Σε ποια ηλικία ξεκινήσατε να μαθαίνετε ξένες γλώσσες;

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Λοιπόν, για πείτε!Εγώ ξεκίνησα αγγλικά στα προνήπια, γερμανικά στην 3η δημοτικού, γαλλικά στην 5η δημοτικού και ισλανδικά πριν από 2 μήνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
lol okay
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ξεκίνησα να μαθαίνω κινεζικά από τότε που ήμουν δυο μηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγω αγγλικα στο νηπιο.. Γερμανικα 5η Δημοτικου και Γαλλικα στην Α Γυμνασιου αν και τα σταματησα και τα συνεχισα στη Γ Γυμνασιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Από όταν γεννήθηκα άρχισα να μαθαίνω Ελληνικά. Πρώτη δημοτικού άρχισα Αγγλικά, τετάρτη δημοτικού Γαλλικά, πρώτη γυμνασίου Αρχαία. Στη Β γυμνασίου πήρα στα Αγγλικά το λόου, στη Γ γυμνασίου το Β τάδε στα Γαλλικά και στην Α λυκείου το προφιτερόλ (του Κέμπ και μάλιστα με ΜΠΙ και όχι του Μήτσου). Σήμερα: Γαλλικά δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα (εκτός από το "Μαμαζέλ βου λε βου κουσέ αβέκ μουά", Αρχαία μόνο μερικά ρητά (Π.χ. το "φιλοκαλούμεν γαρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας"). Στα Αγγλικά είμαι χάλια, δεν μπορώ να διαβάσω μια εφημερίδα, να κάνω ένα διάλογο της προκοπής (το επιπεδό μου είναι του στυλ "πουτ δε κότ νταουν σλόουλι"), δεν μπορώ να παρακολουθήσω ταινία χωρίς υπότιτλους. Μόνον στα Ελληνικά τα καταφέρνω καλά.
Έτσι κάπως είναι η κατάσταση με τις ξένες γλώσσες. Αρχίζουμε από μικρά, όχι με σκοπό να μάθουμε τη γλώσσα, αλλά για να πάρουμε το "χαρτί" σε μικρή ηλικία, το οποίο "χαρτί" μάλιστα έχει και ημερομηνία λήξεως και όταν θελήσουμε να πάμε για σπουδές στο εξωτερικό, θα πρέπει εκτός από το να μάθουμε πραγματικά τη γλώσσα, να δώσουμε και κάποιες άλλες εξετάσεις.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
1η δημοτικού αγγλικά, 5η ή 6η δημοτικού ιταλικά, 2α γυμνασίου πολωνικά για ένα μήνα και τα παράτησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Λοιπόν, για πείτε!Εγώ ξεκίνησα αγγλικά στα προνήπια,

Εγώ τα αγγλικά πάλι τα ξεκίνησα από όταν ήμουν 2 χρονών. Άσε μας ρε man.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα εκπλαγείτε αν μάθετε ότι δεν είναι λίγα τα άτομα που όχι μόνο θυμούνται αλλά και χειρίζονται μια χαρά τις ξένες γλώσσες που έμαθαν. Προυποθέσεις: τους άρεσε πραγματικά να μαθαίνουν ξένες γλώσσες και έχουν κρατήσει επαφή(δεν εννοώ ότι μιλάνε όλη μέρα αλλά πχ με το να συχνάζεις σε ξένες ιστοσελίδες κρατάς επαφή με τη γλώσσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Θα εκπλαγείτε αν μάθετε ότι δεν είναι λίγα τα άτομα που όχι μόνο θυμούνται αλλά και χειρίζονται μια χαρά τις ξένες γλώσσες που έμαθαν. Προυποθέσεις: τους άρεσε πραγματικά να μαθαίνουν ξένες γλώσσες και έχουν κρατήσει επαφή(δεν εννοώ ότι μιλάνε όλη μέρα αλλά πχ με το να συχνάζεις σε ξένες ιστοσελίδες κρατάς επαφή με τη γλώσσα).

Την γλώσσα την μαθαίνεις να την μιλάς καλύτερα αν την ζήσεις ζωντανά και είσαι υποχρεωμένος να μιλάς μόνο αυτήν για τουλάχιστον μια περίοδο χρόνου 2 ετών τελεία και παύλα. Όλα τα υπόλοιπα είναι κουραφέξαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγώ τα αγγλικά πάλι τα ξεκίνησα από όταν ήμουν 2 χρονών. Άσε μας ρε man.

Δεν καταλαβαινω την ειρωνεια σου... Μπορει πραγματι να αρχισε τοσο μικρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την γλώσσα την μαθαίνεις να την μιλάς καλύτερα αν την ζήσεις ζωντανά και είσαι υποχρεωμένος να μιλάς μόνο αυτήν για τουλάχιστον μια περίοδο χρόνου 2 ετών τελεία και παύλα. Όλα τα υπόλοιπα είναι κουραφέξαλα.
Αναφέρομαι σ' αυτούς που παίρνουν lower πχ και μετά από 3 χρόνια είναι λες και δεν έμαθαν ποτέ πχ αγγλικά. Άλλο το να κρατήσεις επαφή και να διατηρήσεις την άνεση που είχες με τη γλώσσα και άλλο να τη μιλάς καθημερινά(σε ξένη χώρα) το οποίο κάνει τη γλώσσα δικιά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ τα αγγλικά πάλι τα ξεκίνησα από όταν ήμουν 2 χρονών. Άσε μας ρε man.

Πράγματι στα προνήπια ξεκίνησα αγγλικά.Βέβαια όταν λέω ότι ξεκίνησα μη φανταστείς ότι πήγα για προφ. Την pre-junior εννοώ! Μου έκανε η μαμά μου τότε αγγλικά και στη β' δημοτικού πήγα φροντιστήριο.Στη Γαλλία τι να πουν τα παιδάκια που τα βάζουν να κάνουν αγγλικά από 3 χρονών?:eek:

Θα εκπλαγείτε αν μάθετε ότι δεν είναι λίγα τα άτομα που όχι μόνο θυμούνται αλλά και χειρίζονται μια χαρά τις ξένες γλώσσες που έμαθαν. Προυποθέσεις: τους άρεσε πραγματικά να μαθαίνουν ξένες γλώσσες και έχουν κρατήσει επαφή(δεν εννοώ ότι μιλάνε όλη μέρα αλλά πχ με το να συχνάζεις σε ξένες ιστοσελίδες κρατάς επαφή με τη γλώσσα).

Ένα από αυτά τα άτομα είμαι κ εγώ! Το μυστικό μου: συχνάζω σε ξένες ιστοσελίδες, ακούω ξένη μουσική, έχω ξένους φίλους που μιάμε καθημερινά με mail και διαβάζω ξένα περιοδικά και λογοτεχνικά βιβλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εσύ τώρα αν είναι όντως όπως μας τα λες θα πρέπει να χεις πάρει και το proficiency, αφού κάνεις από τα προνήπια αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εσύ τώρα αν είναι όντως όπως μας τα λες θα πρέπει να χεις πάρει και το proficiency, αφού κάνεις από τα προνήπια αγγλικά.

Όχι μόνο το lower έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Από τότε που βγήκαν τα ποκεμον! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
εγω κατι παρομοιο με το dias...ελληνικα απο οταν γεννηθηκα,ακκλικα β δημοτικου,γερμανικα δ δημοτικου,αρχαια (1η γυμνασιου)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα από αυτά τα άτομα είμαι κ εγώ! Το μυστικό μου: συχνάζω σε ξένες ιστοσελίδες, ακούω ξένη μουσική, έχω ξένους φίλους που μιάμε καθημερινά με mail και διαβάζω ξένα περιοδικά και λογοτεχνικά βιβλία!
Δεν ισχύει για σένα αν όντως εισαι 13: ειδικά αν πας ακόμα αγγλικά. Υποτίθεται ότι πρέπει να έχεις να κάνεις αγγλικά 3 χρόνια και πάνω ώστε να χαθεί αυτή η καθημερινή τριβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Λοιπον... Αγγλικα ξεκινησα στην 3η δημοτικου ( καταναγκαστικο εργο το θεωρω εγω...)... Γερμανικα στην 6η...
Αγγλικα κανω συνολικα 7 ολοκληρα χρονια... Φετος τον Ιουνιο δινω για λοουερ και πραγματικα πιστευω πως το επιπεδο μου ειναι κατι χειροτερο απο αυτο.... Καταρχας για να θεωρηθει καποιος οτι ξερει μια ξενη γλωσσα πρεπει να:
1. εχει επαρκες λεξιλογιο
2. Να ξερει τα βασικα στην γραμματικη
3. Να ξερει τα βασικα στο συντακτικο
4. Να μπορει να συννενοηθει με native Speakers
5. Να μπορει να διαβαζει με ανεση βιβλια, εφημεριδες, περιοδικα, αρθρα.... Οπως και να παρακολουθει ταινιες χωρις υποτιτλους
6. Να εχει προφορα σε καλο επιπεδο...
Απο τα παραπανω εγω στα αγγλικα εχω μοο το 1,2,3... Αντε και το 5 θα ελεγα αλλα οχι απολυτα... Με τους νεϊτιβ εχω τρομερο προβλημα... Οπως και με την απαισια ελληνοβλαχικη προφορα που πιστευω οτι μου βγαινει σε αυτη την αχαρη γλωσσα.

Τα γερμανικα τα ξεκινησα τρια χρονια αργοτερα... Καθαρα απο αγαπη... Αν και τα χρονια που ασχολουμε με αυτα ειναι λιγοτερα, το επιπεδο μου ειναι πολυ καλυτερο απο εκεινο των αγγλικων... Βιβλια, περιοδικα, αρθρα διαβαζω με μεγαλη ανεση... Ταινιες παρακολουθω πλεον χωρις υποτιτλους... Το λεξιλογιο, η γραμματικη και το συντακτικο μου ειναι σε καλο επιπεδο... Και το κυριοτερο... ΕΧΩ ΠΡΟΦΟΡΑ.

*Ξερω και λιγα Ολλανδικα τα οποια εχω παραμελησει λιγακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Λοιπον... Αγγλικα ξεκινησα στην 3η δημοτικου ( καταναγκαστικο εργο το θεωρω εγω...)... Γερμανικα στην 6η...
Αγγλικα κανω συνολικα 7 ολοκληρα χρονια... Φετος τον Ιουνιο δινω για λοουερ και πραγματικα πιστευω πως το επιπεδο μου ειναι κατι χειροτερο απο αυτο.... Καταρχας για να θεωρηθει καποιος οτι ξερει μια ξενη γλωσσα πρεπει να:
1. εχει επαρκες λεξιλογιο
2. Να ξερει τα βασικα στην γραμματικη
3. Να ξερει τα βασικα στο συντακτικο
4. Να μπορει να συννενοηθει με native Speakers
5. Να μπορει να διαβαζει με ανεση βιβλια, εφημεριδες, περιοδικα, αρθρα.... Οπως και να παρακολουθει ταινιες χωρις υποτιτλους
6. Να εχει προφορα σε καλο επιπεδο...
Απο τα παραπανω εγω στα αγγλικα εχω μοο το 1,2,3... Αντε και το 5 θα ελεγα αλλα οχι απολυτα... Με τους νεϊτιβ εχω τρομερο προβλημα... Οπως και με την απαισια ελληνοβλαχικη προφορα που πιστευω οτι μου βγαινει σε αυτη την αχαρη γλωσσα.

Τα γερμανικα τα ξεκινησα τρια χρονια αργοτερα... Καθαρα απο αγαπη... Αν και τα χρονια που ασχολουμε με αυτα ειναι λιγοτερα, το επιπεδο μου ειναι πολυ καλυτερο απο εκεινο των αγγλικων... Βιβλια, περιοδικα, αρθρα διαβαζω με μεγαλη ανεση... Ταινιες παρακολουθω πλεον χωρις υποτιτλους... Το λεξιλογιο, η γραμματικη και το συντακτικο μου ειναι σε καλο επιπεδο... Και το κυριοτερο... ΕΧΩ ΠΡΟΦΟΡΑ.

*Ξερω και λιγα Ολλανδικα τα οποια εχω παραμελησει λιγακι.

αγγλικά:1,2,3,4
γαλλικά:1,2,3,4,5,6
γερμανικά:2,3,4
ισλανδικά:6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ντόητς τα διπλώματα περνούνται μόνο με τα υπερβασικά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top