Γενικό - Σε ποια μαθήματα χρειάζονται τακτικές επαναλήψεις; Πόση ώρα να διαβάζω;

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Γεια σας!

Το καλοκαίρι τελειώνει (δυστυχώς!) και εγώ αρχίζω να βαριέμαι! Πίστευα ότι θα βρω παρηγοριά στην tv αλλά με έκανε να βαριέμαι χειρότερα. Ας μπω στο ψητό! Για να καταπολεμήσω αυτή τη βαρεμάρα όμως θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι. Και αυτό θα είναι η επανάληψη (ε, εντάξει δεν θα είναι μόνο αυτό). Φέτος πάω Γ γυμνασίου και θα ήθελα να μου πείτε σε ποια μαθήματα να δώσω βάση κατά τη διάρκεια της επανάληψης (τα βιβλία της Β τα έχω κρατήσει), τι να διαβάσω πιο πολύ και πόση ώρα να διαβάζω τη μέρα (τη γνώμη σας).


Ευχαριστώ! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaZz

Νεοφερμένος

Ο MaZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να κάνεις επανάληψη για το Γυμνάσιο και ειδικά το καλοκαίρι. Διάβασε άλλα βιβλία (επιστημονικά, λογοτεχνικά κτλ.). Εγώ έτσι σκοτώνω την ώρα μου. Και επιπλέον θα σου μείνει και κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
ναι όμως εγώ θέλω να βγάλω καθαρό 20 και χρειάζετε λίγη εξάσκηση από πριν. Παρακαλώ πείτε μου μόνο αυτά που ρωτάω!

Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Και τι θα σου προσφερει το καθαρο 20; Κι εγω στην Γ Γυμνασιου εφτασα παρα πολυ κοντα στο καθαρο 20 και ομως δεν εισαγομαι στη σχολη που θελω! Πιστευω οτι το να διαβαζεις υπερβολικα στο Γυμνασιο (και μαλιστα μεσα στο κατακαλοκαιρο) μονο κουραση προσφερει, η οποια βγαινει στα κρισιμα χρονια του Λυκειου (προσωπικη εμπειρια). Σαφως και ΔΕΝ πρεπει να αφηνεις κενα, αλλα οχι να φτανεις στα ακρα. Αν παλι θελεις τοοοοσο πολυ να διαβασεις, διαβασε καλα εξωσχολικα βιβλια που να σου κινουν το ενδιαφερον. Θα σου μεινει μια πολυ καλη εκφραση, λεξιλογιο και γενικα καλη χρηση της γλωσας για την εκθεση και παρα πολλα αλλα εφοδια που δεν εχουν να κανουν μονο με το σχολειο, αλλα με τη γενικοτερη παιδεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
έχεις δίκιο.....και ευχαριστώ για τις συμβουλές :) αλλά κανείς δεν μου απάντισε ακόμα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ο Chris_90 έχει απόλυτο δίκιο..και εγω γ γυμνασίου εφτασα κοντα στο 20 αλλα και εγω δεν ξέρω αν θα περάσω εκει που θέλω..Μη κουράζεσαι απο τώρα..έχεις δρόμο μπροστά σου..Τώρα αν θες οπωσδήποτε να διαβάσεις κάτι αρχισε με μαθήματα που σου αρέσουν περισσότερο και με τα οποιά θα ασχοληθεις περισσότερο στο μέλλον π.χ αν πας θετική ξεκίνα να διαβάσεις χημεία την οποία λίγοι διαβάζουν και τους αρέσει και έτσι στο λύκειο που γίνεται πιο δύσκολη και απωχτα άλλη νοοτροπία πολλοι έχουν πρόβλημα.Δεν είναι τυχαίο που οι μαθητες της θετικής ολοένα και λιγοστεύουν αφου το μόνο μάθημα στη β λυκείου που είναι διαφορετικο μεταξυ τεχνολογικής-θετικής ειναι η χημεία..Αν Πάλι είσαι των φιλολογικών ξεκίνα να διαβάζεις αρχαία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον chris_90 και την razorbladeDream.. Πραγματικά δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να διαβάσει κανείς μες στο κατακαλόκαιρο και να κουραστεί για μία τόσο μικρή τάξη. Παρόλα αυτά όμως, αν θες να το κάνεις με σκοπό να περάσεις πιο δημιουργικά την ώρα σου, καλό θα σου κάνει, κακό δεν κάνει;) Θα σε συμβούλευα λοιπόν να αρχίσεις με μία επαναληψούλα στα μαθηματικά, που χρειάζεται πάντα και όπως σου πρότεινε και ο chris, να βρεις μερικά εξωσχολικά βιβλία που να σου κινούν το ενδιαφέρον. Όχι μόνο θα περάσεις πιο δημιουργικά την ώρα σου, αλλά αυτό θα σε βοηθήσει ακόμα για την έκθεση, καθώς θα εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου, θα μάθεις να χειρίζεσαι την γλώσσα ακόμα καλύτερα και φυσικά θα μάθεις πολλά καινούρια κι ενδιαφέροντα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Κοίταξε να χαρείς τα καλοκαίρια σου τώρα,γιατί αργότερα δεν θα έχεις αυτή τη πολυτέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnFoRgIvEn

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και τι θα σου προσφερει το καθαρο 20; Κι εγω στην Γ Γυμνασιου εφτασα παρα πολυ κοντα στο καθαρο 20 και ομως δεν εισαγομαι στη σχολη που θελω! Πιστευω οτι το να διαβαζεις υπερβολικα στο Γυμνασιο (και μαλιστα μεσα στο κατακαλοκαιρο) μονο κουραση προσφερει, η οποια βγαινει στα κρισιμα χρονια του Λυκειου (προσωπικη εμπειρια). Σαφως και ΔΕΝ πρεπει να αφηνεις κενα, αλλα οχι να φτανεις στα ακρα. Αν παλι θελεις τοοοοσο πολυ να διαβασεις, διαβασε καλα εξωσχολικα βιβλια που να σου κινουν το ενδιαφερον. Θα σου μεινει μια πολυ καλη εκφραση, λεξιλογιο και γενικα καλη χρηση της γλωσας για την εκθεση και παρα πολλα αλλα εφοδια που δεν εχουν να κανουν μονο με το σχολειο, αλλα με τη γενικοτερη παιδεια σου.

Συμφωνώ με τον Chris_90, το να διαβάζεις για το σχολείο μες το καλοκαίρι είναι λιγάκι υπερβολικό για μαθητή Γυμνασίου. Και εγώ θα πάω 3η Γυμνασίου φέτος, αλλά προτιμώ να ξεκουραστώ το καλοκαίρι. Κάποιες φορές διαβάζω κάποιο εξωσχολικό βιβλίο για να περάσω την ώρα μου αλλά και για να βελτιώσω το λεξιλόγιο μου και την έκφραση μου πράγμα που θα μου είναι χρήσιμο στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας.:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsaras7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κατούνα (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μπορεις να διαβασεις καποια βιβλια(λογοτεχνια κτλ.) ή να παρακολουθησεις ενημερωτικες εκμπομπες.Πιστευω οτι θα σου φανουν χρησιμα απ οτι η επαναληψη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Διάβασε λίγα μαθηματικά, φυσική, αρχαία και γλώσσα άμα θες ντε και καλά να διαβάσεις κάτι...:)
Πρόσεχε μην το παρακάνεις γιατί μετά θα βαρεθείς πολύ νωρίς το διάβασμα. 1 ώρα την ημέρα είναι υπεραρκετή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να μη διαβάσεις απολύτως τίποτα (όπως άλλωστε έκανα κι εγώ .).Κρίμα είναι να θυσιάζεις τα ωραία σου καλοκαίρια από τόσο μικρή για να κάνεις επαναλήψεις ενώ σε κανα δυο χρόνια θα ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ κυριολεκτικά να κάνεις όχι μόνο επαναλήψεις αλλά και περαιτέρω προετοιμασία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
κι εγω συμφωνω με chris_90

κατσε ξεκουρασου,δεν ειναι δυσκολη η γ.εγω δεν ανοιξα βιβλιο ολη τη χρονβια και βγηκα με 18.3!!!!:Dκουλαρε λιγο.αν θες να διαβασεις κατι,διαβασε κανα ξενογλωσσο βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavroula57

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
προσεχε μονο στην παραδοση κ κανε τισ ασκησησ δν χριαζεσε τπτ αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα το 20άρι στο γυμνάσιο δεν μετράει καθόλου...Έχω φίλο που μεχρι και Α' Λυκείου ήταν μαθητής του 16 και το πήρε απόφαση να σκιστεί τα 2 τελευταία χρονια στο διάβασμα κ σπουδάζει αρχιτεκτονική τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
στην ταξη μου 5 ατομα εβγαλαν 20 στα 80 παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rika

Νεοφερμένος

Η Ρικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ενταξει δεν ειναι και τοσο δυσκολη.Μπορει να χρειαστει να κρατησεις καποια.Μεγαλη βαση να δωσεις στην Ελενη του Ευρυπηδη,Μαθηματικα,Φυσικη,Χημεια και μετα θα τα δεις εσυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
στην ταξη μου 5 ατομα εβγαλαν 20 στα 80 παιδια...
ειστε μεσα σε μια ταξη 80 παιδια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
ειστε μεσα σε μια ταξη 80 παιδια??

Όταν λέει "στην τάξη μου" προφανώς εννοεί όλη την περσινή του τάξη (Β' Γυμνασίου μιας και φέτος πάει Γ'). Και προφανώς 5 άτομα που έβγαλαν "20" ήταν από το τμήμα του.

Αυτό τους έλειπε να ήταν 80 παιδιά σε μια τάξη(τμήμα) γυμνασίου λες και πρόκειται για τάξη πανεπιστημιακή! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Θα γίνει χαμός φέτος!!!!!! Γ' γυμνασίου!!! επιτέλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top