Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.

drkameleon

Νεοφερμένος

Ο drkameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κατ'αρχάς, ας διευκρινίσω ότι είναι το πρώτο μου άρθρο σε αυτό το φόρουμ, στο οποίο και αποφάσισα να γραφτώ μόνο και μόνο μήπως πιάσει τόπο η αποκτηθείσα γνώση μου.

Πρώτον, ας ξεκαθαρίσω ότι ΕΙΜΑΙ φοιτητής ιατρικής.
Δεύτερον, ας ξεκαθαρίσω οτι ΕΙΜΑΙ στα Γιάννενα.
Και Τρίτον, ας συμπληρώσω ότι δεν είμαι ούτε 1ο, ούτε 2ο, ούτε 3ο, ΑΛΛΑ 5ο έτος...
:bye:


Ας πάρουμε κάποια πράγματα ως δεδομένα ::iagree:

- Η ιατρική συνδέεται συνειρμικά με τις λέξεις "ΚΥΡΟΣ" και "ΧΡΗΜΑ" - ισχύει-δεν-ισχύει είναι μια διαδεδομένη άποψη.

- Η ιατρική είναι μια επιλογή που στο άκουσμα και μόνο ικανοποιεί τους πάντες (τον μπαμπά, τη μαμά, τη θεία, το θείο, τον γείτονα, κ.ο.κ.)

- Αν ΔΕΝ υπήρχαν εισαγωγικές εξετάσεις και η επιλογή τμήματος ήταν- τινι τρόπω - "ελεύθερη", το 90% (οκ, ΙΣΩΣ λίγο χαμηλότερα) των ελλήνων μαθητών, θα διάλεγε κάποια ιατρική σχολή.

Τι ισχύει γενικά περί ιατρικών σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)


- Τα έτη σπουδών στις ιατρικές είναι 6 - υπολογίστε κατά μέσο όρο 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσετε (ναι, ξέρω ξέρω... θα είστε όλοι ξεφτέρια και θα τελειώσετε στα 6)

- Μετά την ιατρική, και με το πτυχίο στο χέρι κάνεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα, και απλά περιμένεις... - από 3 (ιατροδικαστική) έως 8-9 χρόνια (παιδιατρική, ακτινολ., ωρλ) --- βέβαια, ξέρω πως ΟΛΟΙ θέλετε να πάτε στο εξωτερικό για ειδικότητα, ε? - μην στεναχωριέστε, και σαν φοιτητές με το ίδιο όνειρο θα μείνετε...

- Μετά την αναμονή, πας για ειδικότητα η οποία διαρκεί από 3 (ιατροδικαστική) έως 7 χρόνια (αγγειοχειρουργική)

- Το σύνολο των παραπάνω λοιπόν κυμαίνεται από 12 χρόνια (στην καλύτερη περίπτωση) έως 19-20 χρόνια (στην χειρότερη) -- τι σημαίνει αυτό? Στα 30-40 θα μπορείτε να δουλέψετε επιτέλους πάνω στο αντικείμενό σας -- τα προηγούμενα, ακόμη και ως πτυχιούχοι, στην καλύτερη περίπτωση να κάνετε αποτρίχωση στα Bodyline

Τι ισχύει κατά τη διάρκεια των σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω ΕΠΙΣΗΣ από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)


- Ξεκινάτε με ό,τι θεωρητικό μπορεί να βάλει ο νους σας. Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις, από τον τίτλο και μόνο των μαθημάτων, νομίζετε πως "το χετε" : "Χημεία", "Βιολογία", "Βιοχημεία", ε? -- Αμ δε... Είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίου

- Η συνέχεια περιλαμβάνει όλο και περισσότερο ιατρικά μαθήματα που στο 6ο και τελευταίο(?) έτος είναι : Παθολογία, Παιδιατρική, Γυναικολογία, Χειρουργική.

- Το διάβασμα το οποίο απαιτείται είναι σταδιακά αυξανόμενο.

- Ο τύπος διαβάσματος που απαιτείται ΣΕ ΟΛΑ τα μαθήματα είναι ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗ (πώς ήταν η ιστορία στο λύκειο? ε, 20 φορές περισσότερο) -- Από το 5ο έτος και μετά π.χ., το να αποστηθίσεις (ΦΑΡΣΙ έτσι? χωρίς αστεία...) 50 σελίδες με βαρύγδουπες ιατρο-λογίες, κλπ σε 1-2 το πολύ 24ωρα, θεωρείται δεδομένο προσόν -- αν δεν το μπορείς, άρχισε να προσθέτεις μαθήματα από τώρα

- Η μέση "ύλη" κάθε μαθήματος είναι περίπου 1 2-κιλος τόμος - λάβε υπ' όψιν σου ότι τα θέματα στα οποία θα εξεταστείς δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι και από τις 800 σελίδες που διάβασες... (ουυυπς...:P)

- Στα 1-2 πρώτα έτη υπάρχουν "εργαστήρια" - τα οποία είναι χάσιμο 2-6 ωρών η και παραπάνω εβδομαδιαίως χωρίς κανένα πρακτικό κέρδος.

- Από το 3ο έτος και μετά, μπαίνεις κλινική -- ρομπίτσα, στηθοσκοπιάκι, κλπ (ωραίο δεν ακούγεται -- να σου υπενθυμίσω όμως ότι οι "ωραίες εικόνες" που έχεις, είναι από το "grey's anatomy" κι ΟΧΙ από την πραγματικότητα)

Στην αρχή είναι μόνο 2-3 ώρες τη βδομάδα, σταδιακά αυξανόμενες, μεχρι που στο 6ο έτος, είσαι μέσα στο νοσοκομείο για 6 ώρες την ημέρα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (από τις 8 το πρωί), με μόνο διάλειμμα Χριστούγεννα και Πάσχα (καλοκαίρι, γιοκ!)

Στις κλινικές : :iagree:

- Θα πάρεις ΠΑΝΩ από 200 ιστορικά κατά μέσο όρο (- Πώς σάς λένε? - Πότε ήρθατε? - Τι πρόβλημα είχατε? -- στο τέλος βέβαια ΕΣΥ θα αποκτήσεις το πρόβλημα...)

- Θα δεις πράγματα που τα έβλεπες σε μικρή ηλικία και μετά είχες εφιάλτες για μια εβδομάδα

- Θα παρακολουθήσεις κατά μέσο όρο 4-5 νεκροτομές -- οι οποίες είναι πολύ πιο "hardcore" απ' όσο μπορείς να φανταστείς

- Θα παρακαλουθήσεις από τραχειοστομίες, γαστροστομιες, διασωληνωμένους, ανάπηρους μέχρι κωλονοσκοπήσεις, χειρουργεία, γεννήσεις, κλπ

- Θα πάρεις αιματάκι, θα σού πάρουν, θα κάνεις ενεσούλες, θα σού κάνουν... (κοτζάμ πειραματόζωο θα είσαι και μάλιστα με τη θέλησή σου -- τσάμπα θα πας νομίζεις???)

- Θα ξύνεσαι στο κυλικείο του νοσοκομείο άαααααπειρες ώρες

- Θα είσαι το έυκολο θήραμα κάθε ψωνισμένου ρομποφόρου και δη υψηλόβαθμου (βλέπε "καθηγητή", κλπ) ρομποφόρου, ο οποίος και θα έχει το δικαίωμα (?) να σε γελοιποιεί δημοσίως ακόμη κι αν δεν υπάρχει λόγος...

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...:iagree:

ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τι σημαίνει Π-Ρ-Α-Γ-Μ-Α-Τ-Ι-Κ-Α ιατρική και το θες ΔΙΑΚΑΩΣ -- πήγαινε δοκιμαστικά σε κανένα νοσοκομείο να δεις περί τίνος πρόκειται... Όταν το κάνεις αυτό, αν συνεχίσεις να καίγεσαι και να ΜΗΝ σε ενοχλούν τα παραπάνω... κάν'το...


ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ - ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ!:nono:

Εγώ ποιός είμαι? Ένας υψηλόβαθμος ηλίθιος που στο 5ο έτος της ιατρική επιχειρεί μόλις να ξεφύγει από τον εφιάλτη και να κυνηγήσει το όνειρο που είχε πάντα : Computer Science...:(

Αγαπητέ 01010001 ,

(μπορεί και να μπέρδεψα τα ψηφία σου, sorry) -- αν σε προβληματίζει η σχολή από τώρα -- κι εγώ στα Γιάννενα είμαι -- και έχεις εναλλακτική, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ -- μια μέρα μετά ίσως και να είναι πολύ αργά... ΘΥΜΗΣΟΥ ΜΕ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Κατ'αρχάς, ας διευκρινίσω ότι είναι το πρώτο μου άρθρο σε αυτό το φόρουμ, στο οποίο και αποφάσισα να γραφτώ μόνο και μόνο μήπως πιάσει τόπο η αποκτηθείσα γνώση μου.

Πρώτον, ας ξεκαθαρίσω ότι ΕΙΜΑΙ φοιτητής ιατρικής.
Δεύτερον, ας ξεκαθαρίσω οτι ΕΙΜΑΙ στα Γιάννενα.
Και Τρίτον, ας συμπληρώσω ότι δεν είμαι ούτε 1ο, ούτε 2ο, ούτε 3ο, ΑΛΛΑ 5ο έτος...
:bye:


Ας πάρουμε κάποια πράγματα ως δεδομένα ::iagree:

- Η ιατρική συνδέεται συνειρμικά με τις λέξεις "ΚΥΡΟΣ" και "ΧΡΗΜΑ" - ισχύει-δεν-ισχύει είναι μια διαδεδομένη άποψη.

- Η ιατρική είναι μια επιλογή που στο άκουσμα και μόνο ικανοποιεί τους πάντες (τον μπαμπά, τη μαμά, τη θεία, το θείο, τον γείτονα, κ.ο.κ.)

- Αν ΔΕΝ υπήρχαν εισαγωγικές εξετάσεις και η επιλογή τμήματος ήταν- τινι τρόπω - "ελεύθερη", το 90% (οκ, ΙΣΩΣ λίγο χαμηλότερα) των ελλήνων μαθητών, θα διάλεγε κάποια ιατρική σχολή.

Τι ισχύει γενικά περί ιατρικών σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)


- Τα έτη σπουδών στις ιατρικές είναι 6 - υπολογίστε κατά μέσο όρο 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσετε (ναι, ξέρω ξέρω... θα είστε όλοι ξεφτέρια και θα τελειώσετε στα 6)

- Μετά την ιατρική, και με το πτυχίο στο χέρι κάνεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα, και απλά περιμένεις... - από 3 (ιατροδικαστική) έως 8-9 χρόνια (παιδιατρική, ακτινολ., ωρλ) --- βέβαια, ξέρω πως ΟΛΟΙ θέλετε να πάτε στο εξωτερικό για ειδικότητα, ε? - μην στεναχωριέστε, και σαν φοιτητές με το ίδιο όνειρο θα μείνετε...

- Μετά την αναμονή, πας για ειδικότητα η οποία διαρκεί από 3 (ιατροδικαστική) έως 7 χρόνια (αγγειοχειρουργική)

- Το σύνολο των παραπάνω λοιπόν κυμαίνεται από 12 χρόνια (στην καλύτερη περίπτωση) έως 19-20 χρόνια (στην χειρότερη) -- τι σημαίνει αυτό? Στα 30-40 θα μπορείτε να δουλέψετε επιτέλους πάνω στο αντικείμενό σας -- τα προηγούμενα, ακόμη και ως πτυχιούχοι, στην καλύτερη περίπτωση να κάνετε αποτρίχωση στα Bodyline

Τι ισχύει κατά τη διάρκεια των σπουδών?:iagree:
(τα παρακάτω ΕΠΙΣΗΣ από την δική μου οπτική γωνία - όποιος διαφωνεί, μπορεί να το πει)


- Ξεκινάτε με ό,τι θεωρητικό μπορεί να βάλει ο νους σας. Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις, από τον τίτλο και μόνο των μαθημάτων, νομίζετε πως "το χετε" : "Χημεία", "Βιολογία", "Βιοχημεία", ε? -- Αμ δε... Είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίου

- Η συνέχεια περιλαμβάνει όλο και περισσότερο ιατρικά μαθήματα που στο 6ο και τελευταίο(?) έτος είναι : Παθολογία, Παιδιατρική, Γυναικολογία, Χειρουργική.

- Το διάβασμα το οποίο απαιτείται είναι σταδιακά αυξανόμενο.

- Ο τύπος διαβάσματος που απαιτείται ΣΕ ΟΛΑ τα μαθήματα είναι ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗ (πώς ήταν η ιστορία στο λύκειο? ε, 20 φορές περισσότερο) -- Από το 5ο έτος και μετά π.χ., το να αποστηθίσεις (ΦΑΡΣΙ έτσι? χωρίς αστεία...) 50 σελίδες με βαρύγδουπες ιατρο-λογίες, κλπ σε 1-2 το πολύ 24ωρα, θεωρείται δεδομένο προσόν -- αν δεν το μπορείς, άρχισε να προσθέτεις μαθήματα από τώρα

- Η μέση "ύλη" κάθε μαθήματος είναι περίπου 1 2-κιλος τόμος - λάβε υπ' όψιν σου ότι τα θέματα στα οποία θα εξεταστείς δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι και από τις 800 σελίδες που διάβασες... (ουυυπς...:P)

- Στα 1-2 πρώτα έτη υπάρχουν "εργαστήρια" - τα οποία είναι χάσιμο 2-6 ωρών η και παραπάνω εβδομαδιαίως χωρίς κανένα πρακτικό κέρδος.

- Από το 3ο έτος και μετά, μπαίνεις κλινική -- ρομπίτσα, στηθοσκοπιάκι, κλπ (ωραίο δεν ακούγεται -- να σου υπενθυμίσω όμως ότι οι "ωραίες εικόνες" που έχεις, είναι από το "grey's anatomy" κι ΟΧΙ από την πραγματικότητα)

Στην αρχή είναι μόνο 2-3 ώρες τη βδομάδα, σταδιακά αυξανόμενες, μεχρι που στο 6ο έτος, είσαι μέσα στο νοσοκομείο για 6 ώρες την ημέρα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (από τις 8 το πρωί), με μόνο διάλειμμα Χριστούγεννα και Πάσχα (καλοκαίρι, γιοκ!)

Στις κλινικές : :iagree:

- Θα πάρεις ΠΑΝΩ από 200 ιστορικά κατά μέσο όρο (- Πώς σάς λένε? - Πότε ήρθατε? - Τι πρόβλημα είχατε? -- στο τέλος βέβαια ΕΣΥ θα αποκτήσεις το πρόβλημα...)

- Θα δεις πράγματα που τα έβλεπες σε μικρή ηλικία και μετά είχες εφιάλτες για μια εβδομάδα

- Θα παρακολουθήσεις κατά μέσο όρο 4-5 νεκροτομές -- οι οποίες είναι πολύ πιο "hardcore" απ' όσο μπορείς να φανταστείς

- Θα παρακαλουθήσεις από τραχειοστομίες, γαστροστομιες, διασωληνωμένους, ανάπηρους μέχρι κωλονοσκοπήσεις, χειρουργεία, γεννήσεις, κλπ

- Θα πάρεις αιματάκι, θα σού πάρουν, θα κάνεις ενεσούλες, θα σού κάνουν... (κοτζάμ πειραματόζωο θα είσαι και μάλιστα με τη θέλησή σου -- τσάμπα θα πας νομίζεις???)

- Θα ξύνεσαι στο κυλικείο του νοσοκομείο άαααααπειρες ώρες

- Θα είσαι το έυκολο θήραμα κάθε ψωνισμένου ρομποφόρου και δη υψηλόβαθμου (βλέπε "καθηγητή", κλπ) ρομποφόρου, ο οποίος και θα έχει το δικαίωμα (?) να σε γελοιποιεί δημοσίως ακόμη κι αν δεν υπάρχει λόγος...

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ...:iagree:

ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ τι σημαίνει Π-Ρ-Α-Γ-Μ-Α-Τ-Ι-Κ-Α ιατρική και το θες ΔΙΑΚΑΩΣ -- πήγαινε δοκιμαστικά σε κανένα νοσοκομείο να δεις περί τίνος πρόκειται... Όταν το κάνεις αυτό, αν συνεχίσεις να καίγεσαι και να ΜΗΝ σε ενοχλούν τα παραπάνω... κάν'το...


ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ - ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ!:nono:

Εγώ ποιός είμαι? Ένας υψηλόβαθμος ηλίθιος που στο 5ο έτος της ιατρική επιχειρεί μόλις να ξεφύγει από τον εφιάλτη και να κυνηγήσει το όνειρο που είχε πάντα : Computer Science...:(

Αγαπητέ 01010001 ,

(μπορεί και να μπέρδεψα τα ψηφία σου, sorry) -- αν σε προβληματίζει η σχολή από τώρα -- κι εγώ στα Γιάννενα είμαι -- και έχεις εναλλακτική, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ -- μια μέρα μετά ίσως και να είναι πολύ αργά... ΘΥΜΗΣΟΥ ΜΕ!;)

Φίλε μέ όλο το θάρρος και χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω μου φαίνεται ότι για το διάβασμα τα λές πολύ τραγικά ενώ στις άλλες παραμέρους σε πιστεύω απόλυτα...Είναι δυνατόν να είναι τόσο άσχημα?Ισως και να είναι αλλα αν δεν μου το επιβεβαίωναν τουλάχιστον άλλα 10 άτομα λυπάμαι αλλλά δεν θα σε πίστευα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Ας πάρουμε κάποια πράγματα ως δεδομένα ::iagree:

- Η ιατρική συνδέεται συνειρμικά με τις λέξεις "ΚΥΡΟΣ" και "ΧΡΗΜΑ" - ισχύει-δεν-ισχύει είναι μια διαδεδομένη άποψη.

Η ***** είναι διαδεδομένη.

- Η ιατρική είναι μια επιλογή που στο άκουσμα και μόνο ικανοποιεί τους πάντες (τον μπαμπά, τη μαμά, τη θεία, το θείο, τον γείτονα, κ.ο.κ.)

- Αν ΔΕΝ υπήρχαν εισαγωγικές εξετάσεις και η επιλογή τμήματος ήταν- τινι τρόπω - "ελεύθερη", το 90% (οκ, ΙΣΩΣ λίγο χαμηλότερα) των ελλήνων μαθητών, θα διάλεγε κάποια ιατρική σχολή.

Η ***** είναι διαδεδομένη.

- Τα έτη σπουδών στις ιατρικές είναι 6 - υπολογίστε κατά μέσο όρο 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσετε (ναι, ξέρω ξέρω... θα είστε όλοι ξεφτέρια και θα τελειώσετε στα 6)

Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ, μην κάνεις τέτοια σχόλια και γενικεύσεις. Μπορεί άλλοι να μπορούν(και όχι, δεν αναφέρομαι σε εμένα :P).

- Μετά την ιατρική, και με το πτυχίο στο χέρι κάνεις τα χαρτιά σου για ειδικότητα, και απλά περιμένεις... - από 3 (ιατροδικαστική) έως 8-9 χρόνια (παιδιατρική, ακτινολ., ωρλ) --- βέβαια, ξέρω πως ΟΛΟΙ θέλετε να πάτε στο εξωτερικό για ειδικότητα, ε? - μην στεναχωριέστε, και σαν φοιτητές με το ίδιο όνειρο θα μείνετε...

Γιατί?

- Ξεκινάτε με ό,τι θεωρητικό μπορεί να βάλει ο νους σας. Σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις, από τον τίτλο και μόνο των μαθημάτων, νομίζετε πως "το χετε" : "Χημεία", "Βιολογία", "Βιοχημεία", ε? -- Αμ δε... Είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίου

Yup.

- Στα 1-2 πρώτα έτη υπάρχουν "εργαστήρια" - τα οποία είναι χάσιμο 2-6 ωρών η και παραπάνω εβδομαδιαίως χωρίς κανένα πρακτικό κέρδος.

Yup

- Από το 3ο έτος και μετά, μπαίνεις κλινική -- ρομπίτσα, στηθοσκοπιάκι, κλπ (ωραίο δεν ακούγεται -- να σου υπενθυμίσω όμως ότι οι "ωραίες εικόνες" που έχεις, είναι από το "grey's anatomy" κι ΟΧΙ από την πραγματικότητα)

Η ***** είναι διαδεδομένη.

(01011001) -- αν σε προβληματίζει η σχολή από τώρα -- κι εγώ στα Γιάννενα είμαι -- και έχεις εναλλακτική, ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ -- μια μέρα μετά ίσως και να είναι πολύ αργά... ΘΥΜΗΣΟΥ ΜΕ!;)

Nope. Ευχαριστώ.

Εσύ με ποιο σκεπτικό μπήκες στη σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RayRiot

Νεοφερμένος

Ο RayRiot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Και εγώ θέλω να περάσω ιατρική.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drkameleon

Νεοφερμένος

Ο drkameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φίλε μέ όλο το θάρρος και χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω μου φαίνεται ότι για το διάβασμα τα λές πολύ τραγικά ενώ στις άλλες παραμέρους σε πιστεύω απόλυτα...Είναι δυνατόν να είναι τόσο άσχημα?Ισως και να είναι αλλα αν δεν μου το επιβεβαίωναν τουλάχιστον άλλα 10 άτομα λυπάμαι αλλλά δεν θα σε πίστευα

Ίσως και να υπερβάλλω -- εξάλλου την ΔΙΚΗ ΜΟΥ μονάδα εκπροσωπώ, όχι καμιά πανανθρώπινη αλήθεια. Απλά, ενίοτε η Υπερβολή βοηθάει να αναδείξεις την ουσία.

Κι επιπλέον, κάτι που διακρίνω στο βάθος της απάντησής σου και είναι μια απίστευτα συνηθισμένη παγίδα : ΑΝ σκέφτεσαι σοβαρά για Ιατρική, σημαίνει πως οι βαθμολογίες σου είναι πολύ υψηλές και κατά πάσα πιθανότητα - στα κλειστά πλαίσια του σχολείου σου - "διακρίνεσαι" και μόνο λόγω βαθμολογίας. Να σού υπενθυμίσω πως ΜΟΛΙΣ βρεθείς σε μια Ιατρική σχολή, θα βρεθείς μαζί με άλλους 100-150 ΕΞΙΣΟΥ υψηλόβαθμους με εσένα. Εν ολίγοις, η δυσπιστία του "υπερβολές... σιγά το πολύ διάβασμα" στις ιατρικές δεν πιάνει -- γιατί πολύ απλά ΟΣΟΙ είναι εκεί μέσα ήταν κάποτε εξίσου "φυτά" (καλοπροαίρετα το λέω) με όσο είσαι εσύ τώρα :bye::bye:
-----------------------------------------
ΚΑΙ ΕΓΩ ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ.... ^^

Α' Λυκείου??? Τον έχεις ακόμα τον καιρό σου -- ΜΗΝ προτρέχεις.
-----------------------------------------
Ακόμα και με αυτά drkameleon εγώ συνεχίζω να θέλω.Αλλα πες μου ένα πράγμα μόνο...Εσύ γιατί επέλεξες την Ιατρική????Επειδή έβγαλες τα μόρια και λες,που να πάω τώρα,α!ιατρική!!Και τώρα προσπαθείς να αποθαρρύνεις όλους εμάς που αγαπάμε το επάγγελμα αυτό!!Αν είναι δυνατόν!Άμα δε σου αρέσει η σχολή,φύγε!Γιατί δεν είσαι καθόλου αντικειμενικός!Σε αντίθεση με σένα,πολύ από εμάς που προσδοκούμε να περάσουμε Ιατρική,και φυσικά όσοι ήδη τη σπουδάζουν,το κάνουμε επειδή το θέλουμε και όχι για την "φήμη" που θα μας δώσει!Και δηλαδή αν θέλουμε,μας λες ότι δεν μπορούμε να κάνουμε ειδικότητα στο εξωτερικό?όταν αγαπάς κάτι το παλεύεις.Αν εσύ τώρα πέρασες ιατρική για να κάνεις τη μαμάκα και τον μπαμπάκα χαρούμενους είναι δικό σου θέμα.Πήγαινε λοιπόν εσύ να κάνεις computer science και άσε εμάς να "ξυνόμαστε στο κυλικείο του νοσοκομείου άπειρες ώρες".:mad:

1) το ΔΙΚΟ ΜΟΥ το "γιατί;" είναι μακροσκελές και πίστεψε με - ΓΙΑ ΕΣΑΣ - είναι απολύτως ήσσονος σημασίας.

2) Και γιατί "το θέλετε"??? Έχεις πάει ποτέ σε εφημερίες(ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις, κάνεις δεν θα σου πει όχι) στο νοσοκομείο να δεις τι παίζει ή το λες έτσι?

3) άσε εμάς να "ξυνόμαστε στο κυλικείο του νοσοκομείου άπειρες ώρες" ---> ΑΥΤΟ θα μπορούσα να το δεχτώ ΜΟΝΟ από νυν φοιτητή ιατρικής και μάλιστα ΜΕΓΑΛΟΥ έτους (να έχει φάει πρώτα με το κουτάλι το νοσοκομείο). Αλλά από μαθητή Λυκείου (= έξω απ' το χορό ΠΟΛΛΑ τραγούδια λέω) NOPE. Ακόμα και ΠΟΡΩΜΕΝΟΙ συμφοιτητές μου με το αντικείμενο, με το χάσιμο χρόνου του νοσοκομείου ΔΕΝ διαφωνούν με το παραπάνω.
-----------------------------------------
Η ***** είναι διαδεδομένη.

Γιατί?

Γιατί :

1) ΟΛΟΙ θέλουν να φύγουν εξωτερικό

2) Μέχρι το 5ο-6ο έτος ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ για να "φύγουν εξωτερικό" - άμα θες να πάς Σουηδία και αρχίζεις να μαθαίνεις σουηδικά στο 5ο έτος, δε νομίζω να το κατέχεις και φαρσί σε 1 χρόνο, ε? (Πόσο μάλλον άμα "θες να πας" αλλά δεν κάνεις απολύτως τίποτα)

3) Γιατί οι επιλογές για εξωτερικό είναι ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ. Πίστεψε με τα έχω ψάξει 100 φορές. Πλέον, ενδείκνυται μόνο Σουηδία, Γαλλία είναι με εξετάσεις τύπου πανελλήνιες, Ελβετία παίζει μέσον, Αγγλία ζόρικα, Γερμανία ξέχνα το. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ, εύκολες ειδικότητες (από πλευράς "πρόσβασης" έτσι?) έξω, είναι αυτές που είναι και ΕΝΤΟΣ Ελλάδας : Ψυχιατρική, Παιδοψυχιατρική, Ιατροδικαστική, Γενική Ιατρική (αυτό ιδίως για Γαλλία).

4) Αν έφευγαν όλοι όσοι έλεγαν ότι "θα φύγουν έξω", στην Ελλάδα οι αναμονές για ειδικότητα θα ήταν το πολύ 1-2 βδομάδες. Το ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, πρέπει να σε προβληματίσει...

5) Θα με θυμηθείς 4ο έτος που όλοι - και καλά - θα λένε πως "θα φύγουν" και θα με ξαναθυμηθείς 5ο-6ο που τελικά από όλους αυτούς θα έχει μείνει στους "φερέλπιδες μετανάστες" 1 στους 100 από τους αρχικούς.

6) Α, και μη δουλευόμαστε. Εκτός από την μικρή αναμονή, το "εξωτερικό" γλυκαίνει, n'est-ce pas?
-----------------------------------------
Υπάρχουν και πολλοι που νομίζουν πως θέλουν πολύ κάτι και τελικά καταλήγουν πως δεεεν... Καλώς ή κακώς, δύσκολο είναι να σαι τόσο συνειδητοποιημένος απο τα 18 σου και να ξέρεις τι θέλεις χωρις να το έχεις δει καλά καλά.


ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ.:thanks:
-----------------------------------------
συνηθισμενα τα βουνα απ΄τα χιονια λενε...για καθε σχολη υπαρχει και καποιος που θα αρχισει να λεει τραυματικες εμπειριες και να γραφει ολοκληρες παραγραφους για το ποσο λαθος θα κανουν αυτοι που θα την διαλεξουν...λες και ολοι οι ανθρωποι σε αυτον τον κοσμο εχουν τις ιδιες αντοχες..αμα ηταν ετσι δεν παταγε κανενας στην Ιατρικη...ελα ομως που υπαρχουν και πορωμενοι που θα υπομεινουν ολα τα βασανιστηρια τον εξευτελισμο και τις κακουχιες και τελικα μετα απο χρονια θα γινουν γιατροι και θα κανουν αυτο που πραγματικα τους ενδιαφερει...
Νομίζω ότι τα λές αρκετά "ισορροπημένα" και μ' αρέσει αυτό. Ωστόσο, εγώ θα εστιάσω πάλι σε ένα σημείο :

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΩΜΕΝΟΙ, δεν είπα να ΜΗΝ είναι. Τουλάχιστον να γνωρίζουν το πραγματικό "ΓΙΑΤΙ".;)
-----------------------------------------
Εγω προσωπικά γνωρίζω τι θέλω και νιώθω άσχημα όταν το έχουν αυτοί που δεν το αγαπάνε πραγματικά.

Όμορφη τοποθέτηση - αρκεί να μη με βλέπεις (λέεεμε τώρα) με μισό μάτι επειδή "το έχω" χωρίς "να το αγαπώ πραγματικά". :P Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, dear...

Το ότι "το έχω" όμως και μιλάω "εκ των έσω" (που εκ των πραγμάτων ΔΕΝ μπορείς να μιλας, εκτός κι αν ανήκεις στην κατηγορία "γιός/κόρη γιατρού" οπότε η κουβέντα πάει ΑΛΛΟΥ) δεν σε προβληματίζει καθόλου? Δεν σού γεννά κανένα ερώτημα???

ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ για τη ζωή μας τις παίρνουμε κάνοντας τις ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. Η ερώτηση που προτείνω για όλους εσάς που καίγεστε για την συγκεκριμμένη σχολή είναι : ΓΙΑΤΙ?

(Μην την απαντήσετε εδώ, αυτό είναι τελείως προσωπικό -- όταν πάρετε απάντηση από τον εαυτό σας που ΔΕΝ σάς αρέσει, να ξέρετε ότι αυτή είναι η πραγματική ;))

------------------------------------------

Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα.

Τα χαιρετίσματα μου σε όλους!

Dr.Kameleon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν λέω ότι έχεις άδικο απλά αυτή η υπερβολή που διέκρινα βασίζεται στο ότι δεν νομίζω να υπάρχουν άτομα που να αντέχουν τόσο διάβασμα...Δεν αποκλείω την περίπτωση να είναι όντως έτσι τα πράγματα και άμα όντως είναι έτσι τότε κρίμα για την σχολή την οποία τώρα τελευταία όλο και συχνότερα σκέφτομαι αρνητικά και μάλλον δεν θα την επιλέξω λόγω πληροφοριών απο δύο γνωστές μου φοιτήτριες Ιατρικης...Τελος πάντων δεν θα υποτιμούσα ποτέ την σχολή λόγω προσωπικής επίδοσης αντίθετα λέω τα παραπάνω λόγω δυσκολίας αυτών που ανέφερες για το διάβασμα.Φιλικά πάντα Σάκης
*Επιπλέον πληροφορίες για την σχολή που τις θεωρείς χρήσιμες για έναν υποψήφιο θα ήταν ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αν και μαθητής λυκείου θα θελα να πω και γω την άποψη μου. Καταρχήν για να τελειώσεις την ιατρική θες στην καλύτερη τουλαχιστον 10-13 χρόνια μεγάλη διάρκεια σπουδών. Υπάρχουν 1800 άνεργοι και 1600 ανειδίκευτη στην ελλάδα(στοιχεία απο καθημερινή). Πολλοί τελειώνουν ένα πτυχίο Ιατρικής στην Βουλγαρία Ρουμανία και τα άσπρα χώματα και γυρνάν Ελλάδα όντας γιατροί,όπου ο κορεσμένος είναι ήδη τεράστιος και αν δεν έχεις κάποιον στην οικογένεια με προσωπικό ιατρείο δύσκολα τα πράγματα. Παρά το ενδιαφέρον που προκαλεί οι περισσότεροι μπαίνουν εκεί γιάτι έχει κύρος και στην συντηρητικη κοινωνία της Ελλάδας αν μπεις σε ιατρική νομική είσαι ο καλύτερος στα μάτια της κοινωνίας και των γιαγιαδων. Οι σπουδές δεν είναι απλές.Πρέπει να μην φοβάσαι το σώμα να μην τρομάζεις μόλις βλέπεις αίμα και λιποθυμάς αμα δεις κανένα κομμένο πόδι κλπ κλπ όπως ξέρω μια γνωστή μου που θέλει να σπουδάσει ιατρική και φοβάται το αίμα και τα πειράματα:P
Τώρα μπορεί να λέτε θα μπω μέσα θα τους φάω όλους κλπ άλλα υπάρχουν τουλάχιστον ισάξιοι και καλύτεροι απο σας δεν είναι απλά τα πράγματα όπως φαίνονται απο τον ενθουσιασμό που πηγάζει απο την νεότητα και την εφηβεία είναι πολύ δύσκολη σχολή.
Τέλος θα θελα να τονίσω ότι η ιατρική δεν είναι grey's anatomy ή dr house:P. Η άνθρωποι δεν ζουν για πάντα οι γιατροί κάνουν λάθοι που κοστίζουν ζωές αν δεν μπορείς να σηκώσεις την ευθύνη ή ακόμα χειρότερα δεν έχεις αντιληφθεί το μέγεθος του λειτουργήματος του γιατρού είναι καταστροφή. Δεν είναι τόσο ενδιαφέροντα όσο φαίνονται στην tv ρωτήστε και αυτούς που το σπουδάζουν όπως θα συμφωνήσω κατα ένα μέρος με τον φίλο drkameleon.
Αυτοί είναι μερικοί λόγοι που απέρριψα την σχολή αν και μπορώ να την πιάσω. Όσοι θέλουν πραγματικά να πάνε ας ακολουθήσουν το επάγγελμα και καλή επιτυχία. Αυτά για την ώρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treo

Νεοφερμένος

Ο treo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω τον χρονο αναμονης που απαιτηται για να ξεκινησει καποιος μια ιατρικη ειδικοτητα[στο περιπου]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ανάλογως την ειδικότητα και το νοσοκομέιο
-----------------------------------------
Αν και μαθητής λυκείου θα θελα να πω και γω την άποψη μου. Καταρχήν για να τελειώσεις την ιατρική θες στην καλύτερη τουλαχιστον 10-13 χρόνια μεγάλη διάρκεια σπουδών. Υπάρχουν 1800 άνεργοι και 1600 ανειδίκευτη στην ελλάδα(στοιχεία απο καθημερινή). [Πολλοί τελειώνουν ένα πτυχίο Ιατρικής στην Βουλγαρία Ρουμανία και τα άσπρα χώματα και γυρνάν Ελλάδα όντας γιατροί,όπου ο κορεσμένος είναι ήδη τεράστιος

Σε ποιόν κλάδο όμως δεν υπάρχει τεράστιος κορεσμός? Στη νοσιλευτική, την κτηνιατρική και τα παιδαγωγικά. Αν σκέφτονταν όλοι έτσι, αυτές οι 3 σχολές θα χαν φτάσει στα ύψη και θα είχε λυθεί το πρόβλημα όλων μας.:P

και αν δεν έχεις κάποιον στην οικογένεια με προσωπικό ιατρείο δύσκολα τα πράγματα

Αυτό ισχυει και για δικηγόρους, μηχανικούς, φαρμακοποιούς....κλπ όχι μόνο στην ιατρική.
Βέβαια, υπάρχουν και τα νοσοκομεία, ιδιωτικά και μη. Δεν είναι απαραίτητο να γίνουμε όλοι αυτόνομοι:)
Αλλά ακόμα και αν το θέλουμε το ελεύθερο επάγγελμα, ένας καλός ποτέ δεν χάνεται. Αντίθετα κάποιος με στρωμένη δουλειά, ακομα και μέτριος να ναι στη δουλειά του δεν πρόκειται να διατηρησει τα κεκτημένα.


Παρά το ενδιαφέρον που προκαλεί οι περισσότεροι μπαίνουν εκεί γιάτι έχει κύρος και στην συντηρητικη κοινωνία της Ελλάδας αν μπεις σε ιατρική νομική είσαι ο καλύτερος στα μάτια της κοινωνίας και των γιαγιαδων.

:P

Οι σπουδές δεν είναι απλές.Πρέπει να μην φοβάσαι το σώμα να μην τρομάζεις μόλις βλέπεις αίμα και λιποθυμάς αμα δεις κανένα κομμένο πόδι κλπ κλπ όπως ξέρω μια γνωστή μου που θέλει να σπουδάσει ιατρική και φοβάται το αίμα και τα πειράματα:P

Μην παίρνεις παράδειγμα από τη γνωστή σου, δεν ισχυει για όλους το ίδιο. Μάλλον "μεμονωμένο περιστατικο" θα το χαρακτήριζα:P:P

Τώρα μπορεί να λέτε θα μπω μέσα θα τους φάω όλους κλπ άλλα υπάρχουν τουλάχιστον ισάξιοι και καλύτεροι απο σας

Το θα μπω μέσα και θα τους φάω όλους πιο πιθανό να το ακούσω από πολυτεχνίτη παρά από γιατρό:P

δεν είναι απλά τα πράγματα όπως φαίνονται απο τον ενθουσιασμό που πηγάζει απο την νεότητα και την εφηβεία είναι πολύ δύσκολη σχολή.

Αχ αυτά τα νιάτα:P
Ποιά σχολή δεν είναι δύσκολη?


Τέλος θα θελα να τονίσω ότι η ιατρική δεν είναι grey's anatomy ή dr house:P. Η άνθρωποι δεν ζουν για πάντα οι γιατροί κάνουν λάθοι που κοστίζουν ζωές αν δεν μπορείς να σηκώσεις την ευθύνη ή ακόμα χειρότερα δεν έχεις αντιληφθεί το μέγεθος του λειτουργήματος του γιατρού είναι καταστροφή. Δεν είναι τόσο ενδιαφέροντα όσο φαίνονται στην tv

Όντως. Είναι ακόμα πιο ενδιαφέροντα:D:P
Τρομερά υποκειμενικό αυτό που λες.
Στα άλλα λίγο πολύ έχεις δίκιο αλλά δεν νομίζω να επιλέξει ο οποιοσδήποτε σχολή μονο και μονο επειδή είδε μια σειρα, ας είμαστε σοβαροί.

ρωτήστε και αυτούς που το σπουδάζουν όπως θα συμφωνήσω κατα ένα μέρος με τον φίλο drkameleon.

Όσοι φίλοι μου σπουδάζουν και βρίσκονται κυριως σε μεγάλα έτη είναι υπερευχαριστημένοι. Αν ήταν όλοι δυσαρεστημένοι θα την παρατούσαν.
Ο drkameleon προφανώς δεν αποτελεί και το αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα φοιτητη ιατρικής (χωρις παρεξήγηση), παρ όλο που σε ορισμένα σημεία έχει δικιο.

Αυτοί είναι μερικοί λόγοι που απέρριψα την σχολή αν και μπορώ να την πιάσω. Όσοι θέλουν πραγματικά να πάνε ας ακολουθήσουν το επάγγελμα και καλή επιτυχία. Αυτά για την ώρα:)

Μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εσύ σε ποια ιατρική σπουδάζεις; έχει προβλήματα η σχολή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
https://www.cso.auth.gr/Greek/Baseis/Eid/Eidikotites.gr.htm

(Νομίζω ανανεώνεται συνεχώς)

Αλλά νταξ, μέχρι να μπείτε και να τελειώσετε/ουμε τη σχολή θα έχουν αλλάξει τα δεδομένα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι γιατί είναι τόσο δύσκολο σε πολλούς εδώ μέσα να καταλάβουν ότι ναι,έχουμε τη δυνατότητα και ωριμότητα εμείς οι 18χρονοι να πάρουμε ώριμες αποφάσεις.Ενθουσιασμός και κουραφέξαλα...Πφφ...Δηλαδή όλοι οι γιατροί είναι γιατροί λόγω ενθουσιασμού...Υπήρξαν και οι γιατροί 18!!!Αν δεν επέλεξαν τη σχολή αυτή με ωριμότητα,ε τι να κάνουμε..Συμβαίνουν κι αυτά...Εγώ πάντως αν δε σας έρθω του χρόνου θα σκάσω!!!!!!!!!!!!!!Και θα παραθέσω το λόγο που θέλω να γίνω γιατρός....Υπάρχει καλύτερος τρόπος να προσφέρεις στο συνάνθρωπο;Μόνο αυτό να σκεφτείς αρκεί για να σε κάνει καλύτερο και να σου δώσει κουράγιο να ξεπεράσεις τις δυσκολίες του επαγγέλματος..Είναι λειτούργημα...Εγώ το λέω:ή μοναχή ή γιατρός!Χεχε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drkameleon

Νεοφερμένος

Ο drkameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λίγο off αλλά βαρέθηκα να ακούω εκείνο είναι κορεσμένο το άλλο κορεσμένο.Ωραία άμα αφήσουμε τα κορεσμένα και πάμε όλοι στα άλλα τότε θα κορεστούν αυτά.
Και επιπλέον το θέμα πρέπει να αλλάξει τίτλο να λέγεται
''20 Λόγοι για μην επιλέξετε την Ιατρική''
:lol:
Μού έδωσες ιδέα να σε παραπέμψω σε ένα άρθρο που είχα γράψει μια φορά κι ένα καιρό στο παλιό μου blog, και το οποίο σιγά σιγά μεταφέρω σε νέο θέση...

Ρίξε μια ματιά εδώ...

20+ λόγοι για να γίνει(?) κανείς γιατρός

:P
-----------------------------------------
Εγώ το λέω:ή μοναχή ή γιατρός!Χεχε!

Ψηφίζω δαγκωτό το πρώτο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos06

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι γιατί είναι τόσο δύσκολο σε πολλούς εδώ μέσα να καταλάβουν ότι ναι,έχουμε τη δυνατότητα και ωριμότητα εμείς οι 18χρονοι να πάρουμε ώριμες αποφάσεις.Ενθουσιασμός και κουραφέξαλα...Πφφ...Δηλαδή όλοι οι γιατροί είναι γιατροί λόγω ενθουσιασμού...Υπήρξαν και οι γιατροί 18!!!Αν δεν επέλεξαν τη σχολή αυτή με ωριμότητα,ε τι να κάνουμε..Συμβαίνουν κι αυτά...Εγώ πάντως αν δε σας έρθω του χρόνου θα σκάσω!!!!!!!!!!!!!!Και θα παραθέσω το λόγο που θέλω να γίνω γιατρός....Υπάρχει καλύτερος τρόπος να προσφέρεις στο συνάνθρωπο;Μόνο αυτό να σκεφτείς αρκεί για να σε κάνει καλύτερο και να σου δώσει κουράγιο να ξεπεράσεις τις δυσκολίες του επαγγέλματος..Είναι λειτούργημα...Εγώ το λέω:ή μοναχή ή γιατρός!Χεχε!

οκ αν αυτο θα σε κρατησει υπομονετικα στον στοχο σου και τις πανω απο 12 χρονια σπουδων το λιωσιμο στα νοσοκομεια με τις βαρδιες και εκεινα τα χρονια το μονο που θα καταφερεις ειναι να περνας την ωρα σου κανοντας ΤΙΠΟΤΑ..και αν εισαι τυχερη με τις ειδικοτητες καποια μερα κοντα στα 40 θα μπορεις να προσφερεις..!!τωρα αν σε 15 χρονια θα εχεις την ιδια διαθεση δεν εχει σημασια!!ειχες παρει μια αποφαση οπως λες..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω ότι πλην παιδαγωγικών -προς το παρών- όλα τα επαγγέλματα είναι κορεσμένα. Αν είναι να είσαι άνεργος ας είσαι ανεργος με στυλ:P Η ιατρική δεν είναι θεωρητική επιστημή είναι εφαρμοσμένη. Εφαρμόζει γνώσεις φαρμακευτικής χημείας βιολογίας και όλων των ειδών τις επιστήμες για το καλό του ανθρώπου. Δεν ενδυκνειται νομίζω για καριέρα στην έρευνα πλην εξαιρέσεων.(Διορθώστε με) Ο καθένας μπορεί να χει το ψώνιο του όπως λέμε και καλά κάνει και επικροτώ παιδιά που έχουν όνειρα και θέλουν να τα πραγματοποιήσουν όπως και γω. Όσο για τα περί προσωπικής εμπειρίας μάλλον θα λεγα περίσσοτερο πηγάζουν απο τον κανόνα(1) που λέει Ελλάδα= ιατρική μεγάλη διάρκεια σπουδών ανεξαρτησία μετά τα 30 σου. Για παράδειγμα εγώ δεν θέλω να με ταίζουν οι γονείς μου μέχρι τα 30 μου. Άλλος το αντισταθμίζει με τον παράγοντα της κοινωνικής προσφοράς(όπως είναι και το φακελάκι για μερικούς:P) Επίσης υπεσέρχονται και άλλοι παράγοντες για την επιλογή της εκάστοτε σχολής όπως διαχωρισμός των φυλων, κοινωνικό status κλπ. Όπως και να χει θα θελα να διορθώσω τον πεσιμισμό που βγάζω στο προηγούμενο κείμενο και τον γενικεύω. Ο καθένας έχει δικά του κριτήρια και στάνταρ για το τι τον γεμίζει και δίνει νόημα στην ζωή του δεν ήταν σωστό εκ μέρους μου να θίξω κοσμοαντιλήψεις πέραν απο την παράθεση γεγονότων και προσωπικών απόψεων. (Άλλωστε μπορούμε να ξαναμπούμε σε 15 χρόνια και να δούμε τι έγινε τελικά:P)

Υ.Γ(1) Όλοι θεωρούν ότι είναι οι εξαιρέσεις των κανόνων και θα βγούν πάνω απο τα στερεότυπα.Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα που αφορά το μεγαλύτερο κομμάτι ενός πλυθησμού. Δεν αμφισβητώ ότι οι κανόνες είναι για να σπάνε. Άλλα αυτη η παραβίαση γίνεται από λίγους που ξέρουν ότι μπορούν που το λέει η ψυχούλα τους και δεν το λένε απλά το πραγματώνουν. :no1:(off topic)
Υ.Γ Για να σας φύγει η απορία η σχολή που θα θελα να περάσω είναι κατώτερη και με χειρότερες προοπτικές αποκατάστασης απο ιατρική :P(μοριακής βιολογίας και γενετικής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εγώ να πω απλά ότι από την εμπειρία που ζω τώρα και από τον αδερφό μου, αν είσαι καλός παπαγάλος τη σχολή θα την τελειώσεις σίγουρα. Το τι θα κάνεις αργότερα είναι αβέβαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Λίγο off αλλά βαρέθηκα να ακούω εκείνο είναι κορεσμένο το άλλο κορεσμένο.Ωραία άμα αφήσουμε τα κορεσμένα και πάμε όλοι στα άλλα τότε θα κορεστούν αυτά.
Και επιπλέον το θέμα πρέπει να αλλάξει τίτλο να λέγεται
''20 Λόγοι για μην επιλέξετε την Ιατρική''

Ω! Τί έχουμε εδώ; Μάλλον ψιλομπέρδεψες τα πράγματα.

Είναι κανείς της Ιατρικής στο forum;;; Αν είναι θα ήθελα ενημέρωση (για τη σχολή) και συμβουλές (για το διβασμα)....:):) thanks εκ των προτέρων.....

Παραθέτω τα λόγια της δημιουργού του θέματος σε περίπτωση που παρέλειψες να τα διαβάσεις (οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου).

''Υπάρχει κανείς της Ιατρικής στο φόρουμ;'' ρώτησε η κοπελιά, και απάντησαν οι αρμόδιοι. Δεν καταλαβαίνω από εκεί και πέρα ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου. Το ότι όντως οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, οι κλάδοι είναι κορεσμένοι ή μήπως το ότι πράγματι η Ιατρική είναι από τις δυσκολότερες σχολές; Προσωπικά, εκτός από κάποια σημεία στο μήνυμα του drkameleon, νομίζω πως τα παιδιά μίλησαν με απόλυτη ειλικρίνεια. Αλλά ναι ρε ξέχασα, είναι και το άλλο: όλες αυτές οι ιατρικές σειρές τύπου grey's anatomy και house που σας(μας) βομβαρδίζουν καθημερινώς. Ναι γιατί βλέπεις, άλλο να ''μιλάει'' το abc και ο κάθε άσχετος ''κούκλος'' ηθοποιός / παραγωγός για την Ιατρική και άλλο να μιλούν ο Pil με τον 00101(whatever) για το θέμα, για το αντικείμενό τους για να γίνω ακριβέστερος.

Τέλος πάντων, για να τελειώνω απλά υπενθυμίζω ποιός έχει την εμπειρία και ποιός στην τελική μπορεί να μιλήσει για το θέμα. ''Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται'' λέμε συχνά. Δες μήπως τελικά αυτό ισχύει και στην περίπτωσή σου γιατί πολλές φορές, ξέρεις, είναι και θέμα γοήτρου να διατηρήσουμε την εικόνα της τελειότητας στο μυαλό μας. Καλό σου βράδυ. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γιατί τόσο αρνητική στάση προς την Ιατρική;

Ναι, το επάγγελμα του γιατρού είναι κορεσμένο, αλλά ποιο δεν είναι στις μέρες μας; Ακόμη και τα παιδαγωγικά που ανέφερε κάποιος σε 5-6 χρόνια που θα έχει τελειώσει όποιος τώρα μπήκε στην αντίστοιχη σχολή μπορεί να έχουν κορεστεί. Κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την κατάσταση της αγοράς εργασίας στα επόμενα 4-12 χρόνια(ανάλογα με τη σχολή που ακολουθεί)...

Ναι, η κατάσταση δεν είναι ονειρική στη σχολή, τουλάχιστον στην Αθήνα όπου σπουδάζω το πρώτο έτος θυμίζει επέκταση του Λυκείου, με εξαίρεση το επιλεγόμενο Πρώτες Βοήθειες που έχει καθαρά ιατρικό χαρακτήρα, αλλά εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ποια σχολή ικανοποιεί τους εισαχθέντες της 100% απ' την αρχή;

Ναι, τα χρόνια είναι πολλά, αλλά απαραίτητα για να μάθεις τα περισσότερα απ' αυτά που θα χρειαστεί στη συνέχεια να εφαρμόσεις, αν κάποιος θεωρεί πώς σε 4-5 χρόνια μπορεί κανείς να έχει έστω και μια γενική ιδέα, των όσων χρειάζεται να γνωρίζει αυτός που θα τον χειρουργήσει ή θα του δώσει μια φαρμακευτική αγωγή, be my guest, εγώ το θεωρώ απίθανο...

Όπως κάθε σχολή η Ιατρική έχει και την καλή και την άσχημη πλευρά της, ας μην παίρνουμε λοιπόν μονόπλευρα τα πράγματα. Σε κάποιους από μας, που επιλέξαμε τη σχολή επειδή θέλουμε έστω να προσπαθήσουμε να συνεισφέουμε στο κοινωνικό σύνολο απ' τη μια, να έχουμε, έστω και μετά από αρκετά χρόνια, έναν αξιοπρεπή μισθό και να κάνουμε αυτό που μας αρέσει (και όχι λόγο γοήτρου ή επειδή κάποιος μας το υπέδειξε, προσωπικά οι γονείς μου ήθελαν να ασχοληθώ με τα οικονομικά, αν και ποτέ κανείς δε μου επέβαλε κάτι), η Ιατρική φαίνεται μια αρκετά καλή επιλογή και δείχνει να αξίζει την αναμονή, το διάβασμα και τις όποιες άλλες δυσκολίες.

Αν λοιπόν κάποιος έχει αποφασίσει πως θέλει ο ίδιος να γίνει γιατρός, πρέπει να είναι προετοιμασμένος και για το διάβασμα και για τις αναμονές αλλά και για την ικανοποίηση όταν τελειώσει κάποια στιγμή την ειδικότητα, πώς έφτασε στο στόχο του και μπορεί και να βοηθήσει το συνάνθρωπό του και να έχει καλώς εχόντων των πραγμάτων έναν αξιοπρεπή μισθό. Η κατάσταση λοιπόν δεν είναι τόσο τραγική, απλά όπως τα περισσότερα πράγματα στη ζωή, δεν είναι και ρόδινη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
τα πτυχια των ιατρικων ολων των πολεων εχουν την ιδια αξια η ειναι μονο της αθηνας που μετραει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top