Σειρά στη Σχολή

angel90

Νεοφερμένος

Ο angel90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας, παιδιά!!!:bye: Συγχαρητήρια σε όλους!!!:no1: Εγώ πέρασα πολιτικός μηχανικός στο Μετσόβιο..:) Θα ήθελα να δω όμως και τη σειρά μου... Πώς μπορώ να τη μάθω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κατ' αρχάς συγχαρητήρια, κατά δεύτερον:

https://ischool.gr/showthread.php?t=3793
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Angel90 συμφοιτητές θα είμαστε...Και εγώ πολιτικών μηχανικών Ε.Μ.Π. αλλά ακόμα δεν έχω μάθει τη σειρά εισαγωγής...Επειδή ρώτησα στη δευτεροβάθμια, μου είπαν πως για να το μάθουν πρέπει να έλθουν οι μηχανογραφημένες καταστάσεις.Πάντως σίγουρα αυτό αναγράφεται στα δελτία επιτυχίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Παιδιά,μπορεί κάποιος να μου πει,αν αυτό τον αριθμό που μας δείνει το υπουργείο απο τη σελίδα στο ίντερνετ,διπλα απο τη σχολή που περάσαμε,μιλάει για τη σειρά εισαγωγής μας,ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ στη σχολή,ή ειδικότερα στη κατηγορία (90ή 10%) όπου και υπαγόμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αλλο το 90% και αλο το 10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ναι το αντιλαμβάνομαι αυτό..ρωτάω όμως,αν στο internet,εκεί που βάζεις κωδικό και σου λέει που πέρασες,αν ο αριθμός που δείχνει,αναφέρεται επι του συνόλου ή επι της κατηγορίας..

πχ αν λέει πέρασε κάποιος 13,εννοείς 13 στους 100 που παίρνει συνολικά η σχολή ή 13 στους 90 που παίρνει η "κατηγορία" του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
η κατηγορια νομιζω:hmm:
αφου εχουν αλλες βασεις:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αυτό δεν λέει κάτι...μπορεί να σου πει,οτι με τους βαθμούς που έβγαλες είσαι πχ 17 επι του συνόλου των φοιτητών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
10%: δεν σημαινει οτι στα 100 ατομα που θα παρει η σχολη θα παρει επιπλεον αλλα 10?
δεν ειμαι σιγουρη,αλλα πρεπει να ειναι ανα κατηγορια..οσο και να πεις ειναι διαφορετικα συστηματα...μπορει να λεω και βλακειες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
οχι..10% ειναι,οτι αν η σχολή πάρει 100 άτομα,τα 10 θα εισαχθούν χωρίς πανελλήνιες νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το 10% είναι για όσους ξανακάνουν μηχανογραφικό με τους παλιούς τους βαθμούς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
οχι..10% ειναι,οτι αν η σχολή πάρει 100 άτομα,τα 10 θα εισαχθούν χωρίς πανελλήνιες νομίζω

Για να ξεκαθαριστεί λίγο το θέμα και οι δύο κατηγορίες υποψηφίων (90%, 10%) είναι με πανελλήνιες εξετάσεις. Οι υποψήφιοι που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις το ίδιο έτος που υποβάλλουν μηχανογραφικό δελτίο διεκδικούν το 90% των θέσεων ενώ οι υποψήφιοι που έδωσαν τελευταία φορά πανελλήνιες εξετάσεις σε προηγούμενο έτος διεκδικούν το 10% των θέσεων με πανελλήνιες εξετάσεις που καθορίζει σε κάθε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης το ΥΠΕΠΘ. Υπάρχουν 3 τρόποι εγγραφής σε κάθε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης:

1) Πανελλήνιες εξετάσεις (90%+10%)
2) Κατατακτήριες εξέτασεις (απόφοιτοι τμήματος/σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης)
3) Μετεγγραφή

Σε κάθε φοιτητή γράφεται ο τρόπος εισαγωγής του στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στο πιστοποιητικό σπουδών και το εξάμηνο πρώτης εγγραφής. Για τους υποψήφιους που εισήχθησαν με πανελλήνιες εξετάσεις αναγράφεται στη φόρμα "Τρόπος εγγραφής: Πανελλήνιες Εξετάσεις". Ενδεχομένως να γίνεται διευκρίνηση αν πρόκειται για 90% ή για 10%. Το εξάμηνο εγγραφής για τους εισακτέους με πανελλήνιες εξετάσεις (90%+10%) είναι το 1ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ναι το θέμα ειναι,στη φόρμα του υπουργείο αν μιλάει για τη γενικότερη θέση εισαγωγής ή για την εκάστοτε κατηγορία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ναι το θέμα ειναι,στη φόρμα του υπουργείο αν μιλάει για τη γενικότερη θέση εισαγωγής ή για την εκάστοτε κατηγορία..

Μάλλον είναι στο 100% των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
και εγώ αυτό πιστεύω..αν εγώ είμαι 27 έβδομη όπως λέει,και η σχολή μου πέρνει 90-100 άτομα τότε λογικά είμαι μέσα σε αυτούς που παίρνουν επιδότηση ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
και εγώ αυτό πιστεύω..αν εγώ είμαι 27 έβδομη όπως λέει,και η σχολή μου πέρνει 90-100 άτομα τότε λογικά είμαι μέσα σε αυτούς που παίρνουν επιδότηση ε;

ελπιζω να μην εισαι σε καποιο τμημα θετικων επιστημων ... διοτι το 25% του 100 ειναι 25 ατομα ... και του 90 μικροτερο απο 25(22.5 για την ακριβεια) ... που σημαινει οτι δυστηχως δεν περνεις επιδοτηση:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δίνουν στο 25% των πρώτων ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ...δηλαδή στο 25% αυτών των 10 (εν προκειμένω) αυτών που μπήκαν με το 10% άρα 2,5 άτομα (:p) και απο την κατηγορία του 90% παίρνουν οι 22,5 (:p) συνεπώς,καταλαβαίνεις πιστευω τι εννοώ...

και ενημερωτικά,όχι,είμαι παιδί θεωρητικής :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aphroditechan

Νεοφερμένος

Η Αφροδιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
@virginia
οσοι μπαινουν με 10% δεν παιρνουν επιδοτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMITRA 1991

Νεοφερμένος

Η DIMITRA 1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ειμαι ενατη στην φιλολογια θεσνικης.παιρνω επιδοτηση αλλα ακουσα οτι παιρνω και υποτροφια μηπως ξερετε να με πειτε σιγουρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
@virginia
οσοι μπαινουν με 10% δεν παιρνουν επιδοτηση

λέει στη σείδα της δράσης

Ο υπολογισμός των δικαιούχων γίνεται ανάλογα με την κατηγορία στην οποία υπάγονται και πήραν μέρος στις Γενικές Εισαγωγικές Πανελλήνιες Εξετάσεις του 2008. Σε κάθε τμήμα / σχολή έχει γίνει υπολογισμός του 25% των εισακτέων κάθε κατηγορίας, από την οποία έχει δεχτεί εισακτέους. Μάλλον, εσείς υπολογίζετε το 25% επί του συνόλου των εισακτέων (από όλες τις κατηγορίες) και όχι ειδικά για την κατηγορία για την οποία ανήκετε. Μπορείτε να πληροφορηθείτε τον αριθμό των εισακτέων της κατηγορίας σας, όπως και τη σειρά κατάταξής σας από τη γραμματεία της σχολής / τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top