Σεισμός 8,9 ρίχτερ και τσουνάμι στην Ιαπωνία

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν είπα ότι θα λιώσουν. Αλλά υπάρχει αύξηση θερμοκρασίας στους πόλους. Αυτό προκαλεί λιώσιμο πάγων. Σαφώς και δεν θα λιώσουν όλοι.
Το ότι δεν είμαστε τόσο powerful μην το λες. Με πυρηνικό πόλεμο θα μπορούσαμε να καταστρέψουμε τα πάντα σε αυτόν τον πλανήτη. Ελπίζω όμως να μην μπορούμε και να είναι όπως τα λες.

Δεν υπάρχει αύξηση της θερμοκρασίας,η οποία να είναι man made και να είναι πάνω απ'το φυσιολογικό.Απλά,πριν από 2 αιώνες αν θυμάμαι καλά,τέλειωσε μια μίνι,πολύ ήπια περίοδος παγετώνων,οπότε τώρα η γη επανέρχεται στα φυσιολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Αυτό με το λιώσιμο των πάγων είναι τόόόσο μα τόόόσο μούφα! Και υποτίθεται ότι όταν λιώσουν θα εξαφανιστούν πόλεις χώρες και δεν ξέρω κι εγώ τι! Μόνο με τη λογική να το δεις, τα παγόβουνα είναι νερό παγωμένο... Άρα έχει περισσότερο όγκο από ότι το νερό που θα προκύψει από το λιώσιμο τους.... Anyway... Το θέμα είναι πως ο σεισμός από ότι και αν προκλήθηκε ήταν ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΣ! Χάθηκαν ζωές και αυτό είναι το τραγικό. Τώρα νομίζω πως κανείς από εμάς δεν μπορεί να ξέρει από τι προκλήθηκε ο σεισμός δεν είμαστε επιστήμονες οπότε ο όλος ο τσακωμός γίνεται τσάμπα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
τι είμαι εγώ καλε?να με πληρωνετε να ανεβάζω την κινηση στο σαιτ:5 μνμτα σε 20 λεπτα!
Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι δεν είναι (έστω και λίγο) από την καταστροφή περιβάλλοντος? Ε τότε τυχαίο ήταν! Τυχαίο είναι που τόσα ζώα εξαφανίζονται (δεν είναι λόγω κλιματικής αλλαγής), τυχαία είναι η αύξηση της θερμοκρασίας (δεν είναι λόγω της ρύπανσης), τυχαία έγιναν πολλοί σεισμοί στο πρόσφατο παρελθόν (δεν φταίνε καθόλου οι πυρηνικές δοκιμές). Ε τώρα είμαστε σε μια αλυσίδα. Τι να πω, πίστευε ότι δεν φταίει καθόλου ο άνθρωπος για αυτό...
Καλα είναι δυνατόν να τα λές όλα αυτα?Μίλησα εγω για κατι τέτοιο?Μιλάς με άσχετα επιχειρηματα για να στηρίξιες μια θέση..Και μου λές πραγματα που δεν εχω πει,και λες οτι αυτα ειναι βλακείες,και βγάζεις και συμπέρασμα.Αυτο είναι κανω διάλογο με τον εαυτο μου.Μην μου βάζεις λόγια που δεν έχω πει...και επαναλαμβανω:Ολα στη γή περνούν φάσεις ηρεμίας και έξαρσης.Καποιες περιόδους δεν γίνονται σεισμοί,καποιες γίνονται πολλοι!.Α!και αν ίσχυαν ολα αυτά που είπες θα είχα πει αυτο?:Έχετε πέσει στην παγίδα,οτι περιέργο συμβαίνει,να το ρίχνεται στην καταστροφή του περιββάλοντος.Οτι ειπα, οχι οτι ειναι λάθος να κατηγορησούμε τον άνθρωπο για τις καταστροφές γύρω μας.Αν θέλεις να ξέρεις,είμαι φανατικός οικολόγος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
τι είμαι εγώ καλε?να με πληρωνετε να ανεβάζω την κινηση στο σαιτ:5 μνμτα σε 20 λεπτα!
Καλα είναι δυνατόν να τα λές όλα αυτα?Μίλησα εγω για κατι τέτοιο?Μιλάς με άσχετα επιχειρηματα για να στηρίξιες μια θέση..Και μου λές πραγματα που δεν εχω πει,και λες οτι αυτα ειναι βλακείες,και βγάζεις και συμπέρασμα.Αυτο είναι κανω διάλογο με τον εαυτο μου.Μην μου βάζεις λόγια που δεν έχω πει...και επαναλαμβανω:Ολα στη γή περνούν φάσεις ηρεμίας και έξαρσης.Καποιες περιόδους δεν γίνονται σεισμοί,καποιες γίνονται πολλοι!.Α!και αν ίσχυαν ολα αυτά που είπες θα είχα πει αυτο?:Έχετε πέσει στην παγίδα,οτι περιέργο συμβαίνει,να το ρίχνεται στην καταστροφή του περιββάλοντος.Οτι ειπα, οχι οτι ειναι λάθος να κατηγορησούμε τον άνθρωπο για τις καταστροφές γύρω μας.Αν θέλεις να ξέρεις,είμαι φανατικός οικολόγος!

Το ότι πρόσθεσα κάτι δεν σημαίνει ότι πρέπει να σε εκνευρίζει. Σου απάντησα και έκανα νέα παράγραφο για να μιλήσω γενικά και να ειρωνευτώ λιγάκι το post σου.
Τώρα για τα άλλα που λες βαριέμαι απείρως να κάθομαι και να απαντάω (σε μερικά σου απάντησα στο προηγούμενο post). Κάνε διάλογο μόνος σου...
Α! και καλό σου που είσαι οικολόγους. Τους χρειάζεται η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ok,συγχαρητήρια που δεν ολοκληρώνεις ενα διάλογο!Δεν πειράζει ουτως ή αλλως συμφωνα με τα λεγομενα σου μονο εγω μιλόύσα,οχι εσυ.Α!Ξεχασες μια μικρη λεπτομέρεια (ακολουθω τα βηματα σου;)).Το φορουμ στο οποίο βρίσκεσαι ειναι φορουμ συζήτησης και όχι ειρωνειας.Εχουμε πίξει απο δαυτους!

Α! και καλό σου που είσαι οικολόγους. Τους χρειάζεται η Ελλάδα.

Ευχαριστω!Καλό βράδυ.Δεν έχω όρεξη να συνδιαλέγομαι με καποιον που ειρωνεύται (τον αν εισαι ειρώνας σκέψου το εσυ..),ενω εχω διαθεση να κάνω ουσιαστικο διάλογο και όχι να παιδιαρίσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ok,συγχαρητήρια που δεν ολοκληρώνεις ενα διάλογο!Δεν πειράζει ουτως ή αλλως συμφωνα με τα λεγομενα σου μονο εγω μιλόύσα,οχι εσυ.Α!Ξεχασες μια μικρη λεπτομέρεια (ακολουθω τα βηματα σου;)).Το φορουμ στο οποίο βρίσκεσαι ειναι φορουμ συζήτησης και όχι ειρωνειας.Εχουμε πίξει απο δαυτους!

Α! και καλό σου που είσαι οικολόγους. Τους χρειάζεται η Ελλάδα.

Ευχαριστω!Καλό βράδυ.Δεν έχω όρεξη να συνδιαλέγομαι με καποιον που ειρωνεύται (τον αν εισαι ειρώνας σκέψου το εσυ..),ενω εχω διαθεση να κάνω ουσιαστικο διάλογο και όχι να παιδιαρίσω!
Λοιπόν, δεν είπα ότι δεν θα συζητήσω αλλά ότι δεν θα απαντήσω στο προηγούμενό σου σχόλιο.
Και 2ον όταν σε είπα οικολόγο δεν ειρωνεύτηκα. Προσπαθώ και εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ στο να έχει λιγότερα σκουπίδια το σχολείο μου και γενικότερα η κοινωνία μου.
3ον και εγώ θέλω να κάνω ουσιαστικό διάλογο. Αν πας πιο πίσω θα δεις ότι εσύ πρώτος απάντησες σε αυτό που έγραψα και δεν το έκανες με καθόλου καλό τρόπο. Δεν προσπάθησες να εξηγήσεις αυτό που πιστεύεις. Το αποτέλεσμα φυσικά ήταν να σε πάρω στην πλάκα.

Ελπίζω οι επόμενες συζητήσεις μας να έχουν κάτι ποιο εποικοδομητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
σημερα περασε ενας μαυρουλης ...και μου εδωσε ενα χαρτι που ελεγε οτι ο κοσμος θα καταστραφει στις 22 μαιου.:P....fuck ρε γαμωτο...δεν θα γιορτασω τα γενεθλια μου...:Pειναι σημαδι του θεου παιδες...:Pο μεγαλος αρχιζει και βγαζει τα τεφτερια.....!!!

btw τι αλλες μαλακιες θα ακουσουμε περι εκδικησης της φυσης.............δωσαμε......


και οκ παιδες αλλα μου κολλανε αν ανακυκλωνεις ρε γιαννη στο σχολειο σου με την συζητηση???:worry:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
και οκ παιδες αλλα μου κολλανε αν ανακυκλωνεις ρε γιαννη στο σχολειο σου με την συζητηση???:worry:;)
στο ότι είμαι οικολόγος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
οκ γιαννη ,αγορι μου εισαι μορφη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
οτι εισαι εκτος θεματος..αφασιας..πως να το πω?ΓΙΟΥΡΓΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
οτι εισαι εκτος θεματος..αφασιας..πως να το πω?ΓΙΟΥΡΓΙΑ
έλα βρε, μια μικρή απόκλιση από το θέμα έκανα στην μικρή μας συζήτηση με τον αστερίξ!

Α μάθατε ότι έγινε 2ος σεισμός πριν από μιάμιση ώρα στην βορειο-δυτική Ιαπωνία?
https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/03/66.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
επιεικως σκατα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
btw τι αλλες μαλακιες θα ακουσουμε περι εκδικησης της φυσης.............δωσαμε......
Καλά για μια φράση έγινε ολόκληρη φασαρία; Μου φαίνεται δεν έχετε λίγο λυρισμό πάνω σας(πλάκα κάνω)... Αλλά γιατί τόσα νεύρα για αυτή τη φράση; Πραγματικά δεν ήξερα ότι θα προκαλούσε τόσο μεγάλη συζήτηση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Η Γη ειναι λογικο να συμπερυφερεται ετσι , οχι επειδη εμεις τη καναμε κατι και αυτη μας "εκδικιται" αλλα επειδη παντα ετσι ηταν. Απλα κανει τον κυκλο της στον οποιο βεβαια περιλαμβανονται και οι σεισμοι , οι πλυμμηρες κ.τ.λ. Αλλα περα απο αυτο το φυσικο συμβαν που δεν ξερω αν οφειλεται σε πειραματα με πυρινικη ενεργεια η οτιδηποτε αλλο, αυτο που ξερω ειναι οτι αισθανομαι βαθια λυπη για αυτους τους ανθρωπους αλλα και βαθια ευγνωμωσυνη που δεν μας εχει τυχει εμας κατι τετοιο εδω γιατι με τις εγκαταστασεις που εχουμε , ποιος ξερει τι θα γινοταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
στο ότι είμαι οικολόγος! :P

Στους οικολόγους πράσινους?Περιμένετε να μπείτε στη βουλή και έτσι φάση? :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στους οικολόγους πράσινους?Περιμένετε να μπείτε στη βουλή και έτσι φάση? :P:P:P

Νομίζω ότι έπρεπε να έχεις καταλάβει ότι δεν υποστηρίζω ΚΑΝΕΝΑ κόμμα. Το ότι θέλω να είναι καθαρός ο τόπος που μένω δεν έχει καμία σχέση με την πολιτική.
Οπότε μάλλον για πλάκα το είπες :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Η Γη ειναι λογικο να συμπερυφερεται ετσι , οχι επειδη εμεις τη καναμε κατι και αυτη μας "εκδικιται" αλλα επειδη παντα ετσι ηταν. Απλα κανει τον κυκλο της στον οποιο βεβαια περιλαμβανονται και οι σεισμοι , οι πλυμμηρες κ.τ.λ. Αλλα περα απο αυτο το φυσικο συμβαν που δεν ξερω αν οφειλεται σε πειραματα με πυρινικη ενεργεια η οτιδηποτε αλλο, αυτο που ξερω ειναι οτι αισθανομαι βαθια λυπη για αυτους τους ανθρωπους αλλα και βαθια ευγνωμωσυνη που δεν μας εχει τυχει εμας κατι τετοιο εδω γιατι με τις εγκαταστασεις που εχουμε , ποιος ξερει τι θα γινοταν...
Της τρελης θα γινοταν. Αυτο ολοι το ξερουμε!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Της τρελης θα γινοταν. Αυτο ολοι το ξερουμε!!!!!!!!!!
Στην Ιαπωνία είναι πάντα προετοιμασμένοι για σεισμούς. Τα κτίρια είναι αντισεισμικά και κάνουν συνέχεια ασκήσεις σεισμού. Και εμείς εδώ κάνουμε (και καλά) στο σχολείο ασκήσεις σεισμού, αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται (όπως συνήθως) για χαβαλέ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/03/blog-post_5102.html

Συνεχίζονται οι καταστροφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top