Σε ποιο τμήμα σπουδάζετε και ποιες είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις σας;

Σε ποιο πανεπιστημιο σπουδαζετε?Σας αρεσει?Και σε ποιο τμημα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Εθνικό Καποδιστριακό Π.Αθηνών(ΕΚΠΑ)

    Ψήφοι: 15 17.9%
  • Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο(ΕΜΠ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών(ΟΠΑ)

    Ψήφοι: 8 9.5%
  • Πανεπιστήμιο Πειραιά(Πα.Πει)

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Πάντειο πανεπιστήμιο

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Γεωπονικό Πανεπιστήμιο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πανεπιστήμιο Πατρών

    Ψήφοι: 9 10.7%
  • Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 13 15.5%
  • Πανεπιστήμιο Αιγαίου

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Πανεπιστήμιο Πελλοπονήσου

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 8 9.5%
  • Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Πανεπιστήμιο Μακεδονίας(Πα.Μακ)

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πανεπιστήμιο Ιονίων-Νήσων

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Πολυτεχνείο Κρήτης

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Πανεπιστήμιο Κρήτης

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Σε άλλο πανεπιστήμιο του εξωτερικού

    Ψήφοι: 2 2.4%

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το θεμα ειναι μονο για πανεπιστημια:P ; Οσοι ειναι σε στρατιωικες, αστυνομικες σχολες και ΤΕΙ δεν μπορουν να γραψουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Για τα μαθήματα ξένων γλωσσών στο διδασκαλείο του πανεπιστημίου Αθηνών πληρώνεις 450 ευρώ το χρόνο δίδακτρα+φυσικά βιβλία ενώ δεν υπάρχουν εντατικά μαθήματα πχ να δώσεις ένα πτυχίο ιταλικών για b2 πρέπει να κάνεις 2-3 χρόνια.
Αδικία φιλε μου,γιατι εσεις να πληρώνετε τα βιβλία της αγγλικης γλωσσας,δεν το καταλαβαινω,αν και στο δικο μου τμημα με τον νεο οδηγο σπουδων δεν διδασκονται δηστυχως ξενες γλωσσες,αλλα δεν εχω ακουσει οτι στα αλλα τμηματα πληρωνουν,τι να πεις ελληνικη πραγματικοτητα.

Το θεμα ειναι μονο για πανεπιστημια:P ; Οσοι ειναι σε στρατιωικες, αστυνομικες σχολες και ΤΕΙ δεν μπορουν να γραψουν ;
Αφου η δημοσκοπηση φιλε μου επιτρεπει μεχρι 20 επιλογες,πως να ανοιγα ενα θεμα με ολες τις σχολες του μηχανογραφικου ανεξαιρετως,εδω δεν συμπεριελαβα ουτε το ανοιχτο πανεπιστημιο,ουτε τη σχολη καλων τεχνων και περιοριστηκα στις σχολες που εισαγεσαι καθαρα με πανελληνιες ,ανοιξτε καποιος αποκλειστικα με τει,γιατι αμα εβαζα και αυτα και τις στρατιωτικες γαμα τα,χωρια το οτι θα ηταν πολυ γενικο .Αλλα οποιος ειναι απο αυτες τις σχολες ας ψηφισει στο <<πανεπιστημια εξωτερικου>> γιατι εκανα την βλακεια και δεν εβαλα την επιλογη <<αλλο ΑΕΙ>> .Κρεμαστε με τι να κανω τωρα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vasia4ml

Νεοφερμένος

Η Vasia4ml αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας, σπουδαία σχολή με τεράστιες προοπτικές στο μέλλον!
Δεύτερη μου επιλογή, πρώτη η Ιατρική. Οι καθηγητές είναι πολύ συνεργάσιμοι, τα κτήρια πάντα πεντακάθαρα και η πόλη (Λάρισα) πολύ πιο μπροστά από όσο περίμενα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω είμαι λογιστικη και χρηματοοικονομικη στο οπα :) μια χαρα φαινεται....πολύ καλο τμημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Κι εμείς έχουμε ξένες γλώσσες με κάποιο μικρό/συμβολικό πόσο και έβαλαν και κινέζικα αν δεν κάνω λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
μεχρι τωρα the winner is...ΑΠΘ και ακολουθει το ΕΚΠΑ και τριτο το ΟΠΑ ,για τα 2 πρωτα λογικο μιας και επροκειτο για υπερπανεπιστημια,αλλα διακρινω μια πλουσια παρουσια φοιτητων του οικονομικου πανεπιστημιου Αθηνας.Ο αγωνας συνεχιζεται,να δουμε ποιος θα ειναι ο νικητης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Καλησπέρα λοιπόν,
Όντας πλεον δευτεροετής φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών,θα έλεγα οτι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,είναι ένα αντικείμενο που γουστάρω πολύ,και το βλέπω καθημερινά γύρω μου,ένα εξαιρετικό πανεπιστήμιο για τον συγκεκριμένο τομέα.
2 παρατηρήσεις έχω μόνο,δεν ήμουν ενήμερος οτι θα έχει τόσο μεγάλες μαθηματικές απαιτήσεις το τμήμα,γεγονός βέβαια που δεν με χάλασε καθόλου.
Τέλος θα προτιμούσα να είμαστε σε μια πιο ήρεμη περιοχή.
Και εμένα μου αρέσει που έχει πολλά μαθηματικά αλλά όταν είδα στο 1ο φυλλάδιο τα εξής: και απλά ξέχασα οτιδήποτε έμαθα από τη Β' Λυκείου και έπειτα.

χαχα εγω όχι :)
χαχα :P walked right into that one.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσει που έχει πολλά μαθηματικά αλλά όταν είδα στο 1ο φυλλάδιο τα εξής: και απλά ξέχασα οτιδήποτε έμαθα από τη Β' Λυκείου και έπειτα.
Θα ξεχάσετε διάφορα πράγματα στην πορεία,τα οποία θα μάθετε με πιο όμορφο τρόπο.
ο κ.Φλυτζάνης κάνει ακόμα τα μαθηματικά?
Επίσης αν σου αρέσουν τα μαθηματικά,θα την καταβρείς στην Στατιστική ΙΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Θα ξεχάσετε διάφορα πράγματα στην πορεία,τα οποία θα μάθετε με πιο όμορφο τρόπο.
ο κ.Φλυτζάνης κάνει ακόμα τα μαθηματικά?
Επίσης αν σου αρέσουν τα μαθηματικά,θα την καταβρείς στην Στατιστική ΙΙ
H στατιστικη 2 ποια ειναι εκτιμητικη παραμετρων,ελεγχος υποθεσεων ,απαραμετρικη ,τι?Νομιζω αμα του αρεσουν τα μαθηματικα θα του αρεσει ολο το φασμα της στατιστικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εγω ειμαι στο λογιστικής και χρηματοοικονομικής του οπα.Μεχρι στιγμής εχω ψιλοβαρεθει με τα μαθηματα ειδικά αυτο το αστικό δίκαιο δεν παλευεται με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
H στατιστικη 2 ποια ειναι εκτιμητικη παραμετρων,ελεγχος υποθεσεων ,απαραμετρικη ,τι?Νομιζω αμα του αρεσουν τα μαθηματικα θα του αρεσει ολο το φασμα της στατιστικης.
Ασχολείται κυρίως με την πιθανοθεωρητική θεμελίωση της οικονομετρίας.
Θεωρία κατανομών,συναρτήσεις πιθανοφάνειας κ.λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Ασχολείται κυρίως με την πιθανοθεωρητική θεμελίωση της οικονομετρίας.
Θεωρία κατανομών,συναρτήσεις πιθανοφάνειας κ.λ



ακριβώς ότι δεν θα χρειαστείς εάν πιάσεις δουλειά :P


κάνα οικονομετρικό πακέτο σας διδάσκουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
ακριβώς ότι δεν θα χρειαστείς εάν πιάσεις δουλειά


κάνα οικονομετρικό πακέτο σας διδάσκουν;
Αυτό ισχύει!!Αν και έχεις καλό υπόβαθρο για applied economics σε επίπεδο μεταπτυχιακού(χρηματοοκονομικά κ.λ),και ακόμα καλύτερα σε καθαρά οικονομικά,μόνο που αν το αποφασίσεις,εκεί πας μόνο για ερευνητική καριέρα.

Υπάρχει μάθημα που σου διδάσκει R,αλλά λίγα πράγματα,μην το ψάχνεις,δεν είναι τμήμα που σου προσφέρει απτές γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εντάξει, καλό είναι το όπα, δεν είναι και άσχημα να είσαι η δευτερή πιο καλή, οικονομική σχολή. Τουλάχιστον όμως ο υπουργός οικονομικών είναι καθηγητής σας... Oh wait!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εντάξει, καλό είναι το όπα, δεν είναι και άσχημα να είσαι η δευτερή πιο καλή, οικονομική σχολή. Τουλάχιστον όμως ο υπουργός οικονομικών είναι καθηγητής σας... Oh wait!!!

Ποια είναι η πρώτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ποια είναι η πρώτη;

Θα σου έλεγα εμείς αλλά μάλλον είμαι λάθος. Νόμιζω ότι μετά από μία έρευνα ότι είστε πρώτοι(τουλάχιστον στην ελλάδα). Αν κοιτάξεις στην λίστα περίπου στο 20-30 στο λινκ που παραθέτω.
https://ideas.repec.org/top/top.finecon.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Θα σου έλεγα εμείς αλλά μάλλον είμαι λάθος. Νόμιζω ότι μετά από μία έρευνα ότι είστε πρώτοι(τουλάχιστον στην ελλάδα). Αν κοιτάξεις στην λίστα περίπου στο 20-30 στο λινκ που παραθέτω.
https://ideas.repec.org/top/top.finecon.html

https://sep4u.gr/job/economic_dpts_comparison.pdf

Όχι ότι έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία, απλώς επειδή αναφέρθηκε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
https://sep4u.gr/job/economic_dpts_comparison.pdf

Όχι ότι έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία, απλώς επειδή αναφέρθηκε. :)

Αν μου επιτρέψεις 3 παρατηρήσεις,
1)μελέτη από το παμακ, σοβαρά; Την επόμενη φόρα πες μου να κοιτάξω και σε στην έρευνα του ιεκ ακμη
2)αν μου έδειχνες κάτι που έλεγε ότι το όπα είναι καλύτερο, αν και θα διαφωνούσα θα το καταλάβαινα αλλά το πανεπιστήμιο ιωαννίνων(έχουν και εκεί πανεπιστήμιο;;;); Εκεί σταμάτησα να διαβάζω.
3)οι τύποι απ'έξω με τισ θήκες των κινητών πόσο τις έχουν; Λέω να πάρω καμία. Είναι φοιτητές του έρασμους που βγάζουν χαρτζιλίκι ή απλά αράζουν εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αν μου επιτρέψεις 3 παρατηρήσεις,
1)μελέτη από το παμακ, σοβαρά; Την επόμενη φόρα πες μου να κοιτάξω και σε στην έρευνα του ιεκ ακμη
2)αν μου έδειχνες κάτι που έλεγε ότι το όπα είναι καλύτερο, αν και θα διαφωνούσα θα το καταλάβαινα αλλά το πανεπιστήμιο ιωαννίνων(έχουν και εκεί πανεπιστήμιο;;;); Εκεί σταμάτησα να διαβάζω.
3)οι τύποι απ'έξω με τισ θήκες των κινητών πόσο τις έχουν; Λέω να πάρω καμία. Είναι φοιτητές του έρασμους που βγάζουν χαρτζιλίκι ή απλά αράζουν εκεί;

Οι δύο πρώτες σου παρατηρήσεις είναι τέρμα άκυρες, τι νομίζεις ότι έχει το Πα. Πει. που δεν έχει το Πα. Μακ. και το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων;

Η τρίτη είναι άσχετη με το θέμα, εντελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
On topic again, εγώ σπουδάζω στην ΣΑΤΜ του ΕΜΠ (Τοπογράφων Μηχανικών)... Η σχολή μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα, βέβαια επειδή είναι αρχή έχει αρκετά γενικά μαθήματα και καμιά φορά βαριέται κανείς. Γενικά έχω μια βδομάδα και κάτι που ξεκίνησα και είναι κομπλέ τα πράγματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top