alex.2001

Νεοφερμένος

Ο alex.2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια περασα Βολο φετος και εχω νοικιασει σπιτι. Πηρα μετεγγραφη ομως για Πατρα και θελω να σπασω τελειως το συμβολαιο (διετες) αλλα δεν νομιζω να δεχεται ο ιδιοκτητης. Οποτε ρωτω:
1) Μπορω να το σπασω χωρις να επιβαρυνθουμε τιποτα με τη δικαιολογια τηε μετεγγραφης? Εννοω στη περιπτωση που δεν δεχτει, ο νομος ειναι μαζι μου?
2) Το ιδιο ακριβως με το 1) αλλα με τη δικαιολογια οτι δεν εχουμε να πληρωσουμε τα αλλα ενοικια τσαμπα αφου κλεισαν οι σχολες λογω κορωνοιου.
3)Υπαρχει κατι να μου προτεινετε να του πω για να σπασω το συμβολαιο?
Ευχαριστω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Παιδια περασα Βολο φετος και εχω νοικιασει σπιτι. Πηρα μετεγγραφη ομως για Πατρα και θελω να σπασω τελειως το συμβολαιο (διετες) αλλα δεν νομιζω να δεχεται ο ιδιοκτητης. Οποτε ρωτω:
1) Μπορω να το σπασω χωρις να επιβαρυνθουμε τιποτα με τη δικαιολογια τηε μετεγγραφης? Εννοω στη περιπτωση που δεν δεχτει, ο νομος ειναι μαζι μου?
2) Το ιδιο ακριβως με το 1) αλλα με τη δικαιολογια οτι δεν εχουμε να πληρωσουμε τα αλλα ενοικια τσαμπα αφου κλεισαν οι σχολες λογω κορωνοιου.
3)Υπαρχει κατι να μου προτεινετε να του πω για να σπασω το συμβολαιο?
Ευχαριστω

Μαλλον θα πρεπει να πληρωσεις την ρητρα διακοπης.
Η επιτυχια σου στην μετεγγραφη δεν αποτελει ''ανυπερβλητη αναγκη'' που να δικαιολογει εκπτωση ρητρας.
Η ενοικιαση σπιτιου αναμενοντας μια καλως διαφαινομενη μετεγγραφη και με κλειστα πανεπιστημια δεν ηταν και πολυ μελετημενη επιλογη, σορρυ.
Πιθανων σε παρεκινησε ο Διγαλακης που ειπε νοικιαστε, Οκ ,αλλα αυτος πληρωνεται καλα.
Αν ο πατερας σου μπηκε σε αναστολη εργασιας λογω ιου μπορεις να το επικαλεστεις.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Παιδια περασα Βολο φετος και εχω νοικιασει σπιτι. Πηρα μετεγγραφη ομως για Πατρα και θελω να σπασω τελειως το συμβολαιο (διετες) αλλα δεν νομιζω να δεχεται ο ιδιοκτητης. Οποτε ρωτω:
1) Μπορω να το σπασω χωρις να επιβαρυνθουμε τιποτα με τη δικαιολογια τηε μετεγγραφης? Εννοω στη περιπτωση που δεν δεχτει, ο νομος ειναι μαζι μου?
2) Το ιδιο ακριβως με το 1) αλλα με τη δικαιολογια οτι δεν εχουμε να πληρωσουμε τα αλλα ενοικια τσαμπα αφου κλεισαν οι σχολες λογω κορωνοιου.
3)Υπαρχει κατι να μου προτεινετε να του πω για να σπασω το συμβολαιο?
Ευχαριστω
Το ποσό το δηλώνει ολόκληρο στο συμβόλαιο?
 

alex.2001

Νεοφερμένος

Ο alex.2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μαλλον θα πρεπει να πληρωσεις την ρητρα διακοπης.
Η επιτυχια σου στην μετεγγραφη δεν αποτελει ''ανυπερβλητη αναγκη'' που να δικαιολογει εκπτωση ρητρας.
Η ενοικιαση σπιτιου αναμενοντας μια καλως διαφαινομενη μετεγγραφη και με κλειστα πανεπιστημια δεν ηταν και πολυ μελετημενη επιλογη, σορρυ.
Πιθανων σε παρεκινησε ο Διγαλακης που ειπε νοικιαστε, Οκ ,αλλα αυτος πληρωνεται καλα.
Αν ο πατερας σου μπηκε σε αναστολη εργασιας λογω ιου μπορεις να το επΜοοοο
Μου εξηγεις τι ειναι η ρητρα διακοπης?
Δεν ειμασταν καθολου σιγουροι για τη μετεγγραφη και σκεψου μπηκα ο τελευταιος στο τσακ δηλαδη.
Ναι και ο Διγαλακης αλλα και η γραμματεια της σχολης που πηρα τηλ κ μ πε οτι καποια θα γινουν σιγουρα δια ζωσης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ποσό το δηλώνει ολόκληρο στο συμβόλαιο?
Δηλωνει το μηνιαιο ποσο μονο (και οτι ειναι 2ετες ετσι)
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Ενα συμβολαιο για να ειναι ισχυρο θα πρεπει να προστατευει δικαιως και αναλογικως και τα δυο μερη που συμβαλονται.
Δυο κυριοι οροι ειναι, τι γινεται αν υπαρξει ''ανυπερβλητη αναγκη'' ( πολεμος , φυσικη καταστροφη θανατος, εθνικη δυσπραγια κλπ, δηλαδη κατι περα απο τις δυναμεις σου ) και τι γινεται αν ενα απο τα μελη θελει να απεμπλακει απο αυτο ''ρητρα διακοπης''.
Αν δεν υπαρχουν αυτοι οι οροι, τοτε το συμβολαιο ειναι μη ισχυρο και ισχυει οτι συνομολογηθει ,ή η σχετικη νομολογια οριζει αν υπαρχει και οτι αποφασισει ο δικαστης. Στην περιπτωση σου δεν υπαρχει ( θα το ηξερες) δικαστηριο δεν παιρνει ,οποτε κανε την εξης προταση στον ιδιοκτητη.
Αφου πληρωσεις τα ενοικια μεχρι και 31/12 πες σου αφηνω την 2 μηνη εγγυηση που σας εχω δωσει ως πληρωμη του κενου χρονο μεχρι να βρείτε αλλο ενοικιαστη και επιστρεφω σπιτι μου διοτι τα εσοδα μας λογω της παρουσης οικονομικης δυστυχίας της χωρας εχουν μειωθεί στο ελαχιστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πήρες την μετεγγραφή αυτός είναι ο λόγος για να σπάσεις το συμβόλαιο. Αν έδωσες εγγύηση δεν θα σου την επιστρέψει. Ωστόσο, να ζητήσει ενοίκια και τα σχετικά μόνο μέσω δικηγόρου και στα δικαστήρια, κάτι το οποίο δεν συμφέρει να κάνει λόγω χρημάτων και χρόνου. Παίρνει η διαδικασία πάνω από χρόνο και το ποσό είναι αρκετά μεγάλο.
 

alex.2001

Νεοφερμένος

Ο alex.2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να σημειωσω οτι δεν μας δινει αποδειξη ποτε και το ενα χαρτι συμβολαιου δεν τοχουμε καταθεσει (δηλαδη εμεις εχουμε τα 2 κ αυτος το 1)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Να σημειωσω οτι δεν μας δινει αποδειξη ποτε και το ενα χαρτι συμβολαιου δεν τοχουμε καταθεσει (δηλαδη εμεις εχουμε τα 2 κ αυτος το 1)
Τα χαρτια ειναι για τα δικαστηρια , πανω απο ολα ειναι η συμφωνία κυριών.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Να σημειωσω οτι δεν μας δινει αποδειξη ποτε και το ενα χαρτι συμβολαιου δεν τοχουμε καταθεσει (δηλαδη εμεις εχουμε τα 2 κ αυτος το 1)
Στο taxis φαινεται η ενοικίαση ή είναι παράνομη; Αν είναι παράνομη απλώς φύγε.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δες τους όρους που υπογράψατε στο συμβόλαιο. Το ότι η σχολή είναι κλειστή και ότι πήρες μετεγγραφή δεν αποτελεί ικανή αιτία για να σπάσει το συμβόλαιο.
Εάν φύγεις, ο ιδιοκτήτης μπορεί να αναζητήσει τα ενοίκια. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα και δαπανηρή για τον ίδιο και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δεν το επιχειρούν καν.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μπορείς να το σπάσεις αλλά και αυτός με τη σειρά του μπορεί να διεκδικήσει δικαστικά τα νοίκια. Κάτι τέτοιο δε συμφέρει βέβαια οπότε μάλλον δε θα το κάνει. Για να είσαι και σωστός και να αποφύγεις σύγκρουση μαζί του, να του δώσεις 1 με 2 μήνες προειδοποίηση προτού ξενοικιάσεις.

Υ.Γ: Πάντα τις αποδείξεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top