Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι αν ειναι αμισθη η ειδικοτητα το θεμα ειναι ποτε την ξεκινας την ειδικοτητα....Εχω ακουσει και για 10 χρονια αναμονης και τετοια....
Κατα τα αλλα ειναι σπουδαια επιστημη και ειδικα αν γινεις χειρουργος εχει τρελα λεφτα και κυρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
οι βασικές σπουδές είναι 6 χρόνια, πως χρειάζεσαι άλλα 4-6 για απόκτηση ειδικότητας...

Εξωτερικό, σου βγαίνει πες γύρω στα 12 χρόνια. Και θα πληρώνεσαι μετα τα έξι που θα αρχίσεις ειδικότητα(δεδομένου ότι θα τελειώσεις τότε :Ρ). Στις άλλες σχολές δηλαδή τελειώνουν τις βασικές και είναι οκ? Μεταπτυχιακά δες θες εκεί?

αλλά η Ιατρική θα είναι πάντα Ιατρική! Η Ιατρική είναι η κορυφή και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει πως είναι η μόνη επιστήμη που μπορεί να γεμίσει απόλυτα έναν ανθρωπο!:xixi:
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και ελπίζω να σε βοήθησα!:)

και η κηπουρική θα είναι πάντα κηπουρική. Εντάξει, με τον Νικοπολίδη ίσως αναβαθμίζεται λίγο. Εγώ δεν το αποδέχομαι αυτό που λές. Τι πάει να πεί η μόνη επιστήμη που μπορεί να γεμίσει απόλυτα έναν άνθρωπο? Ανοησίες.

γιατί το επίπεδο δεν έχει καμια σχέση με την Ελλάδα...

Το θέμα είναι να μην πας σε κανένα χωριό του Sheffield και ότι υπάρχει ένας βαθμός δυσκολίας στο να καταφέρεις να γίνεις αποδεκτός κάπου.

Αυτό είναι αλήθεια! Πολλά στα 2 πρώτα έτη της Ιατρικής φαίνονται χαζά, εν τέλει όμως κατάλαβα πως δεν είναι!
Ε όχι και η Ιστολογία άχρηστη βρε παιδιά! Πρώτα από όλα είναι καταπληκτικό μάθημα! έπειτα, εμείς δεν έχουμε κλινική εμπειρία, ώστε να την κατανοήσουμε όπως πρέπει! Με τον καιρό, θα αποκτήσουμε την ικανότητα να κατανοούμε καλύτερα κάποια πράγματα! Δε γεννηθήκαμε γιατροί!:)

Και εσύ που το ξέρεις ότι όταν θα έχεις κλινική εμπειρία θα την κατανοήσεις όπως πρέπει? Η Ανατομία φαίνεται/φαινόταν χαζή :S ? Just..

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι αμισθη η ειδικοτητα το θεμα ειναι ποτε την ξεκινας την ειδικοτητα....Εχω ακουσει και για 10 χρονια αναμονης και τετοια....
Κατα τα αλλα ειναι σπουδαια επιστημη και ειδικα αν γινεις χειρουργος εχει τρελα λεφτα και κυρος

Ναί, σε κάποιες ειδικότητες όπως η παιδιατρική. Είναι σχετικό όμως και σε ποιο νοσοκομείο θες να την κάνεις.
Αν περιμένεις να έχεις κύρος με το να είσαι γιατρός, μάμησε τα. Αλλά τι λέω, δεν είμαστε σε καμία ουτοπία. Άρα, βουρ για το κύρος και τα λεφτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Το θέμα είναι να μην πας σε κανένα χωριό του Sheffield και ότι υπάρχει ένας βαθμός δυσκολίας στο να καταφέρεις να γίνεις αποδεκτός κάπου.

Εχμ ναι..στο συγκεκριμενο, δεν τον είχαν πάρει πριν 4 χρονια που είχε ξαναπροσπαθήσει γιατί απαιτείται κάποια προυπηρεσια;)...σε κάποιες χώρες δεν σε παίρνουν με τη μια εύκολα...

στην κοπελιά που έλεγε για αμισθη ειδικοτητα, ναι αυτο ισχύει εφόσον πας Ιταλία...όπου κάνεις ειδικότητα σε καθηγητη και όχι σε νοσοκομείο και σε δέχεται αφού δωσεις φυσικά εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ποια θεωρείται η καλύτερη ιατρική??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Όχι της Θεσσαλονίκης πάντως:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris@

Νεοφερμένος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
η καλυτερη ιατρικη απ οσο ξερω ειναι στ ηρακλειο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως,η καλύτερη ιατρική θεωρείται εκείνη του Ηρακλείου.Στην οποία θέλω κι εγώ τόόόόσο πολύ να περάσω.18.773 μόρια νομίζω βαθμός πρόσβασης...Τι στο καλό δε θα τα βγάλω???Κι αν δεν περάσω(αν περάσω π.χ σε καμιά Αλεξανδρούπολη που αποκλείται να πάω καθώς είμαι στην άλλη άκρη της Ελλάδας)τι θα κάνω????Δεν έχω σκεφτεί καμιά εναλλακτική!!!!Πάντα μονάχα αυτό είχα στο μυαλό μου!!
Να ρωτήσω και κάτι άλλο μήπως τυχαίνει να ξέρει κανείς:
Ο πανέξυπνος ο χημικός μου,μου έβαλε 19 πρώτο τετράμηνο!!!19 σε μάθημα βαρύτητας!!Αντί να πάρω ας πούμε 19 μαθηματικά που δε θα γράψω και τίποτα....Πόσα μόρια χάνω???Μήπως ξέρετε???:'(

αφου θες τοσο πολυ Ιατρικη ας πας οπου περασεις...μη σκεφτεσαι την πολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
αφου θες τοσο πολυ Ιατρικη ας πας οπου περασεις...μη σκεφτεσαι την πολη...

Σωστή. Επίσης, δε ξέρω κατά πόσο η έκφραση ''καλύτερη Ιατρική'' ορίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Με την έννοια ότι επιτελείται μεγάλο ερευνητικό έργο. Κάτι ανάλογο ισχύει και για την ιατρική των Ιωαννίνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστή. Επίσης, δε ξέρω κατά πόσο η έκφραση ''καλύτερη Ιατρική'' ορίζεται.

ναι ουτε εγω το καταλαβαινω αυτο...οπου και να πας γιατρος θα βγεις..:Pδεν θα βγεις μηχανολογος απο τη Κρητη και προγραμματιστης απο την Αθηνα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Με την έννοια ότι επιτελείται μεγάλο ερευνητικό έργο. Κάτι ανάλογο ισχύει και για την ιατρική των Ιωαννίνων.

Μόνο που αυτό δεν αφορά καθόλου τους φοιτητές (εκτός ελαχίστων ίσως, που θα ακολουθήσουν κάποιον καθηγητή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Σωστή. Επίσης, δε ξέρω κατά πόσο η έκφραση ''καλύτερη Ιατρική'' ορίζεται.

Μάλλον έχεις δίκιο.Αλλά δεν το είπα από την άποψη ότι οι άλλες ιατρικές σχολές δεν είναι καλές,απλά στο Ηράκλειο(και δεν το λέω επειδή είναι η πόλη μου-καλά ίσως να φταίει κι αυτό λιγάκι:P)τα πανεπιστημιακά τμήματα είναι από τα καλύτερα.Έτσι ακούω τουλάχιστον...Λες να είναι...παραπληροφόρηση???Και σωστά,δεν πρέπει να σκέφτομαι σε ποια πόλη είναι η Ιατρική που θα περάσω(αν περάσω βεβαίως-βεβαίως)αλλά θα ήταν πολύύύ βολικό αν περνούσα Ηράκλειο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μόνο που αυτό δεν αφορά καθόλου τους φοιτητές (εκτός ελαχίστων ίσως, που θα ακολουθήσουν κάποιον καθηγητή).

Έχεις απόλυτο δικιο. Δεν ήθελα να το αναφέρω για να μη γίνω κουραστική αλλα ειδικά στην Ιατρική Κρήτης οι φοιτητές ουσιαστικά μπαίνουν πρώτη φορά σε κλινικές 4ο έτος, είναι αρκετά θεωρητική. Απλώς αυτό είναι ένα μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Μα και στις υπόλοιπες έτσι γίνεται νομίζω. Τουλάχιστον στα Γιάννενα που είμαι εγώ απ'ότι ξέρω τότε μπαίνουν, ή ίσως και στο 3ο, not sure though.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Τι να σου πω, δεν έχω ιδεά τι γίνεται στις άλλες σχολες. Απλώς αυτό είναι ένα από τα "παράπονα" των φοιτητών του τμήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Στο Ηράκλειο είσαι? Είναι αλήθεια (επειδή μόνο με φήμες δεν μπορώ να είμαι σίγουρος :Ρ) ότι έχετε φροντιστήρια και μάλιστα υποχρεωτικά?

Ε, και στους περισσότερους εδώ, including me, έτσι ειναι. Νταξ, δεν μπορείς να μπείς με τη μία κλινικές αλλά θα μπορούσε να μειωθεί πιστεύω ο χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Στο Ηράκλειο είσαι? Είναι αλήθεια (επειδή μόνο με φήμες δεν μπορώ να είμαι σίγουρος :Ρ) ότι έχετε φροντιστήρια και μάλιστα υποχρεωτικά?

Ε, και στους περισσότερους εδώ, including me, έτσι ειναι. Νταξ, δεν μπορείς να μπείς με τη μία κλινικές αλλά θα μπορούσε να μειωθεί πιστεύω ο χρόνος.


στην αλεξανδρούπολη έχουμε υποχρεωτικά φροντιστήρια. μόνο βιολογία όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Και αργότερα περισσότερα?

Αυτό που είχα ακούσει ήταν "στο Ηράκλειο και στην Πάτρα έχουν πάααααρα πολλές ώρες υποχρεωτικές και δεν έχουν καθόλου ελεύθερο χρόνο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Και αργότερα περισσότερα?

Αυτό που είχα ακούσει ήταν "στο Ηράκλειο και στην Πάτρα έχουν πάααααρα πολλές ώρες υποχρεωτικές και δεν έχουν καθόλου ελεύθερο χρόνο".

Ναι ισχύει. Δεν ξέρω βεβαια αν το άκουσες κάπως μεγαλοποιημένο αυτο(;)) αλλά ήδη απο 2ο έτος είχε αρκετή δουλειά η οποια δεν ξέρω τι νόημα έχει από ένα σημειο και μετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Και αργότερα περισσότερα?

Αυτό που είχα ακούσει ήταν "στο Ηράκλειο και στην Πάτρα έχουν πάααααρα πολλές ώρες υποχρεωτικές και δεν έχουν καθόλου ελεύθερο χρόνο".

Μήπως εννοούν εργαστήρια και τέτοια?

Για φροντιστήρια μετά δν ξέρω, μπορεί να ναι σύστημα των βιολογων σε μας. πάντως απ άλλα έτη δεν ακουσα για φροντιστήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top