Σπουδές Ιατρικής στην Ελλάδα: Yay or Nay;

kelly*

Νεοφερμένος

Η kelly* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
και εγώ πρωτοετής στη σχολή Ιωαννίνων:D:D άντε καλή αρχή σε όλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bati

Νεοφερμένος

Ο Μπατίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
την επομενη μερα...22/9 :) ανυπομονωωωωωω!
:) και γω αν και όσο να ναι έχω λίγο άγχος για τη νέα αρχή:P! Πότε θα κατέβεις κάτω για μόνιμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaki:)

Νεοφερμένος

Η Katerinaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
:) και γω αν και όσο να ναι έχω λίγο άγχος για τη νέα αρχή:P! Πότε θα κατέβεις κάτω για μόνιμα?

τα συναισθηματα ειναι αναμεικτα σιγουρα...αγχος πιο πολυ γιατι φευγουμε απο τη μονιμη κατοικια μας και γιατι θα αντιμετωπισουμε ενα δυσκολο αντικειμενο,αλλα ακρως ενδιαφερον..;)
τελη του μηνος θα κατεβω μονιμα...τα μαθηματα δεν εχω μαθει ακομα ποτε αρχιζουν και στη γραμματεια ειναι τοσο αγενεις και βαριεστημενοι ολοι...γκρρρρρρ...:P εσυ ποτε φευγεις;ξερεις καθολου απο πατρα ή ειναι μια καινουρια πολη για σενα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bati

Νεοφερμένος

Ο Μπατίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
τα συναισθηματα ειναι αναμεικτα σιγουρα...αγχος πιο πολυ γιατι φευγουμε απο τη μονιμη κατοικια μας και γιατι θα αντιμετωπισουμε ενα δυσκολο αντικειμενο,αλλα ακρως ενδιαφερον..;)
τελη του μηνος θα κατεβω μονιμα...τα μαθηματα δεν εχω μαθει ακομα ποτε αρχιζουν και στη γραμματεια ειναι τοσο αγενεις και βαριεστημενοι ολοι...γκρρρρρρ...:P εσυ ποτε φευγεις;ξερεις καθολου απο πατρα ή ειναι μια καινουρια πολη για σενα;:)
νομίζω πως αρχίζουν στις 29. θα κατέβω 2-3 μέρες πριν για μόνιμα. Μπα ολοκαίνουργια:P αλλά απότι είδα είναι σχετικά μικρή οπότε θα την ανακαλύψουμε ευκολα και γρήγορα!!:). με πόσα μόρια μπήκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaki:)

Νεοφερμένος

Η Katerinaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
νομίζω πως αρχίζουν στις 29. θα κατέβω 2-3 μέρες πριν για μόνιμα. Μπα ολοκαίνουργια:P αλλά απότι είδα είναι σχετικά μικρή οπότε θα την ανακαλύψουμε ευκολα και γρήγορα!!:). με πόσα μόρια μπήκες?

ναι ειναι ευκολη πολη και βοηθαει πολυ και η πολεοδομια της...ολοι οι δρομοι στο κεντρο της πατρας οδηγουν στο λιμανι,οποτε προσανατολιζεσαι σχετικα ευκολα...:)
19343 εβγαλα..εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Είμαι πρωτοετής στην Ιατρική Θεσσαλονίκης..Καλή δύναμη σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Να ξεθάψω το θέμα για να συμπληρώσω πως στα "κακά" της εκπαίδευσης των φοιτητών ιατρικής στην Ελλάδα, ένα από τα μεγαλύτερα κατά την γνώμη μου είναι το εξής: η απουσία πρακτικής εξάσκησης και απόκτησης κλινικών δεξιοτήτων. Μπορεί σε θεωρητικό επίπεδο να αποκτούμε πολλές γνώσεις, αλλά δεν ξέρουμε ούτε έναν φλεβοκαθετήρα να βάζουμε, ούτε ένα ράμμα να κάνουμε βγαίνοντας από την σχολή. Θα έπρεπε να υπάρχουν καθορισμένες δεξιότητες που θα έπρεπε να τις κατέχουν όλοι οι απόφοιτοι ιατρικής. Θα έπρεπε να εξεταζόμαστε σε αυτές, όπως εξεταζόμαστε και στην παθοφυσιολογία του πνευμονικού οιδήματος. Ε τι να την κάνεις την παθοφυσιολογία αν δεν μπορείς να βάλεις έναν φλεβοκαθετήρα για να δώσεις φουροσεμίδη σε κάποιον με οξύ πνευμονικό οίδημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ θα πω το εξής από προσωπική μου πείρα. Τις προάλλες που αρρώστησε με 40 πυρετό και ίκτερο (τώρα είμαι καλά δόξα τω Θεό) πήγα στο στρατιωτικό νοσοκομείο της Ρόδου το οποίο είναι στελεγχωμένο από ανειδίκευτους οπλίτες γιατρούς στην πλειονότητά τους οι οποίο είναι όλοι απόφοιτοι ελληνικών ΑΕΙ. Η αρρώστιά μου δεν ήταν εξειδικευμένη. Ένα κοίταγμα στα μάτια αρκεί για να διαπιστωθεί ο ίκτερος. Μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι φοιτητές ιατρικής στο forum. Δεν ήξεραν τι να μου κάνουν και ήταν τουλάχιστον 5 γιατροί. Για να φανεί ότι κάνουν κάτι μου έβγαλαν 2 ακτινογραφίες και με έστειλαν μετά στο γενικό νοσοκομείο της Ρόδου. Πήγα σε ιδιώτη γιατρό και μέσα σε 10 λεπτά είχα τελειώσει. Η διάγνωση ήταν πολύ απλή. Αναρρωτιέμαι δενμπορούσαν να το κάνουν οι γιατροί του στρατιωτικού νοσοκομείου κι ας μην έχουν ειδικότητα; Γενικά δεν μου γέμισαν το μάτι ως γιατροί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα ελληνικά ΑΕΙ δεν είναι καλά. Μάλλον οι συγκεκριμένοι γιατροί ήταν άσχετοι ή αδιάφοροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ιατρική στη Ελλάδα ναι, αλλά όχι ειδικότητα.. Στα 6 χρόνια των βασικών μας σπουδών διδασκόμαστε πολλά αλλά καθαρά θεωρητικά.. Υπερέχουμε σε σχέση με άλλες χώρες σε θεωρητικό επίπεδο, όμως από πράξη.. τίποτα..
Βέβαια, αυτές οι θεωρητικές γνώσεις είναι απαραίτητες ώστε ο γιατρός να έχει κάποιο υπόβαθρο και να μπορέσει να γίνει μοριακός γιατρός, όπως επιβάλλει η εποχή μας.. Η πράξη έρχεται στη ειδικότητα, όταν γνωρίζεις πλέον τα πολύ βασικά.. Γι' αυτό και για ειδικότητα καλό είναι να πάει κανείς στο εξωτερικό, όπου υπάρχει και η κατάλληλη χρηματοδότηση κλινικών κλπ και είναι διαφορετικός ο τρόπος με τον οποίο οι καθηγητές - γιατροί προσεγγίζουν τον ειδικευόμενο.. Είναι αυτό που λέμε μέντορες..Και φυσικά στο εξωτερικό αποφεύγεις και την αναμονή και τελειώνεις άμεσα..Βέβαια, είναι συχνά λίγο δύσκολο να σε δεχτούν (εξαρτάται από τη χώρα και το επίπεδο)..
Γενικά, όμως, αν υπάρχει μεγάλη οικονομική άνεση επιλέγει κανείς από την αρχή το εξωτερικό (Αμερική και Γερμανία κυρίως) , μπαίνει σε μια σειρά και δεν ψάχνεται στα 25 του..
Καλή επιτυχία σε αυτούς που δίνουν πανελλαδικές φέτος και ενδιαφέρονται για ιατρικές και καλή τύχη σε όσους επιλέξουν το εξωτερικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ θα πω το εξής από προσωπική μου πείρα. Τις προάλλες που αρρώστησε με 40 πυρετό και ίκτερο (τώρα είμαι καλά δόξα τω Θεό) πήγα στο στρατιωτικό νοσοκομείο της Ρόδου το οποίο είναι στελεγχωμένο από ανειδίκευτους οπλίτες γιατρούς στην πλειονότητά τους οι οποίο είναι όλοι απόφοιτοι ελληνικών ΑΕΙ. Η αρρώστιά μου δεν ήταν εξειδικευμένη. Ένα κοίταγμα στα μάτια αρκεί για να διαπιστωθεί ο ίκτερος. Μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι φοιτητές ιατρικής στο forum. Δεν ήξεραν τι να μου κάνουν και ήταν τουλάχιστον 5 γιατροί. Για να φανεί ότι κάνουν κάτι μου έβγαλαν 2 ακτινογραφίες και με έστειλαν μετά στο γενικό νοσοκομείο της Ρόδου. Πήγα σε ιδιώτη γιατρό και μέσα σε 10 λεπτά είχα τελειώσει. Η διάγνωση ήταν πολύ απλή. Αναρρωτιέμαι δενμπορούσαν να το κάνουν οι γιατροί του στρατιωτικού νοσοκομείου κι ας μην έχουν ειδικότητα; Γενικά δεν μου γέμισαν το μάτι ως γιατροί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα ελληνικά ΑΕΙ δεν είναι καλά. Μάλλον οι συγκεκριμένοι γιατροί ήταν άσχετοι ή αδιάφοροι.


είναι και το τυπικό του πράγματος που πρέπει να ακολουθείται.
όπως είπες και εσύ δεν ήταν κάποιος στρατιωτικός ιατρός που σε εξέτασε αλλά κάποιοι ανειδίκευτοι που έκαναν την θητεία τους.
οπότε μπαίνει στην μέση και η στρατιωτική γραφειοκρατία και η τυπικότητα.

θα συμφωνήσω στο ότι οι οποιεσδήποτε σχολές έξω δεν είναι πάντα καλύτερες μιας και οι πιο ανοργάνωτες και ψευτοσχολές παρουσιάζονται για γιατρούς-μηχανικούς που υπάρχουν πρόθυμοι γονείς να πληρώσουν όσο-όσο για να πάρουν τα καμάρια τους έναν άχρηστο τίτλο για να ικανοποιήσουν την φιλαρέσκειά τους.

για ειδικότητα βουρ για έξω,εδώ είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα οπότε όποιος έχει την δυνατότητα πιστεύω ότι είναι καλύτερα,αλλιώς προπτυχιακά είναι πολύ καλά τα εδώ τμήματα και προσφέρουν πολύ πιο ολοκληρωμένη θεωρητική βάση στους υποψήφιους γιατρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tyrex

Νεοφερμένος

Η tyrex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
και εγω πατρινια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ιατρικη Πατρας! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !Α ετος! Κατερινακι και Μπατι φιλακια πολλα και καλα να γραψουμε μεθαυριο φυσιολογια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bethmar

Νεοφερμένος

Η bethmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
aloha! ιατρική Θεσσαλονίκης, 5ο έτος πλέον :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoinaMD

Νεοφερμένος

Η despoinaMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ιατρικη λαρισας......πρωτο ετος.......ειναι κανενας απο εσας εκει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
To ονειρο γινεται πραγματικοτητα!!!! Ιατρικη Πάτρας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
welcome !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
olgazoe λογικά 15-30/09 αλλά μη βιάζεσαι ;)
Δεν ξέρουμε καν αν θα είναι ανοιχτά τα πανεπιστήμια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top