Σπίτι στη Θεσσαλονίκη

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Χαριλάου ή Κάτω Τούμπα είναι καλύτερη περιοχή για ένα φοιτητή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Για κανενα λογο 78Ν σαν παστομενη σαρβελα γινεσα



Για μενα καλητερα αν εισαι απθ η παμακ 40 εκκλησιες χαμηλα και γενικοτερα κεντρο .επισης τσακαρε και πισω απο το γυμναστηριο του απθ δεν ξερω ονομα περιοχης (νομιζω παπαφη χωρις να ειμαι σιγουρος ).και ισως χαμηλα τριανδρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους! :-) κι εγώ αυτά πάνω-κάτω έχω ακούσει: Παπάφη, Χαριλάου, Τούμπα και χαμηλά Τριανδρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγω Ευαγγελιστρια μένω κ με βολεύει άπειρα γιατί πηγαίνω παντού με τα πόδια.Μένω κ χαμηλά οποτε περπατάω κανα 7λεπτο για καμάρα κ παίρνω οποιο λεωφ θέλω για εξόδους.
Νομίζω Χαριλαου ειναι καλύτερα από κάτω τούμπα. Πολλοί συμφοιτητές μου την έχουν προτιμήσει.


Ξεκινήστε αν θέλετε από καμαρα ,ευαγγελιστρια , αγιου δημητριου κ εκει γυρω μήπως βρειτε κάτι. Καλές επιλογές ειναι κ Τριανδρία,Ανω Τουμπα. Για κάτω τούμπα δεν έχω ακούσει πολλά. Αλλα σχετικα μακριά δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εγώ στην ευαγγελίστρια βρήκα σπίτι.Είναι περίπου 4-5 λεπτά με τα πόδια από το πανεπιστήμιο και όλα είναι αρκετά κοντά.

Εγω Ευαγγελιστρια μένω κ με βολεύει άπειρα γιατί πηγαίνω παντού με τα πόδια.Μένω κ χαμηλά οποτε περπατάω κανα 7λεπτο για καμάρα κ παίρνω οποιο λεωφ θέλω για εξόδους.

Μήπως είμαστε γείτονες και δεν το ξέρουμε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ στην ευαγγελίστρια βρήκα σπίτι.Είναι περίπου 4-5 λεπτά με τα πόδια από το πανεπιστήμιο και όλα είναι αρκετά κοντά.



Μήπως είμαστε γείτονες και δεν το ξέρουμε; :P

χαχα πιθανό :P Και εγώ απο τη φιλοσοφική είμαι 7 λεπτά και από το πανεπ 4-5 :P
Καλώς ήρθεεες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Χαριλάου ή Κάτω Τούμπα είναι καλύτερη περιοχή για ένα φοιτητή?

Η Χαριλάου εξυπηρετείται από το 78Ν (όσο πιο κάτω είσαι για να έχεις πρόσβαση στην Εγνατία, τόσο το καλύτερο, ενώ η Κάτω Τούμπα όχι). Και γενικά από Χαριλάου περνάνε 10,11,2,31,45 και όλα πηγαίνουν κέντρο.

Λοιπόν...προτάσεις! (Με εύκολη πρόσβαση σε Μ.Μ.Μ., το κυριότερο)

Πού πέρασες? Αν πρόκειται να πηγαίνεις ΤΕΙ, κοίτα σπίτια κοντά στην Πλατεία Δημοκρατίας ή κοντά στην Κολόμβου για να είσαι δίπλα στον σταθμό και να παίρνεις το 52 για ΤΕΙ. Αν πέρασες ΠαΜακ/ΑΠΘ θα πρότεινα Ευζώνων/Ιπποκράτειο-Θεαγένειο και πέριξ. Μπορείς να πηγαίνεις ακόμα και με τα πόδια στην σχολή και αν βγείτε αργά το βράδυ και δεν θες να παστωθείς στο 78Ν, περπατιέται.

Βασικά τα σπίτια σε περιοχή Κολόμβου-Αντιγονιδών ξεχάστε ότι είπα να τα δείτε αν περνάτε ΤΕΙ, δείτε τα γενικά. Είναι λίγο παρεξηγημένη περιοχή γιατί μέχρι προσφάτως ήταν αρκετά υποβαθμισμένη, αλλά πλέον είναι πολύ καλύτερα. Εγώ μένω πλατεία Δημοκρατίας και πέραν του ότι έχω όλα τα λεωφορεία στα πόδια μου για την σχολή, έχω και όλο το κέντρο στα πόδια μου :)

Αν θέλεις να κοιτάξεις πιο ανατολικά, δες περιοχή Μπότσαρη και Ανάληψη.
Αυτά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Χαριλάου ή Κάτω Τούμπα είναι καλύτερη περιοχή για ένα φοιτητή?

Η Κάτω Τούμπα έχει το πλεονέκτημα ότι έχει απευθείας λεωφορείο για τα ΚΤΕΛ (12άρι). Αντιθέτως, η Χαριλάου βρίσκεται πιο κοντά στην Εγνατία, οπότε θα έχεις λιγότερο περπάτημα τη νύχτα, όταν θα γυρνάς με 78Ν.
Ωστόσο, καμία από τις δύο περιοχές δεν προτιμάται περισσότερο από φοιτητές. Η πλειονότητα επιλέγει κάπου κοντά στα πανεπιστήμια (Αγίου Δημητρίου, 40 εκκλησιές, Ευαγγελίστρια), κατόπιν Άνω Τούμπα (ΠΑΟΚΑΡΑ) και κάποιοι λίγοι (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) επί της Εγνατίας.

Προσωπικά, μένω λίγο μετά το Ιπποκράτειο και έχω τα εξής πλεονεκτήματα:
α) Εξυπηρετούμαι από το 31, άρα μου είναι εύκολη η μετακίνηση από και προς τα ΚΤΕΛ Μακεδονίας.
β) Επίσης με εξυπηρετεί το 2, το οποίο κάνει στάση ακριβώς μπροστά στο Πολυτεχνείο και είναι ελαφρώς πιο γρήγορο από το 31, άμα θες να κατέβεις κέντρο.
γ) Το να πάρω 78Ν είναι σαν να παίρνω το 2, δεν έχω επιπλέον ποδαρόδρομο.
δ) Σε δεύτερη μοίρα, το 10 και το 58 με βολεύουν κάπως, καθώς με αφήνουν στα γραφεία ΟΑΣΘ και χρειάζεται να περπατήσω 1-2' περισσότερο.
ε) Η Εγνατία έχει 2-3 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση, ενώ οι δρόμοι που βγάζουν Τούμπα και Χαριλάου έχουν 1. Σε σύγκριση με την Λαμπράκη (14, Άνω Τούμπα), ένα Α μήκος διαδρομής, που το 2άρι θέλει 15' για να την διανύσει, το 14 μπορεί να χρειαστεί 3-5 λεπτά παραπάνω.

Συνοπτικά θα σου πρότεινα να νοικιάσεις είτε κάπου κοντά στο πανεπιστήμιο (40 εκκλησίες κοκ), ώστε να μπορείς να μετακινήσε με τα πόδια, ή κατά μήκος της Εγνατίας, ώστε το βράδυ να επιστρέφεις με 78Ν.

Πληροφοριακά, από Καμαρά μέχρι το σπίτι μου είναι 30' λεπτά με ταχύ βηματισμό. Το έκανα μια φορά τις πρώτες μέρες, όταν έχασα το 78Ν και λίγο από περιέργεια. Δεν είναι ό,τι καλύτερο για νύχτα μετά από έξοδο, αλλά στην ανάγκη το κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna97

Νεοφερμένος

Η ilianna97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έχω βρει μια καλή περίπτωση στη Δελφών, τι πιστεύετε για τις αποστάσεις και τις εξυπηρετήσεις που χρειάζεται γενικώς ένας φοιτητής;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Για τη Θέρμη ποια είναι η γνώμη σας; Δεν είναι καλή επιλογή για κάποιον που θα σπουδάσει στα ΤΕΦΑΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχω βρει μια καλή περίπτωση στη Δελφών, τι πιστεύετε για τις αποστάσεις και τις εξυπηρετήσεις που χρειάζεται γενικώς ένας φοιτητής;;

Δελφών σε ποιο ύψος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna97

Νεοφερμένος

Η ilianna97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αύριο θα πάω να το δω δε ξέρω ακριβώς, αλλά μου λένε ότι είναι αρκετά κοντά στο απθ, δηλαδή πας κ με τα πόδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αύριο θα πάω να το δω δε ξέρω ακριβώς, αλλά μου λένε ότι είναι αρκετά κοντά στο απθ, δηλαδή πας κ με τα πόδια..
παντως 2 χιλιομετρα δε το λες και κοντα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianin26

Νεοφερμένος

Η marianin26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν η περιοχή Ξηροκρήνη είναι βολική για κάποιον που έχει περάσει στη Σίνδο και επιπλέον αν είναι καλή περιοχή. Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν η περιοχή Ξηροκρήνη είναι βολική για κάποιον που έχει περάσει στη Σίνδο και επιπλέον αν είναι καλή περιοχή. Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ! :) :) :)

Ναι, είναι βολική περιοχή γιατί είσαι δίπλα στον σταθμό που είναι η αφετηρία του 52.
Καλή δεν θα την έλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellaKar

Νεοφερμένος

Η stellaKar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα στο φορουμ.
Οποιος-οποια ενδιαφερεται για σπιτι στη Θεσσαλονικη, στην Τουμπα, με αμεση προσβαση σε σχολες Απθ και Παμακ, ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα για να του δωσω πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianin26

Νεοφερμένος

Η marianin26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ναι, είναι βολική περιοχή γιατί είσαι δίπλα στον σταθμό που είναι η αφετηρία του 52.
Καλή δεν θα την έλεγα...

Ευχαριστώ πολύ που απάντησες . Ποια περιοχή θεωρείς οτι είναι καλή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ που απάντησες . Ποια περιοχή θεωρείς οτι είναι καλή?

Στα όρια κέντρου με Βαρδάρη-σταθμό. Θα έχεις 10' περπάτημα για να φτάνεις να πάρεις το 52, αλλά το βράδυ θα είσαι πολύ καλύτερα από το να μένεις σε απόσταση αναπνοής από τον σταθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Για Θέρμη ποια είναι η άποψή σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianin26

Νεοφερμένος

Η marianin26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Στα όρια κέντρου με Βαρδάρη-σταθμό. Θα έχεις 10' περπάτημα για να φτάνεις να πάρεις το 52, αλλά το βράδυ θα είσαι πολύ καλύτερα από το να μένεις σε απόσταση αναπνοής από τον σταθμό.

ωραία σε ευχαριστώ παρά πολύ. Επειδή θα αργήσω να ανέβω για σπίτι,αρχές Οκτώβρη, πιστεύεις ότι θα βρω σπίτι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top