Σε ποια χώρα θα θέλατε να σπουδάσετε;

Σε ποια χώρα θα θέλατε να σπουδάσετε
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 60)
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 10 16.7%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 8.3%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 6 10.0%
  • Ανατολική Ευρώπη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Σκανδιναβία (Σουηδία/Δανία/Νορβηγία/Φινλανδία/Ισλανδία)

    Ψήφοι: 21 35.0%
  • Ασία

    Ψήφοι: 2 3.3%
  • Αυστραλία-ΝΖ

    Ψήφοι: 1 1.7%
  • ΗΠΑ

    Ψήφοι: 25 41.7%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 6 10.0%
  • Λατινική Αμερική

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αγγλία/Σκωτία/Ιρλανδία

    Ψήφοι: 19 31.7%

sher_locked

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αγγλία ή Δανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Nik

Νεοφερμένος

Η Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ιταλιααα! :inlove: Γενικα εχω μεγαλη τρελα μαζι της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για μενα το ωραιοτερο μερος για σπουδες ειναι η δυτικη ακτη της αμερικης
καταπληκτικος καιρος,κορυφαια πανεπιστημια

stanford,caltech,berkeley,UCLA ,santa barbara

δεν θα θελα να σπουδασω σε harvard MIT κ.λπ γιατι εχουν χαλια καιρο εκεινα τα μερη καιγ ια τον απλουστατο λογο πως κορυφαια πανεπιστημια ειναι και αυτα που ανεφερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Συμφωνώ σε κάθε σου λέξη Κομνηνέ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ετσι :)
ξεχασα και κανα δυο να αναφερω που σε καποιους τομεις γινεται κορυφαια δουλεια,αλλα γενικα εχουν μικροτερη φημη απο τα προαναφερθεντα(πανεπιστημιο αγιος φραγκισκος(sic),που ειναι και η πλεον ευρωπαικη πολη της αμερικης),αλλα και το πολυ δυνατο πανεπιστημιο του σαν ντιεγκο σε μια μαλιστα ωραιοτατη τοποθεσια
και να προσθεσουμε και τον νοτο γιατι οχι; texas austin ...στο οποιο μαλιστα αν δεν κανω λαθος ηταν καθηγητης μεχρι προχθες ο βαρουφακης,αλλα ασχετο αυτο..γιατι ειναι τοσο φημισμενο αυτο το πανεπιστημιο; για 9.2 μετρα οσα και η διαμετρος του κατοπτρου του τηλεσκοπιου που βρισκεται στην περιοχη..χαρας ευαγγελια για οσους ενδιαφερονται για αστροφυσικη και αστρονομια

ωραιος καιρος,γερες σπουδες,φημισμενα πανεπιστημια...
να τα κυνηγατε ρε παιδια αυτα,εμεις στην ηλικια σας οταν ημασταν 18+,εβλεπες ποσα παιδια αριστουχους που δεν ειχαν ιδεα οχι για το εξωτερικο,ουτε για το εσωτερικο!οτι ειχε η πολη το βαζαμε,που πληροφορηση,που ιντερνετ της προκοπης
παλεψτε για καμια υποτροφια,αν δεν μπορεσετε ε δεν χαλασε ο κοσμος,τι ειχαμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με ΗΠΑ αλλά θα διαφωνήσω για τοποθεσία.Προτιμώ βορειοανατολικές πολιτείες(Νέα Υόρκη,Μέριλαντ,Πενσυλβάνια κτλπ) Αλλά Αμερική να'ναι και ό,τι να'ναι :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Προσωπικά θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στην Αυστραλία. Έχουν κάποια από τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο, ειδικά για την επιστήμη που σπουδάζω (ψυχολογία) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Νορβηγία ή Καναδά με κριτήριο το κλίμα, δεν έχω ιδέα για τα πανεπιστήμια ή τη γλώσσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με ΗΠΑ αλλά θα διαφωνήσω για τοποθεσία.Προτιμώ βορειοανατολικές πολιτείες(Νέα Υόρκη,Μέριλαντ,Πενσυλβάνια κτλπ) Αλλά Αμερική να'ναι και ό,τι να'ναι
Επειδή έχω επισκεφθεί και τα Δυτικά και τα βόρεια,τα δυτικά είναι οτι πρέπει για έναν νέο άνθρωπο,ιδανικά πραγματικά.
Τώρα γούστα είναι αυτά,πολύ βαβούρα η Νεα Υόρκη βρε αδερφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ελβετία ή Αμέρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Επειδή έχω επισκεφθεί και τα Δυτικά και τα βόρεια,τα δυτικά είναι οτι πρέπει για έναν νέο άνθρωπο,ιδανικά πραγματικά.
Τώρα γούστα είναι αυτά,πολύ βαβούρα η Νεα Υόρκη βρε αδερφέ.
Συμφωνώ αλλά μου αρέσει γιατί βλέπεις 4 διαφορετικές εποχές.Ιδανικά θα ήθλεα D.C :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καναδάς και Η.Π.Α. (αν δε σκεφτώ τα έξοδα), με προτίμηση στον Καναδά παρά το κλίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Καναδάς και Η.Π.Α. (αν δε σκεφτώ τα έξοδα), με προτίμηση στον Καναδά παρά το κλίμα.

Για μεταπτυχιακό ο Καναδάς είναι ότι πρέπει!Κι εγώ το σκέφτομαι αν και έχουμε χρόνια μπροστά μας...
Δυστυχώς, όμως, τα έξοδα είναι πολλά και απ'ότι ξέρω από έναν γνωστό που το έψαχνε ζητάνε βαθμό πτυχίου πάνω από 7 στα περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακό ο Καναδάς είναι ότι πρέπει!Κι εγώ το σκέφτομαι αν και έχουμε χρόνια μπροστά μας...
Δυστυχώς, όμως, τα έξοδα είναι πολλά και απ'ότι ξέρω από έναν γνωστό που το έψαχνε ζητάνε βαθμό πτυχίου πάνω από 7 στα περισσότερα.

Στον Καναδά όντως τα έξοδα είναι αρκετά, αλλά με διαφορά λιγότερα εν συγκρίσει με τις ΗΠΑ. Τώρα, τα καλά πανεπιστήμια (ενδεικτικά McGill University στο Montreal, University of Toronto, University of British Columbia στο Vancouver), σίγουρα θα έχουν αρκετά υψηλές απαιτήσεις.

Πάντως, αν έχεις την τύχη να πληροίς μια προϋπόθεση που τυχαίνει να πληρώ, τα έξοδα είναι πολύ λιγότερα...:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Στον Καναδά όντως τα έξοδα είναι αρκετά, αλλά με διαφορά λιγότερα εν συγκρίσει με τις ΗΠΑ. Τώρα, τα καλά πανεπιστήμια (ενδεικτικά McGill University στο Montreal, University of Toronto, University of British Columbia στο Vancouver), σίγουρα θα έχουν αρκετά υψηλές απαιτήσεις.

Πάντως, αν έχεις την τύχη να πληροίς μια προϋπόθεση που τυχαίνει να πληρώ, τα έξοδα είναι πολύ λιγότερα...:


Έχεις υπηκοότητα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Έχεις υπηκοότητα; :)

Έχω. Οι γονείς μου είναι Έλληνες, απλώς ο πατέρας μου έζησε στον Καναδά αρκετά χρόνια (πήγε για μεταπτυχιακό στο Montreal και έμεινε εκεί για κάποια χρόνια αφού το ολοκλήρωσε), οπότε πήρε την υπηκοότητα, την οποία μεταβίβασε σε μένα όταν γεννήθηκα. Έχω μείνει 2 φορές στο Montreal (μόνο μία μέρα στο Toronto), το οποίο στο συνιστώ αν ενδιαφέρεσαι για Καναδά, ειδικά αν γνωρίζεις γαλλικά (χωρίς να αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση). Εγώ δε γνωρίζω γαλλικά, θα αρχίσω μάθημα την επόμενη εβδομάδα. :)

Υ.Γ: Σα να το παρακάνω με τις εικόνες στο τέλος του μηνύματος, έμπνευση από τον Δία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 100_0615.jpg
    100_0615.jpg
    2.1 MB · Εμφανίσεις: 135

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Έχω. Οι γονείς μου είναι Έλληνες, απλώς ο πατέρας μου έζησε στον Καναδά αρκετά χρόνια (πήγε για μεταπτυχιακό στο Montreal και έμεινε εκεί για κάποια χρόνια αφού το ολοκλήρωσε), οπότε πήρε την υπηκοότητα, την οποία μεταβίβασε σε μένα όταν γεννήθηκα. Έχω μείνει 2 φορές στο Montreal (μόνο μία μέρα στο Toronto), το οποίο στο συνιστώ αν ενδιαφέρεσαι για Καναδά, ειδικά αν γνωρίζεις γαλλικά (χωρίς να αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση). Εγώ δε γνωρίζω γαλλικά, θα αρχίσω μάθημα την επόμενη εβδομάδα. :)

Υ.Γ: Σα να το παρακάνω με τις εικόνες στο τέλος του μηνύματος, έμπνευση από τον Δία.

Χαχαχα δεν πειράζει είναι όμορφες οι φωτογραφιες.:)
Κοίτα σύμπτωση...Κι εγώ έχω την υπηκοότητα γιατί ο πατέρας μου έκανε μεταπτυχιακό στο Τορόντο και έζησε κάποια χρόνια, οπότε την μεταβίβασε και σε μένα.
Γι'αυτό σκέφτομαι το μεταπτυχιακό στον Καναδά, αλλιώς δε νομίζω να περνούσε από το μυαλό μου!:P
Είχα ψάξει για Πανεπιστήμια αλλά όχι και πολύ στα σοβαρά γιατί μέχρι να αποφοιτήσουμε όλο και κάτι θα έχει αλλάξει!
Δυστυχώς δεν ξέρω γαλλικά αλλά αν το πάρω απόφαση να πάω θα βοηθήσει να μάθω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Χαχαχα δεν πειράζει είναι όμορφες οι φωτογραφιες.:)
Κοίτα σύμπτωση...Κι εγώ έχω την υπηκοότητα γιατί ο πατέρας μου έκανε μεταπτυχιακό στο Τορόντο και έζησε κάποια χρόνια, οπότε την μεταβίβασε και σε μένα.
Γι'αυτό σκέφτομαι το μεταπτυχιακό στον Καναδά, αλλιώς δε νομίζω να περνούσε από το μυαλό μου!:P
Είχα ψάξει για Πανεπιστήμια αλλά όχι και πολύ στα σοβαρά γιατί μέχρι να αποφοιτήσουμε όλο και κάτι θα έχει αλλάξει!
Δυστυχώς δεν ξέρω γαλλικά αλλά αν το πάρω απόφαση να πάω θα βοηθήσει να μάθω! :)

Όντως σύμπτωση! :)
Πράγματι δε φαίνεται να περνάει ιδιαίτερα από το μυαλό όσων δεν έχουν υπηκοότητα να πάνε στον Καναδά, πιθανώς λόγω της απόστασης και του κλίματος, άσε που οι ΗΠΑ είναι πιο "πιασάρικες". Ωστόσο, θεωρώ πως είναι πολύ καλή επιλογή για σπουδές. Δεν έχω βιώσει ακόμα χειμώνα εκεί, ίσως αποφασίσω ότι δεν παλεύεται για πολλά χρόνια (γενικώς δεν τα πάω καλά με το κρύο), αλλά για λίγα χρόνια σίγουρα θα είναι καλή εμπειρία.

Και το Toronto είναι ωραία πόλη, τα καλύτερα λόγια (από πλευράς φυσικής ομορφιάς) τα ακούω για το Vancouver που βρίσκεται στη δυτική ακτή της χώρας. Είναι πολύ μακριά βέβαια.

Έχουμε πολύ καιρό ακόμα μέχρι να αποφοιτήσουμε, άρα θα το βρούμε. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, ενδιαφέρεσαι και εσύ να κάνεις μηχανογραφικό με το 10%, όπως κι εγώ, άρα πάει και ένας χρόνος. Δεν έγινε και τίποτα βέβαια, το λιγότερο είναι αυτό. Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Όντως σύμπτωση! :)
Πράγματι δε φαίνεται να περνάει ιδιαίτερα από το μυαλό όσων δεν έχουν υπηκοότητα να πάνε στον Καναδά, πιθανώς λόγω της απόστασης και του κλίματος, άσε που οι ΗΠΑ είναι πιο "πιασάρικες". Ωστόσο, θεωρώ πως είναι πολύ καλή επιλογή για σπουδές. Δεν έχω βιώσει ακόμα χειμώνα εκεί, ίσως αποφασίσω ότι δεν παλεύεται για πολλά χρόνια (γενικώς δεν τα πάω καλά με το κρύο), αλλά για λίγα χρόνια σίγουρα θα είναι καλή εμπειρία.

Και το Toronto είναι ωραία πόλη, τα καλύτερα λόγια (από πλευράς φυσικής ομορφιάς) τα ακούω για το Vancouver που βρίσκεται στη δυτική ακτή της χώρας. Είναι πολύ μακριά βέβαια.

Έχουμε πολύ καιρό ακόμα μέχρι να αποφοιτήσουμε, άρα θα το βρούμε. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, ενδιαφέρεσαι και εσύ να κάνεις μηχανογραφικό με το 10%, όπως κι εγώ, άρα πάει και ένας χρόνος. Δεν έγινε και τίποτα βέβαια, το λιγότερο είναι αυτό. Καλή επιτυχία! :)
Ε νομίζω ότι το κρύο συνηθίζεται!Στην αρχή θα είναι το δύσκολο.:P Γενικά είναι πολύ όμορφα εκεί.Είναι άλλη φάση...Κάτι τελείως διαφορετικό.
Ναι το σκέφτομαι για 10% αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα αφήσω τη σχολή μου...Έχω προσαρμοστεί αρκετά!Απλώς για να έχω μια εναλλακτική.Καλή επιτυχία και σε σένα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Σκανδιναβικές χώρες περισσότερο! Άλλη νοοτροπία εντελώς!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top