Σπαζοκεφαλιά στα Μαθηματικά

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Υπάρχει συνάρτηση f ορισμένη σε διάστημα (α,β) ώστε για κάθε να ισχύει (το όριο να είναι ίσο με + άπειρο);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasioannou

Νεοφερμένος

Ο kostasioannou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οι κάθετες εφαπτομενες είναι εκτός ύλης στη Γ Λυκείου. Δεν υπάρχει γιατί η καμπύλη (ευθεία // με yy') με την ιδιότητα αυτή δεν είναι γραφική παράσταση εξίσωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν έβαλα την άσκηση για εξάσκηση στις πανελλήνιες εξετάσεις αλλά για προβληματισμό για όποιον ενδιαφέρεται. Το ξέρω ότι η κατακόρυφη εφαπτομένη είναι εκτός ύλης. Παρόλα αυτά η απάντησή σου δεν είναι τεκμηριωμένη και δεν έχεις αποδείξει επιστημονικά ότι δεν υπάρχει τέτοια συνάρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Δίνεται η συνάρτηση f(x)=x^2, {1)-->R
Να σχεδιάσετε την εφαπτομένη της γραφικής παράστασης στο σηείο (1,f(1))

geoste νομίζω είπες ότι είσαι πολιτικός μηχανικος.Δεν μας λες κάτι από τη επιστήμη σου χρήσιμο, π.χ γιατί έπεσαν τα σπίτια τόσο εύκολα στο σεισμό της Ιταλίας, όσο γιά τα μαθηματικά ας μας προβληματίσουν οι ειδικοί σ΄αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δίνεται η συνάρτηση f(x)=x^2, {1)-->R
Να σχεδιάσετε την εφαπτομένη της γραφικής παράστασης στο σηείο (1,f(1))

geoste νομίζω είπες ότι είσαι πολιτικός μηχανικος.Δεν μας λες κάτι από τη επιστήμη σου χρήσιμο, π.χ γιατί έπεσαν τα σπίτια τόσο εύκολα στο σεισμό της Ιταλίας, όσο γιά τα μαθηματικά ας μας προβληματίσουν οι ειδικοί σ΄αυτά?

Θα σου πω αφού με προκαλείς γιατί έπεσαν τα σπίτια στην Ιταλία και μάλιστα το ελληνόπουλο που σκοτώθηκε το έχω γνωρίσει καθώς ήταν φίλος ενός συμμαθητή μου που ήταν συμφοιτητές στην Ιταλία. Στα υποστυλώματα οι συνδετήρες είχαν τοποθετηθεί σε αραιές αποστάσεις με αποτέλεσμα να μην αναπτύσσεται επαρκής περίσφιγξη λόγω ανακυκλιζόμενης φόρτισης και επομένως να μην μπορεί να εμποδιστεί η αστοχία των υποστυλωμάτων λόγω διάρρηξης και αποφλοίωσης του σκυροδέματος επικάλυψης των οπλισμών της κρίσιμης περιοχής. Η διάρρηξη του σκυροδέματος της κρίσιμης ζώνης είχε ως αποτέλεσμα την καταστροφή της συνάφειας χάλυβα-σκυροδέματος και μην έχοντας το σκυρόδεμα εφελκυστική αντοχή ικάνή να παραλάβει τις αναπτυσσόμενες εφελκυστικές τάσεις υπέστη αστοχία λόγω υπέρβασης της εφελκυστικής του αντοχής. Αυτό έγινε σταδιακά και όχι ταυτόχρονα σε όλα τα υποστυλώματα με συνέπεια να μην υπάρχει η διαθέσιμη πλαστιμότητα για να σχηματιστούν πλαστικές αρθρώσεις στην βάση των υποστυλωμάτων και έτσι ο φορέας αστόχησε ψαθυρά. Όταν αστόχησε ικανός αριθμός υποστυλωμάτων ώστε να μην μπορεί πλέον να γίνει ανακατανομή της έντασης λόγω μη επαρκούς αντοχής των υπόλοιπων μη βλαμμένων υποστυλωμάτων το κτίριο κατέρρευσε. Καμία απορία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Θα σου πω αφού με προκαλείς γιατί έπεσαν τα σπίτια στην Ιταλία και μάλιστα το ελληνόπουλο που σκοτώθηκε το έχω γνωρίσει καθώς ήταν φίλος ενός συμμαθητή μου. Στα υποστυλώματα οι συνδετήρες είχαν τοποθετηθεί σε αραιές αποστάσεις με αποτέλεσμα να μην αναπτύσσεται επαρκής περίσφιγξη λόγω ανακυκλιζόμενης φόρτισης και επομένως να μην μπορεί να εμποδιστεί η αστοχία των υποστυλωμάτων λόγω διάρρηξης και αποφλοίωσης του σκυροδέματος επικάλυψης των οπλισμών της κρίσιμης περιοχής. Η διάρρηξη του σκυροδέματος της κρίσιμης ζώνης είχε ως αποτέλεσμα την καταστροφή της συνάφειας χάλυβα-σκυροδέματος και μην έχοντας το σκυρόδεμα εφελκυστική αντοχή ικάνή να παραλάβει τις αναπτυσσόμενες εφελκυστικές τάσεις υπέστη αστοχία λόγω υπέρβασης της εφελκυστικής του αντοχής. Αυτό έγινε σταδιακά και όχι ταυτόχρονα σε όλα τα υποστυλώματα με συνέπεια να μην υπάρχει η διαθέσιμη πλαστιμότητα για να σχηματιστούν πλαστικές αρθρώσεις στην βάση των υποστυλωμάτων και έτσι ο φορέας αστόχησε ψαθυρά. Όταν αστόχησε ικανός αριθμός υποστυλωμάτων ώστε να μην μπορεί πλέον να γίνει ανακατανομή της έντασης λόγω μη επαρκούς αντοχής των υπόλοιπων μη βλαμμένων υποστυλωμάτων το κτίριο κατέρρευσε. Καμία απορία;


Διαφωνω με την θεση σου, διοτι ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο οτι τα ντουβαρια απο την παλινδρομηση του εδαφους επαθαν "νευρικο κλονισμο" (επιστημονικος ορος ντουβαρολογιας) με αποτελεσμα στα κτιρια να δημιουργηθει το φαινομενο του συντονισμου και να οδηγησει στην καταρευση τους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Διαφωνω με την θεση σου, διοτι ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο οτι τα ντουβαρια απο την παλινδρομηση του εδαφους επαθαν "νευρικο κλονισμο" (επιστημονικος ορος ντουβαρολογιας) με αποτελεσμα στα κτιρια να δημιουργηθει το φαινομενο του συντονισμου και να οδηγησει στην καταρευση τους.:P

:lol:δικός μου είσαι εσύ:lol:
Είσαι μάστορας. Δε με λες greekteo; Πολιτικός μηχανικός δεν θες να περάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
:lol:δικός μου είσαι εσύ:lol:
Είσαι μάστορας. Δε με λες greekteo; Πολιτικός μηχανικός δεν θες να περάσεις;

Μ'αρεσει σαν σχολη δεν λεω (και ειμαι και ταλαντουχος σε αυτα οπως προσεξες:D) αλλα ειμαι αναμεσα σε ηλεκτρολογων μηχανικων, μηχανικων η/υ και πληροφορικης και τελος πληροφορικης :p.. Επειδη το πρωτο το τμημα της Αθηνας δεν βλεπω να το πιανω και ειναι και δυσκολη σχολη με βλεπω προς τα δυο τελευταια και επειδη το ενα βρισκεται μονο στην Πατρα με βλεπω Πληροφορικη :p:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μ'αρεσει σαν σχολη δεν λεω (και ειμαι και ταλαντουχος σε αυτα οπως προσεξες:D) αλλα ειμαι αναμεσα σε ηλεκτρολογων μηχανικων, μηχανικων η/υ και πληροφορικης και τελος πληροφορικης :p.. Επειδη το πρωτο το τμημα της Αθηνας δεν βλεπω να το πιανω και ειναι και δυσκολη σχολη με βλεπω προς τα δυο τελευταια και επειδη το ενα βρισκεται μονο στην Πατρα με βλεπω Πληροφορικη :p:lol:

Εχεις ταλέντο ρε greekteo στην ντουβαρολογία:D. Νομίζω αν δεν πας πολιτικός μηχανικός θα χαραμιστείς(:P). Αλλά πέρα από την πλάκα πρέπει να σου πω ότι Πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ και ΑΠΘ, ΗΜΜΥ ΕΜΠ και ΑΠΘ, Μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ και Ναυπηγών Μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ είναι στο Top10 των δυσκολότερων σχολών του 4ου πεδίου στην Ελλάδα. Με απλά λόγια θα σε (ξέρεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εχεις ταλέντο ρε greekteo στην ντουβαρολογία:D. Νομίζω αν δεν πας πολιτικός μηχανικός θα χαραμιστείς(:P). Αλλά πέρα από την πλάκα πρέπει να σου πω ότι Πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ και ΑΠΘ, ΗΜΜΥ ΕΜΠ και ΑΠΘ, Μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ και Ναυπηγών Μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ είναι στο Top10 των δυσκολότερων σχολών του 4ου πεδίου στην Ελλάδα. Με απλά λόγια θα σε (ξέρεις).


Ασε ξερω και αυτο ειναι που με φοβιζει, αλλα δεν ειμαι της αποψης οτι θα περασω πανεπιστημιο και μετα αντε γεια:P. Θελω να ασχοληθω διοτι πιστευω ειναι ωραια η ατιμη η γνωση. Το πολυτεχνειο θελει γερα νευρα:(.
Τωρα ειμαι στο διλημμα οπως θυμασαι μηχανικος η/υ Πατρας ή Πληροφορικη Αθηνας. Μου αρεσουν παρα πολυ και οι δυο σχολες, απλα στην πρωτη δεν τρελαινομαι να μετακινουμαι, να αλλαζω περιβαλλον κλπ:(.
Παραλληλα σκεφτομαι οτι η Πληροφορικη με κανα μεταπτυχιακο μαζι κατι γινεται. Η αλλη στην Πατρα ομως δεν παυει να ειναι πολυτεχνειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σωστός. Αν κοιτάξεις οδηγούς σπουδών Μηχανικών η/υ και πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών και Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας (ή οικονομικού πανεπιστημίου ή ΠΑΠΕΙ) θα δεις τεράστιες διαφορές στο επίπεδο της γνώσης. Μόνο ότι στην Πάτρα κάνουν 65-66 μαθήματα και στα τμήματα πληροφορικής 35-40 τα λέει όλα και σαν μηχανικός εγγράφεσαι στο ΤΕΕ. Αν τελειώσεις στην Πάτρα το γνωστικό σου υπόβαθρο θα είναι τόσο όσο ενός αποφοίτου πληροφορικής με 2 μεταπτυχιακά. Βέβαια και στην Πάτρα θέλει κ**ο. Να σου πω όμως εγώ κάτι greekteo; Αν ξαναέκανα μηχανογραφικό από την αρχή θα διάλεγα το ευκολότερο τμήμα πολιτικών μηχανικών που υπάρχει. Δεν παίζει ΚΑΜΙΑ σημασία ποιο πανεπιστήμιο τελείωσες στην αγορά εργασίας. Πτυχίο να έχεις μόνο. Πάντως εύχομαι να περάσεις Αθήνα και γιατί όχι ΗΜΜΥ ΕΜΠ αν το θες (ή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ). Από το γενάρη 2010 θα είμαι κι εγώ φοιτητής στην Αθήνα αν όλα πάνε καλά καθώς ετοιμάζομαι για να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ τον προσεχή Δεκέμβριο και που ξέρεις μπορεί και να γνωριστούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Σωστός. Αν κοιτάξεις οδηγούς σπουδών Μηχανικών η/υ και πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών και Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας (ή οικονομικού πανεπιστημίου ή ΠΑΠΕΙ) θα δεις τεράστιες διαφορές στο επίπεδο της γνώσης. Μόνο ότι στην Πάτρα κάνουν 65-66 μαθήματα και στα τμήματα πληροφορικής 35-40 τα λέει όλα και σαν μηχανικός εγγράφεσαι στο ΤΕΕ. Αν τελειώσεις στην Πάτρα το γνωστικό σου υπόβαθρο θα είναι τόσο όσο ενός αποφοίτου πληροφορικής με 2 μεταπτυχιακά. Βέβαια και στην Πάτρα θέλει κ**ο. Να σου πω όμως εγώ κάτι greekteo; Αν ξαναέκανα μηχανογραφικό από την αρχή θα διάλεγα το ευκολότερο τμήμα πολιτικών μηχανικών που υπάρχει. Δεν παίζει ΚΑΜΙΑ σημασία ποιο πανεπιστήμιο τελείωσες στην αγορά εργασίας. Πτυχίο να έχεις μόνο. Πάντως εύχομαι να περάσεις Αθήνα και γιατί όχι ΗΜΜΥ ΕΜΠ αν το θες (ή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ). Από το γενάρη 2010 θα είμαι κι εγώ φοιτητής στην Αθήνα αν όλα πάνε καλά καθώς ετοιμάζομαι για να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ τον προσεχή Δεκέμβριο καιπου ξέρεις μπορεί και να γνωριστούμε.


Ναι, εχεις δικιο, απλα αυτο που με χαλαει ειναι η αποσταση. Αμα υπηρχε ενα αντιστοιχο ευλογημενο τμημα στην Αθηνα θα πηγαινα χωρις δευτερη κουβεντα. Για να δουμε και τα μορια πως θα πανε... Καθε εμποδιο για καλο που λενε:)
Κατακτηριες ακουω εε? καλο κουραγιο σου ευχομαι διοτι απο πολυτεχνειο σε πολυτεχνειο πας. Αυτο θα πει ανθρωπος με ορεξη για να μαθει!:P

Ε ενταξει και Πληροφορικη να ειμαι, γειτονοπουλα θα ειμαστε :lol:. Να πεταγεσαι απεναντι να συζηταμε περι ντουβαρολογιας :P

(στο σπαμμαρα για τα καλα το thread :()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εδώ το σπάμμαρα εγώ αλλά ok. Ο ηθικός αυτουργός του σπαμαρίσματος είναι ο φίλος που ήθελε να μάθει για τα σπίτια στην Ιταλία οπότε είσαι αθώος (:P). Είναι πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο η ντουβαρολογία και θα ήταν καλή ιδέα να ανοίξει κανά thread με αυτόν τον τίτλο να εκτεθούν ποικίλες απόψεις επί του θέματος (φαντάζεσαι? ε, ρε τρέλλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
αυτη η περιπτωση δηλωνει η συναρτηση να μην ειναι παραγωγισιμη ουσιαστικα θες να στο βγαλω με αντιπαραδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
αυτη η περιπτωση δηλωνει η συναρτηση να μην ειναι παραγωγισιμη ουσιαστικα θες να στο βγαλω με αντιπαραδειγμα?

Επιτέλους ας επανέλθουμε στο θέμα. Επειδή η πρόταση είναι ερώτηση και όχι κάτι που ζητείται να αποδειχθεί, σαν αντιπαράδειγμα θέλω να μου δώσεις μία συνάρτηση για την οποία το όριο αυτό να είναι +άπειρο για κάθε x στο (α,β) αν υπάρχει φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
λοιπον καταρχην τετοια περιπτωση το οριο να εινα +00 παιζει σε κλαδικες συναρτησεις που αλλαζει ο τυπος γυρω απο σημειο αλλα αυτο στο σημειο αλλαγης το θεμα ειναι εσυ ζητας για ολο το χ ανηκει στο (α,β) τι να πω για να σου πω συναρτηση και τονιζω συναρτηση σε σημειο ναι τωρα για ολο το χ ανηκει στο ανοικτο (α,β) το βρισκω δυσκολο λοιπον καταληγω οτι δεν γινεται αλλα για σημειο μονο τι να σου πω σε πραγματικη συναρτηση φανταζομαι αναφερεσαι?σε τι δρομο κινουμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
λοιπον καταρχην τετοια περιπτωση το οριο να εινα +00 παιζει σε κλαδικες συναρτησεις που αλλαζει ο τυπος γυρω απο σημειο αλλα αυτο στο σημειο αλλαγης το θεμα ειναι εσυ ζητας για ολο το χ ανηκει στο (α,β) τι να πω για να σου πω συναρτηση και τονιζω συναρτηση σε σημειο ναι τωρα για ολο το χ ανηκει στο ανοικτο (α,β) το βρισκω δυσκολο λοιπον καταληγω οτι δεν γινεται αλλα για σημειο μονο τι να σου πω σε πραγματικη συναρτηση φανταζομαι αναφερεσαι?σε τι δρομο κινουμαι?


Βέβαια. Αναφέρομαι σε πραγματική συνάρτηση μιας πραγματικής μεταβλητής. Το ότι σε σημείο γίνεται το γνωρίζω. Κάθε συνάρτηση συνεχής σε κάποιο x0 στο οποίο δεν είναι παραγωγίσιμη και παρουσιάζει κατακόρυφη εφαπτομένη έχει αυτό το όριο για x=x0 +άπειρο ή -άπειρο και δεν είναι απαραίτητο να είναι κλαδική η συνάρτηση. Αυτό όμως συμβαίνει σε μεμονωμένα σημεία τα οποία δεν σχηματίζουν διάστημα. Εγώ ψάχνω συνάρτηση που το όριο αυτό να ειναι +άπειρο (θα μπορούσα να βάλω -άπειρο αντίστοιχα) για κάθε x στο διάστημα (α,β). Δύσκολο να απαντηθεί, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
καλα ειπα κοτσανα και η ριζα χ δεν ειναι παραγωγισιμη στο 0 λοιπον ας το παρει το ποταμι για απαντα στο αινιγμα:D αν ηταν για σημειο θα ελεγα η ριζα χ στο 0 καθως το οριο κανει +00 αλλα εσυ εισαι περιεργος θεες ολο το διαστημα χαχααχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Θα σου πω αφού με προκαλείς γιατί έπεσαν τα σπίτια στην Ιταλία .....

Δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλλω,αλλά προτιμώ,για κάθε απορία που μου γεννάται,να μου απαντούν οι ειδικοί. Η ερώτησή μου,όσον αφορά το σεισμό στην Ιταλία,είναι σοβαρή (αν και εκτός θέματος).Επείδη σε παρακολουθώ και φαίνεται να είσαι καλά καταρτισμένος,σου ζήτησα να μου απαντήσεις.Έτσι απλά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Χε χε. Τα μαθηματικά είναι περίεργα, τι να κάνουμε:D. Επίσης με δεδομένο ότι το όριο είναι +άπειρο θέλω να εξεταστεί αν η f είναι συνεχής στο x ανήκει (α,β). Το μόνο που δίνεται είναι ότι η f είναι ορισμένη στο (α,β). Ωραίο θέμα για πανελλλήνιες :jumpy:(καλά αυτό δεν πέφτει ούτε στην 1η δέσμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top