Σεξουαλική κακοποίηση εις βάρος φοιτήτριας σε Πανεπιστήμιο της Αθήνας

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μετα από την καταγγελία των Σερρών βγαίνουν και άλλα στην φόρα σιγά σιγά :(

Με χάϊδευε μέσα στην αίθουσα


Μια απίστευτη καταγγελία έρχεται στο φως της δημοσιότητας. Φοιτήτριες πανεπιστημίου της Αθήνας καταγγέλουν καθηγητή για ανάρμοστη συμπεριφορά. Τις κλείδωνε μέσα στην τάξη και τις χάιδευε, ενώ ζητούσε να τις φωτογραφίσει με δαντελωτά σορτσάκια. Άσεμνες χειρονομίες, σεξουαλικά υπονοούμενα, απειλές, φόβος για το τι μέλλει γενέσθαι. Όλα αυτά σε πανεπιστήμιο της Αθήνας. Τέσσερις φοιτήτριες καταγγέλουν τον καθηγητή τους. Το Star παρουσιάζει αποκλειστικά τις έγγραφες καταγγελίες. «Κλείδωσε την πόρτα και με χάιδευε….» «Κλείδωσε την πόρτα και έκατσε στην διπλανή καρέκλα…. Πέρασε το χέρι του γύρο μου, αγκαλιάζοντας με για να πιάσει το ποντίκι του υπολογιστή, και με το άλλο του χέρι χάιδεψε τον μηρό μου… Καθ΄ όλη τη διάρκεια που μου εξηγούσε τα της εργασίας, έβρισκε διάφορες προφάσεις ώστε να υπάρχει φευγαλέο άγγιγμα». Είναι η μαρτυρία της μίας φοιτήτριας. Μαζί με τις συμφοιτήτριες της, έσπασαν τη σιωπή τους και αποκάλυψαν όλα όσα βίωναν καθημερινά στη σχολή τους από έναν συγκεκριμένο καθηγητή. Απηυδισμένες, αποφάσισαν τον Ιούνιο του 2017 να μάθει ο πρύτανης τα πάντα. Τι καταγγέλλει η φοιτήτρια «Πιάσε τη μηχανή όπως το αντρικό μόριο» «Ήταν μια μέρα στο στούντιο, όπου εκεί δέχτηκα σεξουαλικό υπονοούμενο καθώς χειριζόμουν τη μηχανή μεγάλου φορμά. Μου είπε ότι πρέπει να την πιάνω όπως πιάνω τα αντρικά μόρια», λέει η φοιτήτρια. «Έλαβα την απολογία και θα πάρει την πορεία της η υπόθεση. Κρίνω ότι πρέπει να παραπεμφθεί στο πειθαρχικό των μελών ΔΕΠ των Πανεπιστημίων. Αυτές είναι μακροχρόνιες διαδικασίες. Αισθάνομαι άσχημα γι΄ αυτό που έγινε», λέει ο πρύτανης. Σύμφωνα με τις φοιτήτριες ο μεσήλικας καθηγητής πρότεινε και ιδιαίτερα μαθήματα. Αν η απάντηση ήταν αρνητική, θα υπήρχαν επιπτώσεις. «Πότε θα σε φωτογραφίσω με το λευκό, δαντελωτό σορτς;» Μέσω messenger έστειλε κάποιο μήνυμα και τη ρώταγε την φοιτήτρια «Πότε θα σε φωτογραφίσω με το λευκό σου δαντελωτό σορτσάκι;». Την κλείδωσε μέσα στην αίθουσα και επέμενε να την φωτογραφίσει. Μόλις την είδε και αγρίεψε, της άνοιξε την πόρτα και έφυγε. Οι περισσότεροι φοιτητές γνωρίζουν τις καταγγελίες των 4 φοιτητριών αλλά κρατούν τα στόματα τους κλειστά για να μην έχουν συνέπειες στις σπουδές τους. Η τέταρτη φοιτήτρια είχε άλλο πρόβλημα. "Είδε και έπαθε" να πάρει πτυχίο. «Κάθε φορά που με βλέπει στην εξεταστική είναι εριστικός και μου λέει με γεια όταν παραδίδω. Είναι κατάφορη αδικία να δίνω το συγκεκριμένο μάθημα για 6η φορά. Είμαι μια συνεπής φοιτήτρια που δεν χρωστά κανένα άλλο μάθημα», καταγγέλει. Καταγγελία και για άλλον καθηγητή στο ίδιο πανεπιστήμιο Η ΕΔΕ για τον μεσήλικα καθηγητή ολοκληρώθηκε πριν από πέντε μήνες, όμως εξακολουθεί να διδάσκει μέχρι να βγει η απόφαση. Ο ίδιος αρνείται τις κατηγορίες

Έγινε στο ΠΑΔΑ σύμφωνα με το βίντεο ή ιδέα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πολύ κακογραμμένο άρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Όντως το άρθρο μπορεί να είναι κακογραμμένο, αλλά το βασικό μου ερώτημα γιατί αφήνουν τέτοιους ανθρώπους να ασκούν διδακτικό έργο και να κακοποιούν φοιτήτριες και σίγουρα δεν είναι το μόνο περιστατικό, θα υπάρχουν και άλλα απλά δεν έχουν βγει στο φως της δημοσιότητας. Αυτό που έκανε ο συγκεκριμένος είναι τελείως εγκληματικό. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Συγγνωμη ειχε τετοια μηνυματα στο messenger, hard evidence που λενε στο χωριο μου, ειχαν προβλημα κι αλλες φοιτητριες και δε σκεφτηκε, λεω εγω τωρα, να παει στην αστυνομια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Συγγνωμη ειχε τετοια μηνυματα στο messenger, hard evidence που λενε στο χωριο μου, ειχαν προβλημα κι αλλες φοιτητριες και δε σκεφτηκε, λεω εγω τωρα, να παει στην αστυνομια;


Ίσως χαζή η ερώτησή μου :laugh: ίσως να μην κατάλαβα την υπόθεση κιόλας ...
Αφού έγινε καταγγελία, δεν πήγε στην αστυνομία :redface:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όντως το άρθρο μπορεί να είναι κακογραμμένο, αλλά το βασικό μου ερώτημα γιατί αφήνουν τέτοιους ανθρώπους να ασκούν διδακτικό έργο και να κακοποιούν φοιτήτριες και σίγουρα δεν είναι το μόνο περιστατικό, θα υπάρχουν και άλλα απλά δεν έχουν βγει στο φως της δημοσιότητας. Αυτό που έκανε ο συγκεκριμένος είναι τελείως εγκληματικό. :/:


Μου κάνει εντύπωση που όλοι πέφτουν από τα σύννεφα για τέτοια περιστατικά σεξουαλικής, ψυχολογικής βίας και γενικότερης βίας μέσα στον ακαδημαϊκό χώρο. Η βία είναι πολυπρόσωπη και δεν είναι μόνο όταν πέφτει μπαλαμούτι αλλά και όταν εκβιάζονται φοιτητές ή στοχοποιούνται με αδυναμία ολοκλήρωσης προγραμμάτων σπουδών ή και με τελική διαγραφή από μεταπτυχιακά πραγράμματα κλπ. Η ίδια η κοινωνία νιώθω ότι πολλές φορές είναι κάπως σε άλλη πραγματικότητα και όχι δίπλα στα θύματα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ασυνέπεια σε όλους τους κλάδους αυτού του κράτους. Μηδαμινός έλεγχος των μελών ΔΕΠ (καλά υπερβάλλω δεν είναι μηδαμινός αλλά δεν είναι αρκετός). Δύο φαινόμενα που έκαναν το προσωρινό ξέσπασμα τους στα δελτία ειδήσεων και που αργά η γρήγορα θα φύγουν από το προσκήνιο για να μπορέσουν πάλι ορισμένοι καθηγητές να κάνουν του κεφαλιού τους με βάση το συμφέρον τους. Το θέμα δεν είναι να τα βλέπουμε και να λέμε: Α τον άτιμο τι έκανε.... ή οτιδήποτε λέμε... Σκοπός είναι να ληφθούν μέτρα, κάτι που δεν θα γίνει. Αυτό λέγεται παθητικότητα και αναισθησία. Αυτό είναι το πρόγραμμα των ΜΜΕ. Σου προβάλουν κάτι και μετά όταν θα περάσει ο καιρός του θα μας κάνουν να το ξεχάσουμε με έναν περίτεχνο δικό τους μοναδικό τρόπο που δεν θα το πάρουμε χαμπάρι. Και όπως προείπα ο κάθε καθηγητάκος θα είναι ελεύθερος να κάνει ότι γουστάρει ανενόχλητος πλέον και καλυμμένος από τις νέες ειδήσεις που κυκλοφορούν.

Αχ Ελλάδα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top