Σε ποιο κεφάλαιο είστε;

Σε ποιό κεφάλαιο της Φυσικής είστε; (Για Α' Λυκείου)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)
  • 1.2 - Δυναμική σε μια διάσταση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 1.3 - Δυναμική στο επίπεδο

    Ψήφοι: 1 16.7%
  • 1.4. - Βαρύτητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 2.1 - Διατήρηση της ορμής

    Ψήφοι: 5 83.3%
  • 2.2 - Διατήρηση της μηχανικής ενέργειας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 2.3 - Διατήρηση της ολικής ενέργειας και υποβάθμιση της ενέργειας

    Ψήφοι: 0 0.0%

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Στην τάξη μου έχουμε την αίσθηση ότι βρισκόμαστε αρκετά πίσω στη Φυσική. Τώρα τελειώνουμε το κεφάλαιο με την Ομαλή Κυκλική Κίνηση ενώ στα φροντηστήρια και στα ιδιαίτερα οι περισσότεροι βρίσκονται στην ορμή. Δεν έχουμε χάσει πολλές ώρες αλλά η καθηγήτρια είναι πολύ αργή. Ξέρουμε ότι τα κεφάλαια της ορμής και της ενέργειας είναι σοσ για την γ' λυκείου και ανησυχούμε εαν θα καταφέρουμε να φτάσουμε σε αυτά και να τα μελετήσουμε σωστά ενώ απομένει μόνο ένας μήνας.
Εσείς σε ποιό κεφάλαιο ήσαστε;
Οι μεγαλύτεροι μπορούν να πουν που ακριβώς έπρεπε να ήμασταν κι αν θα καταφέρουμε να καλύψουμε επαρκώς την ύλη;
Οι περισσότεροι της τάξης είναι της θετικοτεχνολογικής και ανησυχούμε πολύ. Πως θα μπορούσαμε να κάνουμε την καθηγήτρια να πάει πιο γρήγορα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Και εμείς στην κυκλική είμαστε..Κοίτα νομίζω οτι εμας μας πηγαίνει μια χαρά..Εξάλλου λύνουμε αρκετές ασκήσεις και μέχρι τώρα μας έχει βοηθήσει να τα αφομιώσουμε καλύτερα..Στο φροντιστήριο που πηγαίνω είμαστε στην Ορμή δηλαδή την τελειώνουμε αλλά δε νομίζω οτι στο σχολειο είμαστε και πολύ πισω....Συνήθως σπάνια καταφέρνουν οι καθηγητές του σχολείου να ολοκληρώσουν την ύλη.Πάντως είμαι σιγουρη οτι θα προλάβουμε να κάνουμε το κεφάλαιο με την ορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εμάς μας άρχισε την ορμή πρίν το Πάσχα και τώρα που θα γυρίσουμε θα γράψουμε διαγώνισμα στα προηγούμενα (εκτός της ορμής)...εμάς αγχώνεται ο καθηγητής οτι δε θα προλάβουμε τα βγάλουμε την ύλη, αλλά κατά τα άλλα είναι άριστος καθηγητής!!!!Και μαζί του τα εχω καταλάβει πολύ καλά!!!!Και ασκήσεις πολλές κάνουμε, και μας τα εξηγεί πολύ καλά και απλοϊκά και επίσης δεν κάνουμε καθόλου από το βιβλίο (εκτός από τις ασκήσεις) αλλά μας γράφει στον πίνακα παραδείγματα και θεωρία...τώρα για φροντιστήριο παιδιά δεν ξέρω γιατι δε πάω...από του χρόνου στα βάσανα...Χρόνια Πολλά!!!!! :)

Α, κι εμάς οι περισσότεροι στην τάξη (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) ειναι της θετικοτεχνολογικής...και από οτι ξέρω και στα υπόλοιπα τμήματα το ίδιο γίνεται...τι πάθαμε όλοι φέτος???:D:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Πρέπει να είστε οι μόνοι που ειστε τοσο μπροστά.:) :) Ευτυχώς τύχατε και εσείς σε πολύ καλό καθηγητή......Το φροντηστήριο όντως δεν είναι απαραίιτητο αν προσέχεις στην τάξη και αν τα εξηγούν καλά. Και ήταν να μην πάω αλλά επηρεάστηκα απο τις φίλες μου, που είχαν μεγαλύτερα αδέρφια κα έλεγαν οτι είναι δύσκολα και τελικά πήγα.
Και σε εμας το ίδιο ισχυει.Απο τα 20 παιδιά μονο 4 είναι της Θεωριτικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia94

Νεοφερμένος

Η Georgia94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
και εμεις στο σχολειο ειμαστε στην ορμη,αλλα ο καθηγητης που μου κανει ιδιαιτερα με εχει αγχωσει γιατι μου λεει οτι ισα ισα θα προλαβουμε στο σχολειο να κανουμε και το επομενο <<εργο-ενεργεια>>- δεδομενου οτι χανουμε αρκετες ωρες φυσικη- που ειναι πολυ σημαντικο για τριτη λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εμείς είμαστε στο Θ.Μ.Κ.Ε .ΠΟΛΥ SOS και εύκολο.. Γενικότερα από τη φετινή φυσική το μόνο που με δυσκόλεψε ήταν τα προβλήματα στις κινήσεις.. όχι η μαθηματική επεξεργασία αλλά το να μπορέσεις να αποκωδικοποιήσεις το πρόβλημα..Μακάρι να κάναμε όλη τη βδομάδα Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ναι και θελετε να μου πειτε οτι αν στη τριτη λυκειου σας που οτι η ορμη ειναι αυτο και αυτο (ουτως η αλλως δεν κανετε και κατι παραπανω τωρα) δεν θα το καταλαβαιτε???
ρεεεεεεεεεε ηρεμιστε,ειστε ακομα α λυκειου και χρειαζονται ελαχιστα πραγματα (το σημαντικοτερο ειναι να μην εχετε κενα σε οτι εχετε κανει ,μην φοβαστε για την ποσοτητα)


ακου κει εχουμε αγχωθει για τον αν θα προλαβουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Εμείς στο φροντηστήριο την έχουμε τελειώσει την ύλη. Στο σχολείο εεεε κάπου έκει πρέπει να 'μαστε.
Η ομαλή κυκλική κίνηση είναι έκτος ύλης για το καλοκαίρι στο σχολείο μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω πως έγινε αλλά με ταχύ ρυθμό φτάσαμε ξαφνικά στο τελευταίο κεφάλαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top