Σε ποια σχολή στοχεύετε για του χρόνου;

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γεια σας guys ;) Είμαι καινούργια εδώ και αυτό το θέμα είναι και ο λόγος που έκανα εγγραφή εξαρχής... Λοιπόν, με ενδιαφέρει πολύ η ιατρική αλλά όσα ακούω κάθε άλλο παρά ενθαρρυντικά είναι... Είναι και οι βάσεις στα ύψη και δεν ξέρω... Εσείς τι λέτε?
Γιατί; Έχεις ακούσει για κάποια σχολή καλά λόγια όσον αφορά στην αποκατάσταση;
Η γνώμη μου είναι να βάλεις κάτω τις σχολές και να διαλλέξεις αυτή που έχει το πιο ενδιαφέρον κατ' εσέ αντικείμενο. Έτσι ίσως να χαράξεις μία λαμπρή πορεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Γεια σας guys ;) Είμαι καινούργια εδώ και αυτό το θέμα είναι και ο λόγος που έκανα εγγραφή εξαρχής... Λοιπόν, με ενδιαφέρει πολύ η ιατρική αλλά όσα ακούω κάθε άλλο παρά ενθαρρυντικά είναι... Είναι και οι βάσεις στα ύψη και δεν ξέρω... Εσείς τι λέτε?

Συγγενής μου είναι γιατρός στο δημόσιο...γνώμη του είναι ότι δύσκολα διορίζουν πλέον...είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση λέει...εγώ από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μια σχολή με τόσο ψηλή βάση και λίγους εισακτέους να μην έχει αποκατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

Ρεβέκα, μήπως θα μπορούσες να αναλύσεις για ποιο λόγο το τμήμα Επικοινωνίας του Παντείου, έχει μικρότερη βάση συγκριτικά με τα άλλα δύο;

*Αν η βάση του συγκεκριμένου τμήματος ήταν μικρότερη μόνο από του Ε.Κ.Π.Α. δε θα μου κινούσε την περιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρεβέκα, μήπως θα μπορούσες να αναλύσεις για ποιο λόγο το τμήμα Επικοινωνίας του Παντείου, έχει μικρότερη βάση συγκριτικά με τα άλλα δύο;

*Αν η βάση του συγκεκριμένου τμήματος ήταν μικρότερη μόνο από του Ε.Κ.Π.Α. δε θα μου κινούσε την περιέργεια.
Το τμήμα του ΑΠΘ είναι πολύ πιο συγκεκριμένο από τα άλλα δύο, εκεί πάνε όσοι θέλουν μόνο δημοσιογραφία. Άρα ανεβάζει τις προτιμήσεις από αυτό το κομμάτι.

Γενικότερα, θα σου πω τι κυκλοφορεί ακαδημαϊκά (που συνήθως δεν πέφτει έξω-πρακτικά δεν μπορώ να σου πω έτσι και αλλιώς, δεν έχω πάει και στα δύο). Η Πάντειος δεν έχει καλή φήμη, είναι ανοργάνωτη και σίγουρα δεν έχει το κύρος του ΕΚΠΑ. Τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί έντονη η φήμη (λόγω ακαδημαϊκού Καλλικράτη) ότι θα ενωθούν τα δύο τμήματα υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ φυσικά. Το ΕΚΠΑ, έχοντας την πλάτη του ονόματος κάνει πολλά περισσότερα πράγματα (αυτό μπορεί να το δει ο οποιοσδήποτε) και είναι πιο "εξασφαλισμένη" η επιτυχία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Το τμήμα του ΑΠΘ είναι πολύ πιο συγκεκριμένο από τα άλλα δύο, εκεί πάνε όσοι θέλουν μόνο δημοσιογραφία. Άρα ανεβάζει τις προτιμήσεις από αυτό το κομμάτι.

Γενικότερα, θα σου πω τι κυκλοφορεί ακαδημαϊκά (που συνήθως δεν πέφτει έξω-πρακτικά δεν μπορώ να σου πω έτσι και αλλιώς, δεν έχω πάει και στα δύο). Η Πάντειος δεν έχει καλή φήμη, είναι ανοργάνωτη και σίγουρα δεν έχει το κύρος του ΕΚΠΑ. Τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί έντονη η φήμη (λόγω ακαδημαϊκού Καλλικράτη) ότι θα ενωθούν τα δύο τμήματα υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ φυσικά. Το ΕΚΠΑ, έχοντας την πλάτη του ονόματος κάνει πολλά περισσότερα πράγματα (αυτό μπορεί να το δει ο οποιοσδήποτε) και είναι πιο "εξασφαλισμένη" η επιτυχία τους.

Aυτό πάντως που έμενα προσωπικά ως υποψήφιο θα με κινητοποιούσε να προτιμήσω το τμήμα του Παντείου από του Εθνικού είναι η επιλογή κατευθύνσεων. Πολύ φλου μου φαίνεται το Πρόγραμμα Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α.. Εσύ τι γνώμη έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Aυτό πάντως που έμενα προσωπικά ως υποψήφιο θα με κινητοποιούσε να προτιμήσω το τμήμα του Παντείου από του Εθνικού είναι η επιλογή κατευθύνσεων. Πολύ φλου μου φαίνεται το Πρόγραμμα Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α.. Εσύ τι γνώμη έχεις;

Βασικά εμείς παλέψαμε για να μην έχουμε κατευθύνσεις. Ενιαίο πτυχίο, χωρίς ταμπέλα, που το καθορίζεις εσύ με τα μαθήματα που επιλέγεις!:D Έτσι μπορείς να πλασαριστείς όπως επιθυμείς και θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Βασικά εμείς παλέψαμε για να μην έχουμε κατευθύνσεις. Ενιαίο πτυχίο, χωρίς ταμπέλα, που το καθορίζεις εσύ με τα μαθήματα που επιλέγεις!:D Έτσι μπορείς να πλασαριστείς όπως επιθυμείς και θέλεις!

Σωστό και αυτό! ;)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σωστό και αυτό! ;)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. :D

Τίποτα, ό,τι θες ρωτάς ελεύθερα! :)

Το θέμα των κατευθύνσεων στις δικές μας σχολές είναι δίκοπο μαχαίρι! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Τίποτα, ό,τι θες ρωτάς ελεύθερα! :)

Το θέμα των κατευθύνσεων στις δικές μας σχολές είναι δίκοπο μαχαίρι! :/:

Πιστεύω πως στο εξωτερικό, είτε στην αγορά εργασίας είτε σε μεταπτυχιακές σπουδές, ανεξαρτήτως ουσίας, έχει σημασία η επιλογή κατεύθυνσης. Σου δίνει ένα βαθμό ειδίκευσης χωρίς παρόλα αυτά να χάνεται η γενικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πιστεύω πως στο εξωτερικό, είτε στην αγορά εργασίας είτε σε μεταπτυχιακές σπουδές, ανεξαρτήτως ουσίας, έχει σημασία η επιλογή κατεύθυνσης. Σου δίνει ένα βαθμό ειδίκευσης χωρίς παρόλα αυτά να χάνεται η γενικότητα.

Η ειδίκευση φαίνεται από τα μαθήματα που έχεις επιλέξει έτσι και αλλιώς. Αλλά ταυτόχρονα, αν είναι δηλωμένη στο πτυχίο, σε περιορίζει πολύ.

Γενικά σε κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης, εξειδικεύεσαι όλο και πιο πολύ. Το πρώτο πτυχίο πρέπει να είναι το πιο γενικό, ώστε να σου ανοίγουν πόρτες παντού. (Γενικό όμως όχι με την έννοια του χαοτικού, του "σπουδάζω μπαρούφες").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδιά εξωτερικό. Μη το σκέφτεστε. Εγώ έκανα το λάθος και δεν έκανα αίτηση φέτος, οπότε πρέπει του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Παιδιά εξωτερικό. Μη το σκέφτεστε. Εγώ έκανα το λάθος και δεν έκανα αίτηση φέτος, οπότε πρέπει του χρόνου.

Aυτή τη συζήτηση είχα πριν λίγο με τη μάνα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Παιδιά εξωτερικό. Μη το σκέφτεστε. Εγώ έκανα το λάθος και δεν έκανα αίτηση φέτος, οπότε πρέπει του χρόνου.

Για σπουδές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Για σπουδές;

Για σχολή και σπουδές γενικά, ναι. Δεν είναι τόσο αδύνατο. Πολλά παιδιά πάνε, και πολλοί συμμαθητές μου, θεού θέλοντος θα πάνε...

Για τη δικιά μου περίπτωση, φταίω εγώ που δε δήλωσα, γιατί εμπιστεύτηκα την ελλάδα και τον έλληνα ότι θα κάνει κάτι να καλυτερέψει την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Για σχολή και σπουδές γενικά, ναι. Δεν είναι τόσο αδύνατο. Πολλά παιδιά πάνε, και πολλοί συμμαθητές μου, θεού θέλοντος θα πάνε...

Για τη δικιά μου περίπτωση, φταίω εγώ που δε δήλωσα, γιατί εμπιστεύτηκα την ελλάδα και τον έλληνα ότι θα κάνει κάτι να καλυτερέψει την κατάσταση.

Θα πρότεινα προπτυχιακές σπουδές εδώ και μεταπτυχιακές έξω (που αξίζει να δώσεις χρήμα γιατί από αυτό θα κριθείς). Η πρότασή μου είναι καθαρά προσαρμοσμένη στις εποχές μας. Γνωρίζω παιδιά που σπουδάζουν Ρουμανία, Βουλγαρία και Ουγγαρία και τα έξοδά τους τους βγαίνουν σχεδόν τα ίδια με εμένα που ας πούμε σπουδάζω εκτός της πόλης μου. Aλλά εντάξει, πάμπολλες οικογένειες δεν μπορούν να διαθέσουν 1000ευρώ το μήνα για σπουδές.

Καλά το τελευταίο άστο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicolettasp

Νεοφερμένος

Η Nicolettasp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Noμική και Ψυχολογία.Παιδάκια μου,πώς μπορώ να φτιάξω δικό μου θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nQvy

Νεοφερμένος

Ο nQvy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Noμική και Ψυχολογία.Παιδάκια μου,πώς μπορώ να φτιάξω δικό μου θέμα;

Πας στην κατηγορία που σχετίζεται το θέμα και κάνεις κλικ εκεί που λέει νέα συζήτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicolettasp

Νεοφερμένος

Η Nicolettasp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Πας στην κατηγορία που σχετίζεται το θέμα και κάνεις κλικ εκεί που λέει νέα συζήτηση


ευχαριστώ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reokd

Νεοφερμένος

Ο reokd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εγω στοχευω για κτηνιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Αγγλικη Φιλολογια ΑΠΘ :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top