Σας λείπει καθόλου το σχολείο;

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, μου λείπει. :upside:
Κυρίως το Λύκειο και συγκεκριμένα το μαθησιακό κομμάτι, όχι το κομμάτι «παρέα–φίλοι–γκόμεν@».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μιας και είμαι έγκλειστος :

Καθόλου. Είναι το ίδιο πράγμα κάθε μέρα και πολύ χειρότερο στο κομμάτι ύπνου.

Αντιθέτως στη σχολή γνώρισα άτομα που πραγματικά τους θεωρώ φίλους μου.

Έχω κόψει κάθε επαφή με φίλους του σχολείου μου. Αυτό σήμαινε κάτι...

Βέβαια το να έχεις φίλους που ξέρεις τοι αύριο μεθαύριο θα τους έχεις πλάι στη διμοιρία σου είναι αλλιώς. Ο δεσμός είναι πολύ πιο ισχυρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Κι εγώ έχω τους λόγους μου που δεν μου λείπει. :)
- Το σχολείο σε αναγκάζει να είσαι σε κοντινή επαφή με άτομα που ως ενήλικας δεν θα συναναστρεφόσουν ποτέ μαζί τους. Αυτό από τη μία σε μαθαίνει ότι και irl θα συναναστραφείς με άτομα που δεν ταιριάζετε (πχ σε δουλειά, συνεργασίες κτλ), όμως δεν παύει να είναι σπατάλη χρόνου μεταξύ ατόμων που μπορεί να μην ταιριάζουν.
- Πολλές οι σχολικές ώρες μέσα στην ημέρα, ενώ ως ενήλικας, είτε σπουδάζεις αυτό που σου αρέσει, είτε είσαι άνεργος είτε δουλεύεις σε μια δουλειά που την προτιμάς, ουσιαστικά επενδύεις το χρόνο σου εκεί που θέλεις / επιλέγεις.

ΑΝ μου λείπει κάτι ήτανε τα μαθήματα με ορισμένους καθηγητές / καθηγήτριες και οι καλές στιγμές με φίλους σε δημοτικό και γυμνάσιο. Μετά στράβωσαν οι σχέσεις μου και στράβωσα κι εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μeh. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι μου λείπει το σχολείο αλλά μάλλον περισσότερο μου λείπει η περίοδος που πήγαινα σχολείο και όχι αυτό καθαυτό. Με όσους ήταν να κρατήσω επαφή, κράτησα. Τους υπόλοιπους θα τους δω στο reunion, I guess.
Το 2030.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Έχω τελειώσει το σχολείο 1.5 χρόνο τώρα και μπορώ να πω ότι μου λείπει αρκετά το σχολείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εμένα μου λείπει, μπορεί να μην είχα όση ελευθερία έχω τώρα και ξεκάθαρα δεν πετούσαν οι κοπέλες το βρακί τους για την πάρτη μου. Ωστόσο πέρασα πολύ ωραία.
Με τα μαθήματα, το άγχος για πανελλήνιες, η ανυπομονησία να μεγαλώσω και να φύγω απ το σπίτι, ίσως και να υπήρξαν στιγμές που δεν χάρηκα όσο θα έπρεπε.

Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα χάραζα στον κώλο μου ένα: πέρνα καλά, μάθε τι είναι το bitcoin και ξεκίνα το mining.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εμένα μου λείπει, μπορεί να μην είχα όση ελευθερία έχω τώρα και ξεκάθαρα δεν πετούσαν οι κοπέλες το βρακί τους για την πάρτη μου. Ωστόσο πέρασα πολύ ωραία.
Με τα μαθήματα, το άγχος για πανελλήνιες, η ανυπομονησία να μεγαλώσω και να φύγω απ το σπίτι, ίσως και να υπήρξαν στιγμές που δεν χάρηκα όσο θα έπρεπε.

Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα χάραζα στον κώλο μου ένα: πέρνα καλά, μάθε τι είναι το bitcoin και ξεκίνα το mining.

Σε ποιον νταγλαρά οι Ελληνίδες κοπέλες πετάνε βρακί στο σχολείο; Δεν θυμάμαι να ήταν στις παροχές του Ελληνικού δημοσίου σχολείου...ούτε καν της εφορίας (να πετάνε βρακιά, εκεί μόνο παίρνουν βρακιά).
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Έχουν περάσει λίγοι μήνες που έχω τελειώσει το σχολείο, και όχι, δεν μου λείπει ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Εμένα μου λείπει, μπορεί να μην είχα όση ελευθερία έχω τώρα και ξεκάθαρα δεν πετούσαν οι κοπέλες το βρακί τους για την πάρτη μου. Ωστόσο πέρασα πολύ ωραία.
Με τα μαθήματα, το άγχος για πανελλήνιες, η ανυπομονησία να μεγαλώσω και να φύγω απ το σπίτι, ίσως και να υπήρξαν στιγμές που δεν χάρηκα όσο θα έπρεπε.

Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα χάραζα στον κώλο μου ένα: πέρνα καλά, μάθε τι είναι το bitcoin και ξεκίνα το mining.


What?


 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Που κολλάει το βρακι με το σχολείο;

Έχεις πάει σχολείο? Πλέον έχει και κοπέλες

Καλώς ή κακώς το σχολείο δεν ήταν μόνο 7 ώρες μάθημα. Ήταν οι παρέες, οι καφρίλες, τα κορίτσια.
Το θέμα λέει "σας λείπει καθόλου το σχολείο?" αν πω ναι ή όχι δεν πάει μόνο για το: έκθεση, μαθηματικά, γυμναστική, φυσική (..)


Εκτός και αν δεν καταλαβαίνεις την φράση.
Πετάω το βρακί μου: γουστάρω κάποιον, έμπαινα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Έχεις πάει σχολείο? Πλέον έχει και κοπέλες

Καλώς ή κακώς το σχολείο δεν ήταν μόνο 7 ώρες μάθημα. Ήταν οι παρέες, οι καφρίλες, τα κορίτσια.
Το θέμα λέει "σας λείπει καθόλου το σχολείο?" αν πω ναι ή όχι δεν πάει μόνο για το: έκθεση, μαθηματικά, γυμναστική, φυσική (..)


Εκτός και αν δεν καταλαβαίνεις την φράση.
Πετάω το βρακί μου: γουστάρω κάποιον, έμπαινα


Έχω πάει σχολείο φίλε και μάλιστα ήμουν και αριστούχος μαθητής.Το ειρωνικό υφάκι απλά το αγνοώ.
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ούτε εγώ σε ρώτησα πόσο φυτό ήσουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ρώτησες όμως αν έχω πάει σχολείο!!!
Α και τα φυτά είναι χρήσιμα για την ανθρωπότητα!

Άρα και θα έπρεπε να ξέρεις πως να απαντήσεις σε μια απλή ερώτηση.
Σαν να με ρωτάς αν έκανα σεξ στο Λύκειο και να σου πετάω "και μάλιστα την έχω 50 πόντους".


Ναι, τα τρώνε οι βίγκαν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Άρα και θα έπρεπε να ξέρεις πως να απαντήσεις σε μια απλή ερώτηση.
Σαν να με ρωτάς αν έκανα σεξ στο Λύκειο και να σου πετάω "και μάλιστα την έχω 50 πόντους".


Ναι, τα τρώνε οι βίγκαν.


Λάθος απάντηση,η σωστή είναι ότι τα φυτά δίνουν οξυγόνο!
Α και σου απάντησα ότι ναι έχω πάει σχολείο.

Συνέχισε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Παιδιά, ειρήνη υμίν. Όλα καλά.

Από το σχολείο μου λείπουν διάφορα, αλλά, δεν ξέρω αν θα ήθελα να ξαναγυρίσω. Εννοώ, άλλη φάση, άλλη ζωή, άλλοι άνθρωποι, άλλες ελευθερίες, άλλες υποχρεώσεις. Ωραία, αλλά τα είδαμε. Ίσως βέβαια, όταν όλη τη χρονιά έρχεσαι σε επαφή με μαθητές, να μην προλαβαίνει να σου λείψει και πολύ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top