Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία, ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο Γ.Παπανδρέου

Τι θα ψηφίσετε/ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
  • Ναι

    Ψήφοι: 10 22.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 31 68.9%
  • Δεν έχω γνώμη

    Ψήφοι: 4 8.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
να μην παρει ψηφο εμπιστοσυνης, να μην μας δωσουν τα λεφτα, αφου δεν θα μας τα δωσουν,να μην τα εχουμε για αν τους τα δωσουμε πισω... να βγουμε απο το ευρω... και ταυτοχρονα με εμας να καταρευσει και η ευρωπη γιατι δεν παιζει στην επιλογες μας ? να πτωχευσουμε οποτε θελουμε εμεις, παρασυροντας και τους ευρωπαιους, οχι να μας πεταξουν αυτοι οποτε θελουν βγαινοντας κερδισμενοι καργα και μονο αυτοι!

Η τρίτη περίπτωση είναι να γίνουν όλα πουτάνα, να πάμε σε λαϊκά δικαστήρια, αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες, άρνηση του χρέους κλπ κλπ κλπ...

Το πρώτο συγκεκριμένα, είναι εξαιρετικά πιθανό, εξαναγκαστικό, σχεδόν αναπόφευκτο αποτέλεσμα, δεδομένης της κυβερνητικής πολιτικής και της κατάστασης της κοινωνίας, της καταπίεσης και του αναβρασμού, τα υπόλοιπα θέλουν λίγη προσπάθεια.

Ναι και εγώ αυτό θεωρώ ότι πρέπει να συμβεί, αλλά απλά ΔΕΝ, τουλάχιστον σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ρε παιδια, συγχωρεστε με τον αμαθη αλλα τοσο καιρο παρακολουθω απο εδω και απο εκει και δεν εχω καταφερει να καταλαβω.
Ποσα χρωσταμε, γιατι χρωσταμε, σε ποιον χρωσταμε και πανω απο ολα ποιοι χρωσταμε.....
Να ξερω και τι ακριβως ψηφιζουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ρε παιδια, συγχωρεστε με τον αμαθη αλλα τοσο καιρο παρακολουθω απο εδω και απο εκει και δεν εχω καταφερει να καταλαβω.
Ποσα χρωσταμε, γιατι χρωσταμε, σε ποιον χρωσταμε και πανω απο ολα ποιοι χρωσταμε.....
Να ξερω και τι ακριβως ψηφιζουμε....

Το Ελληνικό Δημόσιο σε ΕΕ-ΕΚΤ-ΔΝΤ(κατά κύριο λόγο)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε παιδια, συγχωρεστε με τον αμαθη αλλα τοσο καιρο παρακολουθω απο εδω και απο εκει και δεν εχω καταφερει να καταλαβω.
Ποσα χρωσταμε, γιατι χρωσταμε, σε ποιον χρωσταμε και πανω απο ολα ποιοι χρωσταμε.....
Να ξερω και τι ακριβως ψηφιζουμε....

Περιληπτικά.

Το Ελληνικό Δημόσιο σε ΕΕ-ΕΚΤ-ΔΝΤ(κατά κύριο λόγο)?

Ελπίζω να κάνεις πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.



καζακη και βαρουφακη διαβαζει πλεον ολη η ελλαδα! :P ευχομαι να ειναι καλο αυτο, γιατι και εγω απο αυτους προσπαθω να μαθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

οκε, εχεις δικιο! παντως τελευταια παιζουν αρκετα αυτα τα ονοματα, μαλλον τυνχαινει λογω του "κυκλου" μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
οκε, εχεις δικιο! παντως τελευταια παιζουν αρκετα αυτα τα ονοματα, μαλλον τυνχαινει λογω του "κυκλου" μου!

Το πιο πιθανό.;)
Θα έλεγα ότι είναι ακόμη αρκετά underground/cult φάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κ/α/τ/ε/ρ/ι/ν/α

Νεοφερμένος

Η κ/α/τ/ε/ρ/ι/ν/α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
αν γινει δημοψηφισμα...κ ο λαος πει ενα μεγαλο οχι..στην ουσια γυρναμε στην δραχμουλα μας.....απλα θα πρεπει να το σκεφτουμε καλα αν οντως αυτο μας συμφερει σαν Ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θέλω να σας μεταφέρω κάτι που με έχει στενοχωρήσει πολύ (ίσως το στενοχωρήσει δεν είναι η κατάλληλη λέξη).

Λόγω του αντικειμένου του διδακτορικού μου, έχω κάποιες επαφές με ανθρώπους από την ομάδα του πρωθυπουργού που τρέχουν όλα τα σχετικά με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Το ξέρετε ότι χτες θριαμβολογούσαν...; Σαν τιμωρία. Έλεγαν ότι τόσο καιρό ο λαός παραπονιόταν και ζητούσε δημοψήφισμα και επιτέλους ήρθε η ώρα να αναλάβουμε τις ευθύνες μας (ο λαός). Έλεγαν ότι πλέον θα πέσουν οι φερετζέδες. Παιδιά, εκδικητικά πράγματα.

Μπήκα στη διαδικασία να απαντήσω γιατί πραγματικά ένοιωσα ότι προσβλήθηκα και είπα το απλούστατο: Πώς ζητάνε από τον λαό να πάρει μια απόφαση τόσο σοβαρή, όταν δεν γνωρίζει πολύ σοβαρές παραμέτρους και στοιχεία; Πώς θα αποφασίσουμε στα τυφλά όταν ακόμα και ειδικοί μιλάνε για γκρίζες ζώνες και ασάφειες; Δέχτηκα επίθεση ότι υποτιμώ τον ελληνικό λαό λοιπόν και ότι αν είναι έτσι τα πράγματα δεν θα έπρεπε να ψηφίζουμε καν. Επίσης, μου είπαν ότι θα γίνει διαβούλευση πιο πριν , σύμφωνα με τον νέο νόμο. Άρα η γιαγιούλα μας ή ακόμα και η μητέρα μας, θα πρέπει να μπει στο διαδίκτυο για να καταλάβει τι πρέπει να ψηφίσει.

Δεν απάντησα παραπέρα γιατί είναι ο καθηγητής μου στην μέση και δεν ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα. Αλλά, ειλικρινά, δεν συνειδητοποιούν πόσο εκβιαστικό είναι αυτό που κάνουν. Πανηγυρίζουν στο όνομα της "Δημοκρατίας τους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κ/α/τ/ε/ρ/ι/ν/α

Νεοφερμένος

Η κ/α/τ/ε/ρ/ι/ν/α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
α!κ κατι ακομη.....αν ηθελας να μας βοηθησουν οι ξενοι...θα επιαναν αυτους που πητραν τα λεφτα του δημοσιου...αλλα προφανως θελουν να φανε κ αυτοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παρόλο που είμαι αντιπασόκ μέχρι εκεί που δεν παίρνει,θεωρώ ότι η απόφαση για δημοψήφισμα,είναι σωστή.Και μόνο που οι Ευρωπαίοι τρέχουν και δεν φτάνουν μου αρκεί.Δείχνει ότι τελικά η χώρα έχει διαπραγματευτικά χαρτιά και κακώς δεν τα χρησιμοποίησε νωρίτερα(με ευθύνη πασόκ).Είναι η ώρα αντιλιφθούν ολοι ότι δεν είναι μπανανία η Ελλάδα έχει λαό και θα αποφασίσει αυτός τι θέλει.Απλά θεωρω ότι πρέπει να γίνει νωρίτερα και όχι σε τρείς μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παρόλο που είμαι αντιπασόκ μέχρι εκεί που δεν παίρνει,θεωρώ ότι η απόφαση για δημοψήφισμα,είναι σωστή.Και μόνο που οι Ευρωπαίοι τρέχουν και δεν φτάνουν μου αρκεί.Δείχνει ότι τελικά η χώρα έχει διαπραγματευτικά χαρτιά και κακώς δεν τα χρησιμοποίησε νωρίτερα(με ευθύνη πασόκ).Είναι η ώρα αντιλιφθούν ολοι ότι δεν είναι μπανανία η Ελλάδα έχει λαό και θα αποφασίσει αυτός τι θέλει.Απλά θεωρω ότι πρέπει να γίνει νωρίτερα και όχι σε τρείς μήνες.

Έπρεπε να γίνει πριν μπούμε στο ΔΝΤ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πώς ζητάνε από τον λαό να πάρει μια απόφαση τόσο σοβαρή, όταν δεν γνωρίζει πολύ σοβαρές παραμέτρους και στοιχεία;

Όπως βλέπω στην παραπάνω ψηφοφορία οι περισσότεροι ψηφίζουνε όχι χωρίς καν να έχει δημοσιοευθεί το ερώτημα της δημοσκόπησης (ΟΧΙ μόνο και μόνο για αντίδραση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Όπως βλέπω στην παραπάνω ψηφοφορία οι περισσότεροι ψηφίζουνε όχι χωρίς καν να έχει δημοσιοευθεί το ερώτημα της δημοσκόπησης (ΟΧΙ μόνο και μόνο για αντίδραση).

Η παραπανω ψηφοφορια εννοειται οτι σχετιζεται με τη δανειακη συμβαση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ανεξαρτητη η Αποστολακη! 152 βουλευτες πλεον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι αυτό έπρεπε να έχει αποφασιστεί πολλούς μήνες νωρίτερα...
καζακη και βαρουφακη διαβαζει πλεον ολη η ελλαδα! :P ευχομαι να ειναι καλο αυτο, γιατι και εγω απο αυτους προσπαθω να μαθω!
Να τον ακούτε τον Καζάκη!(σα συνονόματος,καλά θα τα λέει....:P)

Κάτι άλλο...Μου είπαν σήμερα ότι όσοι είμαστε γεννημένοι το '94(δηλ. κλείνουμε 18 το 2012),σε εκλογές/δημοψηφίσματα κ.λπ. που μπορεί να γίνουν από Γενάρη και μετά,ψηφίζουμε κανονικά,ανεξαρτήτως αν έχουμε κλείσει τα 18.Ξέρετε αν ισχύει?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και η Καϊλή λέει πάει για ανεξάρτητη...Πάει για 151..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θέλω να σας μεταφέρω κάτι που με έχει στενοχωρήσει πολύ (ίσως το στενοχωρήσει δεν είναι η κατάλληλη λέξη).

Λόγω του αντικειμένου του διδακτορικού μου, έχω κάποιες επαφές με ανθρώπους από την ομάδα του πρωθυπουργού που τρέχουν όλα τα σχετικά με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Το ξέρετε ότι χτες θριαμβολογούσαν...; Σαν τιμωρία. Έλεγαν ότι τόσο καιρό ο λαός παραπονιόταν και ζητούσε δημοψήφισμα και επιτέλους ήρθε η ώρα να αναλάβουμε τις ευθύνες μας (ο λαός). Έλεγαν ότι πλέον θα πέσουν οι φερετζέδες. Παιδιά, εκδικητικά πράγματα.

Μπήκα στη διαδικασία να απαντήσω γιατί πραγματικά ένοιωσα ότι προσβλήθηκα και είπα το απλούστατο: Πώς ζητάνε από τον λαό να πάρει μια απόφαση τόσο σοβαρή, όταν δεν γνωρίζει πολύ σοβαρές παραμέτρους και στοιχεία; Πώς θα αποφασίσουμε στα τυφλά όταν ακόμα και ειδικοί μιλάνε για γκρίζες ζώνες και ασάφειες; Δέχτηκα επίθεση ότι υποτιμώ τον ελληνικό λαό λοιπόν και ότι αν είναι έτσι τα πράγματα δεν θα έπρεπε να ψηφίζουμε καν. Επίσης, μου είπαν ότι θα γίνει διαβούλευση πιο πριν , σύμφωνα με τον νέο νόμο. Άρα η γιαγιούλα μας ή ακόμα και η μητέρα μας, θα πρέπει να μπει στο διαδίκτυο για να καταλάβει τι πρέπει να ψηφίσει.

Δεν απάντησα παραπέρα γιατί είναι ο καθηγητής μου στην μέση και δεν ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα. Αλλά, ειλικρινά, δεν συνειδητοποιούν πόσο εκβιαστικό είναι αυτό που κάνουν. Πανηγυρίζουν στο όνομα της "Δημοκρατίας τους".
Κλασσικά πράγματα. Περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό;
Παρόλο που είμαι αντιπασόκ μέχρι εκεί που δεν παίρνει,θεωρώ ότι η απόφαση για δημοψήφισμα,είναι σωστή.Και μόνο που οι Ευρωπαίοι τρέχουν και δεν φτάνουν μου αρκεί.Δείχνει ότι τελικά η χώρα έχει διαπραγματευτικά χαρτιά και κακώς δεν τα χρησιμοποίησε νωρίτερα(με ευθύνη πασόκ).Είναι η ώρα αντιλιφθούν ολοι ότι δεν είναι μπανανία η Ελλάδα έχει λαό και θα αποφασίσει αυτός τι θέλει.Απλά θεωρω ότι πρέπει να γίνει νωρίτερα και όχι σε τρείς μήνες.
Νομίζω δεν το βλέπεις στη σωστή του βάση το θέμα.
Και η Καϊλή λέει πάει για ανεξάρτητη...Πάει για 151..
Βουλιάζει το καράβι, πηδάνε τα ποντίκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top