας.
Επίσης από τα λίγα που ξέρω, μπορείς να μπεις σε ιταλικό πανεπιστήμιο με τις αντίστοιχες πανιταλικες εξετάσεις αλλά και αυτό απαιτεί την αντίστοιχη προετοιμασία σε γλώσσα και μαθήματα.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι δε θέλω ούτε Βουλγαρία ούτε Ρουμανία γιατί ξέρω ότι το πτυχίο τους δεν έχει την ίδια ισχύ... Αν είναι να σπουδάσω ιατρικη θέλω να το κάνω σωστά...


Η μοναδική σου εναλλακτική είναι άτι παρακμιακά αγγλικά πανεπιστήμια, αφου δε θέλεις εκεί. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι μπορείς να μπείς σε δημόσιο πανεπιστήμιο της ευρώπης ιατρική πιο εύκολα απο ελλάδα; αν δε ξέρεις άπταιστα την εκεί γλώσσα αλλά και την ορολογία που χρειάζονται τ αεξεταζόμενα μαθήματα δεν έχεις καμία ελπίδα
 

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως γιατι δεν κάνεις το μηχανογραφικο για τα Πανεπιστήμια της Κύπρου. Έχει και το Πανεπιστήμιο Κύπρου(ΠΚ) τμήμα Ιατρικής. Μέχρι αύριο είναι η προθεσμία. Δεν έχεις να χάσεις κάτι.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι ιατρική στην Ελλάδα με φροντιστήριο αν είναι απαραίτητο από Φεβρουάριο (υπό την προϋπόθεση ότι έχεις τη δυνατότητα να δώσεις με το παλιό σύστημα)Θα ξεκινήσεις διάβασμα μόνη σου από τέλη Σεπτέμβρη αρχές Οκτώβρη.Ετσι και αλλιώς από τη στιγμή που πέρασες με τη πρώτη βιολογικό ΕΚΠΑ που αντικειμενικά είναι φοβερή σχολή και αφού τα διαβάζεις δύο χρόνια τα ξέρεις άριστα ,άλλοι λόγοι σε κάνουν να το χανεις τους οποίους καλό θα ήταν να τους διευθετήσεις στο μεσοδιάστημα.Σκεψου ότι εγώ που είμαι συνομηλικος σου και πέρασα ιατρικη με τη δεύτερη δηλαδή φέτος (την πρώτη τα είχα πάει πολύ πιο χειρότερα από εσένα) είμαι στην ίδια μοίρα μαζί σου αφού ο ένας χρόνος στρατό καλύπτει τον ένα χρόνο παραπάνω που θα κάνεις για να μπεις.Εγω νομίζω το μόνο πρόβλημα που έχεις να αντιμετωπίσεις είναι το σύστημα των εξετάσεων αν αλλάξει η διατηρηθεί για τους αποφοίτους από εκεί και πέρα έχεις όλες τις δυνατότητες να μπεις ιατρική.Προσωπικα θα ξαναεδινα τρίτη φορά αν δεν τα κατάφερνα φέτος.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι ιατρική στην Ελλάδα με φροντιστήριο αν είναι απαραίτητο από Φεβρουάριο (υπό την προϋπόθεση ότι έχεις τη δυνατότητα να δώσεις με το παλιό σύστημα)Θα ξεκινήσεις διάβασμα μόνη σου από τέλη Σεπτέμβρη αρχές Οκτώβρη.Ετσι και αλλιώς από τη στιγμή που πέρασες με τη πρώτη βιολογικό ΕΚΠΑ που αντικειμενικά είναι φοβερή σχολή και αφού τα διαβάζεις δύο χρόνια τα ξέρεις άριστα ,άλλοι λόγοι σε κάνουν να το χανεις τους οποίους καλό θα ήταν να τους διευθετήσεις στο μεσοδιάστημα.Σκεψου ότι εγώ που είμαι συνομηλικος σου και πέρασα ιατρικη με τη δεύτερη δηλαδή φέτος (την πρώτη τα είχα πάει πολύ πιο χειρότερα από εσένα) είμαι στην ίδια μοίρα μαζί σου αφού ο ένας χρόνος στρατό καλύπτει τον ένα χρόνο παραπάνω που θα κάνεις για να μπεις.Εγω νομίζω το μόνο πρόβλημα που έχεις να αντιμετωπίσεις είναι το σύστημα των εξετάσεων αν αλλάξει η διατηρηθεί για τους αποφοίτους από εκεί και πέρα έχεις όλες τις δυνατότητες να μπεις ιατρική.Προσωπικα θα ξαναεδινα τρίτη φορά αν δεν τα κατάφερνα φέτος.


Λέει πως δεν έχει την οικονομική δυνατότητα για άλλη χρονιά. Το οποίο μου φαίνεται περίεργο, μιας και το φροντιστήριο θα κοστίσει πολύ λιγότερο από σπουδές εξωτερικού.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Παραλογο ακούγεται το να μην μπορεί να πληρώσει 4 μήνες φροντιστηριο αλλά να μπορεί να υποστηρίξει οικονομικά μια εξαετή μετοίκηση σε άλλη χώρα συν τα έξοδα για την ίδια τη σχολή.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πανεπιστημιο Κυπρου ειναι σαν να σπουδαζεις εξωτερικο οσον αφορα τα οικονομικα.
 

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Το πανεπιστημιο Κυπρου ειναι σαν να σπουδαζεις εξωτερικο οσον αφορα τα οικονομικα.


Σαφώς απλώς η διαφορά είναι ότι το πρόγραμμα είναι ελληνόφωνο και δεν υπάρχουν τα υπέρογκα δίδακτρα των άλλων ευρωπαϊκών χωρών.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαφώς απλώς η διαφορά είναι ότι το πρόγραμμα είναι ελληνόφωνο και δεν υπάρχουν τα υπέρογκα δίδακτρα των άλλων ευρωπαϊκών χωρών.
Νομιζω αγγλοφωνο ειναι.Και σε σχεση με μια βουλγαρια,ιταλια,ρουμανια κλπ ειναι τα ιδια ή και περισσοτερα λεφτα.Απλα ειναι τσαμπα τα διδακτρα.Πληρωνεις αλλου ομως. https://www.euc.ac.cy/easyconsole.cfm/id/2500/dep/2364/program_id/123/lang/el
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top